Spolu s modelem EOS 450D stojí v nabídce digitálních zrcadlovek Canon mezi EOS 1000D a EOS 50D. Oproti předchůdci, 450D, přinesl řadu vylepšení a nové funkce.
Hlavním vylepšením je obrazový snímač s vyšším rozlišením (15 versus 12 MPix u EOS 450D) a obrazový procesor DIGIC IV. Ten zachovává zpracování obrazových dat ve 14bitové barevné hloubce, má vylepšené, jemnější vyladění redukce šumu a kvalitnější funkci Highlight Tone Priority. Ta se stará o správné vykreslení tónů v jasných pasážích obrazu.
Citlivost je možno v rozšířeném režimu nastavit až na ekvivalent 12 800 ISO. EOS 500D je pro souvislé snímání vybaven větší mezipamětí, takže není limitován rychlostí paměťové karty. Umí také pořizovat kvalitní ozvučené videozáznamy, samozřejmě je vybaven výstupem HDMI.
Má také vylepšený režim Live View, který umožňuje využít funkci Face Detection. Další novou funkcí je Peripheral Illumination Correction – Korekce osvětlení okrajových částí obrazu. Pro uživatele je důležitá i nová, kvalitní třípalcová LCD obrazovka s velmi vysokým rozlišením obrazu a také zajímavě oživené menu, dostupné i v češtině.
Základní představení, snímač a procesor
Canon EOS 500D má kompaktní tělo z odolného plastu se šasi z nerezové oceli. Příjemné a efektivní použití umožňuje ergonomický tvar a praktická koncepce ovládacích a kontrolních prvků. Fotoaparát uspokojí i operačními časy včetně rychlé aktivace a zpoždění závěrky po stisku spoušti. Umožňuje použití všech výměnných objektivů EF a EF-S; ohnisková vzdálenost odpovídá 1,6násobku ohniskové vzdálenosti objektivu.
Obrazový snímač CMOS APS-C (22,3 × 14,9 mm; poměr stran 3:2) má efektivní rozlišení 15,1 Mpx. Nízkopásmový filtr se samočisticí jednotkou snímače je součástí celého integrovaného čisticího systému EOS.
Používá elektronický obvod s obrazovým procesorem Canon DIGIC 4, který se již osvědčil u dvou modelů z vyšších kategorií – 50D a 5D Mk. II. Podstatnou informací je, že pracuje se 14bitovou hloubkou barev, což se příznivě projevuje přirozeným podáním barev a jemnou gradací, jemnými tonálními přechody a homogenitou obrazu. Na výběr máme dva barevné prostory, sRGB a Adobe RGB.
Pořizovat můžeme snímky v grafickém formátu JPEG (jemná a normální komprese), data RAW (14 bitů, Canon original RAW 2. edice – CRW2), možné je i simultánní ukládání RAW + "velký" JPEG. Video ukládá do MOV (H.264; zvuk Linear PCM; maximální velikost videozáznamu je HD (16:9)/1920 × 1080 px á 20 obr./s, příp. je možno 1280 × 720 a 640 × 480 px á 30 obr./s). Data se ukládají na paměťové karty SD a SDHC.
Hledáček je kompaktní, zrcadlový (pentamirror), s pokrytím cca 95 % záběru a se zvětšením cca 0,87×, s pevnou zaostřovací matnicí, dioptrickou korekcí a s kontrolou hloubky ostrosti pomocí vyčleněného tlačítka.
Další systémy a režimy expozice
Automatické zaostřování TTL-CT-SIR využívá snímač CMOS. 9bodový systém AF (f/5,6 středový křížového typu, extra citlivost při f/2,8) nabízí standardní režimy: jednotlivý snímek, AI Servo; výběr bodu AF (automaticky/ručně). Body AF jsou rozmístěny de facto v celém rámečku, což usnadňuje kupříkladu zaostření na objekty mimo střed záběru. Autofokus pracuje rychle a spolehlivě.
