Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

aktualizováno 
Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením, HDR obrazem a skvělým systémem Ambilight. V redakčním testu nás mile překvapil.

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží, barvy Ambilight osvětlení proto neodpovídají zobrazenému snímku obrazu.) | foto: Philips / screenshot Technet.cz

Společnost TP Vision, výrobce televizorů Philips, sice vsadila na operační systém Android TV, u nižších řad se však rozhodla jít jinou cestou. A je to dobře, na slabším hardwaru by byl Android a jeho aplikace pomalé a ve výsledku uživatelsky nepříjemné. V novém modelu 55PUS6703 tak najdete grafické uživatelské rozhraní Saphi, které běží na modifikovaném operačním systému Linux. 

Televizor vždy po spuštění naběhne v režimu „příjem televizního vysílání“, do menu s „chytrými“ funkcemi se musíte v případě zájmu přepnout. Zároveň na ovladači nechybí tlačítko, které kdykoli přístroj do režimu sledování TV vysílání vrátí. Což je fajn například pro seniory, kteří mají obavy, že by se v prostředí chytré televize ztratili. Kritiku si zaslouží pomalejší přepínání televizních kanálů a nemožnost změnit jejich pořadí v seznamu. Můžete si vytvořit seznam oblíbených kanálů a přepínat jen v rámci nich, v něm lze navíc kanály i přeskupit. 

Elektronický programový průvodce (EPG) je poměrně přehledný, ale graficky chudý. 

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání...

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání nenačetla.

U některých kanálů zobrazí loga, ale grafické náhledy pořadů nebo okénko s průhledem do živého vysílání zobrazit nedovede. Informačně však poslouží dobře, na budoucí pořady je možné nastavit připomenutí nebo jejich záznam na připojený USB disk (pozor, musí být zformátovaný televizorem). 

Co funguje výborně, je HbbTV, vyzkoušeli jsme jej u ČT, Nova, Prima a Óčko a nenarazili na žádný problém.

Aplikací jen pár, ty nejzásadnější nechybí

Menu Saphi je jednoduché a zobrazí se přes aktuální obraz. V jedné lince jsou seřazeny aplikace, v úvodním nastavení je většina zajímavých, několik dalších pak najdete v „archivu“. Je jich tam jen pár, a tak se zdráháme použít název aplikační obchod.

Grafické rozhraní systému Saphi je jednoduché.

Grafické rozhraní systému Saphi.

Mezi aplikacemi přítomnými na základní liště jsou ty z našeho pohledu nejdůležitější, je zde YouTube (umí i 4K a HDR), Netflix (včetně 4K a HDR), nebo také Amazon Prime Video (umí 4K, bohužel neumí HDR). Najdete zde i streamovací službu Filmbox Live, videopůjčovnu Banaxi (ta však v současném firmwaru spadla ihned po startu) nebo videoportál Voyo. 

Z tech zajímavějším můžeme jmenovat ještě hudební službu Deezer. Anebo překvapivě funkční webový prohlížeč - v testu ACID3 dosáhl skóre 96/100, web iDnes.cz zobrazil korektně včetně funkčních videí. Chybí české IPTV/OTT aplikace typu Kuki.cz nebo Sledovani.TV, nebo třeba mediacentrum KODI. Pro ty je třeba sáhnout mezi „chytřejší“ televizory.

Vestavěný videopřehrávač trochu zklamal. Z moderních formátů přehrál z USB disků vše, včetně 4K videí v h.264 a h.265 kodecích. Pokud jsme se dostali na staré .avi s DivX obsahem, tam jsme zpravidla nepochodili. S přihlédnutím k - z dnešního pohledu - mizerné kvalitě mnoha DivX videí bychom mu to i odpustili, ale je na každém, aby zvážil, kolik takových souborů má na svém USB disku či NASu (televizor umí přehrávat i ze síťových zdrojů, ale jen s protokolem DLNA).

