Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

aktualizováno 
Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením, HDR obrazem a skvělým systémem Ambilight. V redakčním testu nás mile překvapil.

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží, barvy Ambilight osvětlení proto neodpovídají zobrazenému snímku obrazu.) | foto: Philips / screenshot Technet.cz

Společnost TP Vision, výrobce televizorů Philips, sice vsadila na operační systém Android TV, u nižších řad se však rozhodla jít jinou cestou. A je to dobře, na slabším hardwaru by byl Android a jeho aplikace pomalé a ve výsledku uživatelsky nepříjemné. V novém modelu 55PUS6703 tak najdete grafické uživatelské rozhraní Saphi, které běží na modifikovaném operačním systému Linux. 

Televizor vždy po spuštění naběhne v režimu „příjem televizního vysílání“, do menu s „chytrými“ funkcemi se musíte v případě zájmu přepnout. Zároveň na ovladači nechybí tlačítko, které kdykoli přístroj do režimu sledování TV vysílání vrátí. Což je fajn například pro seniory, kteří mají obavy, že by se v prostředí chytré televize ztratili. Kritiku si zaslouží pomalejší přepínání televizních kanálů a nemožnost změnit jejich pořadí v seznamu. Můžete si vytvořit seznam oblíbených kanálů a přepínat jen v rámci nich, v něm lze navíc kanály i přeskupit. 

Elektronický programový průvodce (EPG) je poměrně přehledný, ale graficky chudý. 

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání...

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání nenačetla.

U některých kanálů zobrazí loga, ale grafické náhledy pořadů nebo okénko s průhledem do živého vysílání zobrazit nedovede. Informačně však poslouží dobře, na budoucí pořady je možné nastavit připomenutí nebo jejich záznam na připojený USB disk (pozor, musí být zformátovaný televizorem). 

Co funguje výborně, je HbbTV, vyzkoušeli jsme jej u ČT, Nova, Prima a Óčko a nenarazili na žádný problém.

Aplikací jen pár, ty nejzásadnější nechybí

Menu Saphi je jednoduché a zobrazí se přes aktuální obraz. V jedné lince jsou seřazeny aplikace, v úvodním nastavení je většina zajímavých, několik dalších pak najdete v „archivu“. Je jich tam jen pár, a tak se zdráháme použít název aplikační obchod.

Grafické rozhraní systému Saphi je jednoduché.

Grafické rozhraní systému Saphi.

Mezi aplikacemi přítomnými na základní liště jsou ty z našeho pohledu nejdůležitější, je zde YouTube (umí i 4K a HDR), Netflix (včetně 4K a HDR), nebo také Amazon Prime Video (umí 4K, bohužel neumí HDR). Najdete zde i streamovací službu Filmbox Live, videopůjčovnu Banaxi (ta však v současném firmwaru spadla ihned po startu) nebo videoportál Voyo. 

Z tech zajímavějším můžeme jmenovat ještě hudební službu Deezer. Anebo překvapivě funkční webový prohlížeč - v testu ACID3 dosáhl skóre 96/100, web iDnes.cz zobrazil korektně včetně funkčních videí. Chybí české IPTV/OTT aplikace typu Kuki.cz nebo Sledovani.TV, nebo třeba mediacentrum KODI. Pro ty je třeba sáhnout mezi „chytřejší“ televizory.

Vestavěný videopřehrávač trochu zklamal. Z moderních formátů přehrál z USB disků vše, včetně 4K videí v h.264 a h.265 kodecích. Pokud jsme se dostali na staré .avi s DivX obsahem, tam jsme zpravidla nepochodili. S přihlédnutím k - z dnešního pohledu - mizerné kvalitě mnoha DivX videí bychom mu to i odpustili, ale je na každém, aby zvážil, kolik takových souborů má na svém USB disku či NASu (televizor umí přehrávat i ze síťových zdrojů, ale jen s protokolem DLNA).

K televizoru můžete bezdrátově, pomocí systému Miracast, připojit telefon či tablet. Je třeba pro to aktivovat vestavěnou wi-fi kartu, po čemž se televizor odpojil od internetu (při testech jsme využívali metalické připojení) ... po ukončení miracastového spojení jsme museli „pevné“ připojení k síti opět potvrdit. Pokud chcete Miracast využívat často, asi bude lepší nechat televizor připojený jen bezdrátově. S telefonem Honor 9 spojení fungovalo výborně, se Samsung Galaxy S9 Plus šel pouze zvuk, nikoli obraz.

Bezkonkurenční zážitek

Televizory Philips mají mnoho let funkci, kterou nikdo jiný nemá. Ambilight. Jsou to řady barevných LED (respektive segmenty vždy s trojicí RGB diod) na zadní straně, které osvětlují stěnu za televizorem. Osvětlení není statické, ale výkon i barvu mění podle zvolených kritérií - nejraději máme klasiku, kdy barva i jas koresponduje s promítaným obrazem.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

A ačkoli princip zůstává stejný, funkce systému se po generacích zlepšuje. Svit může být řízen nejen podle obrazu (sedm uživatelských předvoleb), ale i podle zvuku (sedm předvoleb včetně režimu sledujícího rytmus hudby a „blikacího“ režimu party), zvolit lze i několik statických barev podsvětlení, včetně kuriózní možnosti vybrat barvy podle vlajky - což se hodí například při fandění na olympiádě. Česká nechybí, ostatně celý televizor je lokalizován.

