Sundejte staré obrazy, přichází digitální fotorámečky

aktualizováno 
Otestovali jsme pět digitálních fotorámečků. Každý okamžik na nich může být jiný obraz. Přehrávají fotky, videosekvence i muziku. Zkrášlí váš stůl i zeď.

Vyberte si fotorámeček | foto: Lucie Vjaterová, iDNES

Nafotit hezké snímky, vypálit je na DVD a strčit do krabice s disky z předchozích výletů a dovolených ... to je přece škoda. Nenechte fotografie skomírat v digitálním hrobě a oživte jimi svoji kancelář, obývák nebo dětský pokoj. Nahrajte je do digitálních fotorámečků.

Nechte své fotky žít

S fotorámečkem (takzvaným fotoframem) můžete nakládat jako s obyčejným rámečkem na fotky. Postavíte ho na stůl, zavěsíte na zeď nebo podáte do ruky návštěvě a pochlubíte se fotkou mimina či přítelkyně. Narozdíl od klasického rámečku však digitální fotoframe pojme mnoho desítek fotografií, ve kterých můžete listovat ručně, nebo spustit automatickou slideshow. Během ní fotoframe postupně přehrává fotografie z vybraného adresáře a zobrazuje je po vámi stanovenou dobu. Není to vlastně nic jiného než miniaturní počítač s velkým LCD displejem.

Některé mají k dispozici i dálkový ovladač, takže rámeček postavíte na místo, kam všichni dobře uvidí, a už jen usednete (nebo ulehnete) a prohlížíte.

Jak fotoframe naplnit?

Většina z testovaných digitálních fotorámečků má čtečku paměťových karet. Někdy jen pro jeden druh médií, jindy univerzální, na což je potřeba při výběru pamatovat. V příslušenství žádného jsme bohužel paměťovku nenalezli, proto abyste si neblokovali kartu z foťáku, budete si muset médium dokoupit.

Některé rámečky mají také připojení USB Host, přes který můžete připojit prakticky jakékoliv jiné USB zařízení (foťák, čtečku karet, USB klíčenku apod.) To se vám bude hodit, pokud bude fotoaparát využívat některou z nepodporovaných karet (například xD) nebo budete fotit na jeho interní paměť.

hromada

Další skupinou jsou rámečky s vlastní pamětí. Ta se pohybuje v řádu několika málo desítek MB, což vzhledem k využitelnému rozlišení displejů zpravidla postačí. U těch bývá k vidění i standardní USB rozhraní pro připojení počítače - rámeček se v filemanageru zobrazí jako externí disk a fotky do něj přehrajete přes průzkumníka, případně speciální software. Snímky lze do interní paměti kopírovat i z paměťových karet či pamětí připojených do USB Host.

Jeden testovaný rámeček lze fotografiemi plnit pouze bezdrátově, konkrétně prostřednictvím Bluetooth. Fotky z mobilního telefonu nebo PDA tak mohou být na displeji během pár vteřin. Na trhu jsou i modely s připojením Wi-fi, do testu se nám je však nepodařilo získat.  

Digital Photo Frame 10Digital Photo Frame 10Digital Photo Frame 10


Digital Photo Frame 7Digital Photo Frame 7Digital Photo Frame 7


Digital Photo Frame 7Digital Photo Frame 7Parrot Photo Viewer 3,5


Parrot Photo Viewer 3,5Parrot Photo Viewer 3,5Parrot Photo Viewer 3,5fotoframe - Filipes cumakfotoframe - Filipes zadekfotoframe - Filipes kolaz rameckufotoframe - Filipes kolaz ramecku 2fotoframe - sigmatek bokfotoframe - sigmatek detailfotoframe - dálkafotoframe - cumakNa velikosti záleží

Digitální fotorámečky se vyrábějí v celé škále velikostí, takže si můžete vybrat 3,5", 7" (takřka adekvátní papírové fotografii 10x15) nebo třeba i 10“. Záleží na tom, kam ho budete chtít umístit - na stůl v pracovně stačí decentní tři a půlka, na skříňku v ložnici sedmička, na zdi v obýváku se dobře vyjme desetipalcový.

Zásadní rozdíly naleznete v napájení. Všechny mají v příslušenství síťové adaptéry pro napájení ze sítě, pouze Philips vestavěný akumulátor. Díky němu lze rámeček bez jakýchkoli kabelů nechat kolovat mezi posedávajícími přáteli.