K televizoru můžete bezdrátově, pomocí systému Miracast, připojit telefon či tablet. Je třeba pro to aktivovat vestavěnou wi-fi kartu, po čemž se televizor odpojil od internetu (při testech jsme využívali metalické připojení) ... po ukončení miracastového spojení jsme museli „pevné“ připojení k síti opět potvrdit. Pokud chcete Miracast využívat často, asi bude lepší nechat televizor připojený jen bezdrátově. S telefonem Honor 9 spojení fungovalo výborně, se Samsung Galaxy S9 Plus šel pouze zvuk, nikoli obraz.

Bezkonkurenční zážitek

Televizory Philips mají mnoho let funkci, kterou nikdo jiný nemá. Ambilight. Jsou to řady barevných LED (respektive segmenty vždy s trojicí RGB diod) na zadní straně, které osvětlují stěnu za televizorem. Osvětlení není statické, ale výkon i barvu mění podle zvolených kritérií - nejraději máme klasiku, kdy barva i jas koresponduje s promítaným obrazem.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

A ačkoli princip zůstává stejný, funkce systému se po generacích zlepšuje. Svit může být řízen nejen podle obrazu (sedm uživatelských předvoleb), ale i podle zvuku (sedm předvoleb včetně režimu sledujícího rytmus hudby a „blikacího“ režimu party), zvolit lze i několik statických barev podsvětlení, včetně kuriózní možnosti vybrat barvy podle vlajky - což se hodí například při fandění na olympiádě. Česká nechybí, ostatně celý televizor je lokalizován.

Smyslem Ambilightu je umocnění dojmu z velikosti obrazu a vytvoření příjemného kontrastu pro sledování, což má dva výsledky - i dlouhé noční sledování neunavuje oči, zároveň zlepšuje subjektivní vnímání podání černé barvy. 

Nastavení systému Ambilight.

Nastavení systému Ambilight.

Ambilight potřebuje prostor, kolem televizoru by měl být dostatek volné stěny (nemusí být bílá, televizor dokáže kompenzovat různé barevné nátěry), v nábytkové stěně patřičný efekt nenastane, naopak, blikání světla odraženého o nábytek bude rušit. 

Pokud volnou stěnu máte, je to skvělé. Sledování televizoru se zapnutým Ambilightem je příjemné a návykové, u PUS6703 oceňujeme jemnější a plynulejší řízení jasu a barev oproti dřívějším generacím.

Kvalita obrazu a zvuku

Obraz je vzhledem k nízké ceně televizoru až překvapivě dobrý. Při sledování zaujme výborným vykreslením hloubky a přirozenými sytými barvami.  S kvalitním 4K zdrojovým obrazem je povedená i ostrost a kresba detailů.

Televizor využívá přímé podsvětlení obrazovky, takže pokrytí jasu je velmi homogenní, pochopitelně však (vzhledem k nízké ceně) nemá lokální stmívání. Podání černé přesto není špatné, k čemuž přispívá i Ambilight - na televizor nekoukáte ve zcela tmavé místnosti. Světelný výkon je celkem skromných 350 nitů (podle informací výrobce), čímž je limitována efektnost obrazu s vysokým dynamickým rozsahem HDR.  

Dobře si poradí i s průměrným HD televizním vysíláním, ačkoli kvalita upscalu nedosahuje výsledků výkonnějších a dražších modelů, bylo podání běžného vysílání příjemným překvapením. 

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový...

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový výstup, vstup komponentního videa + stereofonní zvuk, konektory antén (tunery DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, vždy 1x), sluchátkový výstup, CI slot pro kódovací kartu.

Televizor ztrácí body v plynulosti pohybu v náročnějších scénách. Bez ohledu na nastavení není pohyb zcela plynulý, ale je patrné jeho mírné rozfázování. Ne zcela spokojeni jsme byli i s gradací tmavých (k černé se blížících) barev, ve velmi tmavých scénách dochází ke ztrátě detailů. Nastavení obrazu dá chvíli práce, nastavovací menu není z nejjednodušších, ale vše je v češtině, a tak to lze celkem v klidu absolvovat.

Obrovskou výhodu je matný povrch obrazovky, která tak odolává rušivým světelným odrazům od okolí - tomu tleskáme a rádi bychom viděli jako standard.

