Oba fotoaparáty jsou snadno použitelné, slušně vybavené a poslouží v různých situacích . Nejvíc se ale hodí na cesty, dovolené a výlety.
Jsou si podobné jak kvalitou zobrazení, tak i funkcemi. Přesto jsme našli rozdíly, které vám pomohou v rozhodování při případném výběru. Například Sony zaznamená nejen to, kde na zeměkouli fotíte, ale navíc i kterým směrem se objektiv aparátu "dívá". Ke snímání využívá CMOS čip, který je jinak doménou digitálních zrcadlovek.
Panasonic zase rozpozná přes půl milionu míst v 73 zemích světa a má dvourychlostní 12x zoom.
Kapitoly testu |
Co skrývají pod kapotou
Sony Cyber-shot HX5V je jako jeden z mála kapesních kompaktů vybaven obrazovým snímačem CMOS, a to nového typu Exmor R s vylepšenou a efektivnější vnitřní strukturou. Senzor je desetimegapixelový a je propojen s výborně optimalizovaným obvodem s procesorem Bionz. A kvalitní je také objektiv – širokoúhlý Sony G s 10násobným optickým přiblížením; jeho rozsah odpovídá 25–250 mm po přepočtu na formát kinofilmu. Nechybí systém optické stabilizace obrazu SteadyShot.
Panasonic Lumix TZ10 používá obrazový snímač typu CCD s vyšším rozlišením, a to 12 megapixelů, má obvod s inovovaným procesorem Venus Engine HDII s diferencovaným zpracováním obrazu podle obsahu snímku a kvalitní objektiv Leica DC Vario-Elmarit s 12násobným optickým zoomem, který také začíná u širokoúhlého ohniska 25 mm, ale končí až u 300 mm. K optické stabilizaci obrazu používá systém Power O.I.S., vylepšenou verzi původního Mega O.I.S. s dvojnásobnou účinností.
Oba modely jsou také celkově dobře vybaveny režimy a programy snímání a praktickými i hravými uživatelskými funkcemi. Oba umí kvalitní stereofonní video, Sony dokonce Full HD/1920 × 1080/50i ve formátu AVCHD, zatímco Panasonic má maximum HD/720p ve formátu AVCHD Lite a s rozlišením pro Motion JPEG 1280 × 720 px. Pro snímání videa mají samostatné tlačítko na zadní stěně a při natáčení umožňují používat optický zoom. Panasonic má i větrný filtr a umožňuje používat souvislé automatické ostření.
Cyber-shot HX5V má technologii pro optimalizaci expozice a korekci protisvětla pomocí rozšíření dynamického rozsahu. Zaujme inovovaným programem inteligentního snímání panoramatických záběrů, přičemž teď umožňuje snímat panorámy i s lidmi nebo jinými objekty v pohybu. Nechybí ani Ručně držený soumrak, Redukce rozmazání pohybu, automatická expozice při detekci úsměvu a další funkce. Umožňuje i zcela pohodlné fotografování s využitím inteligentního plně automatického režimu, nabízí výběr scénických programů, ale také flexibilní programovou automatiku a ruční nastavení parametrů expozice.
Sony umožňuje nastavit jen dva poměry stran obrazu, základní 4:3 a širokoúhlý 16:9 – plus panorámy, samozřejmě. Panasonic nabízí tři formáty: základní 4:3, 3:2 a širokoúhlý 16:9 – plus funkci, která po jediném stisku spoušti vytvoří tři snímky se všemi třemi poměry stran obrazu.
Lumix TZ10 nabízí dlouhodobě vylepšovanou a propracovanou inteligentní automatiku spojenou s celou řadou funkcí, mnohem větší počet scénických programů včetně možnosti dva vybrané mít operativně navoleny pro operativní použití, samozřejmě nabízí flexibilní programovou automatiku, ruční nastavení parametrů expozice, ale navíc i praktické poloautomatické programy s prioritou clonového čísla a rychlosti závěrky.
Uživatel má k dispozici paměť pro tři nejčastěji potřebná nastavení expozice. A nechybí možnost kreativně upravovat barevnost snímků, ovlivnit expoziční nastavení včetně funkce i.Exposure a další praktické funkce.
Obrazovku TFT LCD mají oba stejně velkou, s úhlopříčkou 3 palce (7,5 cm). Displej Panasonic má vyšší rozlišení, 460 kpx, a disponuje režimy AUTO Power LCD a Power LCD, displej Clear Photo Sony má standardních 230 400 px a funkci automatického sledování jasu i možnost uživatelské volby.
