Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením, HDR obrazem a skvělým systémem Ambilight. V redakčním testu nás mile překvapil.

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží, barvy Ambilight osvětlení proto neodpovídají zobrazenému snímku obrazu.) | foto: Philips / screenshot Technet.cz

Společnost TP Vision, výrobce televizorů Philips, sice vsadila na operační systém Android TV, u nižších řad se však rozhodla jít jinou cestou. A je to dobře, na slabším hardwaru by byl Android a jeho aplikace pomalé a ve výsledku uživatelsky nepříjemné. V novém modelu 55PUS6703 tak najdete grafické uživatelské rozhraní Saphi, které běží na modifikovaném operačním systému Linux. 

Televizor vždy po spuštění naběhne v režimu „příjem televizního vysílání“, do menu s „chytrými“ funkcemi se musíte v případě zájmu přepnout. Zároveň na ovladači nechybí tlačítko, které kdykoli přístroj do režimu sledování TV vysílání vrátí. Což je fajn například pro seniory, kteří mají obavy, že by se v prostředí chytré televize ztratili. Kritiku si zaslouží pomalejší přepínání televizních kanálů a nemožnost změnit jejich pořadí v seznamu. Můžete si vytvořit seznam oblíbených kanálů a přepínat jen v rámci nich, v něm lze navíc kanály i přeskupit. 

Elektronický programový průvodce (EPG) je poměrně přehledný, ale graficky chudý. 

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání...

Jednoduché textové EPG, loga vybraných stanic se v rámci DVB-T2 vysílání nenačetla.

U některých kanálů zobrazí loga, ale grafické náhledy pořadů nebo okénko s průhledem do živého vysílání zobrazit nedovede. Informačně však poslouží dobře, na budoucí pořady je možné nastavit připomenutí nebo jejich záznam na připojený USB disk (pozor, musí být zformátovaný televizorem). 

Co funguje výborně, je HbbTV, vyzkoušeli jsme jej u ČT, Nova, Prima a Óčko a nenarazili na žádný problém.

Aplikací jen pár, ty nejzásadnější nechybí

Menu Saphi je jednoduché a zobrazí se přes aktuální obraz. V jedné lince jsou seřazeny aplikace, v úvodním nastavení je většina zajímavých, několik dalších pak najdete v „archivu“. Je jich tam jen pár, a tak se zdráháme použít název aplikační obchod.

Grafické rozhraní systému Saphi je jednoduché.

Grafické rozhraní systému Saphi.

Mezi aplikacemi přítomnými na základní liště jsou ty z našeho pohledu nejdůležitější, je zde YouTube (umí i 4K a HDR), Netflix (včetně 4K a HDR), nebo také Amazon Prime Video (umí 4K, bohužel neumí HDR). Najdete zde i streamovací službu Filmbox Live, videopůjčovnu Banaxi (ta však v současném firmwaru spadla ihned po startu) nebo videoportál Voyo. 

Z tech zajímavějším můžeme jmenovat ještě hudební službu Deezer. Anebo překvapivě funkční webový prohlížeč - v testu ACID3 dosáhl skóre 96/100, web iDnes.cz zobrazil korektně včetně funkčních videí. Chybí české IPTV/OTT aplikace typu Kuki.cz nebo Sledovani.TV, nebo třeba mediacentrum KODI. Pro ty je třeba sáhnout mezi „chytřejší“ televizory.

Vestavěný videopřehrávač trochu zklamal. Z moderních formátů přehrál z USB disků vše, včetně 4K videí v h.264 a h.265 kodecích. Pokud jsme se dostali na staré .avi s DivX obsahem, tam jsme zpravidla nepochodili. S přihlédnutím k - z dnešního pohledu - mizerné kvalitě mnoha DivX videí bychom mu to i odpustili, ale je na každém, aby zvážil, kolik takových souborů má na svém USB disku či NASu (televizor umí přehrávat i ze síťových zdrojů, ale jen s protokolem DLNA).