Zvuk je slušný. Vokály jsou výrazné a dobře srozumitelné, při vyšších hlasitostech se v nich projevuje plastový přízvuk šasi. Výšky nechybí, hloubky jsou spíše naznačeny. Pro běžné televizní sledování plně dostačí, ale pro filmy a koncerty bychom připojili externí zvukový systém, optickým digitálním výstupem je na to televizor připraven.

Závěr

Za 16 990 korun, za které je televizor běžně v prodeji, má Philips 55PUS6703/12 nezvykle vysokou užitnou hodnotu. Skvělý je Ambilight, po kterém se mi bude stýskat až se na testovacím televizním stolku usadí jiný a nejspíše mnohem dražší televizor. K obrazu nelze mít vzhledem k ceně vážnější námitky, i když zejména vykreslení pohybu není zdaleka ideální. A Saphi se ukázalo jako celkem uživatelsky přívětivé a rychlé „chytré“ rozhraní, které ale nebude nijak obtěžovat ty, který chytrý televizor vlastně ani nechtějí. Zájemci o větší množství aplikací si ale připlatí za Android TV.

Oprava 3.10. 5:40 - Pořadí kanálů nelze změnit v celém seznamu, avšak ve výběrech oblíbených kanálů pořadí měnit lze. 

Křišťálová lupa


Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jen těžko bude hledat konkurenci. Test Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi se snaží etablovat také jako značka prémiových telefonů. Tu představuje modelová řada Mi...

Supervýkonný smartphone v boji o přízeň. Test Realme X50 Pro 5G

Realme X50 Pro 5G

VIDEO Aktuální top model značky Realme je i na českém trhu vyzyvatelem zavedených značek, proti kterým má...

Zesilovač pro mileniály potěší vzhledem, nabídkou vstupů i zvukem

NAD D3045

Nezabere mnoho místa, můžete jej buď postavit na výšku, nebo položit naplocho. Připojíte k němu vše...

Budete ji milovat, nebo nenávidět. Test krásné Motoroly Edge+

Motorola Edge+

Legendární značka Motorola se po několik uplynulých let vyhýbala segmentu špičkových smartphonů....

Elektrický Opel Corsa boduje 100kW nabíjením a skvěle vypadá

Opel Corsa-E

VIDEO Opel Corsa-E rozšiřuje nabídku elektromobilů na českém trhu a jako první přijíždí na nové platformě...

Náhradní řešení je povedená volba. Test Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T

Huawei to má v posledních měsících čím dál těžší. V uvádění novinek ho omezují americké sankce, a...

Nejvýkonější 14" notebook na světě. Má procesor od AMD a famózní zpracování

ROG Zephyrus G14

Že jsou nové čipy od AMD výkonová bomba tušíme od veletrhu CES, na kterém je představili. Neodolali...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

V noci na čtvrtek bude na maximu nejpopulárnější nebeské představení

Každý rok můžeme na obloze kolem 12. srpna vidět největší množství prachových částeček z meteorického roje Perseid,...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

Bioarcheolog: Náš genom je z třetiny lovců mamutů, Češi přišli z Polska

Jsou Češi spíše Slované, Germáni, Keltové nebo potomci původních obyvatel na našem území? Podle bioarcheologa Jaromíra...

Spojené státy vyzkoušely nový nadzvukový kluzák

Odborníci americké armády a námořnictva v březnu otestovali hypersonický kluzák, který by měl být schopen překonat i ty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak „Drak“ málem nedoletěl. Přístup SpaceX k softwaru NASA překvapil

Společnost SpaceX má z pohledu NASA poněkud neortodoxní pohled na vývoj softwaru. Jak ukázalo několik letů v posledních...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

TEST: Bezdrátové reprosoustavy k vodě i do tělocvičny

Premium K vodě, na chatu, do kuchyně, na velkou party u bazénu. Bluetooth reproduktory vám muziku z mobilu přehrají ve slušné...

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Otestovali jsme: vytuněný OLED panel Panasonic nabízí famózní obraz

Premium Vyzkoušeli jsme současnou vlajkovou loď společnosti Panasonic. 65" OLED televizor uchvátí obrazem, potěší zvukem a...

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Premium Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický test. Tradiční televizní...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...