Obraz má o fous lepší Sony
Testovací snímky níže v tomto článku hovoří jasně: Rozdíly jsou minimální. Ale jsou. Panasonic má méně problémů se zvyšováním kontrastu obrazu a barvy lehce sytější. S tím je v souladu i vyvážení žárovkového světla, když Panasonic má vyvážení bílé barvy u plné automatiky s o chloupek větším posunem k teplejšímu podání.
Digitální šum v obou případech stoupá spolu s citlivostí, a to poměrně konstantně. Každý má ale jiný charakter. Barevný šum je výraznější u modelu Lumix, Cyber-shot jej má výborně eliminovaný. V obou případech je poznat účinek snižování šumu u vysokých citlivostí. A i zde je prokreslení jemných detailů obrazu o něco lepší u Sony – schválně porovnejte zkušební snímky se hřbety knih a s "konipůrem" před nimi.
Zkreslení obrazu je v obou případech u dlouhého ohniska prakticky nulové, ale u nejkratšího, které mají shodně 25 mm, je soudečková distorze výraznější u modelu Lumix.
Souboj GPS ve fotoaparátu
Stále víc přístrojů a také počítačových programů podporuje v EXIF metadatech u digitálních fotografií údaje o zeměpisné poloze, kde byly snímky pořízeny. Fakt, že se na trhu téměř současně objevily dva kompakty obdobné koncepce a vybavené moduly GPS (a Sony má i kompas), přímo vybízí k porovnání.
Vstup do menu fotoaparátu a jednoduché nastavení GPS – zapnuto/vypnuto.
GPS a Cyber-shot HX5V
Sony má první fotoaparát s integrovaným senzorem GPS a kompasem. Na cestách tak máme údaje o své poloze zobrazené na displeji a následně si můžeme své cesty projít na notebooku nebo monitoru počítače na online mapách i s ukázkou směru, ve kterém jsme záběry pořídili.
První spojení s družicovým systémem trvalo trošku déle (asi šest minut) a bylo třeba být na volném prostranství. Jakmile došlo ke "komunikaci", byl přístroj bezproblémově a fakticky trvale připojen.
Volby u funkce kompasu; žádný problém jsem nezaznamenal, i když je mi jasné, že i během testů na kompas působily minimálně různé elektromagnetické vlny. Žádný kompas neukazuje zcela přesně už jen proto, že se magnetické póly neshodují s póly zeměpisnými a že k ovlivnění stačí i ocelová konstrukce nebo hory s hojností magnetitu a že třeba u ručního kompasu v náramkových hodinkách s kovovým krytem je třeba počítat s odchylkou asi 5°.
Vestavěný software PMB Portable pro přenos souborů umožňuje po připojení fotoaparátu k libovolnému počítači s připojením k internetu rychlé a snadné odeslání snímků a videoklipů na weby pro sdílení. A v balení HX5V je software Sony Picture Motion Browser ver. 5.0 pro operační systémy Windows, který mimo jiné umožňuje pracovat i s údaji o zeměpisné poloze u fotografií i videoklipů a zobrazovat vybraná místa na online mapách (Google). A samozřejmě, použít je možno i jiné online mapy podle své volby.
Snímky v databázi a některé možnosti, které usnadňují vyhledávání snímků a přípravy prezentací. Vpravo metadata včetně údajů z GPS.
Nastala jediná komplikace: s operačním systémem Win XP. Program Sony je optimalizovaný pro OS Vista a Win7. Musel jsem tedy nejprve nainstalovat rozhraní Image Mastering API 2.0 (IMAPI v.2.0). Pak už bylo vše v pořádku.
Základní zobrazení polohy (červený puntík), směru snímání záběru (tečkovaná výseč s modrou výplní) a samotný snímek na připojené online mapě Google.cz.
Změna měřítka mapy, přiblížení místa pořízení snímku a ukázka základních informací na druhé záložce – s možností editace polohy a směru fotografování. Faktem je, že bod pořízení snímku je vyznačen nepřesně, s posunem asi o 500 m, ale směr snímání sedí. V případě modelu Panasonic byla nepřesnost určení polohy menší, asi 100 m opačným směrem, ale proč, to nevím.
Vlevo je satelitní verze mapy Google.cz a vpravo "vykukuje" ukázka přibližně stejného místa v hybridní verzi – s vyznačením železničních tunelů, ulic a s popisky.
GPS a Lumix TZ10
Panasonic je vybaven modulem GPS a systémem, který automaticky zaznamenává lokalizační údaje do dat EXIF každého snímku, tedy zeměpisnou polohu, kde byl pořízen, a identifikuje přes půl milionu míst v 73 zemích světa. Snímky s geo-tagy pak mohou být vymezeny na webových mapách a sdíleny se členy rodiny a s přáteli.
