Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Když peníze nehrají roli. Poslech, který docení jen nejnáročnější

Ačkoli se dnes dají sluchátka a USB převodník se sluchátkovým zesilovačem pořídit bez problémů za 3 000 Kč, můžete za ně utratit klidně stonásobek. Co za takové peníze můžete dostat a jak taková sestava bude hrát? Vyzkoušeli jsme reprodukční zařízení pro nejnáročnější a zároveň velmi bohaté posluchače.

Nejčastějším zdrojem hudby byl all-in-one počítač Acer Aspire Z24. Přehrával hudbu ze streamovací služby Tidal, i z NASu QNAP TS-251B uložených FLAC souborů. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jsou věci, u kterých poměr ceny a „užitné hodnoty“ nemá z principu věci smysl řešit. Zpravidla jsou to produkty z té nejvyšší kvalitativní třídy: supersportovní auta, luxusní šperky, špičkový archivní alkohol, nebo – a to je naše dnešní téma – takzvaná high-endová elektronika.

V čím vyšších kvalitativních sférách se pohybujete, tím nákladnější je každé malé vylepšení. A pokud můžeme říci, že sluchátka za 4 000 Kč mohou (ale taky nemusí) být dvakrát lepší než sluchátka za 2 000 Kč, určitě neplatí, že sluchátka za 100 000 Kč jsou dvakrát lepší než sluchátka za 50 000 Kč. A přesto, pokud někdo dokáže takovou kvalitu ocenit a může za ni zaplatit, nejsou to zbytečně nebo špatně vynaložené peníze.

Jako zástupce sestavy vysloveně high-endové poslechové elektroniky pro nejnáročnější posluchače, pro kterou však nemusíte upravovat speciální poslechovou místnost, jsme zvolili technicky velmi zajímavou kombinaci digitálního „upscaleru“ Chord Hugo M-Scaler, D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem Chord Hugo TT 2 a trojici sluchátek, řazeno abecedně: Audio-Technica ADX5000, Focal Utopia a Sennheiser HD820. Cena výsledné poslechové kombinace se tak podle zapojení pohybovala od 279 000 Kč po 334 000 Kč. 

Chord Hugo M-Scaler

Hugo M-Scaler lze v Češtině jen těžko označit jedním slovem. Je to zařízení pro upscaling a filtraci digitálních signálů. Co to dělá a k čemu to je?

Těm, kdo se zpracováním digitálního signálu zabývají do hloubky, se omlouvám předem – vše zde řečené bude velmi zjednodušené, je to článek, ne skripta. Kdo by si chtěl o tom co M-Scaler dělá počíst opravdu do podrobně, doporučuji článek Tapping Into Better Digital Audio od Keitha Howarda, který vznikl pro časopis HifiCritic.

Většina digitální hudby je dnes do digitální podoby převáděna pomocí pulzně kódované modulace (odtud známá zkratka PCM). Spojitý analogový signál se takzvaně navzorkuje, hodnota každého vzorku je vyjádřena odpovídající digitální hodnotou. V případně standardu hudebního CD se vytvoří 44 100 vzorků za sekundu, každý vzorek je vyjádřen 16bit digitální hodnotou. V případě takzvaného „hi-res“ audia, tedy zvuku s vysokým rozlišením, je to až 192 000 vzorků vyjádřených 24bit hodnotou.

High-end

Chord Hugo M-Scaler

Většina souvisejících standardů vznikala v době, kdy byly elektronické čipy nesrovnatelně pomalejší a kapacita záznamových médií nižší než dnes, a tomu odpovídají i tehdy zvolené parametry výsledného digitálního signálu – což je zejména ten již zmíněný standard 44.1 kHz / 16bit, který používá hudební CD, formát MP3 (se ztrátovou kompresí) nebo FLAC (s bezztrátovou kompresí). A většina hudby je dnes dostupná právě v tomto standardu, který zcela uspokojí běžné posluchače, ale ti nároční snadno narazí na jeho limity.

Klíčovým momentem určujícím kvalitu výsledného zvuku je převod digitálního signálu zpětně na souvislý analogový tak, aby výsledný analogový signál co nejvíce odpovídal tomu původnímu. Podle Roba Wattse, vývojáře společnosti Chord Electronic, je možné i z běžného 44.1 kHz/ 16bit signálu zrekonstruovat původní analogový signál ve výborné kvalitě, pokud jej špičkovému převodníku důkladně předpřipravíte. A tu přípravu dělá právě jím vytvořený M-Scaler.

