Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve spolupráci s firmou Sonos a celkem nenápadným způsobem v sobě ukrývají aktivní reproduktory, na kterých můžete přes wi-fi přehrávat hudbu z různých zdrojů a služeb. Otestovali jsme je.
Nová řada Symfonisk, stolní lampa a nástěnná police s vestavěnými reprosoustavami Sonos, přijdou na český trh 24. září.

Nová řada Symfonisk, stolní lampa a nástěnná police s vestavěnými reprosoustavami Sonos, přijdou na český trh 24. září. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Společnost Sonos je na poli zvukové techniky pojmem. Jako jedna z prvních přišla s konceptem „multiroom“ zvukových sestav komunikujících přes počítačovou síť a nabídla škálu různých kompatibilních přehrávačů a reproduktorů pokrývajících širší škálu nároků i finančních možností zákazníků.

„Multiroom“ znamená, že různé reprosoustavy v různých místnostech spolu mohou spolupracovat, například pokračovat v přehrávání tam, kde jiná reprosoustava přestala, nebo hrát všude to samé. Pokud tedy posloucháte například v obýváku a chcete se přesunout do ložnice, snadno bez zastavení přesměrujete hudbu na reprosoustavu v této místnosti. A pokud při párty nebo při úklidu přebíháte mezi různými místnostmi, ze všech reprosoustav může hrát to samé, v případě Sonosu i zcela dokonale synchronizovaně.

Spolupráce mezi Ikeou a Sonosem není jen marketingová, zvukovou elektroniku do nových „bytových doplňků“ Ikea připravili vývojáři Sonosu a vychází z modelů Sonos One a Sonos Play:1. Což je dobře ze dvou důvodů. Jednak ji připravili lidé co o zvuku a jeho tvorbě něco vědí, zároveň jsou oba Symfonisky plně kompatibilní se systémem Sonos a dostávají i jeho softwarovou podporu. Ostatně automatická instalace nového firmwaru byla první věc, kterou u nás lampička a polička po instalaci udělaly.

A abychom vzájemnou kompatibilitu Symfonisku s jinými systémy Sonos vyzkoušeli, přizvali jsme do testu i o poznání dospělejší (a dražší) systém Sonos Play:5 druhé generace. 

Lampa

Pod skleněným krytem najdete závit e14, do kterého smíte zamontovat LED žárovku s maximálním příkonem 7W, ta bohužel není součástí dodávky. Žárovku můžete jen vypnout a zapnout, k čemuž slouží otočný vypínač. Na něj se vztahuje má jediná výtka k designu lampy, působí totiž trochu, jako bych si jej tam dodatečně „dobastlil“.

Samotná lampa nemá žádné chytré funkce, pro ty musíte lampičku osadit chytrými žárovkami, například Ikea Tradfri. Já se pokusil použít LB130 od TP-Linku v redukci z patice E14 na E27 (kombinace vyjmutá z jiné Ikea lampy), která se však dovnitř nevešla (zejména kvůli úzkému otvoru skleněného stínidla).

Instalace žárovky 

Ovladače na podstavci

Otočný vypínač lampy

Samotná reprosoustava tvoří „nohu lampy“ a je potažena hrubou tkanou průzvučnou textilií, plochý podstavec nese základní ovládací prvky, tedy přerušení a spuštění reprodukce, přeskočení skladby tam a zpět a regulaci hlasitosti. 

Odepnutelný elektrický přívod je umístěn ze spodní strany lampy, na zádech najdete ještě RJ-45 port pro připojení k internetu. My jsme využili bezdrátové připojení přes wi-fi a nezaznamenali žádný problém.

V těle jsou zabudovány dva reproduktory, jeden širokopásmový pro basy a středy, jeden výškový. Každý je poháněn svým digitálním zesilovačem o jehož výkonu se nikde nedočtete, ostatně jako u žádné aktivní reprosoustavy Sonos. Rozhodě však bez zkreslení hraje hlasitěji, než bude ve většině případů posluchač požadovat. 

Police

S označením „police“ mám, přiznám se, trochu problém. Málokterá police má totiž tloušťku deset centimetrů a čelo z průzvučné tkaniny. Je to spíše aktivní reprosoustava, kterou je možné jak volně postavit na jakoukoli podložku, tak i (pomocí samostatně prodávaných úchytů) připevnit na stěnu. 

Pak má mít nosnost až tři kilogramy, což je vzhledem k malým rozměrům dostatečné.

Přípojná místa jsou na zadní stěně, včetně výřezu pro vyvedení opleteného elektrického kabelu podél stěny k zásuvce. Pod snímatelnou čelní maskou najdete dva reproduktory a vyústění bassreflexu. Ovládací prvky jsou stejné jako u lampy. 