Sejmutá obrazovka s ukázkami menu s možnostmi nastavení funkcí spojených s GPS, zde konkrétně režim cesty a nastavení času s GPS; v automatickém režimu systém sám čas upravuje i podle údajů z GPS.
TZ10 také ukazuje jméno města, oblasti a orientační body a pomocí interní databáze poskytuje v reálném čase informace o daném místě. V menu je celá jedna záložka věnovaná GPS a různým nastavením, jako je režim cesty, následná volba oblasti a další volby, jak ukazují sejmuté obrazovky. První připojení k družicovému systému bylo velice rychlé a celkově bezproblémové.
K TZ10 je přibalen program Panasonic PHOTOfunSTUDIO 5.1 HD Edition, který umožňuje pracovat s fotografiemi a filmy včetně jejich lokalizačních údajů, tak jako jsou automaticky řazeny do virtuální složky v abecedním pořadí pro rychlé vyhledávání a třídění. A vnitřní hodiny fotoaparát automaticky upraví na místní čas v daném místě.
Natažení snímků do databáze Panasonic a jejich rozdělení podle místa pořízení (oblast, město, význačný bod).
Faktem je, že po vložení paměťové karty do čtečky počítače se program Sony PMB aktivuje rychleji, téměř okamžitě nabídne import snímků a uživatel se může rozhodnout, zda tuto možnost využije. Panasonic Studio je v této fázi pomalejší a rovnou v aplikaci "wizard" detekuje na kartě všechny fotografie (a případně i videa) a nabídne "pokračovat", což znamená import, anebo "zrušit", případně lze upravit výběr dat, kupříkladu odznačit videa. Po zrušení transferu dat ovšem zůstane otevřeno základní pracovní rozhraní programu se soubory, se kterými jsme pracovali naposledy.
Exif metadata vybraného snímku. Vlevo je soubor hlavních informací včetně nastavených parametrů expozice a použitých funkcích. Vpravo nahoře je ukázka druhé záložky, která umožňuje vepsat vlastní komentáře, a vpravo dole informace o místě pořízení snímku včetně zeměpisné polohy a uživatelské označení, které jsem dopsal do připraveného rámečku.
Vyznačení místa pořízení snímku na základním druhu mapy
GPS a geotagging
|
Sony Cyber-shot DSC-HX5V s CMOS čipem
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CMOS Exmor R s úhlopříčkou 1/2,4 palce (7,59 mm; hustota světlocitlivých buněk je 37 Mpx/cm2) a s rozlišením 10,2 milionu efektivních bodů, který má zvýšenou citlivost a potlačuje digitální šum obrazu. Poměr stran obrazu je 4:3, případně 16:9 a ještě širší plynulé panorámy. Pro zpracování dat používá obvod s procesorem Bionz a k dispozici je i slušně optimalizovaná redukce šumu Clear RAW NR.
K dispozici je vnitřní paměť s kapacitou 45 MB a duální slot, umožňující použití paměťových karet Memory Stick Duo a PRO Duo pro statické snímky a Memory Stick PRO Duo/Mark2 pro videoklipy, případně i Memory Stick PRO-HG Duo, anebo karty Secure Digital/Secure Digital High Capacity s tím, že pro filmy je vhodná rychlostní třída 4 a vyšší.
Kromě snímků ve formátu JPEG umožňuje pořizovat kvalitní stereofonní Full HD video 1920 × 1080/50i ve formátu AVCHD, anebo MP4/AVI (1440 × 1080 px á cca 25 obr./s progresivní). Zvuk je Dolby Digital. Stereomikrofon je umístěn na levé straně horní stěny, monofonní reproduktor na protilehlé straně – na spodní stěně vedle závitu na stativ. Během natáčení videa je možné používat optický zoom, jen je třeba počítat s tím, že na záznamu je tato operace slyšet. Pro natáčení videa je na zadní stěně připraveno samostatné, typicky označené tlačítko.
Objektiv "zlaté řady" Sony G je 10násobný optický zoom 4,25–42,5 mm 1:3,5–5,5. Po přepočtu na 35mm kinofilm rozsah pro statické snímky odpovídá 25–250 mm. U videa je rozsah jiný: pro videoklipy snímané s poměrem stran obrazu je 36–360 mm a u širokoúhlých 16:9 má rozsah 30–300 mm.
K dispozici je optický stabilizátor obrazu SteadyShot. Ten má dva volitelné režimy, standardní a aktivní pro náročnější situace, s vyšším nebezpečím rozostření obrazu chvěním fotoaparátu. Přístroj nabízí i přesný digitální zoom s přibližně 20násobným celkovým přiblížením a funkci Smart Zoom s přiblížením až 57×, ovšem pouze v rozlišení VGA.
