Philips na jarním představení novinek kompletně obnovil všechny produktové řady. Výjimkou je loňská vlajková loď 65PUS8901 se systémem Ambilux, kterou uvedl na podzim na IFA v Berlíně. I ta však dostane softwarovou aktualizaci a s ní schopnost zobrazení vysokého dynamického rozsahu, tedy HDR. Na stejnou aktualizaci se mohou těšit i majitelé televizorů z loňské řady 8600.
Nejnižší řady jsou bez chytrých funkcí
Úplně nejnižší je řada 4000, v nabídce je ve velikostech od 32" do 48". Nemá žádné chytré funkce a pro zájemce o jednoduchý televizor to může být zajímavá varianta. S jednou vadou na kráse, její DVB-T2 tuner nepodporuje HEVC kódování, takže po roce 2020 české pozemní digitální televizní vysílání nepřijme. Pokud máte IP TV, kabelovku nebo satelit, pak vám toto omezení vrásky dělat nemusí.
Dobrou zprávou je, že všechny ostatní televizory z produkce TP Vision pro rok 2016 jsou na dekódování HEVC při příjmu DVB-T2 vysílání připravené.
Platí to tedy i o netradičním stále spíše „entry level“ modelu 5211, který také nemá chytré funkce, ale coby podstavec televizoru slouží box s aktivním reprosystémem.
Ten jednak televizorům propůjčuje nadstandardně dospělý zvukový projev, jednak ho lze samostatně, při vypnuté obrazovce, použít jako Bluetooth reprosystém. Výrobce s ním počítá například do kuchyně nebo dětského pokoje, čemuž odpovídá i úhlopříčka 24".
Další řady už tvoří takzvané chytré televizory, přičemž již jen dvě (6100 a 6400) fungují na původním linuxovém Smart TV rozhraní Philipsu a všechny další jsou již s operačním systémem Android TV. Ten byl podle výzkumu agentury GFK třetím nejpožívanějším televizním operačním systémem, s velkým náskokem jej předběhl Tizen v televizorech Samsung a s jen nepatrným náskokem Web OS v televizorech LG.
UHD se stává standardnem, HDR mají všechny vyšší řady
Od řady 6100 mají všechny televizory utravysoké rozlišení UHD/4K, všechny jej dokáží přehrávat z Netflixu (služba je od ledna i v ČR), Amazon Instant Video (služba v ČR bohužel není) a také z YouTube.
Kodek VP9, pro přehrávání YouTube obsahu s ultravysokým rozlišením nezbytný, je v televizorech Philips poprvé a do starších televizorů z důvodů hardwarových omezení doplnit nepůjde.
Od řady 6400 budou televizory podporovat i HDR. Ve druhém čtvrtletí letošního roku je to naučí aktualizace firmware, jen řada 7600 bude umět HDR již při uvedení na trh. Zajímavá je možnost umělého dopočtu obrazu z SDR na HDR, který - a to v audio/video technice platí u jakéhokoli matematického dopočítání čehokoli - samozřejmě nemá srovnatelné výsledky s plnohodnotným HDR, ale oproti variantě „bez vylepšení“ je kvalitativní posun zřetelný. V menu jej najdete pod režimem obrazu „Vivid“ a televizory jej uměly dříve, než se o HDR vůbec veřejně mluvilo.
Což je logické. Při studiovém zpracování obrazu dnes označovaném jako SDR byl jako „reference“ používán zobrazovat s maximálním jasem 100 Nit. I loňské LCD televizory s LED podsvětlením ale měly běžně 250 i více Nit, a tak se obrazové obvody snažily obraz vylepšovat tak, aby lépe využil technických možností nových zobrazovačů.
Žádný nový model nemá funkci 3D zobrazení, protože o ni podle výrobce není zájem a stala se tak zbytečnou položkou, respektive zbytečným nákladem. Stejně tak v nové řadě nenajdete prohnuté televizory, podle TP Vision nemá malé prohnutí žádný z hlediska kvality obrazu pozitivní efekt.
Ambilight a Ambilux
Dynamické osvětlení stěny za televizorem, která má subjektivně zvětšovat pocit velikosti obrazu a zároveň vytvořit příjemnější světelné a kontrastní podmínky po sledování obrazu, je specialitou Philipsu již několik let.
Dnes je světelný efekt systému Ambilight vždy tvořen barevnými LED. Od řady 6400 je Ambilight u všech modelů a s rostoucím modelovým číslem se z dvoustranného osvětlení stává třístranné, až čtyřstranné. Na vrcholu je pak televizor se systémem Ambilux, kde světlé efekty tvoří devět miniaturních DLP projektorů a tak mohou být efekty mnohem složitější. Ambilux se má podle slov zástupců v budoucnosti dostat i do nižších řad televizorů a postupně Ambilight nahrazovat.
4. září 2015 |
V nových řadách výrobce přidal Ambiligthu a Ambiluxu nové funkce, zejména rozšířené barevné režimy pro poslech muziky, v podstatě jde o moderní pojetí „barevné hudby“. Při domácí party si to umím docela dobře představit. Další režim lze využít u fandění při sportovních přenosech, kdy jsou na zeď promítány barvy (a linie) vlajky a v případě šance nebo gólu lze touto virtuální vlajkou pomocí aplikace zamávat.
Android TV
Philips je jeden ze dvou výrobců, kteří vsadili na operační systém Android TV od Google. Nakolik to bylo rozumné řešení, se teprve uvidí, nás v testech zatím příliš nenadchl. Je však možná, že další test dopadne úplně jinak.
Počet aplikací připravených pro velkou obrazovku totiž mezitím překročil 1200 a více než 1000 služeb je připraveno na streamování prostřednictvím systému Google Cast. Aplikace bude možné instalovat i z .apk souborů, tedy mimo aplikační obchod. Pomocí firmwarového update se to naučí i loňská řada.
Stále však platí (podle nás docela závažný) nedostatek systému Android TV, tedy neschopnosti přepínat mezi uživatelskými účty. Což je u systému pokročile pracujícího s osobním doporučováním obsahu a kustomizací nabídky, navíc pracujícím s zařízení, který sdílí celá rodina, poměrně problematické. Touto kritikou ale nemíříme na Philips (respektive TP Vision), ale na Google. Příklad by si mohl vzít z aplikace Netflixu.
Nové televizory s Android TV jsou připraveny na spolupráci s prvky chytré domácnosti, zatím s těmi komunikujícími pomocí Z-Wave. Po zazvonění na chytrý zvonek může televizor zablikat Ambilightem a jako „obraz v obraze“ zobrazit dění před kamerou u vstupních dveří. Dálkovým ovladačem televizoru lze s aplikacemi i interagovat.