Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Starý baron Prášil má obraz skoro jako Spider-Man. Testujeme filmové Blu-ray disky.

  1:00
Tentokrát redakčními Blu-ray přehrávači prošla trilogie Spider-Man, koncert Celine Dion a remaster filmové klasiky Dobrodružství barona Prášila. Od dnešního dne se budete s technickými recenzemi filmů na Blu-ray discích setkávat na Technetu pravidelně.

Blu-ray filmy vol.1 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Vysoké rozlišení a filmové Blu-ray disky přináší v domácích podmínkách zatím nepoznanou kvalitu obrazu. Stejně jako jsme před několika málo lety obdivovali čistotu, stabilitu a ostrost obrazu formátu DVD oproti starým VHS kazetám, nyní žasneme nad kvalitativním potenciálem Blu-ray a formátů vysokého rozlišení obecně. Rozdíl je totiž opět výrazný, a ačkoli ho nejvíce oceníte na velkých úhlopříčkách (42 a vícepalcové ploché obrazovky, projekční plátna), zcela zřetelný je i na malém displeji notebooku.

Jistě si řeknete, že za pár let budeme v úplně stejné situaci zase s jiným médiem s ještě vyšším rozlišením, lépe vykresleným obrazem a více zvukovými kanály. Ano, je to velmi pravděpodobné. Je ale na uvážení každého, zda další kvalitativní skok využije a vlastně vůbec chce.

I na relativně velkých úhlopříčkách, tedy u televizorů a pláten s úhlopříčkou kolem dvou metrů, nabízí současné rozlišení 1 080p obraz, který svojí kvalitou "předčí realitu" - nabízí více detailů a obrazových podrobností, než kolik byste při pohledu na stejnou scénu ve skutečnosti zaznamenali. Další nárůst rozlišení v budoucnosti tedy bude nejzajímavější u obřích zobrazovačů s úhlopříčkou nad tři metry, případně u systémů s 3D zobrazením.

Dovolíme si proto tvrdit, že budování domácí videotéky v současném HD rozlišení smysl má, a že pokud si doma neplánujete vybudovat kinosál s osmimetrovým plátnem, bude vám spokojeně dostačovat i ve vzdálenější budoucnosti. Zajímavější spíše bude opouštění fyzických médií a distribuce filmů skrze internetovou síť. Ta současná v České republice (a ve většině světa) však pro takový nápor dat není ani vzdáleně připravena.

Filmy na Blu-ray discích

Nabídka filmů na Blu-ray discích se i v České republice příjemně rozrůstá. Protože však ani samotné vysoké rozlišení, ani vysoká kapacita Blu-ray disku, a tedy potencionálně vysoký datový tok, nutně nemusí znamenat perfektní obraz, rozhodli jsme se technickou kvalitu u nás prodávaných Blu-ray disků testovat. Byla by přece škoda přesedlat na High-Definition s nekvalitně vyrobenými disky.

Zajímat nás bude kvalita obrazu a zvuku, výběr zvukových prostorových formátů a vybavení disku. Pojďme se podívat na první pětici. 


Dobrodružství barona Prášila

Film

Tento film inspirovaný knihou Rudolpha Ericha Raspeho z roku 1785 je skutečnou pastvou pro oči, uši a mysl. Příběh začíná v XVIII. století v malém městečku, které je neustále okupováno Turky a kde hraje malá herecká společnost na zakázku pro ministra války a jeho přátele hru o fiktivních dobrodružstvích barona Prášila. Během představení však do sálu vstoupí starý voják, který o sobě tvrdí, že je pravým baronem Prášilem. Tento baron Prášil pak začne předváděnou hru uvádět na správnou míru. Vyprávění barona Prášila tak spojuje jednotlivá pozoruhodná dobrodružství, která baron prožil společně se svými kamarády. V nádherné pravě a s použitím filmových triků se tak vypravíme horkovzdušným balonem na Měsíc, ocitneme se v žaludku mořské obludy nebo poznáme stromy okurkovníky a vínová moře. (oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obrazová kvalita tohoto skoro dvě desítky let starého remasterovaného díla nás velmi mile překvapila. Obraz je ostrý, detailní, se sytými a výraznými barvami. Nedosahuje sice parametrů nových záznamů, ale i tak je na podívané vysoké rozlišení prostě znát. Dojem trochu kazí výrazné filmové zrno a šum patrný především na jednolitých plochách.