Systém automatického zaostřování nabízí v menu tři režimy, 9bodové, středové a bodové ostření, a obdobně i exponometrický systém – měření vícebodové, zaměřené na střed a na středový bod. Kromě korekce expozice je k dispozici i funkce automatických expozičních řad – expoziční autobracketing. Využít můžeme funkce jako rozpoznání obličeje v záběru s možností volby priority (děti/dospělí), nebo automatickou expozici po detekci úsměvu s možností nastavit tři stupně úsměvu.
Na horní stěně je tlačítko pro volbu režimu Burst – snímání v sériích rychlostí až cca 10 obr./s pro řadu 10 snímků. Možné je ale zvolit středně rychlé souvislé snímání rychlostí 5 obr./s a pomalý režim rychlostí 2 obr./s. A zcela vpravo je otočný volič režimů expozice. Nabízí maximálně pohodlný inteligentní automatický režim (iAUTO), který automaticky upravuje expozici a celkově optimalizuje nastavení fotoaparátu pro různé situace.
Má režim snadného fotografování určený pro začátečníky, opět zcela bez nároků na jakoukoli obsluhu přístroje a se snadno čitelnými pokyny na obrazovce. Nabízí 11 scénických programů: Vysoká citlivost, "Zamlžení" (s rozostřeným pozadím), Sport, Krajina, Noční portrét s bleskem, Noční scéna ze stativu, Pokrmy, Zvířátka, Pláž, Sníh a Ohňostroj.
Dále nabízí tři specializované programy. První: Korekce protisvětla HDR s technologií pro optimalizaci expozice ve světlech i stínech pomocí rozšíření dynamického rozsahu (HDR – High Dynamic Range). Funkce umožňuje dosáhnout přirozených a vyvážených snímků vysoce kontrastních scén a záběrů s ostrým protisvětlem.
Fotoaparát rychle po sobě automaticky pořídí dva snímky téže scény s expozicí optimalizovanou nejprve pro nejjasněji osvícené plochy a pak pro nejtemnější oblasti, které následně prolne do jednoho detailně prokresleného snímku s velkým dynamickým rozsahem, s jasnými, rovnoměrně exponovanými světlými plochami i s detailně zobrazenými stinnými místy.
Inovovaný program Portrét usnadňuje kompozici autoportrétů, při nichž fotograf nevidí na displej, a k dispozici je také nastavení pro fotografování dvou osob.
Druhý a třetí jsou Ručně držený soumrak s redukcí šumu a na obdobném principu založená Redukce rozmazání pohybu v nedostatečném osvětlení, kdy přístroj sestavuje optimalizovaný snímek z několika dílčích s různým nastavením.
K dispozici je ale také flexibilní programová automatická expozice a režim s ručním nastavením parametrů expozice, přičemž k nastavení času a clonového čísla je přístup přes tlačítko SET a samotnou volbu provádíme kurzorovými tlačítky multifunkčního voliče. Rozsah rychlostí závěrky je 1/1600–30 s a u clonových čísel záleží samozřejmě také na ohniskové vzdálenosti, tedy 3,5–8/4,5–10/5,5–13.
A samozřejmě – velkým hitem je režim inteligentního panoramatického záběru, který automaticky pospojuje sérii snímků a vytvoří jediný, mimořádně široký snímek s obrovským zorným polem. Výrobce tuto chytrou funkci stále zdokonaluje a nová verze umí plynule spojit i záběry s lidmi nebo jinými objekty v pohybu! Panorama může mít rozsah až 270 úhlových stupňů – 7152 × 1080 px s poměrem stran 60:9, anebo ve standardním režimu 4912 × 1080 px (185°, poměr 40:9), 4912 × 1920 px (185°) nebo 3424 × 1920 (129°).
Opět je možno vytvořit vodorovná i svislá panoramata, zleva/zprava, shora/zdola – se snadnými volbami v menu. Při snímání na výšku lze dosáhnout poměru stran 16:9 i 32:9. V režimu Plynulá panoráma není dostupný zoom.
Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah cca 7,6 m při ekvivalentu citlivosti ISO 3200 a nabízí standardní výběr režimů: automaticky se synchronizací podle denního světla, vždy zapnutý/vypnutý a synchronizace s dlouhými časy, který umožňuje prosvětlit objekty v popředí bez ztmavení pozadí. Nechybí redukce červených očí. Režim Soft flash nebo možnost korigovat zábleskovou expozici nenabízí.
