Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test: domácí kino Philips s elektronkovým zesilovačem

Otestovali jsme elegantní mikrosystém, který přehraje MP3 muziku i DVD disky a pokoj či ložnici naplní hřejivým světlem žhavých elektronek.

Philips MCD908 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Elektronkové zesilovače, které byly v uplynulých letech doménou špičkových audiofilních zařízení, se stávají módním atributem i levnější spotřební elektroniky. Z technického hlediska to sice nemá valný význam, protože specifické akustické vlastnosti elektronek lze využít a vychutnat jen s patřičně kvalitním zbytkem aparatury, ale marketingově to jistě funguje ... vždyť ony tak krásně svítí.

 

Ďábelsky romantický svit elektronek

Nadstandardní porce přípojných míst

Philips MCD 908 je dělený do dvou logických celků - stereofonního zesilovače

 

Elektronkový zesilovač má sice na mikrosystém nezvykle vysokou hmotnost, ale kompaktní rozměry - srovnání s dívčí rukou

a řídící jednotky s DVD přehrávačem a tunerem.

 

Řídící DVD jednotka se také vejde skoro do dlaně.

Jednotlivé komponenty jsou však samostatně nepoužitelné, respektive jsou na sobě zcela závislé. Oba jsou propojeny multižilovým plochým kabelem, takřka identickým s počítačovým IDE. Receiver z něj dostává zvukový signál, ovládací pokyny a naopak DVD části posílá napájení.

Zesilovač je vybaven pouze ovladačem hlasitosti, ostatní funkce a nastavení řídíte z DVD jednotky. Podobně spartánsky je vybaven i konektory - na čelním panelu je sluchátkový výstup (jack 6,3 mm), na zadním panelu pak jen výstup reprosoustav, linkový výstup pro aktivní subwoofer (lze dokoupit) a připojení do elektrické sítě.

 

Zadní panel zesilovače: terminály pro připojení reprosoustav, konektor pro systémový kabel, výstup pro aktivní subwoofer a síťová zástrčka.

Ostatní konektory jsou na zadním panelu DVD části: obraz dostanete na konektorech HDMI, komponentní video (3x cinch), S-Video (hosiden), RGB (SCART), kompozitní video (1x cinch) a zvuk ze stereofonního linkového výstupu, digitálního optického (toslink) i elektrického (cinch) výstupu. Vstup je pouze jeden, zvukový, konkrétně analogový stereofonní.

 

Zadní panel řídící jednotky s DVD přehrávačem. Výstupy: HDMI, S-Video, SCART, komponentní video, kompozitní video, zvukový digitální optický i elektrický, zvukový analogový stereofonní. Vstupy: zvukový analogový stereofonní, AM i FM anténa. Systémový konektor. 

 

Designově zajímavý dálkový ovladač se nakonec ukázal i jako praktický.

Běžné nedostatky opět na scéně

Někdy si říkám, že výrobci nečtou recenze a testy svých výrobků ... a vlastně ani konkurence. Vždyť již několik let jim vyčítáme stále stejné nedostatky a jen málokterý přístroj danými neduhy netrpí. Ani testovaný Philips není výjimkou.

 

Klasické menu, jaké známe od všech levných DVD přehrávačů s čipsetem ESS Vibratto. Škoda že je docela skoupý na informaci - například kompletní výpis ID3 tagů by udělal poněkud lepší dojem.

Perfektně přehraje filmy DivX a XviD, nezastavil se nad žádným testovaným souborem, nezaskočil ho ani QPel a GMC. Klasický problém je však u titulků - jsou bez české diakritiky (neumí háčky, korektně nezobrazil u žádného kódování), použité písmo je navíc bílé a tenké, takže na světlém obraze není vidět.

 

Špatná diakritika u DivX titulků: Ok, děvče. Teď se pěkně protáhni.

 

Špatná diakritika u DivX titulků: Vy myslíte, že s tím mám něco společného?

Titulkové soubory se musí jmenovat stejně jako film, umí sub i srt, z více verzí nelze vybírat. Přehrává volně vypálené MPEG soubory.