Stejně jako lampa i polička nemá žádný konektor pro přivedení zvuku kabelem, nemá dokonce ani Bluetooth, vše funguje přes wi-fi, ethernet ze systému Sonos nebo AirPlay2. A stejně jako ostatní Sonos reproduktory nemají síťový vypínač. Pokud nehrají, jsou stále v pohotovosti a mají přitom odběr 3,8 W. 

Sonos Play:5

Play:5 je na trhu již delší dobu, ale stále jde o nejvyšší model aktivních reprosoustav od Sonosu. Soustava je překvapivě těžká, aby ne, v rigidním těle skrývá tři širokopásmové reproduktory pro středy a basy a tři výškové měniče, přičemž každý reproduktor má svůj vlastní zesilovač a signálovou elektroniku. 

Vtipnou zajímavostí je možnost instalace jak na výšku (přičemž může být kdykoli otočena o 180° podle toho, ze které strany mají být ovladače) i na šířku.

Sonos Play:5
Sonos Play:5

Sonos Play:5

Na rozdíl od Symfonisků má Play:5 i analogový linkový zvukový vstup, do kterého lze připojit libovolný zvukový zdroj - například televizor nebo třeba gramofon s korekčním předzesilovačem. 

Skvělé je, že zvuk z tohoto vstupu můžete přehrávat i na ostatních reprosoustavách v síti (u nás tedy Symfonisk) a dokonce nechat zvuk tohoto vstupu hrát jen třeba na „lampičce“ a na samotném Play:5 si pustit třeba muziku ze Spotify.

Je zde pouze jedno ovládací tlačítko, doplněné o pohybový senzor, základní funkce uřídíte pohybem ruky. K tomu je lepší vzít manuál a nejprve se to naučit. 

Aplikace

Nejdůležitější součástí ekosystému Sonos je aplikace Sonos Controller. Jejím prostřednictvím soustavy nastavíte (připojíte k wi-fi, vyberete ve které místnosti jsou umístěné) i ovládáte. 

Hned zkraje si vyberete hudební zdroje, které chcete využívat. Je jich nepočítaně, z těch známějších to jsou hudební služby: Apple Music, Deezer, Google Hudba, SoundCloud, Spotify, Tidal, YouTube Music, Audible, Last.fm, nebo TuneIn radio. Najdete zde i klienta pro multimediální server Plex nebo MyCloud Home pro přehrávání hudby z NASů WD. Výborně je přitom řešeno vyhledávání hudby, aplikace prohledá nabídku všech služeb a nabídne utříděný seznam výsledků.

Zaujala nás i aplikace Calm s relaxační a meditační hudbou, Classical Archives s přístupem do obří kolekce vážné hudby nebo třeba FIT Radio Workout Music s muzikou vhodnou ke cvičení. I když je třeba podotknout, že většina těchto služeb je placená. Samozřejmě můžete přehrávat i hudbu uloženou v paměti telefonu, stačí udělit oprávnění pro přístup.

Sonos Controller: vybrané služby, volba kde má vybraná hudba hrát, řízení hlasitosti skupiny reprosoustav.

Výsledkem výběru je hlavní výběr vámi skutečně využívaných služeb na hlavní obrazovce, přičemž prokliknutím můžete zvolit, co má hrát a na které reprosoustavě. Vybrat můžete jen jednu, dvě, nebo všechny které máte. Ty se pak „přidají“ do skupiny, kterou hromadně ovládáte, včetně společného řízení hlasitosti (ale snadno nastavíte i každou zvlášť pro příjemný poměr hlasitosti). Při synchronizovaném přehrávání na více reprosoustavách potěší dokonalá časová shoda přehrávání. Dvě soustavy vedle sebe slyšíte jako jednu, není zde žádná časová prodleva. 

Pokud si pořídíte dvě stejné reprosoustavy, můžete je v aplikaci nakonfigurovat jako stereofonní pár, jedna bude hrát levý a druhá pravý kanál. A pokud si pořídíte od Sonosu soundbar, můžete dva aktivní reproduktory, třeba dvě poličky, využít jako zadní efektové reprosoustavy. Možnosti nastavení jsou v ekosystému Sonos obrovské.

Velmi zajímavá funkce se nabízí majitelům telefonů se systémem iOS. V něm je aplikace rozšířena o položku Trueplay, což je systém pro kalibraci reprosoustavy podle akustiky místnosti. V aplikaci telefonu spustíte proces, otočíte telefon mikrofonem od sebe a reprosoustavy začnou hrát 45 sekund měřících signálů. Uživatel chodí pomalu po místnosti a střídavě zvedá telefon nahoru a pouští zpět dolů, systém vyhodnotí záznam z mikrofonu a podle něj nastaví ekvalizační úpravy v reprosoustavě. 