Sony Cyber-shot HX5V je výborně vybavený pro cestování – kromě zoomu a vhodných funkcí a režimů, potřebných pro samotné fotografování nebo pořizování videa to je také zabudovaný senzor pro připojení k satelitnímu systému GPS a umožňuje zaznamenávat údaje o zeměpisné poloze pořizovaných snímků. A navíc má i zabudovaný kompas, který ukáže směr, ve kterém jsme své záběry pořídili.
Barevná obrazovka typu TFT LCD Clear Photo s délkou úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) má rozlišení 230 400 obrazových bodů a funkci automatického sledování jasu, ale i možnost uživatelské volby.
Přehrávání je možné ve vysokém rozlišení i s podbarvující hudbou. Možné jsou i jednoduché úpravy snímků ve fotoaparátu: ořez, retuš nežádoucího efektu červených očí a maska pro doostření.
Přístroj má vícefunkční konektor s vysokým rozlišením, zahrnující A/V výstup a rozhraní USB 2.0 Hi-Speed; s dodaným adaptérem HDMI lze prezentovat snímky a video ve vysokém rozlišení.
Jako zdroj energie slouží 3,6V lithio-iontová dobíjecí baterie NP-BG1 s kapacitou 910 mAh (3,4 Wh). Dokoupit je možné adaptér AC-LS5 pro napájení ze sítě.
Sony Cyber-shot HX5V – obrazová kvalita
Fotoaparát plně odpovídá kategorii, do které náleží, včetně podání jemných detailů obrazu.
Ostření je poměrně dobře vyladěné, třepení linií zůstává v míře běžné pro danou kategorii kompaktů, stejně jako zvýšení kontrastu na hranách. Obraz je homogenní, tonální přechody jemné.
Ostrost a prokreslení jemných detailů obrazu v celé ploše snímku ukázané na hřbetech knih s různou texturou, v různých barvách a při dvou různých hodnotách citlivosti ISO. Vlevo 125 ISO (1/6 s) a vpravo 1600 ISO (1/60 s). Clonové číslo bylo 4 a ohnisková vzdálenost 5,32 mm (ekvivalent 35mm formátu: 31,29 mm).
Zkreslení obrazu je u nejkratšího ohniska minimální, u nejdelšího není prakticky vidět.
Podání barev v plenéru bylo realistické za běžných i horších světelných podmínek; u celkových záběrů měl přístroj tendenci snímky projasňovat, správnou expozici je třeba "ohlídat". Žárovkové osvětlení plná automatika vyvážila s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesnější, pracoval s jemným chladnějším nádechem.
Pro vyvážení bílé barvy, a tedy barevného podání jako takového, je k dispozici plně automatický režim, 7 režimů přednastavených (Denní světlo, Oblačno, Žárovka, 3× Zářivka a Blesk), možnost vyvážit uživatelsky, a funkce automatické řady s různým vyvážením – bracketing wb, ovšem automatika sníží rozlišení na VGA/640 × 480 px; v tomto konkrétním případě bylo dále nastaveno: čas 1/20 s, clona 5, citlivost 400 ISO a ohnisko 15,66 mm/ekv. 92,12 mm.
Šum stoupá spolu s citlivostí, ale díky použitému typu snímače a vhodnému systému zpracování dat má přirozený charakter a až do nejvyšších hodnot citlivosti je vcelku účinně eliminován šum barevný. Šum se více projevuje v tmavších pasážích snímku. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 125, 200, 400, 800, 1600 a 3200.
Originální snímky testovacích obrazců najdete zde, zde, zde, zde a zde.
K dispozici je i volba samostatného režimu Vysoká citlivost. Nastavované hodnoty se během testů pohybovaly na 2000, 2500 a maximálně 3200 ISO. Nevýhodou je, že nelze uživatelsky ovlivnit kupříkladu správné vyvážení barevného podání, viz testovací tabulka a proužek zcela nahoře oddělený červenou linkou.
Projevy šumu u snímků z reálného prostředí. Vlevo citlivost 400 ISO (1/13 s), vpravo 1600 ISO (1/60 s). Clonové číslo bylo 4,5 a ohnisková vzdálenost 10,77 mm (ekvivalent 35mm formátu: 63,35 mm).
Záběr zblízka. Čas 1/125 s, clona 8, citlivost ISO 400 a ohnisko 4,25/25 mm.