Problém nečiní ani WMA a MP3, u těch však zobrazí jen názvy souborů, ID3 tagy na obrazovku nevypsal (což dost dobře nechápu, jiné stroje se stejným chipsetem to umí). JPG obrázky umí otáčet i zoomovat, současná reprodukce obrázků a muziky však není možná. Hudební, obrazové i JPG soubory však nabízí ve stejném menu. Přehraje všechny běžné druhy CD i DVD, drobné problémy měl s některými DVD-RW médii. 

V DVD jednotce nalezneme i tuner, který je citlivý, ladí přesně a má RDS. Umí ukládat manuálně i automaticky, při automatu ale někdy nevybral přesnou frekvenci a musel jsem ho ručně doladit. I na kus drátu naladil stanice čistě, jen několikrát chytl šum. Dvacítku předvoleb však radím obsadit ručně, nepřijdete tak zbytečně o stanice, co se nevejdou.

Lampy za oknem

Jednou z deviz testovaného mikrosystémku jsou elektronky v předzesilovači. Ačkoli jsem velkým příznivcem elektronkového zvuku, který je díky vyššímu zkreslení v oblasti třetí harmonické a měkčímu charakteru specificky muzikální, teplý a přirozený, v této kategorii jde spíše o image. Respektive, vzhledem k celkové konstrukci, digitálnímu koncovému stupni a použitým reprosoustavám by identicky posloužily i tranzistory.

Zde elektronky plní především funkci estetickou a nutno dodat, že výborně. Čelní panel zesilovače je totiž ze zatmaveného průhledného plastu, skrze který elektronky krásně, ale nerušivě, září. Především v noci je to opravdu exkluzivní podívaná.

 

Noční elegance - modré podsvětlení je aktivní jen když přístroj ovládáte.  

Páskový supervýškáč zahraje i netopýrům

Malé třípásmové reprosoustavy jsou na mikrosystém nezvykle hmotné a díky klavírnímu laku působí velmi luxusně. Stejně nezvyklá je i konstrukce. O středobasy se stará reproduktor s klasickou kónickou membránou s vypouklou prachovkou a měkkým pryžovým závěsem. Vyšší pásmo je hráno textilním výškáčem s vypuklou kalotou, o nejvyšší pásmo se stará páskový supervýškový měnič. Ten je v této spotřební kategorii nevídaným artiklem, podobné konstrukční finesy bývají k vidění v podstatně vyšší cenové kategorii.

 

Reprosoustavy: páskový super-výškový měnič, výšková kalota, středobasová kónická membrána.

Bassreflex je vyveden na zadní straně ozvučnice, reprosoustavy proto nelze umístit těsně před zeď, ale minimálně ve vzdálenosti 20 centimetrů. Přípojné terminály pojmou jak kabel, tak banánky, jsou šroubovací, zlacené a umožňují pouze single-wire zapojení. V příslušenství mikrosystému je k nim dokonce i solidní kabel.

Konec dobrý ...

Obraz přehrávače je výborný, dá se říci, že plně využívá potenciálu formátu DVD. Na 42“ plasmě Panasonic TH-42PX70E poskytl solidně ostrý obraz s teplejším podáním barev a velmi solidní kresbou. Kapky vody na hrudi Lary Croft se  ve slunci krásně třpytí. Potěšil mne i vyjádřením prostoru obrazu, i když je pravda, že v tomto ohledu jsou k dostání i lepší přehrávače.

Zvuk kina je výborný – sice jen stereo a díky absenci subwooferu bez subsonických a nejvýraznějších basových efektů, ale zní razantně, muskulárně a příjemně. Výšek je dostatek, což se hodí při střelbě a kresbě prostoru scény, nepůsobí ostrým dojmem, jako tomu někdy bylo při poslechu hudby – například u saxofonových sól Erika Marienthala, či flétny Iana Andersona.

Eric Clapton a BB King byly zahráni příjemně barevně a razantně. Vokál se někdy trochu ztrácel v hudbě, ale naopak potěšilo poměrně inertní chování reprosoustav – neduní ani při vyšší hlasitosti. Při vysoké hlasitosti však nepříjemně roste agresivita. Při běžné poslechové hladině však nabízí důstojný kvalitní přednes, který nemusí fungovat jen jako kulisa, ale můžete si k němu i soustředěně sednout.