K televizoru můžete bezdrátově, pomocí systému Miracast, připojit telefon či tablet. Je třeba pro to aktivovat vestavěnou wi-fi kartu, po čemž se televizor odpojil od internetu (při testech jsme využívali metalické připojení) ... po ukončení miracastového spojení jsme museli „pevné“ připojení k síti opět potvrdit. Pokud chcete Miracast využívat často, asi bude lepší nechat televizor připojený jen bezdrátově. S telefonem Honor 9 spojení fungovalo výborně, se Samsung Galaxy S9 Plus šel pouze zvuk, nikoli obraz.

Bezkonkurenční zážitek

Televizory Philips mají mnoho let funkci, kterou nikdo jiný nemá. Ambilight. Jsou to řady barevných LED (respektive segmenty vždy s trojicí RGB diod) na zadní straně, které osvětlují stěnu za televizorem. Osvětlení není statické, ale výkon i barvu mění podle zvolených kritérií - nejraději máme klasiku, kdy barva i jas koresponduje s promítaným obrazem.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

Ambilight nabízí skvělou podívanou.

A ačkoli princip zůstává stejný, funkce systému se po generacích zlepšuje. Svit může být řízen nejen podle obrazu (sedm uživatelských předvoleb), ale i podle zvuku (sedm předvoleb včetně režimu sledujícího rytmus hudby a „blikacího“ režimu party), zvolit lze i několik statických barev podsvětlení, včetně kuriózní možnosti vybrat barvy podle vlajky - což se hodí například při fandění na olympiádě. Česká nechybí, ostatně celý televizor je lokalizován.

Smyslem Ambilightu je umocnění dojmu z velikosti obrazu a vytvoření příjemného kontrastu pro sledování, což má dva výsledky - i dlouhé noční sledování neunavuje oči, zároveň zlepšuje subjektivní vnímání podání černé barvy. 

Nastavení systému Ambilight.

Nastavení systému Ambilight.

Ambilight potřebuje prostor, kolem televizoru by měl být dostatek volné stěny (nemusí být bílá, televizor dokáže kompenzovat různé barevné nátěry), v nábytkové stěně patřičný efekt nenastane, naopak, blikání světla odraženého o nábytek bude rušit. 

Pokud volnou stěnu máte, je to skvělé. Sledování televizoru se zapnutým Ambilightem je příjemné a návykové, u PUS6703 oceňujeme jemnější a plynulejší řízení jasu a barev oproti dřívějším generacím.

Kvalita obrazu a zvuku

Obraz je vzhledem k nízké ceně televizoru až překvapivě dobrý. Při sledování zaujme výborným vykreslením hloubky a přirozenými sytými barvami.  S kvalitním 4K zdrojovým obrazem je povedená i ostrost a kresba detailů.

Televizor využívá přímé podsvětlení obrazovky, takže pokrytí jasu je velmi homogenní, pochopitelně však (vzhledem k nízké ceně) nemá lokální stmívání. Podání černé přesto není špatné, k čemuž přispívá i Ambilight - na televizor nekoukáte ve zcela tmavé místnosti. Světelný výkon je celkem skromných 350 nitů (podle informací výrobce), čímž je limitována efektnost obrazu s vysokým dynamickým rozsahem HDR.  

Dobře si poradí i s průměrným HD televizním vysíláním, ačkoli kvalita upscalu nedosahuje výsledků výkonnějších a dražších modelů, bylo podání běžného vysílání příjemným překvapením. 

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový...

Přípojná místa: 3x HDMI, 2x USB, ethernetový port, optický digitální zvukový výstup, vstup komponentního videa + stereofonní zvuk, konektory antén (tunery DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, vždy 1x), sluchátkový výstup, CI slot pro kódovací kartu.

Televizor ztrácí body v plynulosti pohybu v náročnějších scénách. Bez ohledu na nastavení není pohyb zcela plynulý, ale je patrné jeho mírné rozfázování. Ne zcela spokojeni jsme byli i s gradací tmavých (k černé se blížících) barev, ve velmi tmavých scénách dochází ke ztrátě detailů. Nastavení obrazu dá chvíli práce, nastavovací menu není z nejjednodušších, ale vše je v češtině, a tak to lze celkem v klidu absolvovat.

Obrovskou výhodu je matný povrch obrazovky, která tak odolává rušivým světelným odrazům od okolí - tomu tleskáme a rádi bychom viděli jako standard.

Zvuk je slušný. Vokály jsou výrazné a dobře srozumitelné, při vyšších hlasitostech se v nich projevuje plastový přízvuk šasi. Výšky nechybí, hloubky jsou spíše naznačeny. Pro běžné televizní sledování plně dostačí, ale pro filmy a koncerty bychom připojili externí zvukový systém, optickým digitálním výstupem je na to televizor připraven.

Závěr

Za 16 990 korun, za které je televizor běžně v prodeji, má Philips 55PUS6703/12 nezvykle vysokou užitnou hodnotu. Skvělý je Ambilight, po kterém se mi bude stýskat až se na testovacím televizním stolku usadí jiný a nejspíše mnohem dražší televizor. K obrazu nelze mít vzhledem k ceně vážnější námitky, i když zejména vykreslení pohybu není zdaleka ideální. A Saphi se ukázalo jako celkem uživatelsky přívětivé a rychlé „chytré“ rozhraní, které ale nebude nijak obtěžovat ty, který chytrý televizor vlastně ani nechtějí. Zájemci o větší množství aplikací si ale připlatí za Android TV.

Oprava 3.10. 5:40 - Pořadí kanálů nelze změnit v celém seznamu, avšak ve výběrech oblíbených kanálů pořadí měnit lze. 

Křišťálová lupa


Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Přerostlý konkurent k Apple Watch. Testovali jsme Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro

Watch 3 Pro od Huaweie ukazují, jak mají vypadat funkcemi nabité chytré hodinky. Mimo to jsou také...

Láká na displej a eleganci, stojí však dost peněz. Test TCL 20 Pro 5G

TCL 20 Pro 5G

Solidní výbava, elegantní vzhled, ale také poněkud prémiová cena. Takové je TCL 20 Pro 5G, povedený...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Sonos Roam

VIDEO Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u...

Peklo, nebo pohoda? Elektrickou škodovkou jsme zajeli do Chorvatska

Enyaq u městečka Stará Baška

VIDEO S elektrickou Škodou Enyaq iV 80 jsme se vydali prakticky vyzkoušet, jak lze moderním...

Dva nejlevnější 5G smartphony. Test Poco M3 Pro 5G a Redmi Note 10 5G

Poco M3 Pro 5G a XIaomi Redmi Note 10 5G

Dva nejlevnější smartphony s podporou 5G na českém trhu se zdají jako konkurence jeden druhému....

Ultrabook je mrtvý, ať žije Evo. Co vám tato nálepka při nákupu řekne?

Notebooky splňující podmínky Intel Evo budou označené takovouto nálepkou.

Čas od času se společnost Intel rozhodne, že je potřeba oddělit zrno od plev. Definuje minimální...

Tahle by mohla být hitem. Nejlevnější „supergrafika“ od Nvidie v testu

Grafická karta Gigabyte RTX3060 Eagle OC 12G v počítači HAL3000 Alfa Gamer Elite

Otestovali jsme zbrusu nový základní model grafické karty řady RTX30XX od Nvidie, RTX3060 a pro...

  • Nejčtenější

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth...

Dražší televize v Česku ještě nebyla. Luxusní MICRO LED stojí čtyři miliony a má úhlopříčku skoro tři metry

Advertorial Unikátní technologii dosud používal Samsung pro průmyslové panely systému The Wall. Nyní ji poprvé nabízí běžným...

Tohle by váš televizor zabilo. Novince od Samsungu déšť neublíží

Premium Může na něj pršet, sněžit, částečně svítit sluníčko, vadit by mu neměl zavátý prach z polí. Televizor Samsung Terrace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...