Zvuk zní velmi dobře. Ačkoli při střelbách z děl si basové reproduktory docela zacvičí, celkově je produkce spíše plošší. Dialogům je však dobře rozumět, ruchy jsou výrazné a rozsáhlé hudební koláže zní dostatečně mohutně a plasticky, aby navodily správnou atmosféru.
Producenti to však trochu "přepískli“ s náročností menu, při aktivnějším proklikávání občas přestalo fungovat a vyžádalo si restart přehrávání. Delší byl i čas jeho načtení.

Bonusy

Komentář režiséra, story-boardy, vymazané scény. Vzhledem k povaze a době vzniku filmu zajímavé. Ale pouze ve standardním rozlišení.

baron prasil


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Dobrodružství barona Prášila/The Adventures of Baron Munchausen
 stopáž:  126 min.
 titulky:  české, arabské, bulharské, chorvatské, dánské, anglické, finské, řecké, hebrejské, hindi,  maďarské, inslandské, norské, polské, portugalské, rumunské, slovenské, španělské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  anglické, maďarské, španělské
 zvukové formáty:  5.1 Dolby TrueHD (AJ, SP), 5.1 Dolby Digital (MAD)
 obrazový formát:  širokoúhlý 1,85:1/AVC MPEG4/1 080p
 počet disků:  1
 doporučená cena:  899 Kč

  

Spider-Man

Film

Petr Parker (Tobey Maguire) je hodný a inteligentní, ale nenápadný kluk, který žije se svojí tetou a strýcem, rád fotí a je zamilován do své spolužačky Mary Jane (která chodí s jiným spolužákem s velkými svaly a malým mozkem). Při jedné školní exkurzi ho kousne geneticky upravený pavouk a Petr začne získávat nadlidské schopnosti. Umí lézt po stěnách, skáče na stometrové vzdáleností, je mimořádně ohebný a ze zápěstí vystřeluje pavučinu. Stane se z něho Spider-Man.

S příchodem jeho sil však přichází na svět i jeho úhlavní nepřítel - robotický létající zvrhlík Green Goblin (Willem Dafoe), který má v plánu podrobit si celý svět. Aby to měl jednodušší, snaží se jedinečného Spider-Mana získat na svoji stranu. Jenže ten využívá své schopnosti výhradně pro konání dobra, a tak se mu postaví na odpor. Souboj titánů je rozveden na popředí Petrova vysněného, ale komplikovaného vztahu s Mary Jane (Kirsten Dunst). To vše s velkým digitálním ohňostrojem 139milionového komixového hyperblockbusteru.

Obraz a zvuk

Zde nás naopak obraz mírně zklamal, protože je sice velmi dobrý, ale není nijak dramaticky lepší než u stařičkého barona Prášila, což bychom vzhledem k věkovému rozdílu předpokládali. Barvy jsou syté a výrazné, šum mírný, ostrost jen průměrná. V některých švencích kamery nás zarazil ne úplně plynulý pohyb. Zvuk je velmi slušný, ale efekty a dynamičnost by mohly být lepší.

Bonusy

Při vydání celé trilogie byly bohužel z prvních dvou disků bonusy kompletně odstraněny. Škoda. Zbyla jen trojice trailerů.

spider-man trilogie


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Spider-Man
 stopáž:  121 min.
 titulky:  české, arabské, bulharské, chorvatské, dánské, anglické, finské, řecké, hebrejské, hindi, maďarské, inslandské, norské, polské, rumunské, slovenské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  české, anglické, maďarské, ruské
 zvukové formáty:  5.1 Dolby TrueHD (AJ), 5.1 Dolby Digital (CZ, MAD, RU)
obrazový formát/ rozlišení:  1,85:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  2 499 Kč (jako součást kompletní trilogie 3 Blu-ray)

  

Spider-Man 2

Film

Od chvíle, kdy se Peter Parker (TOBEY MAGUIRE) rozhodl opustit svou dlouholetou lásku Mary Jane Watson (KIRSTEN DUNST), aby se mohl v kostýmu Spider-Mana i nadále zodpovědně věnovat svému povolání superhrdiny, uplynuly dva roky. Jeho touha po milované M. J. se ale postupem času stala ještě silnější, a proto si nyní pohrává s myšlenkou, že by se tajného života superhrdiny na důkaz své lásky vzdal. M. J. se však mezitím rozhodla jít dál, vydala se na dráhu filmové herečky a v jejím životě figuruje nový muž.