Trojice snímků jako ukázka použitelnosti zabudovaného blesku k osvětlení objektu v popředí ve srovnání se snímkem bez blesku. Vlevo s velmi ostrým, kontrastním osvětlením pomocí elektronického blesku, zcela nevyhovující kvůli velmi ostrému a výraznému stínu (čas 1/60 s, clona 5,5 a citlivost 200 ISO). Uprostřed se zmírněným účinkem blesku v mezích možností fotoaparátu (škoda, že nenabízí režim Soft flash, nebo možnost korigovat zábleskovou expozici; čas 1/30 s, clona 5,5 a citlivost 800 ISO). Zcela vpravo je "sázka na jistotu" pro tyto a podobné záběry: pořízeno ze stativu a blesk nebyl použit; čas 1/30 s, clona 5,5 a citlivost 800 ISO (pro srovnání; samozřejmě je lepší použít citlivost kupříkladu ISO 200). Ohnisko bylo vždy 42,50/250 mm.
Plynulá panoráma. Použil jsem snímání na výšku a následně obraz ořízl. Ohnisková vzdálenost 42,50/250 mm, čas 1/1000 s, clona 3,5 a citlivost 125 ISO.
Vlak I. Ohnisko 15,31/90 mm, čas 1/800 s, clona 5 a citlivost 250 ISO.
Vlak II. Ohnisko 4,25/25 mm, čas 1/800 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.
Sony Cyber-shot HX5V – klady a záporyKlady: + obrazový snímač CMOS Exmor R, obvod s procesorem Bionz, optická stabilizace obrazu +10× optický zoom Sony G začínající u příjemně širokého úhlu záběru + inteligentní automatika i plně ruční nastavení parametrů snímání, byť v užších hranicích + stereofonní Full HD video se samostatným tlačítkem a možností používat optický zoom + nabídka praktických a zábavních funkcí jako Plynulá panoráma, Korekce protisvětla HDR, Ručně držený soumrak nebo Redukce rozmazání pohybu + snadné ovládání včetně jednoduchého menu, které je dostupné i v češtině + připraven na cesty – má integrovaný modul GPS a kompas + bytelný kovový závit pro stativ Zápory: - tendence k vyššímu jasu v plenéru, hlavně u celkových záběrů - vyvážení bílé barvy u žárovkového osvětlení - za špatného osvětlení pozor na míru šumu u nejvyšší citlivosti |
Panasonic Lumix TZ10 s 12násobným přiblížením
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CCD s úhlopříčkou 1/2,33 palce (6,13 × 4,60 mm; hustota světlocitlivých buněk je 50 Mpx/cm2) a s rozlišením 12,1 milionu efektivních bodů. Základní poměr stran obrazu je 4:3 a k dispozici jsou i formáty 3:2 a 16:9; jsou dokonce dostupné všechny na jeden stisk spoušti – s využitím funkce Multi-Aspect (tedy ve smyslu vícenásobný, několikerý pohled).
Pro zpracování dat používá obvod s inovovaným procesorem Venus Engine HDII, který má sofistikovanější algoritmus zpracování obrazových dat a bere v úvahu obsah snímků. Data lze ukládat do vnitřní paměti s kapacitou 15 MB a na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, tedy Secure Digital, Secure Digital High Capacity i nejnovější Secure Digital eXtreme Capacity.
Kromě snímků ve formátu JPEG umožňuje pořizovat kvalitní stereofonní HD video 1280 × 720 px á 30 obr./s ve formátu AVCHD Lite, anebo QuickTime Motion JPEG (4:3/640 × 480/320 × 240 px á 30 obr./s, případně 16:9/848 × 480 px @ 30 obr./s). O kvalitu zvuku se stará Dolby Digital Stereo Creator.
Stereofonní mikrofon je umístěn uprostřed na horní stěně, napravo od senzoru GPS a vlevo od otočného voliče režimů; zcela vlevo se vešel i reproduktor. Pro natáčení videa je na zadní stěně připraveno samostatné, typicky označené tlačítko, během natáčení videa je možné používat optický zoom, souvislé automatické ostření a větrný filtr.
Objektiv Leica DC Vario-Elmar je 12násobný optický zoom 4,1–49,2 mm 1:3,3–4,9 Aspherical. Rozsah zoomu po přepočtu na 35mm kinofilm odpovídá 25–300 mm. Jeho optickou konstrukci tvoří 10 prvků v 8 skupinách, dva prvky jsou asférické se třemi asférickými povrchy a dva členy jsou z ED skla s velice nízkým rozptylem paprsků.
Součástí je systém optické stabilizace obrazu Power O.I.S. s dvojnásobnou účinností oproti verzi "Mega" a se dvěma volitelnými režimy – v chodu jen při expozici a stále. Uživatel může využít funkce Dvojrychlostní zoom, Extra optický zoom (14,7× 4:3/8 Mpx; 18,8× 4:3/5 Mpx; 23,4× s rozlišením 3 Mpx a menším), Inteligentní zoom se 16násobným přiblížením a digitální zoomu, který má až čtyřnásobné přiblížení (maximum je 48× s optickým zoomem bez použití extra optického zoomu a s ním až 93,8×).