Fotky, video i muzika

Některé rámečky se nespokojují jen s prezentací fotek, ale dokáží slideshow podbarvit muzikou z vašich MP3 souborů. Některé navíc přehrají i videosekvence, takže můžete fotografie střídat i s pohyblivými záběry.  


Test fotorámečků


Parrot Photo Viewer 3,5“: bezdrátový přenos přes "modrý zub"

Rámečky značky Parrot se mimo jiné vyznačují svým netypickým designem. Můžete si je pořídit ve dřevěném nebo koženém provedení. Nechybí ani zvířecí motivy. Vyrábí se ve dvou velikostech 3,5“ a 7“. My jsme testovali menší, tedy 3,5“ rámeček.

Parrot Photo Viewer 3,5

Můžete jej zavěsit na zeď nebo nechat volně stát. Rámeček je ale napájen ze sítě. Je tedy nutné předem vědět, kde bude jeho "místečko" (např. stolek uprostřed místnosti nebude to pravé ořechové).

Na zadní straně jsou tlačítka pro jeho snadné ovládání. Dvě pro výběr obrázku a jedno sloužící jako potvrzovací a zároveň vyvolávající hlavní nabídku. Celé menu je mimo jiné i v češtině. Můžete si upravit jas z již předem nastavených 8 hodnot nebo si navolit časový interval mezi přechodem obrázků při tzv. slideshow (5 s, 30 s, 1 min, 15 min a 1 hod). Pro zhasnutí a rozsvícení obrázku můžete využít buď manuální funkci, kdy na kabelu stisknete tlačítko, nebo si nastavíte čas, do kdy má být obrázek rozsvícen. Navíc tento rámeček má zabudovaný snímač intenzity světla, který osvětlení ovládá automaticky.
Obrázek si rámeček vždy vycentruje a automaticky ho přetáčí podle toho, zda rámeček natočíte na výšku ("portrét"), nebo na šířku ("krajina").

Parrot Photo Viewer 3,5

Stejně jako ostatní rámečky této značky i tento přenáší obrázky pomocí Bluetooth. Což je bohužel jediný možný způsob, jak snímky do rámečku dostat. Jeho dosah je 10 metrů a fotky do něj můžete stahovat z mobilu, počítače a PDA neboli palmtopu. Jinou možnost přenosu bohužel nemá, takže "modrý zub" je nutností. 

Rámeček s rozlišením 320 x 324 automaticky mění velikost obrázku. Takže když jsme zkoušeli stahovat snímek o velikosti 4 MB, došlo ke značnému snížení kvality fotky - resampling byl příliš patrný. 

Vytratila se například barva modré oblohy. Další problém se vyskytl v hladkosti hran na snímku. Dráty, paže apod. měly narušenou linii a zobrazily se "kostičky" (kompresní bloky).


Suma sumárum: Tento rámeček je dobrá hračka pro milovníky mobilních telefonů. Nejde tady ani tak o kvalitu zobrazené fotky, jako o rychlost přenosu přes Bluetooth.

Plusy: bluetooth, snadné ovládání
Minusy: malé rozlišení, kabel, možnost pouze jednoho způsobu přenosu obrázku


Philips photo frame 7FF1M4: Nelíbí se vám barva rámu? Vyměňte ji!

Philips se řídí heslem: "V jednoduchosti je krása." Tedy alespoň co se designu týče. Testovaný typ rámečku má čtyři vyměnitelné rámy. Můžete si vybrat bílý, černý, červený nebo stříbrný. Výměna funguje na principu magnetu a je velmi snadná.

Fotorámeček mimo jiné nabízí i svůj vlastní software pro přenos obrázků. Struktura programu se dá přirovnat k Průzkumníkovi, kterého všichni známe z Windows. Takže ani fakt, že program není v češtině, nám vadit nemusí. Nicméně fotky můžete stahovat i bez něj, ale přípona .jpg musí být přepsána velkými písmeny. Software nenabízí žádné vychytávky, které by obyčejný průzkumník neuměl.  

fotoframe - Filipes kolaz ramecku 2

Jak již bylo naznačeno, obrázky se stahují přes USB kabel. Ale Philips má i dvě vestavné čtečky karet, a to pro SD, MMC, MS, MS PRO a CF, ale pouze typ I. Paměť rámečku je 12 MB, což představu je zhruba 50 obrázků.  

Dokáže zpracovat snímek až o velikosti 12 Mpix, a to přepočítáním na své rozlišení. Při stažení stejného obrázku jako u předcházejícího framu nedošlo ke ztrátě detailů a hladké linie zůstaly bez narušení viditelnosti pixelů.