  Philips MCD908
cena: 14 990 Kč
přehrává formáty: DivX, MP3, WMA, JPG, CDDA, DVD-Video
přehrává disky: CD, CD-R/RW, DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW
přehrávací režimy: Repeat 1 skladba / vše / program / A-B úsek, program na 20 skladeb, náhodný výběr
video převodník: 12bit, 108 MHz 
rozhlasový přijímač: VKV, SV, 40 paměťových pozic
doplňkové funkce: hodiny, budík, sleep
vstupy: 2ch analog audio, anténa
výstupy: obraz i zvuk: HDMI, SCART obraz: komponentní, S-Video, kompozitní  zvuk:  2ch analog audio, digitální elektrický i optický
velikost komponenty (dohromady - š x v x h): 250 x 180 x 280 mm

velikost reprosoustavy (š x v x h):

205 x 329 x 240 mm
celková hmotnost: 23 kg


Apple Event 2024

Apple Event 2024 "It’s Glowtime“ proběhne již v pondělí od 19:00. V obvyklému úternímu termínu pravděpodobně Apple ustoupil debatě amerických prezidentských kandidátů.

  • Nejčtenější

Na to jsme čekali: revoluční funkce Bluetooth konečně míří do produktů

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Tichá diskotéka nebo letní kino? Patera sluchátka u jednoho televizoru? Hlas průvodce z vlastních sluchátek? Nejen to umožní nová funkce Bluetooth nazvaná Auracast – k jednomu přehrávacímu zařízení...

6. září 2024

KVÍZ: Některé konektory byly doslova šílené. Poznáte je ještě?

Dnes i díky intervencím Evropské unie používáme jen několik málo konektorů. Není to ale tak dávno, co třeba USB mělo spoustu verzí a snad každý větší výrobce využíval nějaký svůj vlastní konektor,...

31. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houstone, co je to za zvuky? NASA zjistila, co „ťuká“ v Boeingu u ISS

Kosmická loď Starliner vyvolává další a další otázky. Stroj, který společnost Boeing vyslala k Mezinárodní vesmírné stanici při první testovací pilotované misi, se nyní znovu doslova ozval. Alespoň...

3. září 2024  9:43

Loď Starliner se vrací. Anatomie průšvihu Boeingu, jaký tu ještě nebyl

Kosmická loď Starliner, která se vrací z Mezinárodní kosmické stanice, nese na paměť výzkumné lodi oceánografa Jacquese Cousteaua hrdý název Calypso. Vzhledem k technickým problémům a veletočům,...

6. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows se zbavuje omezení, které po 30 letech nedává smysl

Je to až skoro neuvěřitelné, ale brzy by mělo dojít k velkému posunu. Máte disk o kapacitě větší než 1 TB, ale ve Windows ho naformátujete pouze tak, že je možné využít zlomek této kapacity. Operační...

2. září 2024

Dobrý den, majore Gagarine! Vševěd ví, že jako první slavili i zapomínali v Brně

Premium

Na jednom konci republiky dojdete za pár minut z ulice Kosmounautů do ulice Astronautů, jinde si obyvatelé v dokladech přepisovali bydliště z Gagarinovy na Glennovu. A na Kypru má svoji ulici Giouri...

7. září 2024

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

Češi během simulované mise vystoupili na povrch Měsíce

V sobotu dopoledne proběhla jedna z nejdůležitějších aktivit simulované měsíční mise nazvané PROMISE v kampusu ČVÚT v Praze. Posádka habitatu Hydronaut vystoupila v prostředí virtuální reality na...

6. září 2024  15:16,  aktualizováno  7.9 10:15

Byly potíže, ale Starliner je zpět. Dobré přistání, hlásila posádka z vesmíru

S několikaměsíčním zpožděním se na Zemi vrátila kosmická loď Starliner. Samotné přistání proběhlo bez nehody, ale i tak zůstanou manažerům Boeingu z tohoto první testovacího letu s posádkou vrásky...

7. září 2024  7:50,  aktualizováno  8:50

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Přes rok jsem se líbala s ženou, manžela už nic nepřekvapí, říká Ryška

Jde z jednoho natáčení do druhého, přesto Kristýna Ryška neuvažuje, že by opustila rodný Rožnov pod Radhoštěm a...

Kočičí žena Jocelyn Wildensteinová ukázala, jak vypadala před plastikami

Jocelyn Wildensteinová (82) má za sebou nespočet plastických operací, které ale popírá. Kvůli tomu, jak po úpravách...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...