Jako pomocné světlo automatického ostření funguje přerušovaný záblesk z výklopného blesku, případně jej emituje do lyžiny připojený externí blesk Speedlite. Samozřejmě je možné ruční zaostřování prstencem na objektivu (výchozí v režimu Live View).
Exponometrický systém TTL s 35zónovým SPC nabízí měření poměrové, částečné ve středu, bodové a průměrné se zdůrazněním středu. Nechybí funkce kompenzace expozice (±2 EV) a autobracketing AE.
Na otočném voliči režimů expozice najdete dvě zcela nové položky. "Film" pro snímání videoklipů a takzvanou kreativní automatika (CA = Creative Auto), ve kterém můžeme upravit parametry expozice pomocí dvou posuvníků: jeden umožňuje kontrolovat míru hloubky ostrosti, druhý jas, resp. správnou expozici.
Samozřejmě nechybí pohodlná plná automatika, flexibilní Program AE, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + B), program s prioritou clonového čísla, ruční nastavení, A-DEP pro maximum hloubky ostrosti a scénické režimy: Portrét, Krajina, Detail, Sporty, Noční portrét a Bez blesku.
Výběr praktických funkcí
Nabídka je velmi bohatá. Uživatelských funkcí je 13 se 39 možnostmi nastavení a patří mezi ně i vylepšená automatická optimalizace osvětlení a redukce šumu při dlouhodobé expozici a vysoké citlivosti (obě funkce nabízejí 4 uživatelem volené stupně, zatímco EOS 450D má jen možnost vypnuto/zapnuto).
Dále to je korekce periferního osvětlení, volba obrazových stylů (Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Monochromatický + paměť pro 3 styly definované uživatelsky), souvislé snímání (max. cca á 3,4 obr./s pro řadu 170 snímků JPEG vysoké kvality, nebo 9 snímků RAW (pro srovnání: 450D á 3,5 obr./s pro řadu 53 snímků JPEG, nebo 6 RAW).
A samozřejmě je k dispozici také režim živého náhledu na displeji, který je oproti 450D obohacen o v současnosti velmi oblíbený režim detekce obličejů v záběru – nabízí tedy 3 režimy automatického zaostřování: Quick na principu fázové detekce a dva na principu detekce kontrastu – Live View a Face Detect. V režimu Live View je k dispozici také přesné ruční zaostření s možností zvětšit vybranou část záběru 5, nebo 10×.
Výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/100 ISO) a pokrytí až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (ekv. 35mm filmu: 27 mm), standardní výběr režimů včetně synchronizace na druhou lamelu, X-sync = 1/200 s, kompenzace zábleskové expozice, bracketing expozice s bleskem a expoziční zámek blesku. Aktivní sáňky pro blesk jsou kompatibilní s externími blesky E-TTL II řady EX Speedlite.
TFT obrazovka ClearView LCD má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení cca 920 kpx, pozorovací úhly cca 170°, duální antireflexní povrchovou úpravu s ochrannou vrstvou proti zašpinění a jas nastavitelný v 7 úrovních. Umožňuje zobrazit pomocnou mřížku, histogram – jasový i RGB a indikaci přepalů (s informacemi o fotografování). Nechybí inteligentní polohový senzor.
Canon EOS 500D má integrovanou zdířku USB 2.0 Hi-Speed + videovýstup (PAL/NTSC), rozhraní HDMI typu C a podporuje přímý tisk na tiskárnách Canon a s rozhraním PictBridge. K napájení slouží 7,4V nabíjecí Li-ion baterie LP-E5 s kapacitou 1050 mAh, případně lze použít síťový adaptér.
Dodávaný software, resp. volně stažitelný a tedy updatovatelný pomocí internetu: Digital Photo Professional 3.6.1 (Updater for Windows & Mac) – pro zpracování snímků včetně dat RAW (Canon RAW Codec 1.5), PhotoStitch & EOS Utility 2.6.1 (včetně Remote Capture a Original Data Security Tools; Updater for Windows & Mac), ZoomBrowser EX & ImageBrowser Updater 6.3.2 – pro procházení a tisk snímků, Original Data Security Tools 1.6.0 (Updater for Windows) a Picture Style Editor 1.5 (Updater for Windows). Mezi bohatou nabídkou příslušenství je i bateriový grip BG-E5.