Použitelnost snižuje fakt, že rámeček nezavěsíte na zeď. Ovšem na druhou stranu tento frame má kromě napájení ze sítě i vestavnou baterii, která vydrží necelou hodinu provozu, takže rámeček můžete nechat kolovat návštěvníkům.

fotoframe - Filipes cumak


Obrázky můžete procházet v režimu celé obrazovky, kdy je posouváte pomocí šipek na zadní straně rámečku, v náhledech a nebo pomocí slideshow (5 s, 10-15 s, 15- 30 s, minuta, 5 minut, 30 minut, hodina, 4 hodiny, 12 hodin nebo den). Můžete si zvolit zobrazování na výšku nebo šířku a stejně tak náhodné nebo postupné promítání.

Menu sice není v češtině, ale jeho ovládání je snadné. Kromě již uvedených funkcí rámeček nabízí možnost zhasnutí obrázku. V menu si nastavíte čas, kdy má rámeček zhasnout a znovu se rozsvítit. Vaše noc již nebude ničím rušena. 


Suma sumárum: Kvalita zobrazení snímků je vysoká. Jen je škoda, že si Philips nepohrál s detaily, jako je větší výdrž baterie a čtečka pro všechny typy karet.

Plusy: vestavěná čtečka karet, jednoduchý software pro přenos obrázku, efekty prezentace
Minusy: malá výdrž baterie, nemožnost zavěšení na zeď


Digital photo frame: mizerný displej

Umí přehrát i audio a video a je vybaven funkcí USB Host.

Menu není v češtině a jeho ovládání není zrovna snadné. Ovládací tlačítka jsou na zadní straně rámečku a na displeji se vám jejich nabídka nezobrazuje. Takže pro každé kliknutí v nabídce jste nuceni rámeček otáčet. Alespoň do té doby, než se naučíte zadní tlačítka „jako když bičem mrská“. Na druhou stranu je vybaven dálkovým ovládáním, které má kompletní nabídku toho, co rámeček umí.

Od ostatních se liší tím, že dokáže přehrávat video a MP3. V menu jsou zobrazeny názvy skladeb a při jejich spuštění se zobrazí odehraný čas. Kromě toho můžete zadat opakované přehrávání buď jednotlivé písně nebo celého souboru skladeb.

Digital Photo Frame 7

Displej bohužel není matný a tak dochází k odleskům, dokáže však zobrazit i širokoúhlé snímky. Pokud tedy máte možnost širokoúhlého zachycení snímku, pak z klasického formátu 4:3 můžete v menu tohoto rámečku přepnout na 16:9.

Na snímcích zobrazených na displeji jsou zblízka vidět kompresní bloky. Kromě toho je docela obtížné najít správný úhel pohledu, protože obrázek se vám v každém úhlu zobrazuje jinak (a to jak v horizontálním, tak i vertikálním směru). Někdy je hodně kontrastní, jindy zase příliš světlý. Jas a kontrast si můžete nastavit podle předdefinovaných hodnot, stejně tak časový interval prezentace snímků a způsob přechodu.


Suma sumárum: Snaha o „3 v 1“, ale nedotáhlá do konce. Zvlášť může lézt na nervy hledání úhlu pohledu, aby se vám fotka zobrazila tak, jak má.

Plusy: mp3, video, dálkové ovládání, širokoúhlý formát
Mínusy:  kvalita obrazu, nesnadné ovládání menu, chybí kabel pro propojení s počítačem, napájení jen ze sítě


Umax Smile 9010A - Velký displej s průměrnými výsledky

Digital Photo Frame 10

Sice krásná velikost matného displeje (10 palců), ale stejný problém jako u jeho menšího sourozence. Kvalita snímku je sice o něco lepší, jednotlivá pixelizace již není vidět, ale co se týče zorného úhlu, tak je na tom stejně.
Tahle „desítka“ dokáže přehrávat obrázky v různých přechodech mezi sebou, nastavit časový interval a přechod mezi obrázky. Má čtečku pro SD, MS, MMC a CF paměťové karty. Umí kopírovat z USB na kartu a zpět. Zvuk z MP3 je ve stereo a napájení rámečku je opět ze sítě.


Suma sumárum: Velký displej dělá hodně, ale kvalitu zobrazení obrázků příliš nevylepší.

