Anglický majitel televizního přijímače LG Jason Huntly na svém blogu DoktorBeet zveřejnil poměrně překvapivou informaci. Chytré televize LG Smart TV mohou zaznamenávat, jaký kanál právě sledujete i o všech souborech, které jsou uloženy na připojeném disku. Takto získaná data pak zasílá do centrály v Jižní Korei. Na základě takto získaných údajů pak firma cílí reklamu, která se v chytrých televizích zobrazuje.
Funkce by měla být součástí smluvních podmínek na používání chytrých funkcí v televizoru. Mělo by jí dokonce být možné v menu vypnout a zde nastává další problém. Jak zjistil výše zmíněný uživatel, informace se totiž odesílají i poté, co je je tato služba zakázána. Další chybou je, že jsou tato data zasílána nezašifrovaná.
Firma LG uživatele odkázala na jeho souhlas s všeobecnými podmínkami využívání služeb chytrých televizí s tím, ať se dalšími dotazy obrátí na prodejce televize. Případem se však začal zabývat příslušný britský úřad, který bude zkoumat případné porušení soukromí.
LG se pak následně pro BBC vyjádřilo, že zkoumá pravdivost informace, že příslušná data odcházela bez uživatelova souhlasu.
Chytré a nebezpečné televize?
S rozšířením chytrých televizorů souvisejí i zvýšená bezpečnostní rizika, které chytré funkce přinášejí. Nejde jen o tento případ, kdy za špehováním stojí přímo výrobce, ale třeba i špatné zabezpečení celého systému, které například umožňovalo u televizorů Samsung útočníkům vzdáleně zapnout připojenou kameru s mikrofonem a sledovat, co se děje před obrazovkou.
Pro uživatele je přitom stále těžší udržet všechna chytrá zařízení v domácnosti s aktualizovaným softwarem a bude se to zhoršovat, jak se bude rozšiřovat trend internetu věcí.