Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Obří rozlišení nemusí znamenat skvělý obraz. Test nepovedené 8K TV

Společnost LG má v nabídce špičkové televizory, ale jak nám ukázal model 65NANO963PA, i mistr tesař se někdy utne. Nenadchlo nás nové uživatelské rozhraní a vysloveně zklamala kvalita obrazu.
Domácí obrazovka operačního systému WebOS 6.0 na televizoru LG 65NANO963PA

Domácí obrazovka operačního systému WebOS 6.0 na televizoru LG 65NANO963PA | foto: LG, koláž Technet.cz

Vyzkoušeli jsme televizor NANO963PA, na kterém nás zajímaly především dvě věci. Jednak nový operační systém WebOS 6.0 a jednak 8K rozlišení, které by měla zvládnout nejen obrazovka, ale i videovstupy a vestavěný přehrávač.

A začněme tím, co využije hned a každý – uživatelským rozhraním.

Inspirace u Android TV

Z původního systému zůstal snad jen režim ukazovátka ovladače „magic remote“, takže stále můžete ovládací šipku po obrazovce honit fyzickými pohyby ovladačem. Všechno ostatní však prošlo razantní změnou.

Domácí obrazovka je nově plně zakryta grafikou, více připomíná systém Android TV a její součástí bohužel není náhled živého obrazu z tunerů, vstupů nebo aplikace – pokud vyvoláte domácí obrazovku, opustíte režim sledování.

Překvapením jsou minimální možnosti konfigurace rozhraní. Nahoře vidíte aktuální počasí, je tam notifikační centrum a přístup k vyhledávání – které tak nějak funguje v rámci YouTubu, Sezamu TV stanic a i v rámci EPG televizního vysílání i aplikací. Vyhledávat lze i hlasem, pomocí tlačítka a mikrofonu v dálkovém ovladači.

Další patro domácí obrazovky zabírají doporučení „právě oblíbené“, což je podle mne zbytečná plocha, která se do mých preferencí příliš nestrefovala.

Dalším patrem je seznam aplikací, což je jediné místo, které si můžete uživatelsky přizpůsobit – změnit jejich pořadí nebo nechtěné vyhodit.

O něco níže jsou zástupci zdrojů, včetně řídícího panelu chytré domácnosti ThinQ, což se vám bude hodit, pokud máte v domácnosti i jiná k internetu připojená zařízení od LG než televizor. Najdete zde i zástupce sdílení obrazovky chytrého telefonu nebo procházení souborů v něm uložených, přístup v domácí síti připojených úložišť a multimediálních serverů, Airplay a samozřejmě všech vstupů na zadním panelu. Zvolit zde můžete i zvukový výstup.

NANO963

Následují často sledované kanály a rychlý přístup k vybranému obsahu jednotlivých aplikací. Chybí tu ale třeba Netflix, který jsem používal nejčastěji. Amazon Prime tu ale nabídku má.

Osobně jsem zalíbení v novém rozhraní nenašel. Přijde mi zbytečně přeplácané, minimálně upravitelné podle vlastních preferencí a přehnaně zdůrazňující doporučovaný obsah, na který ale zpravidla nejsem zvědavý.

Větší komplikací je, že hardware televizoru evidentně nestačí jeho potřebám, reakce jsou vlažné, obrázky se načítají se zpožděním, aplikace sem tam zamrznou... Pokud bych si mohl vybrat, určitě bych dal přednost předchozí generaci WebOS. Hodnocení odpovídá stavu s poslední dostupnou aktualizací na konci srpna.

8K rozlišení

S rozlišením je legrace. V bezplatném televizním vysílání je zatím standardní SD rozlišení 540i nebo 540p. V lepším případě dostanete HD rozlišení 720p, u kanálů České televize až plné HD 1080p.

Ve streamovacích službách a na Blu-ray discích je naštěstí standardem plné HD 1080p a v některých případech se dostanete i ke 4K, tedy 2160p. S tím plně využijete potenciál 4K obrazovek.