Závěr
Canon EOS 500D je sice kompaktní, cenově dostupný přístroj, ale současně velmi výkonný, výborně vybavený režimy a funkcemi a nabízí značnou flexibilitu. Tu podporuje široký výběr výměnných objektivů EF i EF-S, externích blesků a dalšího příslušenství a také výběr software, který je buďto součástí prodejního balení, anebo volně stažitelný z internetu, a to včetně Canon Digital Photo Professional a editoru Picture Style spolu s podporou na japonských webových stránkách Canon.
Krátce řečeno: EOS 500D umožňuje pohodlné fotografování s využitím automatických režimů, které jsou založeny na moderních technologiích a systémech, ale uspokojí i náročné fotografy, kteří mají nejrůznější specifické nároky na svoji digitální tvorbu i nástroje, které pro ni používají.
Obrazová kvalita
Fotoaparát je koncipován pro snadné pořizování kvalitních rodinných či jiných běžných fotografií s maximálním uživatelským komfortem, ale i k promyšlené amatérské digitální tvorbě s důrazem na flexibilitu nastavení a využití moderních technologií, systémů a funkcí včetně uživatelských. Pro vyzkoušení byl použit kompaktní setový, cenově dostupný zoomobjektiv Canon EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS s optickou stabilizací obrazu (ekv. 35mm formátu: cca 29–88 mm).
Obrazová kvalita je vysoká, plně odpovídá kategorii, do níž sestava tělo + objektiv patří. V defaultním nastavení jsou barvy v plenéru poměrně realistické. Fotoaparát si dobře poradil i s náročnými světelnými podmínkami. K dispozici je i řada nástrojů k optimalizaci snímků včetně nabídky obrazových stylů, korekce periferního osvětlení a samozřejmě použití dat RAW.
Pro vyvážení bílé barvy (a tedy i barevného podání jako takového) můžeme použít plnou automatiku, vybírat ze 6 přednastavených režimů, k dispozici máme i kompenzaci vyvážení (á ± 9 modrá/jantarová a purpurová/zelená), uživatelské vyvážení s pamětí pro 1 nastavení a také autobracketing vyvážení bílé (posouvání ± 3 úrovně v krocích po 1 úrovni, 3 posunuté snímky na jeden stisk spouště + můžeme nastavit odchylku modrá/jantarová, nebo purpurová/zelená). Plná automatika vyvážila žárovkové světlo ("kunstlicht") s mírným posunem k teplejšímu podání, odpovídající režim byl přesný.
Ekvivalent citlivosti ISO má v základu rozsah 100–3200 v krocích po 1/3 EV (automatika jen do 1600 ISO), k dispozici máme možnost rozšíření na 6400 ISO + H (cca 12 800 ISO) v krocích po 1. Šum se více projevuje až u opravdu vysokých citlivostí a lehce omezující je až u nejvyšších hodnot, které použijeme jen výjimečně.
Výběr ze zkušebních snímků
Celkový pohled se zoomem v základní poloze (18 mm/ekv. 35mm formátu: 29 mm). Rychlost závěrky 1/200 s, clonové číslo 9 a citlivost 100 ISO.
Výřez z celku pomocí zoomu na 40 mm (ekv. cca 64,5 mm). Čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 100 ISO.
Venkovská krajina: čas 1/125 s, clona 11, citlivost 100 ISO a ohnisko 24 mm (ekv. cca 39 mm).
Vlevo: čas 1/200 s, clona 3,5, citlivost 200 ISO a ohnisko 18 mm/29 mm. Vpravo: čas 1/200 s, clona 4, citlivost 200 ISO a ohnisko také 18/29 mm.
Originály snímků najdete zde, zde, zde a zde.
Zpět na hlavní článek testu 4 digitálních zrcadlovek se dostanete tudy. |