Peter má problémy i se svým nejlepším přítelem Harrym Osbornem (JAMES FRANCO). Jejich kamarádský vztah začíná být stále více zastíněn Harryho záští vůči Spider-Manovi, jehož viní ze smrti svého otce. Když už se zdá, že se situace nemůže změnit k horšímu, je Peter postaven tváří v tvář mocnému Dr. Octopusovi (ALFRED MOLINA), ďábelské stvůře s dvěma páry smrtících chapadel, která je mu více než důstojným protivníkem. Aby dokázal jeho řádění zastavit, musí se naučit žít se svým osudem a využít všech svých schopností, které jsou mu zároveň darem i prokletím. 

Obraz a zvuk

Technická kvalita sequelu je o poznání lepší než u prvního "pavoučího muže", především je zřetelně ostřejší a o trochu čistější. Moc příjemný "pokuk".

Po zvukové stránce se jedná o velmi slušný standard, efekty jsou výrazné, dynamika razantní. Razancí a lokalizací zvuků sice nedosahuje kvalit trojky, ale rozhodně neurazí.

Bonusy

Při vydání celé trilogie byly bohužel z prvních dvou disků bonusy kompletně odstraněny. Škoda. Zbyla jen trojice trailerů.

spider-man trilogie


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Spider-Man 2
 stopáž:  127 min.
 titulky:  české, arabské, bulharské, chorvatské, anglické, řecké, hebrejské, hindi, inslandské, polské, rumunské, slovenské, turecké
 jazykové mutace:  česká, anglická, polská
 zvukové formáty:  5.1 Dolby TrueHD (AJ), 5.1 Dolby Digital (CZ, PO), Dolby Stereo (komentář režiséra AJ)
obrazový formát / rozlišení:  1,85:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  2 499 Kč (jako součást kompletní trilogie 3 Blu-ray)

  

Spider-man 3

Film

Peter Parker si opět oblékne pavoučí kostým a pustí se do ochraňování nevinných, jenže jak se zdá, tentokrát to nebude mít vůbec jednoduché. Když porazil šíleného Green Goblina, a znepřátelil si tak svého nejlepšího přítele Harryho Osborna, zdálo se, že by se mohl začít věnovat lovení obyčejných pouličních zločinců a zachraňování starých žen, které se rozhodly nepřecházet silnici na vyznačených místech. Jenže pak přišel Dr. Octopus, který se ukázal být velice silným soupeřem, a zdálo se, že jeho likvidace nebude ani pro takového hrdinu jako je Spider-Man jednoduchá.

Klidný život je přerušen útěkem nebezpečného muže, který dokáže své tělo přeměnit v písek, z přísně střeženého vězení. Newyorskými ulicemi se začne ozývat houkání policejních hlídek, které pročesávají město, aby zločince poslaly tam, kam patří. Peter Parker se jako reportér dostane k policejnímu vyšetřování a seznámí se s půvabnou Gwen Stacy, dcerou jednoho policisty. Jenže mezitím tajemný uprchlík uzavře spojenectví s Harrym Osbornem a přislíbí mu, že pořádně znepříjemní Spider-Manův život. Ovšem není jediný, kdo mladého hrdinu znepokojuje. Eddie Brock, dotěrný reportér najatý Jonahanem Jamesonem, totiž podrobně zkoumá Peterův život a snaží se zjistit, co je na něm tak zajímavého, že kvůli němu nechala Mary Jane svého přítele. A aby toho nebylo málo, na Spider-Manově těle se usídlí záhadný symbiont, který mu také pořádně zavaří... (oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Perfektně čistý a ostrý obraz s velmi mírným filmovým zrnem. Spousta detailů, lesku, podrobností a výborně prokreslených efektů. Syté výrazné barvy. Prostě skvělá podívaná naplno využívající možnosti vysokého rozlišení.

Zvuk je dynamický, mohutný, s výborně prokresleným cinkáním, tříštěním skla a dalšími ruchy. Výborný tip na první večer s novým domácím kinem.

Bonusy

Mimořádně bohaté. Na prvním disku je komentář režiséra a filmařů, galerie přeřeků, fotogalerie a jeden hudební klip. Na druhém disku je nepřeberné množství různých dokumentů o natáčení, tvorbě efektů a virtuálních postav, představení lokace natáčení, trailery a další várka přeřeků.Vše bohužel ve standardním rozlišení.


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Spider-Man 3
 stopáž:  139 min.
 titulky:  české, arabské, bulharské, chorvatské, dánské, anglické, finské, řecké, hebrejské, hindi, maďarské, inslandské, norské, polské, portugalské, rumunské, slovenské, španělské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  česká, anglická, polská
 zvukové formáty:  5.1 Dolby TrueHD (AJ), 5.1 PCM (AJ), 5.1 Dolby Digital (CZ, MAD, PO, RU)
 obrazový formát/rozlišení:   1,85:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  2
 cena:  2 490 Kč (jako součást kompletní trilogie 3 Blu-ray), 790 Kč samostatně

Celine Dion - Live in Las Vegas

Film

Záznam, který vznikl při jednom ze sedmi set koncertů během jejího pětiletého vystupování v Las Vegas, ztělesňuje pojem showbyznys.

Bombastická výprava, spousta barev a efektů, jedno obrovské pozlátko. Líbivá a dosti kýčovitá produkce funguje s výběrem nejznámějších zpěvaččiných skladeb velmi dobře, a ačkoli se zpěvačka zdá občas trochu toporná či unavená, jde pro fanoušky o výbornou podívanou. My občas sáhli po rychloposuvu...

Obraz a zvuk

Po technické stránce je disk lahůdkou, se kterou důkladně prověříte obrazové i zvukové dovednosti svého domácího kina. Pestrobarevná a neustále se dynamicky měnící scéna plná světel, rekvizit, projekcí a tanečníků byla zaznamenána HD kamerami a perfektně masterována na Blu-ray disk. Tisíce drobných detailů, syté barvy, perfektní ostrost a jen minimální šum i v tmavých plochách (mají na svědomí snímače kamer). Prostě záznam jednadvacátého století.

Zvuk je bombastický, na můj vkus až příliš - ve studiu si s ním evidentně pohráli a dodali mu na líbivosti, barevnosti, zdůraznili výšky i basy. Horším sestavám to pomůže, na těch lepších zní Celine zbytečně "naboostovaně". Užijí si tak vaše membrány, vy a případně i sousedé. Nicméně to celkem sedí k celkovému pojetí koncertu.

Bonusy

Disk je na bonusy mimořádně bohatý a především - mají smysl, a to nejen pro fanoušky. V dvouhodinovém dokumentu zažijete sestřih z celého koncertního dne, od probuzení až po "večerku". Užijete si záběry ze zákulisí, líčení a příprav, Celine je zde dokonce i téměř nahá. Uvěřitelně a překvapivě skromně pak spolu s dalšími členy týmu vypráví i "historky z natáčení".

Další dva bonusy ocení především fanoušci, jde o záznamy z cest Celine po celém světě a dokument o nich - tedy o fanoušcích.

CD


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  Celine Dion - Live in Las Vegas
 stopáž:  93 minut koncert, 41 + 120 + 53 minut bonusy
 titulky:  
 jazykové mutace:  anglicky
 zvukové formáty:  PCM Stereo (96 kHz, 24 bit), Dolby Digital 5.1 (448 kbit/s)
 obrazový formát / rozlišení:  
 počet disků:  2
 cena:  
   

DVD, které také stojí za pozornost

Císařův pekař, pekařův císař

Film

Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi.
Tento příběh neodpovídá přesně historické pravdě, ale je zato nadmíru poučný.
Příběh filmu nás zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. Císaře však víc než vladaření zajímá umění, krásné ženy a alchymistická dílna. Ze všeho nejvíc touží objevit elixír mládí a najít legendárního Golema. Zatímco se věnuje svým zálibám, nejvyšší dvořané v čele s komořím Langem se spojí s Rudolfovým bratrem Matyášem, který usiluje o jeho trůn. Díky nechtěné záměně se úlohy vladaře ujme pekař Matěj Kotrba, který je císaři velmi podobný, jen je o 25 let mladší. Ten si poradí s proradnými dvořany, vydá užitečná nařízení a Golemovu sílu využije pro blaho všech.