Plusy: video, audio, dálkové ovládání, velký displej
Mínusy: kvalita obrazu, nesnadné ovládání menu, napájení ze sítě


Sigmatek DS-1010: je libo film, muziku nebo fotky?

Desetipalcový LCD displej, který kromě základních funkcí dokáže promítat i filmy nebo se připojit na vaši televizi prostřednictvím AV kabelu. Slideshow může doprovázet vaše oblíbená „empétrojka“, kterou do rámečku dostanete pomocí USB. Zvuk ze zabudovaných repráčků se na vás bude valit ve stereu. V menu se vám zobrazí názvy souborů, nikoli názvy songů a čas. Rámeček nemá možnost opakovaného přehrávání, proto si vyberte více hudebních souborů. 

fotoframe - sigmatek detail


Sigmatek si můžete umístit kromě stolu i na zeď. Stačí vložit paměťovou kartu typu SD, MS nebo MMC a obrázky se objeví na displeji. Obraz na LCD displeji se dá zařadit mezi kvalitní. Displej je matný a tak nehrozí, že při prohlížení fotek nebo filmu se objeví váš odraz na obrazovce. Bohužel tento rámeček nemá interní paměť, takže pro každé promítání musíte zapojit buď USB nebo na chvíli oželet „paměťovku“.

fotoframe - cumak


Celý frame se dá ovládat z pohodlí gauče, protože máte k dispozici dálkové ovládání, které umožňuje veškeré přepínání a nastavení funkcí.
Mezi základní funkce patří nastavení jasu, kontrastu, vertikální a horizontální nastavení obrazu, interval přechodu snímku (1s, 3s, 5s, 10s) nebo otočení snímků o 90, 180 či 270 stupňů.


Suma sumárum: Přijatelné zobrazení fotek nebo promítání filmů.

Plusy: video, audio, dálkové ovládání, velký displej
Mínusy: napájení ze sítě, žádná vnitřní paměť, chybí čtečka na CF karty


   Parrot Photo Viewer 3,5"  Philips Photo Frame 7FF1M4  Digital Photo Frame  Digital Photo Frame-Umax Smile 9010A  Sigmatek DS-1010 
rozměr rámečku v cm   12,7 x 10,6 21,2 x 16,4  23,7 x 19  29,5 x 23  32,6 x 26,7 
rozměr LCD displeje v cm  7,3 x 5,4 13,7 x 9,1  15,3 x 8,6  20,9 x 15,9  20,9 x 15,6 
rozlišení   320 x 234 pix 720 x 480 pix  výrobce neudává  800 x 600  640 x 480 
uhlopříčka LCD displeje   3,5" 6,5"  7"  10,4"  10,4" 
způsob umístění rámečku   volně stojící, zeď volně stojící  volně stojící  volně stojící  volně stojící, zeď 
komunikační rozhraní   bluetooth USB, čtečka karet  USB, čtečka karet, AV IN/OUT USB, čtečka karet, AV IN/OUT  USB, čtečka karet, AV IN/OUT 
typy paměťových karet  nemá  SD, MMC, MS, MS PRO, CF I.  SD, MS, MMC, SM, CF  SD, MS, MMC, CF  SD, MS, MMC 
dálkové ovládání  NE NE  ANO  ANO  ANO 
úprava jasu   ANO ANO  ANO  ANO  ANO 
úprava kontrastu   NE NE  ANO  ANO  ANO 
napájení   síť síť, vestavná baterie  síť  síť  síť 
interní paměť   32 MB 12 MB  nemá  nemá  nemá 
formáty obrázků   JPEG JPEG  JPEG  JPEG  JPEG 
české menu   ANO NE  NE  NE  NE 
MP3   NE NE  ANO  ANO  ANO 
video  NE NE  ANO (MPEG1, MPEG2, MPEG4)  ANO (MPEG1, MPEG2, MPEG4)  ANO (MPEG1, MPEG2, MPEG4) 
přehrávací režimy   procházení miniatur, prezentace, procházení v režimu celé obrazovky procházení v režimu celé obrazovky, procházení miniatur, prezentace  slideshow (1s, 3s, 5s, 10s)  slideshow (1s, 3s, 5s, 10s)  slideshow (1s, 3s, 5s, 10s) 
Cena (přibližná):  3.000 Kč 5.100 Kč  4.300 Kč  5.400 Kč  5.500 Kč
           
           


Rámečky zapůjčili firmy: 4computers, Uxcell, Philips, Mironet, Videotech, Obchodnet

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz