Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve spolupráci s firmou Sonos a celkem nenápadným způsobem v sobě ukrývají aktivní reproduktory, na kterých můžete přes wi-fi přehrávat hudbu z různých zdrojů a služeb. Otestovali jsme je.

Nová řada Symfonisk, stolní lampa a nástěnná police s vestavěnými reprosoustavami Sonos, přijdou na český trh 24. září. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Společnost Sonos je na poli zvukové techniky pojmem. Jako jedna z prvních přišla s konceptem „multiroom“ zvukových sestav komunikujících přes počítačovou síť a nabídla škálu různých kompatibilních přehrávačů a reproduktorů pokrývajících širší škálu nároků i finančních možností zákazníků.

„Multiroom“ znamená, že různé reprosoustavy v různých místnostech spolu mohou spolupracovat, například pokračovat v přehrávání tam, kde jiná reprosoustava přestala, nebo hrát všude to samé. Pokud tedy posloucháte například v obýváku a chcete se přesunout do ložnice, snadno bez zastavení přesměrujete hudbu na reprosoustavu v této místnosti. A pokud při párty nebo při úklidu přebíháte mezi různými místnostmi, ze všech reprosoustav může hrát to samé, v případě Sonosu i zcela dokonale synchronizovaně.

Spolupráce mezi Ikeou a Sonosem není jen marketingová, zvukovou elektroniku do nových „bytových doplňků“ Ikea připravili vývojáři Sonosu a vychází z modelů Sonos One a Sonos Play:1. Což je dobře ze dvou důvodů. Jednak ji připravili lidé co o zvuku a jeho tvorbě něco vědí, zároveň jsou oba Symfonisky plně kompatibilní se systémem Sonos a dostávají i jeho softwarovou podporu. Ostatně automatická instalace nového firmwaru byla první věc, kterou u nás lampička a polička po instalaci udělaly.

A abychom vzájemnou kompatibilitu Symfonisku s jinými systémy Sonos vyzkoušeli, přizvali jsme do testu i o poznání dospělejší (a dražší) systém Sonos Play:5 druhé generace. 

Lampa

Pod skleněným krytem najdete závit e14, do kterého smíte zamontovat LED žárovku s maximálním příkonem 7W, ta bohužel není součástí dodávky. Žárovku můžete jen vypnout a zapnout, k čemuž slouží otočný vypínač. Na něj se vztahuje má jediná výtka k designu lampy, působí totiž trochu, jako bych si jej tam dodatečně „dobastlil“.

Samotná lampa nemá žádné chytré funkce, pro ty musíte lampičku osadit chytrými žárovkami, například Ikea Tradfri. Já se pokusil použít LB130 od TP-Linku v redukci z patice E14 na E27 (kombinace vyjmutá z jiné Ikea lampy), která se však dovnitř nevešla (zejména kvůli úzkému otvoru skleněného stínidla).

Ikea Symfonisk - instalace žárovky

Instalace žárovky 

Ikea Symfonisk - detail ovladačů na podstavci lampy

Ovladače na podstavci

Ikea Symfonisk - vypínač světla

Otočný vypínač lampy

Samotná reprosoustava tvoří „nohu lampy“ a je potažena hrubou tkanou průzvučnou textilií, plochý podstavec nese základní ovládací prvky, tedy přerušení a spuštění reprodukce, přeskočení skladby tam a zpět a regulaci hlasitosti. 

Odepnutelný elektrický přívod je umístěn ze spodní strany lampy, na zádech najdete ještě RJ-45 port pro připojení k internetu. My jsme využili bezdrátové připojení přes wi-fi a nezaznamenali žádný problém.

V těle jsou zabudovány dva reproduktory, jeden širokopásmový pro basy a středy, jeden výškový. Každý je poháněn svým digitálním zesilovačem o jehož výkonu se nikde nedočtete, ostatně jako u žádné aktivní reprosoustavy Sonos. Rozhodě však bez zkreslení hraje hlasitěji, než bude ve většině případů posluchač požadovat. 

Police

S označením „police“ mám, přiznám se, trochu problém. Málokterá police má totiž tloušťku deset centimetrů a čelo z průzvučné tkaniny. Je to spíše aktivní reprosoustava, kterou je možné jak volně postavit na jakoukoli podložku, tak i (pomocí samostatně prodávaných úchytů) připevnit na stěnu. 

Fotogalerie

Pak má mít nosnost až tři kilogramy, což je vzhledem k malým rozměrům dostatečné.

Přípojná místa jsou na zadní stěně, včetně výřezu pro vyvedení opleteného elektrického kabelu podél stěny k zásuvce. Pod snímatelnou čelní maskou najdete dva reproduktory a vyústění bassreflexu. Ovládací prvky jsou stejné jako u lampy. 

Stejně jako lampa i polička nemá žádný konektor pro přivedení zvuku kabelem, nemá dokonce ani Bluetooth, vše funguje přes wi-fi, ethernet ze systému Sonos nebo AirPlay2. A stejně jako ostatní Sonos reproduktory nemají síťový vypínač. Pokud nehrají, jsou stále v pohotovosti a mají přitom odběr 3,8 W. 

Sonos Play:5

Play:5 je na trhu již delší dobu, ale stále jde o nejvyšší model aktivních reprosoustav od Sonosu. Soustava je překvapivě těžká, aby ne, v rigidním těle skrývá tři širokopásmové reproduktory pro středy a basy a tři výškové měniče, přičemž každý reproduktor má svůj vlastní zesilovač a signálovou elektroniku. 

Vtipnou zajímavostí je možnost instalace jak na výšku (přičemž může být kdykoli otočena o 180° podle toho, ze které strany mají být ovladače) i na šířku.

Sonos Play:5
Sonos Play:5

Sonos Play:5

Na rozdíl od Symfonisků má Play:5 i analogový linkový zvukový vstup, do kterého lze připojit libovolný zvukový zdroj - například televizor nebo třeba gramofon s korekčním předzesilovačem. 

Skvělé je, že zvuk z tohoto vstupu můžete přehrávat i na ostatních reprosoustavách v síti (u nás tedy Symfonisk) a dokonce nechat zvuk tohoto vstupu hrát jen třeba na „lampičce“ a na samotném Play:5 si pustit třeba muziku ze Spotify.

Je zde pouze jedno ovládací tlačítko, doplněné o pohybový senzor, základní funkce uřídíte pohybem ruky. K tomu je lepší vzít manuál a nejprve se to naučit. 

Aplikace

Nejdůležitější součástí ekosystému Sonos je aplikace Sonos Controller. Jejím prostřednictvím soustavy nastavíte (připojíte k wi-fi, vyberete ve které místnosti jsou umístěné) i ovládáte. 

Hned zkraje si vyberete hudební zdroje, které chcete využívat. Je jich nepočítaně, z těch známějších to jsou hudební služby: Apple Music, Deezer, Google Hudba, SoundCloud, Spotify, Tidal, YouTube Music, Audible, Last.fm, nebo TuneIn radio. Najdete zde i klienta pro multimediální server Plex nebo MyCloud Home pro přehrávání hudby z NASů WD. Výborně je přitom řešeno vyhledávání hudby, aplikace prohledá nabídku všech služeb a nabídne utříděný seznam výsledků.

Zaujala nás i aplikace Calm s relaxační a meditační hudbou, Classical Archives s přístupem do obří kolekce vážné hudby nebo třeba FIT Radio Workout Music s muzikou vhodnou ke cvičení. I když je třeba podotknout, že většina těchto služeb je placená. Samozřejmě můžete přehrávat i hudbu uloženou v paměti telefonu, stačí udělit oprávnění pro přístup.

Aplikace Sonos Controller pro Android

Sonos Controller: vybrané služby, volba kde má vybraná hudba hrát, řízení hlasitosti skupiny reprosoustav.

Výsledkem výběru je hlavní výběr vámi skutečně využívaných služeb na hlavní obrazovce, přičemž prokliknutím můžete zvolit, co má hrát a na které reprosoustavě. Vybrat můžete jen jednu, dvě, nebo všechny které máte. Ty se pak „přidají“ do skupiny, kterou hromadně ovládáte, včetně společného řízení hlasitosti (ale snadno nastavíte i každou zvlášť pro příjemný poměr hlasitosti). Při synchronizovaném přehrávání na více reprosoustavách potěší dokonalá časová shoda přehrávání. Dvě soustavy vedle sebe slyšíte jako jednu, není zde žádná časová prodleva. 

Pokud si pořídíte dvě stejné reprosoustavy, můžete je v aplikaci nakonfigurovat jako stereofonní pár, jedna bude hrát levý a druhá pravý kanál. A pokud si pořídíte od Sonosu soundbar, můžete dva aktivní reproduktory, třeba dvě poličky, využít jako zadní efektové reprosoustavy. Možnosti nastavení jsou v ekosystému Sonos obrovské.

Velmi zajímavá funkce se nabízí majitelům telefonů se systémem iOS. V něm je aplikace rozšířena o položku Trueplay, což je systém pro kalibraci reprosoustavy podle akustiky místnosti. V aplikaci telefonu spustíte proces, otočíte telefon mikrofonem od sebe a reprosoustavy začnou hrát 45 sekund měřících signálů. Uživatel chodí pomalu po místnosti a střídavě zvedá telefon nahoru a pouští zpět dolů, systém vyhodnotí záznam z mikrofonu a podle něj nastaví ekvalizační úpravy v reprosoustavě. 

My využili iPhone 6 Plus a fungovalo to velmi dobře. V Androidu tento systém není (optimalizace pro množství telefonů s různými mikrofony by byla náročná), ale protože to stačí udělat jen jednou (dokud reprosoustavu nepřemístíte, nebo nezměníte rozložení nábytku v místnosti), můžete procesem projít i s iPhonem kamaráda na návštěvě.

A příjemná drobnost, všechny reprosoustavy Sonos umí fungovat i jako budík, jak s „budicím tónem“, tak hudbou z některé z vybraných služeb. 

Zvuk

Vše by bylo zbytečné a marné, kdyby se výsledek nedal poslouchat. To naštěstí nenastalo. 

I malá a poměrně levná „polička“ dokáže menší místnost naplnit velmi příjemným zvukem s poměrně hutným a neagresivním podáním i při vyšší hlasitosti. Zvuk je překvapivě rychlý se slušnou mikrodynamikou, takže je i docela zábavný na poslech. 

Vokály jsou zřetelně vykreslené a perfektně srozumitelné, výšky jsou trochu měkčí a trochu jim chybí jiskra, basy překvapivě nechybí a protože naštěstí nejsou ekvalizací příliš „doháněné“, zní příjemně a nenuceně. Za 2 700 Kč si opravdu není na co stěžovat.

Podobně pozitivně můžeme hodnotit i „lampičku“. Ta je na rozdíl od „poličky“ méně směrová, při umístění v prostoru dokáže příjemně pokrýt větší prostor. Na druhou stranu zní reprodukce o něco „volněji“ a s menším důrazem. „Lampička“ exceluje v tiším kulisním přednesu, zvuk je příjemný a neunavující. Při rostoucí hlasitosti si přeci jen všimnete nižší  kontroly a pevnosti reprodukce. Za 4 700 Kč je už konkurence mezi aktivními reprosoustavami větší, nicméně jako lampa hraje obdivuhodně a v ložnici, dětském pokoji, nebo pracovně odvede výbornou práci.

Sonos Play:5 je vzhledem k větší velikosti i podstatně větší ceně zvukově jinde. Příjemný a plný charakter reprodukce zůstává, reprodukce má vyšší kontrolu, pevnost, razanci i energii, má jasněji podané výšky a samozřejmě hlubší basy. U těch je cítit snaha „aby hrály jako z velké bedny“, takže je na ně někdy brán až příliš důraz, ale celek zní velmi dobře. 

S cenou 15 490 Kč není Play:5 rozhodně levný a ke kvalitativně srovnatelnému zvuku by se dalo s trochou snahy dopracovat i levněji, na druhou stranu díky propracované multiroomové koncepci Sonosu dává smysl a svoji práci odvádí velmi dobře.

Nejlevnější Sonos v zajímavém balení

Symfonisk nejsou prvním vstupem švédského nábytkářského giganta na poli zvukové techniky, již loni představil aktivní bluetooth reprosoustavy Eneby a model 30 na nás udělal velmi dobrý dojem. 

Novinky Symfonisk však přináší do nejnižší cenové kategorie skvělý propracovaný aplikační a multiroomový systém od Sonosu (nejlevnější model Sonos One přijde na 4 390 Kč), velmi slušný zvuk a navíc typicky jednoduchý a praktický design Ikea. Mají naše doporučení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

První elektroškodovka je městský čipera. Při výletech dál nevěřte dojezdu

Citigoe iV

VIDEO První den školního roku představí Škoda svůj nový elektromobil. Velkému a mohutnému Enyaqu ovšem už...

Přerostlý všeuměl za cenu luxusního zboží. Test Samsungu Note 20 Ultra

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

VIDEO Absolutní letošní špička mezi mobily s klasickou konstrukcí od Samsungu je tady. Model Note 20...

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Otočná televize Samsung Sero

VIDEO Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický...

Luxus, který není předražený. Test krásného LG Velvet

LG Velvet

Výrobci mobilních telefonů v posledních letech vyšponoval ceny svých špičkových modelů až do...

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Samsung Galaxy Buds Live

VIDEO Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds...

Byl by to ideální kompaktní smartphone, jenže nemůže být. Test Huaweie P40

Huawei P40

Pro spoustu uživatelů, kteří touží po nadupaném, ale příjemně kompaktním smartphonu, by byl Huawei...

Skvělý smartphone je jednoduše smolař. Test Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

Špičkový Huawei Mate 30 Pro ze závěru loňského roku se nakonec v omezeném množství dostal i na náš...

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Premium Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický test. Tradiční televizní...

TEST: Bezdrátové reprosoustavy k vodě i do tělocvičny

Premium K vodě, na chatu, do kuchyně, na velkou party u bazénu. Bluetooth reproduktory vám muziku z mobilu přehrají ve slušné...

Poprvé po 42 letech se v lednu v Las Vegas novináři nesjedou

Největší veletrh spotřební elektroniky, Consumer Electronic Show, zkráceně CES, v lednu 2021 proběhne pouze ve...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...