Systém automatického zaostřování je 11bodový a nabízí velký výběr režimů, funkcí a možností. Kromě základního AF režimu (Normal) je to Makro, Zoom Makro, rychlé ostření v inteligentním automatickém režimu, souvislé automatické ostření a sledování objektu v pohybu (AF Tracking).
Nechybí režim vyhledání tváří v záběru a vztažení zaostření na ně. Můžeme volit body – nechat pracovat všech 11, nebo použít jen jeden bod, a to v různých režimech. Nechybí pomocné osvětlení autofokusu. V makrorežimu, v inteligentním automatickém režimu a v režimu Clipboard je nejkratší zaostřovací vzdálenost 3 cm.
Exponometrický systém nabízí měření vícebodové, zaměřené na střed a na středový bod. Kromě korekce expozice je k dispozici i funkce automatické expoziční řady.
Režimy expozice vybíráme pomocí otočného voliče. Fotoaparát umožňuje maximálně pohodlné a rychlé použití v inteligentním, plně automatickém režimu. Ten propojuje všechny "inteligentní" systémy a funkce jako detekce scén a výběr pro fotografování (Portrét, Krajina, Noční portrét, Noční krajina, Západ slunce, Makro) a video (Portrét, Krajina, Šero, Makro), expozice, AF se sledováním objektu, rozpoznávání a detekce tváří, citlivost ISO anebo digitální korekce červených očí. Vestavěný blesk má standardní nabídku režimů, tedy bez režimu Soft flash, který do určité míry zastoupí režim s redukcí červených očí; maximální dosah je 5,3 m (wide + ISO Auto).
Ale také technologie inteligentního rozlišení, která poskytuje vysoké rozlišení digitálních snímků srovnatelné s běžnými obrázky. Inteligentní 16násobný zoom umožňuje relativně kvalitní zpracování obrazu a také ostrost obrazu je vyšší, a to v režimech, které využívají méně pixelů s cílem poskytnout vysokou citlivost a vysokou rychlost, byť na úkor rozlišení.
A zajímavý je speciální režim pro cestování, Travel Mode, který kromě pohodlného fotografování umožňuje uspořádat informace o cestě, nastavit určení cesty, datum, světový čas a další údaje, které usnadňují tvorbu databází, vyhledávání a přehrávání či prezentaci snímků podle různých kritérií.
Na otočném voliči je flexibilní programový automatický režim, dva režimy poloautomatické, s prioritou rychlosti závěrky (1/2000–8 s) a clonového čísla (wide 3,3–6,3 a tele 4,9–6,3), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice (clony stejně, časy rozšířeny na 1/2000–60 s), přičemž k nastavení hodnot se dostaneme snadno – stiskem tlačítka s označením Exposure.
Lumix TZ10 nabízí velký výběr scénických programů, které zahrnují i kreativní úpravy typu dírkové komory, zvýraznění "zrna" (šumu), vysoký dynamický rozsah (standardní, umělecký, v černobílém provedení), fotorámečky, ale samozřejmě nechybí všechny standardní a oblíbené, vylepšení pokožky u portrétů ani program podvodní.
Zapomenout bych neměl ani na programy Panorama, Vysoká citlivost, Hi-Speed Burst a Flash Burst s možností souvisle pořídit řadu pěti snímků ve standardním režimu s přisvětlením pomocí interního blesku.
"Normální" souvislé snímání v plném rozlišení probíhá rychlostí 2,3 obr./s pro řadu pěti snímků ve standardním režimu a tří snímků v jemném režimu. Režim Hi-Speed Burst snímání zrychlí na cca 6 obr./s až cca 10 obr./s, pokud zvolíme prioritu rychlosti na úkor rozlišení obrazu (pro formát obrazu 4:3 je maximem 3 Mpx, pro 3:2 jen 2,5 Mpx a pro 16:9 už jen 2 Mpx).
Dvě nejčastěji používané scény si můžeme uložit do paměti pro rychlé, operativní nastavení bez nutnosti hledat v menu. Scén je celkem 29. K dispozici je i pozice pro uložení tří uživatelských nastavení. A výběr možností doplňuje volba Clipboard, schránka na 2Mpx soubory.
Můžeme samozřejmě i různě upravovat nastavení kvality obrazu (kontrast, ostření, sytost barev – á ± 2 úrovně, snížení šumu, i.Exposure – Off/Low/Std/High) a upravovat pořízené snímky, kupříkladu měnit barevnost na černobílou, sépiově hnědou, anebo s chladným, či teplým podáním.
A k dispozici je i celá řada dalších funkcí, kupříkladu orientační histogram, dva různé typy pomocných linií, různé způsoby přehrávání včetně GPS přehrávání a Přehrávání z cest, tvorba kalendáře, některé editační nástroje včetně změny velikosti, konverze, vyvážení barev, ale také stříhání animací a videa.
Monitor typu TFT LCD má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce), rozlišení 460 000 obrazových bodů a funkce AUTO Power LCD a Power LCD.
Přístroj má rozhraní USB 2.0, A/V výstup a mini HDMI s podporou Viera Link.
Jako zdroj energie je použita 3,6V dobíjecí lithio-iontová baterie s kapacitou 895 mAh (3,3 Wh); možné je dokoupit adaptér pro napájení ze sítě.
Panasonic Lumix TZ10 – obrazová kvalita
Fotoaparát odpovídá kategorii, do které náleží, včetně podání jemných detailů obrazu.
Ostření je poměrně dobře vyladěné, třepení linií je vyšší, ale ještě v míře běžné pro danou kategorii kompaktů, stejně jako zvýšení kontrastu na hranách. Obraz je homogenní, tonální přechody jemné.
Ostrost a prokreslení jemných detailů obrazu v celé ploše snímku ukázané na hřbetech knih s různou texturou, v různých barvách a při dvou různých hodnotách citlivosti ISO. Vlevo 200 ISO (0,4 s) a vpravo 1600 ISO (1/20 s). Clonové číslo bylo 5,6 a ohnisková vzdálenost 5,70 mm (ekvivalent 35mm formátu: 35 mm).
Soudečkové zkreslení obrazu je u nejkratšího ohniska poměrně malé, u nejdelšího není polštářkové prakticky vidět; celkově lze říci, že vzhledem k typu a rozsahu objektivu je výsledek velmi dobrý.
Podání barev v plenéru bylo realistické za běžných i horších světelných podmínek. Plná automatika vyvážila žárovkové osvětlení s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesnější, s lehce chladnějším nádechem. Pro vyvážení bílé barvy – a celkového barevného podání – je k dispozici plně automatický režim, 4 režimy přednastavené (Denní světlo, Oblačno, Stín, Žárovka) a možnost vyvážit uživatelsky.
Šum, barevný i jasový, stoupá spolu s citlivostí a více se projevuje v tmavších pasážích snímku. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. K dispozici je i volba Vysoká citlivost, u které automatický systém nastavuje citlivost ISO 1600 až 6400.
Originální snímky testovacích obrazců najdete zde, zde, zde, zde a zde.
Projevy šumu u snímků z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (0,4 s), vpravo 1600 ISO (1/20 s). Clonové číslo bylo 5,6 a ohnisková vzdálenost 8,50 mm (ekvivalent 35mm formátu: 52 mm).
Záběr zblízka. Čas 1/8 s, clona 6,3, citlivost ISO 200 a ohnisko 9,70/59 mm.
Trojice snímků jako ukázka použitelnosti zabudovaného blesku k osvětlení objektu v popředí ve srovnání se snímkem bez blesku. Vlevo režim "Nuceného záblesku" s velmi ostrým, kontrastním osvětlením, zcela nevyhovující kvůli velmi ostrému a výraznému stínu a ztmavení pozadí (čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO).
Uprostřed vhodnější režim, optimalizovaný pro osvětlení objektu v popředí – s korekcí efektu červených očí, tedy pro portréty (čas 1/5 s, clona 5,5 a citlivost 200 ISO; fotoaparát nenabízí režim Soft flash, ani možnost korigovat zábleskovou expozici). Snímek vpravo je pořízen ze stativu a bez blesku; čas 1/5 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO. Ohnisko bylo vždy 45,70/278 mm.
Letadlo I. Ohnisko 49,20/300 mm, čas 1/2000 s, clona 6,3 a citlivost 400 ISO. Použit zaostřovací režim se sledováním objektu v pohybu a režim souvislého snímání, ale snímky byly exponovány každý zvlášť, nikoli v souvislé řadě. Jistě, pro letecké spottery nepoužitelné, ale pro běžné rodinné snímky a záběry z dovolené nebo z výletu ano.
Letadlo II. Ohnisko 34,40/210 mm, čas 1/2000 s, clona 6,3 a citlivost 400 ISO.
Panasonic Lumix TZ10 – klady a záporyKlady: Zápory: |