Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test: Fujifilm FinePix S2000HD - natočí krátký film ve vysokém rozlišení

V našem testu ultrazoomových digitálních fotoaparátů jako jediný nese už v názvu značku "HD" Fujifilm. Tím poukazuje na skutečnost, že přístroj umožňuje pořizovat kvalitní ozvučené video ve formátu MPEG4 s maximálním rozlišením 1 280 × 720 pix (HD; ovšem v nejvyšší kvalitě můžeme nahrávat maximálně 15 min).

Fotoaparát Fujifilm FinePix S2000HD | foto: Fujifilm

Využít můžeme elektronickou i optickou stabilizaci obrazu a také rychle, snadno a přímo prezentovat tvorbu na HDTV obrazovkách díky rozhraní HDMI. Navíc je součástí prodejního balení HDTV set HD-S2 s videokabelem a bezdrátovým dálkovým ovladačem.

Co nabízí dále?

Jeho koncepce je tedy přizpůsobena potřebám hobby fotografů, kteří fotí a pořizují videoklipy a svoji tvorbu prezentují nejen v tištěné podobě, ale také na obrazovkách HDTV. Celkem vzato je ale S2000HD univerzální ultrazoom... Má 1/2,3" snímač Super CCD s efektivním rozlišením 10 Mpix, který je součástí systému stabilizace obrazu typu CCD-shift, pro zpracování obrazu používá technologii Fujifilm Real Photo, která mimo jiné oproti předchozím modelům také zlepšila operační časy a lépe optimalizuje obraz, přičemž výrobce se zaměřil na přirozené, ale živé podání barev.

Objektiv Fujinon má 15násobný optický zoom 5–75 mm 1:3,5–5,4 a odpovídá rozsahu 27,6–414 mm u fotoaparátu na 35mm kinofilm. Kromě velkého rozsahu libovolně nastavitelných ohniskových vzdáleností tedy nabízí slušný širokoúhlý záběr v základní pozici.

Zaostřuje přibližně od 70 cm u širokoúhlého ohniska, v režimu Makro od cca 10 cm a využijeme-li funkci SuperMakro, pak můžeme zaostřit už od 1 cm. Objektiv je tudíž základem pro opravdu všestranné použití tohoto fotoaparátu.

Možnosti fotografování

Pořizovat můžeme snímky v grafickém formátu JPEG, maximem je 3 648 × 2 736 pix, případně  3 648 × 2 432 při poměru stran obrazu 3:2. Data RAW pořizovat nelze. Využíváte-li funkci souvislého snímání, pak FinePix S2000HD nabízí rychlost až 13,5 obr./s, byť při rozlišení sníženém na 3 Mpix (a 6,8 obr./s u 5 Mpix).

Fotoaparát je vybaven 2,7" LCD s 230 000 pix, který má cca 97% pokrytí, frekvenci 60 obr./s a který nemůžeme vyklopit, a elektronickým hledáčkem s 0,2“ FLCD panýlkem s rozlišením 200 kpx, s cca 97% pokrytím záběru a s frekvencí 60 obr./s, který je ovšem bez dioptrické korekce.

Způsob ovládání je shodný s posledními modely řady S: na otočném voliči režimů expozice je plná automatika, Program AE, program s prioritou rychlosti závěrky (1/1000–4 s), ruční nastavení (clonová čísla v základu: 3,5–7,0), paměť pro preferované uživatelské nastavení, scénické programy, které se vybírají v menu, samozřejmě video, sekvence, duální stabilizace obrazu a dvojice voleb pro přirozené osvětlení scény – bez blesku a s bleskem s tím, že přístroj nasnímá vždy dva záběry a uživatel se může rozhodnout, jaký způsob pro danou situaci zvolí. Na otočném voliči je i režim PS (proti rozmazání) a Zoom Bracketing.

Nechybí funkce rozpoznání lidských tváří s následnou optimalizací parametrů expozice. V záběru indikuje až 10 osob. A disponuje i dalšími funkcemi, které Fujifilm již dříve použil, jako například "Instant Zoom", kdy jsou automaticky pořízeny tři různé varianty portrétu. Přístroj samozřejmě také umožňuje optimalizovat snímky – upravit ostrost, jas/kontrast, barevnost, ale také retušovat nežádoucí efekt červených očí.

Fotoaparát Fujifilm FinePix S2000HD

Některé další základní parametry

Snímky JPEG a ozvučené video MPEG4 se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/MMC, případně do vnitřní paměti s kapacitou cca 55 MB.
Ekvivalent citlivosti má základní rozsah 100–1 600 ISO (+ 3 200 a 6 400 ISO při maximálním rozlišení 5 Mpix).

Pro vyvážení bílé můžeme použít plnou automatiku, 6 přednastavených režimů a vyvážit ručně. Systém automatického zaostřování pracuje ve vícebodovém režimu s možností přepnout na vybranou oblast a na střed, můžeme použít i průběžný AF pro snímání objektů v pohybu, anebo zaostřovat ručně. V základu zaostřuje od cca 70 cm, v režimu Makro od cca 10 cm a při použití funkce SuperMakro od cca 1 cm.

Systém měření světla TTL je 256zónový. Výklopný blesk má maximální dosah cca 6,4 m, aktivní sáňky pro externí blesk přístroj nemá.
Jako zdroj energie slouží 4 tužkové napájecí články (AA; součástí dodávky jsou alkalické, použít můžeme i lithiové baterie nebo NiMH akumulátory).

Obrazová kvalita

Vyvážení bílé u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD
Obrazová kvalita je výborná, zejména v plenéru za dobrých světelných podmínek. Základní optimalizace podání barev je víceméně realistická, mírně živější. Automatické vyvážení u žárovkového světla vykazovalo mírný posun k teplejšímu podání (spolu s modelem Olympus to byl nejlepší výsledek v tomto výběru), odpovídající režim byl poměrně přesný, lehký posun ovšem zůstal; možné je i ruční vyvážení.

Šum u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD
Šum postupně roste, u vysokých citlivostí je velmi výrazný. Nejvyšší hodnoty, 3 200 a 6 400 ISO, jsou umožněny až po snížení rozlišení na 5 Mpix (na tabulce odděleno červenou linkou).

Zkreslení obrazu u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD
Objektiv má u nejširšího úhlu záběru výrazné soudečkové zkreslení obrazu, u nejdelší ohniskové vzdálenosti je polštářkové zkreslení mírné. Patrný je projev úbytku ostrosti a prokreslení detailů v okrajových částech obrazu u maximálně vysunutého zoomu, stejně jako projev barevné aberace. Viditelná je i vinětace, je ale mírná a poměrně homogenní.

Výběr ze zkušebních snímků

Minimální přiblížení u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD Poloviční přiblížení u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD Maximální přiblížení u fotoaparátu Fujifilm FinePix S2000HD

Originální nezkomprimované fotografie najdete zdezde a zde.

Podrobné specifikace modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...