My využili iPhone 6 Plus a fungovalo to velmi dobře. V Androidu tento systém není (optimalizace pro množství telefonů s různými mikrofony by byla náročná), ale protože to stačí udělat jen jednou (dokud reprosoustavu nepřemístíte, nebo nezměníte rozložení nábytku v místnosti), můžete procesem projít i s iPhonem kamaráda na návštěvě.

A příjemná drobnost, všechny reprosoustavy Sonos umí fungovat i jako budík, jak s „budicím tónem“, tak hudbou z některé z vybraných služeb. 

Zvuk

Vše by bylo zbytečné a marné, kdyby se výsledek nedal poslouchat. To naštěstí nenastalo. 

I malá a poměrně levná „polička“ dokáže menší místnost naplnit velmi příjemným zvukem s poměrně hutným a neagresivním podáním i při vyšší hlasitosti. Zvuk je překvapivě rychlý se slušnou mikrodynamikou, takže je i docela zábavný na poslech. 

Vokály jsou zřetelně vykreslené a perfektně srozumitelné, výšky jsou trochu měkčí a trochu jim chybí jiskra, basy překvapivě nechybí a protože naštěstí nejsou ekvalizací příliš „doháněné“, zní příjemně a nenuceně. Za 2 700 Kč si opravdu není na co stěžovat.

Podobně pozitivně můžeme hodnotit i „lampičku“. Ta je na rozdíl od „poličky“ méně směrová, při umístění v prostoru dokáže příjemně pokrýt větší prostor. Na druhou stranu zní reprodukce o něco „volněji“ a s menším důrazem. „Lampička“ exceluje v tiším kulisním přednesu, zvuk je příjemný a neunavující. Při rostoucí hlasitosti si přeci jen všimnete nižší  kontroly a pevnosti reprodukce. Za 4 700 Kč je už konkurence mezi aktivními reprosoustavami větší, nicméně jako lampa hraje obdivuhodně a v ložnici, dětském pokoji, nebo pracovně odvede výbornou práci.

Sonos Play:5 je vzhledem k větší velikosti i podstatně větší ceně zvukově jinde. Příjemný a plný charakter reprodukce zůstává, reprodukce má vyšší kontrolu, pevnost, razanci i energii, má jasněji podané výšky a samozřejmě hlubší basy. U těch je cítit snaha „aby hrály jako z velké bedny“, takže je na ně někdy brán až příliš důraz, ale celek zní velmi dobře. 

S cenou 15 490 Kč není Play:5 rozhodně levný a ke kvalitativně srovnatelnému zvuku by se dalo s trochou snahy dopracovat i levněji, na druhou stranu díky propracované multiroomové koncepci Sonosu dává smysl a svoji práci odvádí velmi dobře.

Nejlevnější Sonos v zajímavém balení

Symfonisk nejsou prvním vstupem švédského nábytkářského giganta na poli zvukové techniky, již loni představil aktivní bluetooth reprosoustavy Eneby a model 30 na nás udělal velmi dobrý dojem. 

Novinky Symfonisk však přináší do nejnižší cenové kategorie skvělý propracovaný aplikační a multiroomový systém od Sonosu (nejlevnější model Sonos One přijde na 4 390 Kč), velmi slušný zvuk a navíc typicky jednoduchý a praktický design Ikea. Mají naše doporučení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Svérázný design skrývá výborný poměr ceny a výkonu. Test CMF Phone 2 Pro

CMF Phone 2 Pro

Značka CMF cílí na dostupný segment zařízení novým modelem Phone 2 Pro. A ačkoliv se po designové...

Test iPhonu 16e: Je to mistr kompromisů, ale některé verze nedávají smysl

iPhone 16e

Nový Apple iPhone 16e možná není ten levný iPhone, který mnozí očekávali. Ostatně, cena startující...

Se slevou těžko hledá konkurenta. Test Poco F7 Ultra

Poco F7 Ultra

Vůbec poprvé se do nabídky značky Poco dostal model s přívlastkem Ultra. Je to v podstatě první...

Klíčový model zhubl, jinak je to starý známý. Test Samsungu Galaxy A56

Samsung A56 5G

Další nástupce populární série modelů Galaxy A od Samsungu reprezentuje značku ve vyšší střední...

Definitivní posun mezi ty nejlepší. Test Viva X200 Pro

Vivo X200 Pro

Už předchozí Vivo X100 Pro bylo skvělým smartphonem. A letošní typ X200 Pro přináší taková...