High-end

Zadní strana obsahuje pouze digitální vstupy a výstupy.

Základním krokem je upscaling digitálního signálu na vzorkovací frekvenci 768 kHz, přičemž v této podobě putuje do takzvaného WTA (Watts Transient Aligned) filtru, přičemž slovo Watts zde neznačí fyzikální veličinu, nýbrž příjmení výše zmíněného vývojáře. Fyzicky je to výkonný FPGA čip Xilinx X7A200T se 740 DSP jádry, z nichž jich pan Watts svým roky vyvíjeným softwarem využívá 528. A právě onen software pracuje na uvedení digitálního signálu do ideální podoby, aby jej D/A převodník dokázal co nejlépe interpretovat. Zpracování signálu trvá až 0,6 sekundy, pokud byste přehrávali filmový zvuk, můžete tuto prodlevu eliminovat stiskem tlačítka video – processing se zjednoduší tak, aby byl téměř v reálném čase. 

Takto zpracovaný signál dostanete na celé řadě konektorů, nicméně v té nejlepší kvalitě v podobě signálu s 768 MHz jej dostanete na dvojici BNC konektorů, připravených na spojení s D/A převodníky Chordu se stejným rozhraním. Čímž se dostáváme k druhému zařízení. 

Chord Hugo TT 2

Hugo TT 2 je D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem. Připojíte k němu zdroj digitálního signálu a do výstupu sluchátka. Můžete jej ale využít ve spolupráci s výkonným zesilovačem jako řídící zesilovač (předzesilovač), což však nebyl náš případ.

High-end

Chord Hugo TT2

Protože se zde pracuje i s analogovým signálem, dal si výrobce záležet na ochraně od neblahých externích vlivů. Elektronika tak není napojena přímo na přívod napájecího kabelu (od klasického spínaného napájecího zdroje), ale na kombinaci akumulátoru a vysokokapacitních kondenzátorů – systém je tak napájen z tvrdého a čistého zdroje a žádné ruchy z rozvodné sítě se do něj nedostanou. Zajímavé je i galvanické oddělení USB portu pro připojení počítače. 

I Hugo TT2 je postaven na výkonném FPGA čipu a softwarové sadě z produkce Chordu. Vše je řešeno v digitální doméně, včetně regulace hlasitosti. Uživatel může výsledný zvuk ovlivnit trojicí filtrů, které nepatrně mění ostrost a hloubku reprodukce, ale opravdu jen velice jemně a s běžnějšími sluchátky skoro nepostřehnutelně. Zajímavá je funkce Crossfeed, která dokáže posunout prostor reprodukce mírně před osu mezi ušima, takže zvuk více působí jako by hrál z reprosoustav. Potěšitelně se tím nijak nepoškozuje zvuková kvalita, a využití je opravdu jen otázkou chuti posluchače.

High-end

Chord Hugo TT2.

Výkonné obvody sluchátkového zesilovače si dokážou poradit s jakýmikoli sluchátky, současně můžete připojit dokonce troje sluchátka najednou pro partnerský poslech, jen musíte počítat s tím, že řízení hlasitosti je společné. 

Hugo TT 2 si poradí s prakticky jakýmkoli digitálním signálem PCM do frekvence 765 kHz a 32 bit a DSD 64, 128 a 256. 

Stejně jako M-Scaler hodně topí, je lepší nechat oba komponenty stát samostatně, aby lépe chladily.

Sluchátka: Audio-Technica, Sennheiser, Focal

K takto špičkové sestavě patří opravdu špičková sluchátka. A ta jsou také tím, co svým charakterem nejvíce ovlivní výslednou reprodukci. Zapůjčili jsme tři modely – Audio-Technica ATH-ADX5000, Sennheiser HD-820 a Focal Utopia.

Sluchátka abecedně první v pořadí jsou v našem výběru i nejlevnější. Audio-Technica ATH-ADX5000 okamžitě příjemně překvapí nízkou hmotností, jsou doslova lehká jako pírko (pokud by pírko vážilo 270 gramů – bez kabelu). Za to může zejména konstrukce z hořčíkové slitiny potažené hliníkem. Na hlavě je skoro necítíte a můžete tak pohodlně poslouchat dlouhé hodiny. Zajímavostí je rozměrná a velmi plochá membrána s průměrem 58 mm, pro větší pevnost potažená wolframem.