8K televizor, jako zkoušený LG 65NANO963PA, zvládne nativně zobrazit rozlišení až 4320p. Pokud tedy k takovému televizoru připojíte anténu a naladíte některou z komerčních televizních stanic, budete se na 4320p obrazovce dívat na 540p obraz. Tedy, myslíme, že to dělat nebudete a zvolíte některý z placených způsobů distribuce nabízející vyšší obrazovou kvalitu.

Už u 4K obrazovek leckdo protestoval „proč mít 4K televizor na sledování Full HD obrazu“ a odpovědí na tuto otázku je „upscaling“. Výkonný obrazový procesor televizoru nejen obraz „rozprostře“ na celou obrazovku, ale pomocí sofistikovaných postupů analyzuje, čistí a vylepšuje – ať již klasickými filtry proti šumům a artefaktům, tak nástroji pro dopočítávání chybějících obrazových informací ze sousedních snímků, databází materiálů a textur ve velmi vysokém rozlišení nebo třeba systémů umělé inteligence se strojovým učením, která rozpoznává dění na obrazovce a volí optimální postupy pro dosažení co nejlepšího výsledku.

I proto je důležité po připojení k počítači nebo herní konzoli přepnout na herní režim – v tu chvíli jsou tyto vylepšovací procesy odstaveny a signál se tak na obrazovku dostane bez zpoždění, což je zejména u FPS her dost důležité. 

Stejné je to i u 8K obrazovky - signály s nižším rozlišením a kvalitou se procesor televizoru snaží vylepšit tak, aby byl kvalitativní náskok 8K obrazovky patrný.

K televizoru lze připojit dvoje bluetooth sluchátka současně

Televizor si ale poradí i s nativním 8K obrazem, pokud jej budete mít k dispozici, jeho signálová elektronika je schopnou takovou porci pixelů zpracovat. Dobrou zprávou je, že díky HDMI 2.1 lze 8K@60Hz signál dostat do televizoru z externího zařízení, což je dnes zejména herní konzole, případně počítač – jak jsme vyzkoušeli v rámci Pařby v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie.

Dalším možným zdrojem 8K obsahu je USB paměť, vyzkoušeli jsme pomocí externího disku MyPassport SSD od WD a i u náročných 8K@60Hz testovacích videí byl obraz zcela plynulý. Zarazilo nás, že vestavěný přehrávač zvládl 8K videa kódovaná v H.265, ale ne ve VP9, což je standard videí, který například stáhnete z YouTubu. Bylo ale zřejmé, že hardware televizoru je na hranici možností, protože i vyvolání grafických menu a reakce systému obecně byly pomalejší, než při sledování jiného obsahu.

NANO963

8K videa najdete i na YouTubu a dobrou zprávou je, že je vestavěná aplikace umí přehrát (poradí si tedy s novým kodekem VC1), stačí v sekci nastavení kvality vybrat rozlišení 4320p. Přehrávání bylo plynulé a reakce systému odpovídaly přehrávání i jiných videí, vytížení jako v případě přehrávání z USB paměti jsme nezaznamenali. V 8K zatím najdete zejména záběry přírody a architektury, ale podívaná je to působivá.

Rozlišení není vše

Testovaný 65NANO963PA kreslí výborně ostrý a detailní obraz, se sytými barvami a v rámci IPS technologie i solidními pozorovacími úhly. Upscaling z nižších rozlišení funguje, ale už jsme jej viděli i s lepšími výsledky, zejména z nízkých rozlišení – obraz z komerčních stanic v DVB-T2 nevypadá tak špatně, jak by mohl, ale není to nic, na co byste se chtěli na drahém televizoru dívat.

Horší je, že výhrady máme i v případě kvalitního zdroje signálu. Ačkoli by uživatel čekal, že 8K rozlišení výrobce zvolí jen u jinak naprosto špičkového televizoru (jako třešeň na dortu), v tomto případě to bohužel neplatí.