Smyslem Ambilightu je umocnění dojmu z velikosti obrazu a vytvoření příjemného kontrastu pro sledování, což má dva výsledky - i dlouhé noční sledování neunavuje oči, zároveň zlepšuje subjektivní vnímání podání černé barvy. 

Nastavení systému Ambilight.

Nastavení systému Ambilight.

Ambilight potřebuje prostor, kolem televizoru by měl být dostatek volné stěny (nemusí být bílá, televizor dokáže kompenzovat různé barevné nátěry), v nábytkové stěně patřičný efekt nenastane, naopak, blikání světla odraženého o nábytek bude rušit. 

Pokud volnou stěnu máte, je to skvělé. Sledování televizoru se zapnutým Ambilightem je příjemné a návykové, u PUS6703 oceňujeme jemnější a plynulejší řízení jasu a barev oproti dřívějším generacím.

Kvalita obrazu a zvuku

Obraz je vzhledem k nízké ceně televizoru až překvapivě dobrý. Při sledování zaujme výborným vykreslením hloubky a přirozenými sytými barvami.  S kvalitním 4K zdrojovým obrazem je povedená i ostrost a kresba detailů.

Televizor využívá přímé podsvětlení obrazovky, takže pokrytí jasu je velmi homogenní, pochopitelně však (vzhledem k nízké ceně) nemá lokální stmívání. Podání černé přesto není špatné, k čemuž přispívá i Ambilight - na televizor nekoukáte ve zcela tmavé místnosti. Světelný výkon je celkem skromných 350 nitů (podle informací výrobce), čímž je limitována efektnost obrazu s vysokým dynamickým rozsahem HDR.  

Dobře si poradí i s průměrným HD televizním vysíláním, ačkoli kvalita upscalu nedosahuje výsledků výkonnějších a dražších modelů, bylo podání běžného vysílání příjemným překvapením. 

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový...

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový výstup, vstup komponentního videa + stereofonní zvuk, konektory antén (tunery DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, vždy 1x), sluchátkový výstup, CI slot pro kódovací kartu.

Televizor ztrácí body v plynulosti pohybu v náročnějších scénách. Bez ohledu na nastavení není pohyb zcela plynulý, ale je patrné jeho mírné rozfázování. Ne zcela spokojeni jsme byli i s gradací tmavých (k černé se blížících) barev, ve velmi tmavých scénách dochází ke ztrátě detailů. Nastavení obrazu dá chvíli práce, nastavovací menu není z nejjednodušších, ale vše je v češtině, a tak to lze celkem v klidu absolvovat.

Obrovskou výhodu je matný povrch obrazovky, která tak odolává rušivým světelným odrazům od okolí - tomu tleskáme a rádi bychom viděli jako standard.

Zvuk je slušný. Vokály jsou výrazné a dobře srozumitelné, při vyšších hlasitostech se v nich projevuje plastový přízvuk šasi. Výšky nechybí, hloubky jsou spíše naznačeny. Pro běžné televizní sledování plně dostačí, ale pro filmy a koncerty bychom připojili externí zvukový systém, optickým digitálním výstupem je na to televizor připraven.

Závěr

Za 16 990 korun, za které je televizor běžně v prodeji, má Philips 55PUS6703/12 nezvykle vysokou užitnou hodnotu. Skvělý je Ambilight, po kterém se mi bude stýskat až se na testovacím televizním stolku usadí jiný a nejspíše mnohem dražší televizor. K obrazu nelze mít vzhledem k ceně vážnější námitky, i když zejména vykreslení pohybu není zdaleka ideální. A Saphi se ukázalo jako celkem uživatelsky přívětivé a rychlé „chytré“ rozhraní, které ale nebude nijak obtěžovat ty, který chytrý televizor vlastně ani nechtějí. Zájemci o větší množství aplikací si ale připlatí za Android TV.

Oprava 3.10. 5:40 - Pořadí kanálů nelze změnit v celém seznamu, avšak ve výběrech oblíbených kanálů pořadí měnit lze. 

Křišťálová lupa


Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q...

Jeden z nejnadupanějších smartphonů pořád trochu ladí. Test Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

VIDEO Huawei Mate 20 Pro je bez pochyby jedním z nejnadupanějších chytrých telefonů současnosti. Čínská...

Nejlepší duální fotomobily. Apple iPhone XS Max proti HTC U12+

Apple iPhone XS Max a HTC U12+

VIDEO V žebříčku DxO Mark je dělí pouhé dva body. Apple iPhone XS Max a HTC U12+ jsou v něm nejlepšími...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

VIDEO Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček....

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný...

 

Nejčtenější

Havárie boeingů: chyba je spíše na straně pilotů, situace měla řešení

Ladislav Keller v Rozstřelu 26. března 2019

Bývalý kapitán Boeingu 737 Ladislav Keller hovořil v pořadu Rozstřel o situaci kolem letadel tohoto typu v nové verzi...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Další z rubriky

Retro: Všechna alba Björk vyjdou na magnetofonových kazetách

Všech devět alb islandské zpěvačky Björk vyjde na magnetofonových kazetách.

Islandská zpěvačka Björk překvapila fanoušky, všechna svá alba vydá na barevných magnetofonových kazetách.

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz