Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Test: Jak poslouchat špičkový zvuk a nezaplatit statisíce

Poslech hudby ve výtečné kvalitě je finančně velice nákladná záliba. Existuje však způsob, jak si dopřát perfektní zvuk, aniž byste museli investovat svůj půlroční výdělek. Přinášíme exkluzivní test špičkové sestavy sluchátek a sluchátkového zesilovače Beyerdynamic.

Špičkový zesilovač a sluchátka Beyerdynamic - Kombinace špičkových sluchátek a sluchátkového zesilovače je optimálním řešením pro individuální posluchače. I v malém panelákovém bytě a za rozumné peníze si mohou dopřát zcela nekompromisní hudební reprodukci. | foto: Václav Nývlt, David Votruba

Možnosti a nároky posluchačů se velmi odlišují. Někdo se při poslechu hudby spokojí s plastovým mikrosystémem a reprosoustavami umístěnými na skříni. Poslouchá rád a líbí se mu to. Jiní pečlivě vybraným kvalitním (dražším i levnějším) komponentům akusticky přizpůsobí poslechovou místnost, reprosoustavy umístí na hroty, v extrémních případech zatíží komponenty žulovými bloky a před poslechem vždy nechají zesilovače zahřát na provozní teplotu. Poslouchají a jsou nadšeni.

Lze navodit paralelu s alkoholem. Někdo se opíjí výčepní lihovinou podle pravidla „je mi jedno, co piju, hlavně když se motám“, jiní vychutnávají jemnou, pětkrát destilovanou, v dubovém sudu patnáct let zrající whiskey. Ti první by pravděpodobně nedocenili podmanivou chuť a ti druzí by obarvený líh nepili.

V případě zvukových aparatur však existuje reálná možnost získat opulentní chuť za méně peněz a bez pančování. Sluchátka.

Za kvalitní sestavu můžete zaplatit i jako za rodinný vůz

Pořízení opravdu kvalitní domácí poslechové aparatury je zpravidla velmi nákladné. I když se budeme držet při zemi, pořizovací náklady budou v řádech několika nebo i mnoha desítek tisíc korun, někdo může hovořit i o statisících. Nebudu zde kalkulovat ceny jednotlivých komponent, ale nároční posluchači jenom do reprosoustav nainvestují nejméně kolem padesáti tisíc korun, zpravidla podstatně více.

Právě reprosoustavy často spolknou velkou část investice do poslechové aparatury. A to zcela logicky, protože mají výrazný podíl na kvalitě výsledného zvuku. Mají totiž nejtěžší úkol. Přeměnit elektrickou energii na energii kinetickou, tedy na zvuk. A to co nejpřesněji. Vyplatí se proto raději připlatit za reprosoustavy a trochu ušetřit na ostatních částech sestavy.

Pochopitelně ne všichni zájemci o poslech hudby na špičkové úrovni mají finanční možnosti pro pořízení opravdu kvalitní sestavy, případně to nedovolují jejich bytové podmínky či přísnější drahé polovičky. Existuje však řešení, kdy i s řádově nižší investicí dostanete špičkový zvuk. Kvalitní sluchátka, případně i se sluchátkovým zesilovačem.

 Přístroje v testu:
 sluchátka:
 Beyerdynamic DT 770
 Beyerdynamic DT 880
 Beyerdynamic DT 990
 sluchátkový zesilovač:
 Beyerdynamic A1 AZ

Proč sluchátka hrají lépe než reprosoustavy za stejnou cenu?

Již ze samotného principu konstrukce sluchátka nemusí rozhýbávat masy vzduchu, ale mohou se soustředit na konkrétní vzduchové "vlnky" ve sluchátkových mušlích proudící volně k uším.

Vlastní membrány reproduktorů reprosoustav musí být pevné, ale zároveň co nejlehčí. Těžká membrána by totiž měla vlastní setrvačnost, která by způsobovala odchylky od optimálního pohybu – a tím zkreslení. Nedostatečně pevná zahraje zkreslený zvuk. Reprosoustavy navíc potřebují rozměrnou ozvučnici (skříň), pevnou, rigidní, nerezonující, akusticky inertní či správně naladěnou – a to stojí spoustu materiálu, výpočtů, zkoušení a peněz.

Každá reprosoustava navíc hraje v jiné místnosti, přičemž každá místnost má odlišnou akustiku – a tím vzniká mnoho jen obtížně a nákladně řešitelných problémů. Konstruktéři reprosoustav se tak musí potýkat s mnoha fyzikálními překážkami.

K tomu, aby hrály, potřebují být napájené silným elektrickým zvukovým signálem, což klade vysoké nároky na parametry zesilovače i propojovacích kabelů. I mírné nedostatky způsobují zkreslení.   

Jak již bylo řečeno, u sluchátek je vše v menším. Sluchátka nemusí rozpohybovat velkou masu vzduchu, nepotřebují k tomu rozměrnou membránu, robustní ozvučnici a pracují vždy ve vlastním neměnném akustickém prostředí. K jejich "živení" stačí poměrně slabý elektrický signál.

Tak, dost bylo obecné teorie, jejíž vysvětlení však považuji za nezbytné. Pojďme se pustit do testu zbrusu nových sluchátek a sluchátkového zesilovače Beyerdynamic, které patří k absolutní zvukové špičce. Pokud by vás zajímala nabídka konkurence, zaměřte se na sluchátka Grado, Sennheiser či AKG a sluchátkové zesilovače Grado, Vincent nebo Musical Fidelity. Na jejich výrobky se podíváme v některém z dalších testů. 

Sluchátka Beyerdynamic DT 770, DT 880 a DT 990

K testování jsme získali hned tři nové modely, částečně se lišící konstrukcí, zvukem a samozřejmě cenou.A pěkně v řadě:                 DT 770                               DT 880                          DT 990
                                  
cena: 6490 Kč                   cena: 7990 Kč               cena: 8790 Kč


Všechna testovaná sluchátka jsou takzvané circumaurální konstrukce, což znamená, že se do jejich zvučnic vejdou celé uši včetně boltců, přičemž měkké molitanové náušníky potažené jemnou textilií se okolo nich opírají přímo o hlavu. To má mnoho výhod - jak z hlediska kvality reprodukce, tak i komfortu nošení. To, že zvuk ze sluchátek proudí přímo, podporuje i další vnímání kmitočtů - vnímáte je nejen přímo zvukovodem, ale i mechanickým přenosem lebečních kostí.

Pozitivní vliv má i vzniklý prostor mezi uchem a membránou - zvukové vlnění se tak šíří mnohem přirozenějším způsobem, než pokud jsou sluchátka celou plochou přitisknutá na ucho. Tato druhá varianta se pak nazývá supraaurální.   

U této trojice sluchátek vede kabel vždy do levé mušle, je rovný, průměrně tuhý, zakončen zlaceným 3,5mm konektorem jack se šroubovatelnou redukcí na 6,3 mm. Šroubovací redukce je optimální, protože zaručí dokonalý a trvalý kontakt všech styčných ploch.

Náušníky jsou velmi měkké, potažené jemnou textilií s chloupkem – poskytující naprostý komfort. Základem hlavového mostu je pružný plech, zespodu opatřený měkkým pruhem - vše potažené koženkou a také maximálně příjemné. Sedí perfektně na uších i při rozmanitých tvarech hlavy. Velikost je nastavitelná v širokém rozsahu, jen na nejmenší dívčí hlavičky byly trochu větší i při minimálním rozpětí. 

Beyerdynamic DT990 - detail
Circumaurální konstrukce, měkký náušník, uchycení dvojicí kloubů.


Sluchátkový zesilovač Beyerdynamic A1

Špičková sluchátka potřebují adekvátní zdroj zvuku. Ano, sluchátkový výstup má většina CD přehrávačů a dalších potenciálních zdrojů zvuku, nicméně jejich kvalita bývá hluboko pod možnostmi převažující části přístroje. Zvolit sluchátkový zesilovač je proto prakticky nutností, i když může samozřejmě přijít jako následný upgrade.

Beyerdynamic A1 AZ má příjemně kompaktní rozměry a jednoduchý design. Kromě verze s temně šedivými bočnicemi existuje ještě oranžová verze. Osobně si myslím, že v této kategorii jsou oranžové plasty nevkusným šlápnutím vedle, ale proti gustu...

Díky dvojici linkových vstupů cinch k němu připojíte dva zdroje zvuku - například CD přehrávač a kazetový magnetofon, DVD přehrávač a minidiskový rekordér, přes externí korekční předzesilovač můžete připojit i gramofon. Nechybí ani jeden linkový výstup, který se bude hodit pro připojení rekordéru, nebo vytvoření smyčky na propojení s klasickým zesilovačem (sluchátkový zesilovač tak vlastně vřadíte do cesty mezi CD přehrávač a zesilovač).

Sluchátkový výstup je na konektoru jack 6,3 mm, mechanickým ovladačem lze velmi jemně korigovat hlasitost - jeho průběh je výjimečně lineární, i při minimální hlasitosti jsou oba kanály identicky hlasité. Vstupy přepínáte dvojicí tlačítek, to poslední slouží pro přepínání mezi funkcí a režimem stand-by. Stav a zařazený vstup indikují LED diody - zelená, dvě modré a červená. Bohužel, na můj vkus do noci trochu moc září.

Beyerdynamic A1 front
Beyerdynamic A1 
cena: 29 990 Kč

Beyerdynamic A1 rear


Pohled dovnitř potěší každého audiofila. O zásobu energie se stará 15VA toroidní transformátor Noratel, který je skrze antivibrační podložky pevně přišroubován k chasis, podpořen dvojicí elektrolytických kondenzátorů 2x2200µF. V zesilovací sekci naleznete čtveřici kondenzátorů 1000µF a čtveřici tranzistorů na hliníkovém chladiči. O regulaci hlasitosti se stará špičkový potenciometr ALPS, o přepínání vstupů pak kvalitní relé Omron. Vše je řešeno kvalitními diskrétními součástkami.

Jak jsme testovali?

Sluchátka jsme nejprve nechali několik dní zahořovat. To je proces, při kterém se membrány rozehrají, povýrobní ztuhlost závěsu i celého mechanismu elektroakustického měniče pomine a sluchátka tak mohou nabídnout nejlepší možný výkon.

Jako zdroj zvuku jsme zvolili kombinovaný CD / SACD / DVD-Audio přehrávač Marantz DV-6001 alternativně s CD přehrávačem Sony CDP-XB920QS. O propojení se staral high-endový signálový kabel VanDenHul Jubilee, který se střídal s linkovým kabelem XXX z příslušenství zesilovače Beyerdynamic. Kabel bývá podceňovanou součástí poslechové sestavy, ale z hlediska kvality reprodukce je to významný prvek.

Poslouchali jsme vybrané ukázky jazzové, rockové, populární i vážné hudby z CD, SACD i DVD-Audio disků, na které jsme pokládali elektro-stabilizační fólii AudioEgo ProCD. Ta usměrňuje elektromagnetické napětí na povrchu disku, což vede k přesnějšímu čtení zaznamenaných informací laserem. Opravovací obvody pak mohou zasahovat méně často a výsledkem je klidnější projev s přesnější prostorovou lokalizací. Ačkoli to na mnohé může působit jako čirá magie či placebo efekt, slepé testy opravdu prokázaly pozitivní vliv na výsledný zvukový projev.

Poslechová nirvána 

Zvukový projev nejvyššího modelu DT 990 je úchvatný. Dire Straits předvedli strhující produkci s bezbřehou dynamikou, nabroušenými kytarami a skvělým drivem. Při Money for Nothing proudí rytmus celým tělem.

Basový mág Marcus Miller na svém albu Tales naservíroval ohromnou porci energických, plastických, mohutně a důrazně prokreslených basů a citlivě prokreslené kytary.

Natalie Merchant pohladí úžasným prostorem nahrávky, bohatým vokálem a spoustou zvukových podrobností. Perkusista Jim Keltner a jeho bicí improvizace – dokonalý prostor, pravolevý i předozadní, se smrtící dynamikou, jemnými nuancemi úderů paliček i metliček … spousta podrobností homogenně propojených v nádhernou hudbu.

Carl Orff – mužský sbor, každý hlas zní zvlášť i dohromady, s vynikajícím prostorem, holografickým vyjádřením celého hudebního tělesa, mohutnou dynamikou i mikrodynamikou.

Sundavám DT 990 a nasazuji nižší model. Zvuk DT 880 je trochu umírněnější než u DT 990 - a to ve všech ohledech. Je o trochu méně bezprostřední a předvádí trochu méně prezentní basy. Opět ale mají skvostný drive, brutální dynamiku a precizní vykreslení detailů.

Pokud máte rádi mohutný bas, pak vám lépe sedne projev DT 990, pokud raději pevnější sušší bas, pak spíše DT 880.

Nejnižší testovaný model DT 770 je o poznání ostřejší než vyšší modely, občas až moc. Navzdory uzavřené konstrukci nedochází ke kelímkovému efektu ani hlcení basů, ale je jich opět o trochu méně než u DT 880.

Koncertní poslech i v malé garsonce

Ať už bydlíte v mrňavém panelákovém bytě, rodinném domku nebo trávíte důchod na chalupě, všude si můžete užívat špičkového poslechu. Sluchátkový zesilovač a kvalitní sluchátka jsou optimální volbou.

Beyerdynamic DT770
DT 770 s uzavřenými mušlemi.

Beyerdynamic DT880
DT 880 s polootevřenými mušlemi.

Beyerdynamic DT990
DT 990 s otevřenými mušlemi.


  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Neznalost i naivita. Deset způsobů, jak můžete přijít o všechny bitcoiny

Premium Kryptoměny jako bitcoin nabízejí úplně nový druh financí. S tím se pojí i nové podvody, průšvihy a problémy, které...

KVÍZ: Jak dobře znáte moderní tanky?

Před časem jsme vám přinesli kvíz z historie vývoje tanků. Dnes na něj navážeme a zeptáme se vás, zda znáte historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chce to vůbec někdo? Hlasujte nad podivnými vychytávkami z CESu

Některé zapadnou v zapomnění, z jiných bude hit. Na veletrhu CES se tradičně setkávají obě kategorie, zrno od plev pak...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Nové televizory Sony přehrají filmové novinky dřív než konkurence

Výrobce televizorů Sony ve spolupráci se sesterskou společností Sony Picture Entertainment nabídne streamovací službu...

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Víc high-tech sluchátka si koupit nemůžete. NuraPhone hrají každému jinak

Pomocí otoakustické emise změří vlastnosti vašich uší a přizpůsobí jim zvuk tak, aby kompenzovaly jejich nedostatky. V...

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte přes ně všechno dění v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...