High-end

Sluchátka Audio-Technica ATH-ADX5000

Sluchátka jsou circumaurální konstrukce, měkkými alcantarovými náušníky sedí na hlavě a boltce jsou volně uvnitř prostoru před ozvučnicí. Sluchátka jsou otevřená, což znamená že ozvučnice je perforovaná a rozkmitaný vzduch za membránou se pohybuje z ozvučnice dovnitř a ven. To jednoduše eliminuje některé akustické nectnosti, které uzavřená sluchátka musí různými finesami zpětně řešit, ale zároveň nese dvě nevýhody – sluchátka hrají i do okolí a okolní hluk snadněji pronikne do uší posluchače. Pokud ovšem posloucháte v místnosti sami, není to nijak na škodu.

ADX5000 hrají tak, jak působí – vzdušně a lehce. Otevřená konstrukce znamená menší objem basů (které nedoznívají v prostoru ozvučnice), které však v reprodukci nechybí, jsou v ní přirozeně zastoupené, docela přesné, umí jít hluboko a nesou dostatek detailů. Nemají takovou hutnost a důraznost jako uzavřená konkurence, což není výtka, ale upozornění na charakterový rys. Reprodukce má krásný prostor, vokál je plný, prezentní, detailní, někdy s trochu ostřejšími sykavkami. Výšky jsou přesné, oproti konkurentům trochu měkčí. Reprodukce je rychlá a dynamická, trošku chladnější (sušší) a otevřená směrem k výškám. V reprodukci je přehled a pořádek. Méně se mi líbilo podání rocku, tam bych ocenil důraznější bas.

O Sennheiser HD-820 jste na Technetu již jednou číst mohli – v loňském březnu jsme napsali jejich první recenzi v ČR. Nejvíce jsme byli zvědavi na jejich netradiční uzavřenou konstrukci, ve které se snoubí skleněná konkávní zadní strana ozvučnice, která odráží vlny ze zadní strany membrány do stran do absorbéru, který je pohltí. Jsou těžší než Audio-Technicy, váží 360 gramů, ale posezení na hlavě je velmi pohodlné.

High-end

Slucháta Sennheiser HD820

Vše ve zvuku HD820 je hutnější a pevnější než u ADX5000, ale zase nám trošku chyběl ten jejich nekonečný prostor. Basy jsou důraznější a objemově jich je více, u některých nástrojů bylo patrné, že je v nich méně informací než u japonské konkurence. Jakmile ovšem došlo kupříkladu na varhany nebo tvrdší rock, posluchač ocení jejich velkou energii. Reprodukce je detailní, ale zároveň zábavná. Střední pásmo je plné a podrobné, vokál je plný a výrazný a příjemně analyticky podaný – ne tolik, aby zmizela muzikálnost, ale dost na to, abyste si se zavřenýma očima mohli představovat, jak to při nahrávání ve studiu asi vypadalo. Výšky jsou čisté, ostré, ale nikoli pichlavé. Sluchátka nezarazí žádný žánr, ale jak jsme psali již v jejich detailní recenzi, mohly by být ještě trochu dravější.

Na cenovém vrcholu našeho výběru pak sedí sluchátka tradičního francouzského výrobce reprosoustav – Focal s modelem Utopia. Jsou to circumaurální sluchátka otevřené konstrukce, ne tak moc jako ADX5000, ale i tak z nich zvuk utíká pryč. Sluchátka jsou poněkud těžší, váží 490 gramů, ale hmotnost je dobře roznesena mezi náušníky a hlavový most, a tak nám překvapivě nevadila ani při delším poslechu. Technickou zajímavostí je určitě reproduktor s membránou z Berylia, což je velmi tvrdý a velmi lehký kov - stejný materiál výrobce používá pro výškové měniče svých reprosoustav.

Kožený povrch měkoučkých náušníků je perforovaný, prostor je tedy ventilovaný, a uši se tak příliš nepotí ani v letních teplotách.