Nejpalčivější je práce stmívání podsvětlení. To je u 963PA přímé a podsvětlení lokální. Bohužel ale zóny jsou velké a obraz reaguje na změnu jasu v jedné jeho části i na jiných místech. Například při zobrazování titulků kolísá jas i v dosti vzdálených částech obrazu. Je to dost rušivé a u 8K televizoru absurdní. Spoustu času jsme strávili vypínáním, zapínáním a různými kombinacemi obrazových režimů, řízení jasu a podobných vylepšeních, ale popsaného efektu jsme se nezbavili. Televizor umí vykreslit solidní černou, ale nejvíce vidíte dynamicky se měnící šedou.

Jak to vypadá, se můžete podívat na ukázku pořízenou záznamem z obrazovky (scéna ze seriálu The Good Doctor, Netflix):

Aby toho nebylo málo, obrazovka má ještě jeden neduh - ne zrovna zanedbatelnou pohybovou neostrost. Jemnou a detailní kresbu 8K panelu si tak užijete zejména u statických a pomalu se pohybujících obrazů, ale v rychlejších scénách zmizí.

Celkem solidní zvuk

Televizor si poradí i s prostorovými  formáty Dolby Atmos a DTS:X, jinými slovy, cokoli do něj pustíte, to přehraje. Kvůli standardní sadě vestavěných reproduktorů nečekejte prostorové efekty z různých stran obýváku, ale sám o sobě umí prostor naplnit výrazným, hutným a docela atraktivním zvukem, včetně slušných náznaků hloubek.

Samozřejmě, s vhodně vybraným soundbarem a subwooferem si můžete výrazně polepšit, ale pokud se nechcete obklopit další technikou, odvede televizor solidní práci. 

Závěr

Televizor je v prodeji za 57 990 Kč, což je hodně, ale na 8K televizor zase ne nějak zásadně moc. Jenže při výběru bychom určitě raději sáhli po modelu s klidně nižším 4K rozlišením, ale lepším panelem – zejména z hlediska podsvětlení, tedy kupříkladu modelu z řady QNED s miniLED podsvětlením.

Protože lépe fungující podsvětlení a nižší pohybová neostrost je z diváckého hlediska rozhodně podstatnější než vyšší rozlišení, zejména ve velikosti 65" – s větší úhlopříčkou bude význam rozlišení růst.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Otupené tvary, ostřejší konkurence. Test Motoroly Razr 2022

Motorola Razr 2022

Po menší pauze se americká značka Motorola vrátila ke svému legendárnímu modelu Razr. Už třetí...

Zbytečný model, nebo skrytá perla? Test iPhonu 14 Plus

iPhone 14 Plus

Po pěti letech se v nabídce Applu opět objevuje iPhone s přídomkem Plus. Model 14 Plus letos...

Šampion rychlosti pro mobilní hráče. Test Asusu ROG Phone 6D

Asus ROG Phone 6D

Herní smartphony ROG Phone jsou již tradiční součástí nabídky tchajwanského Asusu. Letos tento...

Rekordní foťák a turbo nabíjení pod dvacet tisíc. Test Xiaomi 12T Pro

Xiaomi 12T Pro

Xiaomi s modelem 12T Pro pokračuje v sérii smartphonů, které se za cenu těsně pod prémiovou...

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Apple Mac Studio

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém...

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Apple iPhone 14 Pro Max

Nové iPhony řady 14 se začaly prodávat v pátek 16. září a my už sbíráme první zkušenosti s novou...

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Nenechte se napálit při výběru levného televizoru, je to docela snadné

Premium Logo Tesla na televizoru kdysi měla většina českých domácností. To by se určitě líbilo i dnešnímu obchodnímu...

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše...

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

Soundbar Sonos vs. Samsung: hodně muziky za málo peněz, ale každý jinak

Jsou to žhavé novinky, stojí prakticky stejné peníze, mají sloužit ke stejnému účelu..., ale těžko byste našli...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...