Apple nebo Google? Velký test devíti sluchátek do uší pomůže i Ježíškovi

Velký test sluchátek

Devatero sluchátek sedmero značek prošlo naším podzimním testem. Zkoumali jsme kvalitu potlačení...

Nejčtenější

KVÍZ: Znáte legendární i obyčejnější výrobky československých továren?

Vyzkoušejte si, jak znáte slavné i méně slavné zástupce československé techniky. V kvízu se zaměříme na dopravní prostředky.

Kam se hrabe Válka skladů. Vykládali jsme náhradní díly na unikátní bombardér

Letošní Aviatická pouť představila Česku nový přírůstek podhořanské letecké sbírky R.A.F. Station Czechoslovakia – britský bombardér Avro Anson, který je jediným letuschopným exemplářem verze Mk. I...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Byli jsme uvnitř bombardéru. Unikátní Avro Anson představí Aviatická pouť

Pokud počasí dovolí, bude to na severní polokouli první představení jediného letuschopného bombardéru Avro Anson původní verze Mk.I na světě. Již tuto sobotu 7. června má přiletět na Aviatickou pouť...

AI udělala chybu za miliardu dolarů. Zapamatovala si celé knihy. Hrozí soud

Velké jazykové modely na pozadí všelijakých chatbotů se často učí na datech chráněných autorských zákonem. Podle svých vývojářů se pohybují v mezích zákona. Umělá inteligence totiž z absorbovaného...

13. června 2025  9:42,  aktualizováno  9:42

Slavný konstruktér vytvořil unikátní sluchátka, zvuk ovlivníte boltci

Vyzkoušeli jsme první „open-around ear“ sluchátka na trhu. Slibují neslýchané podání hudebního prostoru a pocit, jako by zdroj zvuku stál přímo před posluchačem. Podařilo se, nebo se na inovativní...

13. června 2025

Oficiální aerotaxi olympiády 2028 zařídí stroj s podivnými vrtulemi

Pod pojmem aerotaxi si v současnosti představíme nejspíš běžné vrtulníky, které dopraví člověka z jednoho místa ve městě na druhé. Stále víc ale chtějí do této oblasti proniknout nové koncepty. Jeden...

13. června 2025

Podívejte se do tváře sv. Václava. Takto měl před tisícem let vypadat

Postup, kdy vědci využijí lebku jako základ pro modelování pravděpodobného vzhledu tváře dávno mrtvého člověka, není nový. Mezinárodní tým se už takto pokoušel přiblížit vzhled několika historických...

12. června 2025  15:39

Armáda snila před 100 lety o bombardéru. Projekt Aera skončil neúspěchem

Dne 12. června 1925 vzlétl z letiště ve Kbelích první československý dvoumotorový bombardér domácí konstrukce – Aero A-24. Lidové noviny slavily technický úspěch i soběstačnost mladého státu. Jenže...

12. června 2025

Tuto změnu pocítí každý. Prohlížeče, jak je známe, možná brzy skončí

Internetové prohlížeče se od svého prvního široce rozšířeného nástroje na brouzdání webovými stránkami Mosaicem značně posunuly, ale stále je jejich primárním cílem dostat uživatele na požadovanou...

12. června 2025

Mobil vás odposlouchává nonstop. AI může řídit nákupy, práci i volný čas, líčí expert

Premium

Jsme svědky nové převratné revoluce. Zatímco před dvěma stovkami let nahradila pára lidské svaly, tentokrát umělá inteligence supluje lidský mozek. „Změny budou mnohem rychlejší, než si dovedeme...

11. června 2025

Říkej si, co chceš, ale nebude tě slyšet. To má být budoucnost svobody slova

Šéfka mikroblogovacího systému Bluesky poskytla obsáhlé interview webu Wired.com. Mimo jiné v něm zmínila i zásadu, kterou se hodlá řídit v oblasti svobody slova. Kupodivu připomíná deklarovaný...

11. června 2025  15:32

Únik kyslíku zastavil soukromou vesmírnou misi s účastí Maďara a Poláka

Mise Ax-4 k Mezinárodní vesmírné stanici byla odložena kvůli úniku tekutého kyslíku LOX. Vedle Američanky a Inda se měl do vesmírného prostoru dostat teprve druhý dobyvatel vesmíru z Polska a třetí z...

11. června 2025  8:50

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

11. června 2025

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

11. června 2025

ChatGPT se po půlce dne vrací k funkčnosti stejně jako generátor videí

V úterý 10. června se společnost OpenAI potýká se zhoršenou dostupností některých svých jazykových modelů. Jak ukazují statistiky serverů, kam uživatelé nahlašují problémy s internetovými službami a...

10. června 2025  16:05,  aktualizováno  21:18
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.