High-end

Sluchátka Focal Utopia

Focal Utopia nemáme v reprodukci co vytknout. Perfektně kombinují analytickou přesnost, se kterou dokážou vykreslit i ty nejjemnější struktury jakéhokoli nástroje a v jakémkoli frekvenční pásmu. Sluchátka nehrají na první signální, není to „wow“ po třech sekundách poslechu. Basů je přesně tolik, kolik jich má být, jsou civilní, detailní, hluboké, hutné a přesné. U varhan mají energii, u kopáku rychlost. Středy jsou nesmírně detailní, u hlasu slyšíte vše, co mikrofon dokázal zachytit, naprosto skvělé. Výšky jsou přesné a zároveň jemné a pomáhají vytvořit skvělý prostor reprodukce. Žánrově jsou sluchátka naprosto univerzální, co do nich pustíte, to skvěle zahrají. Dynamika i mikrodynamika jsou referenční, zde naplno vynikne špičkový zesilovač Chordu, který dynamické špičky přenáší zcela samozřejmě a bravurně. Naprostá fantazie.

Závěr

Hugo TT 2 je zvukově vynikající D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem sám o sobě. Připojením M-Scaleru se jeho kvality ještě rozvinou – rozšíří a zpřehlední se poslechová scéna a prostor, textury zvuku nástrojů zní ještě podrobněji a propracovaněji. 

Potvrdilo se, co jsme naznačili na začátku. Hugo TT 2 (za 120 000 Kč) hraje s M-Scalerem (za 105 000 Kč) jednoznačně lépe. Dvakrát lépe? Rozhodně ne. Vyplatí se tedy M-Scaler pořídit? Pokud si jej můžete dovolit a dokážete nárůst kvality ocenit tak rozhodně ano.

Zároveň jsme chtěli ukázat, že v této hladině to s trochou štěstí často není o tom, že jeden produkt hraje špatně a druhý dobře. V případě námi zkoušených sluchátek hrají výborně všechna troje. Jak ADX5000, tak HD820 jsou výborná sluchátka – každá hrají trochu jinak a posluchač si vybere (nebo by si alespoň měl vybrat) ta, která jsou jeho uchu a jeho představě o kvalitní reprodukci blíže. 

Focal Utopia pak představují zvukovou extratřídu, za kterou si však výrobce nechá mnohem více zaplatit. Zatímco ADX5000 pořídíte za 55 000 Kč a HD820 za 60 000 Kč, Utopia přijdou na 110 000 Kč. Hrají dvakrát lépe než o polovinu levnější konkurence? Ne. Má cenu si je tedy pořídit? Pokud znatelný nárůst kvality oceníte a můžete si je dovolit, pak určitě.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Zalíbí se hlavně majitelům starších modelů. Test levnějších iPhonů 13

iPhone 13 mini a iPhone 13

VIDEO Dvojice levnějších modelů iPhone 13 a 13 mini je stejně tak klíčová jako její sourozenci s...

Powerbanka na kolech. Novým hyundaiem můžete napájet gril nebo sekačku

Ioniq 5 V2G

VIDEO Automobilka Hyundai jako první implementovala do svého vozu systém Vehicle 2 Load, kterým můžete z...

Pořádné zlepšení už tak skvělých mobilů. Recenze iPhonů 13 Pro a Pro Max

iPhone 13 Pro

VIDEO Nejmodernější iPhony letos dostaly pro někoho nešťastné číslo třináct, ovšem zatím se jeví jako...

Sexy smartphonová budoucnost. Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Flip 3

Samsung Galaxy Z Flip3

Samsung s novým véčkem Galaxy Z Flip 3 ukazuje, jak rychle kupředu jde pokrok v oblasti ohebných...

Deset filmů a dost. Vyzkoušeli jsme televizor s unikátní službou

55" VA LCD televizor Sony Bravia XR-55X90J

Nové televizory Bravia XR dostaly do vínku nejen „kognitivní obrazový procesor“ a systém Google TV,...

TEST: První ohebný notebook je fascinující, nejspíše si jej nepořídíte

Lenovo ThinkPad X1 Fold

VIDEO Lenovo ThinkPad X1 Fold je první ohebný notebook na světě. Po překonání prvotního úžasu jsme se na...

  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcí Sokol si Heydrich podepsal rozsudek smrti. Sokolové proti orlici

Na počátku října 1941 vrcholila první vlna teroru, který Reinhard Heydrich rozpoutal krátce po svém příchodu do...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth...

Dražší televize v Česku ještě nebyla. Luxusní MICRO LED stojí čtyři miliony a má úhlopříčku skoro tři metry

Advertorial Unikátní technologii dosud používal Samsung pro průmyslové panely systému The Wall. Nyní ji poprvé nabízí běžným...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...