Dvoudílná historická komedie o stárnoucím císaři Rudolfovi II. a pekaři Matějovi v podání Jana Wericha. (oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obraz prošel rekonstrukcí v Národním filmovém archivu a nutno podotknout, že nedopadl špatně. Slušné barvy i čistota... Kvitujeme s povděkem, že nedošlo k násilnému odstranění některých filmových dropů a drobných kazů filmu. Bez určité patiny by to nebylo ono. Ve srovnání s VHS, kam jsem tento film kdysi nahrál, jde však pochopitelně o velmi citelné zlepšení.

Zvuk je poplatný době vzniku, ale je perfektně srozumitelný a bez výraznějších šumů.

Bonusy

Na tuzemské poměry velmi bohaté bonusy. Na samostatném DVD najdete slovo historika PhDr. Ivana Klimeše, rozhovory s pamětníky (Chytilová, Janečková,
Krejčík, Lipský), fotografie, filmografie a biografie tvůrců a dokumentaci pořízenou k filmu. Nechybí ani příloha v podobě CD-ROMu se soudobou dokumentací. Vyprávění o hledání Golema, povídání o tom, jak probíhalo restaurování filmu, o Werichovi, o alchymii atd.

Špičkově vybavené DVD vyšlo jako jubilejní 100. film z kolekce "Zlatý fond české filmové kinematografie". Povinný nákup téměř pro každého.

Císařův pekař - Pekařův císař

 DVD  hodnoty
 název:  Císařův pekař, Pekařův císař
 stopáž:  80 + 64 minut + bonusy
 titulky:  české pro neslyšící, anglické
 jazykové mutace:  česky
 zvukové formáty:  DD
 obrazový formát/rozlišení:  PAL, MPEG2
 počet disků:  2
 cena:  299 Kč
   
  • Za laskavé zapůjčení filmů na Blu-ray discích děkujeme firmě Bontonfilm a organizaci Blu-ray Forum.cz.
  • Film Císařův pekař, Pekařův císař poskytl Filmexport. Taktéž děkujeme.

 Referenční testovací sestava:  
 televizory:  

 Samsung LE40F71B


S Full HD LCD televizorem Samsung s úhlopříčkou 40" nám při testování filmů ve vysokém rozlišení neunikne žádný detail.

 Gogen LCD TV 42831


Druhý alternující televizor Gogen zastupuje třídu levných, ale přesto kvalitních LCD televizorů s úhlopříčkou 42".

 Blu-ray přehrávače:  

 Samsung BD-P1000

Na tomto stroji přehráváme Blu-ray a DVD disky. Oceňujeme především špičkový obrazový a velmi dobrý zvukový výstup.

 Sony PlayStation 3

Redakčním Blu-ray přehrávačem je herní konzole Play-station 3. Ačkoliv je určena primárně na hry, nabízí funkce, které konkurenční BD přehrávače nemají (včetně např. BD Live). Navíc patří k nejlevnějším přístrojům na trhu. 

 reprosoustavy:  zesilovač:

 Xavian XN-185II
 

Špičkové české dvoupásmové reprosoustavy Xavian XN-185II konstruktéra Roberta Barletty nám při testech pomáhají svým bohatým, a přesto neutrálním přednesem.

 Yamaha AX-892

Starší, ale stále vynikající zesilovač má dostatek výkonu na nezkreslenou reprodukci při vysoké hlasitosti, glanc ale neztratí ani při tichém hraní. A to se u testů hodí.

 sluchátka:

 Beyerdynamic DT-880
 

High-endová circumaurální sluchátka odhalí v nahrávce každou nectnost a nechají vyniknout jen kvalitním záznamům.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...