Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Test: Jak poslouchat špičkový zvuk a nezaplatit statisíce

Poslech hudby ve výtečné kvalitě je finančně velice nákladná záliba. Existuje však způsob, jak si dopřát perfektní zvuk, aniž byste museli investovat svůj půlroční výdělek. Přinášíme exkluzivní test špičkové sestavy sluchátek a sluchátkového zesilovače Beyerdynamic.

Špičkový zesilovač a sluchátka Beyerdynamic - Kombinace špičkových sluchátek a sluchátkového zesilovače je optimálním řešením pro individuální posluchače. I v malém panelákovém bytě a za rozumné peníze si mohou dopřát zcela nekompromisní hudební reprodukci. | foto: Václav Nývlt, David Votruba

Možnosti a nároky posluchačů se velmi odlišují. Někdo se při poslechu hudby spokojí s plastovým mikrosystémem a reprosoustavami umístěnými na skříni. Poslouchá rád a líbí se mu to. Jiní pečlivě vybraným kvalitním (dražším i levnějším) komponentům akusticky přizpůsobí poslechovou místnost, reprosoustavy umístí na hroty, v extrémních případech zatíží komponenty žulovými bloky a před poslechem vždy nechají zesilovače zahřát na provozní teplotu. Poslouchají a jsou nadšeni.

Lze navodit paralelu s alkoholem. Někdo se opíjí výčepní lihovinou podle pravidla „je mi jedno, co piju, hlavně když se motám“, jiní vychutnávají jemnou, pětkrát destilovanou, v dubovém sudu patnáct let zrající whiskey. Ti první by pravděpodobně nedocenili podmanivou chuť a ti druzí by obarvený líh nepili.

V případě zvukových aparatur však existuje reálná možnost získat opulentní chuť za méně peněz a bez pančování. Sluchátka.

Za kvalitní sestavu můžete zaplatit i jako za rodinný vůz

Pořízení opravdu kvalitní domácí poslechové aparatury je zpravidla velmi nákladné. I když se budeme držet při zemi, pořizovací náklady budou v řádech několika nebo i mnoha desítek tisíc korun, někdo může hovořit i o statisících. Nebudu zde kalkulovat ceny jednotlivých komponent, ale nároční posluchači jenom do reprosoustav nainvestují nejméně kolem padesáti tisíc korun, zpravidla podstatně více.

Právě reprosoustavy často spolknou velkou část investice do poslechové aparatury. A to zcela logicky, protože mají výrazný podíl na kvalitě výsledného zvuku. Mají totiž nejtěžší úkol. Přeměnit elektrickou energii na energii kinetickou, tedy na zvuk. A to co nejpřesněji. Vyplatí se proto raději připlatit za reprosoustavy a trochu ušetřit na ostatních částech sestavy.

Pochopitelně ne všichni zájemci o poslech hudby na špičkové úrovni mají finanční možnosti pro pořízení opravdu kvalitní sestavy, případně to nedovolují jejich bytové podmínky či přísnější drahé polovičky. Existuje však řešení, kdy i s řádově nižší investicí dostanete špičkový zvuk. Kvalitní sluchátka, případně i se sluchátkovým zesilovačem.

 Přístroje v testu:
 sluchátka:
 Beyerdynamic DT 770
 Beyerdynamic DT 880
 Beyerdynamic DT 990
 sluchátkový zesilovač:
 Beyerdynamic A1 AZ

Proč sluchátka hrají lépe než reprosoustavy za stejnou cenu?

Již ze samotného principu konstrukce sluchátka nemusí rozhýbávat masy vzduchu, ale mohou se soustředit na konkrétní vzduchové "vlnky" ve sluchátkových mušlích proudící volně k uším.

Vlastní membrány reproduktorů reprosoustav musí být pevné, ale zároveň co nejlehčí. Těžká membrána by totiž měla vlastní setrvačnost, která by způsobovala odchylky od optimálního pohybu – a tím zkreslení. Nedostatečně pevná zahraje zkreslený zvuk. Reprosoustavy navíc potřebují rozměrnou ozvučnici (skříň), pevnou, rigidní, nerezonující, akusticky inertní či správně naladěnou – a to stojí spoustu materiálu, výpočtů, zkoušení a peněz.

Každá reprosoustava navíc hraje v jiné místnosti, přičemž každá místnost má odlišnou akustiku – a tím vzniká mnoho jen obtížně a nákladně řešitelných problémů. Konstruktéři reprosoustav se tak musí potýkat s mnoha fyzikálními překážkami.

K tomu, aby hrály, potřebují být napájené silným elektrickým zvukovým signálem, což klade vysoké nároky na parametry zesilovače i propojovacích kabelů. I mírné nedostatky způsobují zkreslení.   

Jak již bylo řečeno, u sluchátek je vše v menším. Sluchátka nemusí rozpohybovat velkou masu vzduchu, nepotřebují k tomu rozměrnou membránu, robustní ozvučnici a pracují vždy ve vlastním neměnném akustickém prostředí. K jejich "živení" stačí poměrně slabý elektrický signál.

Tak, dost bylo obecné teorie, jejíž vysvětlení však považuji za nezbytné. Pojďme se pustit do testu zbrusu nových sluchátek a sluchátkového zesilovače Beyerdynamic, které patří k absolutní zvukové špičce. Pokud by vás zajímala nabídka konkurence, zaměřte se na sluchátka Grado, Sennheiser či AKG a sluchátkové zesilovače Grado, Vincent nebo Musical Fidelity. Na jejich výrobky se podíváme v některém z dalších testů. 

Sluchátka Beyerdynamic DT 770, DT 880 a DT 990

K testování jsme získali hned tři nové modely, částečně se lišící konstrukcí, zvukem a samozřejmě cenou.



A pěkně v řadě:                 DT 770                               DT 880                          DT 990
                                  
cena: 6490 Kč                   cena: 7990 Kč               cena: 8790 Kč


Všechna testovaná sluchátka jsou takzvané circumaurální konstrukce, což znamená, že se do jejich zvučnic vejdou celé uši včetně boltců, přičemž měkké molitanové náušníky potažené jemnou textilií se okolo nich opírají přímo o hlavu. To má mnoho výhod - jak z hlediska kvality reprodukce, tak i komfortu nošení. To, že zvuk ze sluchátek proudí přímo, podporuje i další vnímání kmitočtů - vnímáte je nejen přímo zvukovodem, ale i mechanickým přenosem lebečních kostí.

Pozitivní vliv má i vzniklý prostor mezi uchem a membránou - zvukové vlnění se tak šíří mnohem přirozenějším způsobem, než pokud jsou sluchátka celou plochou přitisknutá na ucho. Tato druhá varianta se pak nazývá supraaurální.   

U této trojice sluchátek vede kabel vždy do levé mušle, je rovný, průměrně tuhý, zakončen zlaceným 3,5mm konektorem jack se šroubovatelnou redukcí na 6,3 mm. Šroubovací redukce je optimální, protože zaručí dokonalý a trvalý kontakt všech styčných ploch.

Náušníky jsou velmi měkké, potažené jemnou textilií s chloupkem – poskytující naprostý komfort. Základem hlavového mostu je pružný plech, zespodu opatřený měkkým pruhem - vše potažené koženkou a také maximálně příjemné. Sedí perfektně na uších i při rozmanitých tvarech hlavy. Velikost je nastavitelná v širokém rozsahu, jen na nejmenší dívčí hlavičky byly trochu větší i při minimálním rozpětí. 

Beyerdynamic DT990 - detail
Circumaurální konstrukce, měkký náušník, uchycení dvojicí kloubů.


Sluchátkový zesilovač Beyerdynamic A1

Špičková sluchátka potřebují adekvátní zdroj zvuku. Ano, sluchátkový výstup má většina CD přehrávačů a dalších potenciálních zdrojů zvuku, nicméně jejich kvalita bývá hluboko pod možnostmi převažující části přístroje. Zvolit sluchátkový zesilovač je proto prakticky nutností, i když může samozřejmě přijít jako následný upgrade.

Beyerdynamic A1 AZ má příjemně kompaktní rozměry a jednoduchý design. Kromě verze s temně šedivými bočnicemi existuje ještě oranžová verze. Osobně si myslím, že v této kategorii jsou oranžové plasty nevkusným šlápnutím vedle, ale proti gustu...

Díky dvojici linkových vstupů cinch k němu připojíte dva zdroje zvuku - například CD přehrávač a kazetový magnetofon, DVD přehrávač a minidiskový rekordér, přes externí korekční předzesilovač můžete připojit i gramofon. Nechybí ani jeden linkový výstup, který se bude hodit pro připojení rekordéru, nebo vytvoření smyčky na propojení s klasickým zesilovačem (sluchátkový zesilovač tak vlastně vřadíte do cesty mezi CD přehrávač a zesilovač).

Sluchátkový výstup je na konektoru jack 6,3 mm, mechanickým ovladačem lze velmi jemně korigovat hlasitost - jeho průběh je výjimečně lineární, i při minimální hlasitosti jsou oba kanály identicky hlasité. Vstupy přepínáte dvojicí tlačítek, to poslední slouží pro přepínání mezi funkcí a režimem stand-by. Stav a zařazený vstup indikují LED diody - zelená, dvě modré a červená. Bohužel, na můj vkus do noci trochu moc září.

Beyerdynamic A1 front
Beyerdynamic A1 
cena: 29 990 Kč

Beyerdynamic A1 rear


Pohled dovnitř potěší každého audiofila. O zásobu energie se stará 15VA toroidní transformátor Noratel, který je skrze antivibrační podložky pevně přišroubován k chasis, podpořen dvojicí elektrolytických kondenzátorů 2x2200µF. V zesilovací sekci naleznete čtveřici kondenzátorů 1000µF a čtveřici tranzistorů na hliníkovém chladiči. O regulaci hlasitosti se stará špičkový potenciometr ALPS, o přepínání vstupů pak kvalitní relé Omron. Vše je řešeno kvalitními diskrétními součástkami.

Jak jsme testovali?

Sluchátka jsme nejprve nechali několik dní zahořovat. To je proces, při kterém se membrány rozehrají, povýrobní ztuhlost závěsu i celého mechanismu elektroakustického měniče pomine a sluchátka tak mohou nabídnout nejlepší možný výkon.

Jako zdroj zvuku jsme zvolili kombinovaný CD / SACD / DVD-Audio přehrávač Marantz DV-6001 alternativně s CD přehrávačem Sony CDP-XB920QS. O propojení se staral high-endový signálový kabel VanDenHul Jubilee, který se střídal s linkovým kabelem XXX z příslušenství zesilovače Beyerdynamic. Kabel bývá podceňovanou součástí poslechové sestavy, ale z hlediska kvality reprodukce je to významný prvek.

Poslouchali jsme vybrané ukázky jazzové, rockové, populární i vážné hudby z CD, SACD i DVD-Audio disků, na které jsme pokládali elektro-stabilizační fólii AudioEgo ProCD. Ta usměrňuje elektromagnetické napětí na povrchu disku, což vede k přesnějšímu čtení zaznamenaných informací laserem. Opravovací obvody pak mohou zasahovat méně často a výsledkem je klidnější projev s přesnější prostorovou lokalizací. Ačkoli to na mnohé může působit jako čirá magie či placebo efekt, slepé testy opravdu prokázaly pozitivní vliv na výsledný zvukový projev.

Poslechová nirvána 

Zvukový projev nejvyššího modelu DT 990 je úchvatný. Dire Straits předvedli strhující produkci s bezbřehou dynamikou, nabroušenými kytarami a skvělým drivem. Při Money for Nothing proudí rytmus celým tělem.

Basový mág Marcus Miller na svém albu Tales naservíroval ohromnou porci energických, plastických, mohutně a důrazně prokreslených basů a citlivě prokreslené kytary.

Natalie Merchant pohladí úžasným prostorem nahrávky, bohatým vokálem a spoustou zvukových podrobností. Perkusista Jim Keltner a jeho bicí improvizace – dokonalý prostor, pravolevý i předozadní, se smrtící dynamikou, jemnými nuancemi úderů paliček i metliček … spousta podrobností homogenně propojených v nádhernou hudbu.

Carl Orff – mužský sbor, každý hlas zní zvlášť i dohromady, s vynikajícím prostorem, holografickým vyjádřením celého hudebního tělesa, mohutnou dynamikou i mikrodynamikou.

Sundavám DT 990 a nasazuji nižší model. Zvuk DT 880 je trochu umírněnější než u DT 990 - a to ve všech ohledech. Je o trochu méně bezprostřední a předvádí trochu méně prezentní basy. Opět ale mají skvostný drive, brutální dynamiku a precizní vykreslení detailů.

Pokud máte rádi mohutný bas, pak vám lépe sedne projev DT 990, pokud raději pevnější sušší bas, pak spíše DT 880.

Nejnižší testovaný model DT 770 je o poznání ostřejší než vyšší modely, občas až moc. Navzdory uzavřené konstrukci nedochází ke kelímkovému efektu ani hlcení basů, ale je jich opět o trochu méně než u DT 880.

Koncertní poslech i v malé garsonce

Ať už bydlíte v mrňavém panelákovém bytě, rodinném domku nebo trávíte důchod na chalupě, všude si můžete užívat špičkového poslechu. Sluchátkový zesilovač a kvalitní sluchátka jsou optimální volbou.

Beyerdynamic DT770
DT 770 s uzavřenými mušlemi.

Beyerdynamic DT880
DT 880 s polootevřenými mušlemi.

Beyerdynamic DT990
DT 990 s otevřenými mušlemi.


  • Nejčtenější

Šéf normalizační televize Zelenka byl oportunistický, ale vzdělaný pragmatik

v diskusi je 16 příspěvků

5. prosince 2023

Před 100 lety, 5. prosince 1923, se v Ústí nad Orlicí narodil Jan Zelenka, novinář a hlavně...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 8 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herec Čestmír Řanda byl nezapomenutelný v komediích i dramatických rolích

v diskusi je 7 příspěvků

4. prosince 2023

Pátého prosince 1923 se v Rokycanech narodil Čestmír Řanda, známý český herec, díky své figuře...

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Šéf normalizační televize Zelenka byl oportunistický, ale vzdělaný pragmatik

v diskusi je 16 příspěvků

5. prosince 2023

Před 100 lety, 5. prosince 1923, se v Ústí nad Orlicí narodil Jan Zelenka, novinář a hlavně...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 8 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

Herec Čestmír Řanda byl nezapomenutelný v komediích i dramatických rolích

v diskusi je 7 příspěvků

4. prosince 2023

Pátého prosince 1923 se v Rokycanech narodil Čestmír Řanda, známý český herec, díky své figuře...

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...