Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jediný návod, který budete potřebovat pro výběr sluchátek. Nejen na Vánoce

Do uší, na uši, okolo uší, bezdrátová, s kabelem, otevřená, uzavřená, herní ... Nabídka sluchátek je gigantická a vyznat se v ní tak, abyste si byli jisti, že jste zvolili pro daného člověka optimální variantu, není snadné. S naším průvodcem to hravě zvládnete.
Část 1/3

Vyberte si pořádná sluchátka.

Spolu s chytrými telefony se sluchátka stala samozřejmým společníkem na cestách, ve škole, v kanceláři, při sportu, při hraní her a leckdy i při domácím poslechu hudby či sledování filmů. Na trhu jich je nepřeberné množství – různé konstrukce, technická řešení, provedení, funkce atd. V nabídce se tak lze snadno ztratit.

V následujících kapitolách vás světem sluchátek provedeme tak, abyste si mohli vybrat právě tu variantu, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám a preferencím.

Začněme konstrukcemi.

Konstrukce Intra... Supra ... Circum... aurální

První rozhodování vás čeká v tom, jak velká sluchátka vlastně chcete.

Nejmenší jsou sluchátka intraaurální, tedy ta, co zasunete přímo do uší. V nabídce jsou ve dvou variantách – „in-ear“, která pomocí silikonových nebo pěnových nástavců zasunete napevno do zvukovodu, a takzvané „pecky“, které nástavce nemají, a hrají tak těsně před zvukovodem.

In-ear modely mají dvě zásadní výhody – prostor mezi reproduktorem sluchátka a ušním bubínkem na konci zvukovodu je utěsněný, takže vše, co sluchátka zahrají, posluchač opravdu slyší.

In-ear modely tak zpravidla nabízejí o poznání lepší zvuk než „pecky“, výrazný rozdíl je zejména u basů, kde se do okolí neztrácí žádná energie. I druhá výhoda pramení z mechanického utěsnění zvukovodu silikonovým (nebo pěnovým) nástavcem – výrazně sníží průnik hluku z okolí do zvukovodu. In-ear sluchátka slušně odstíní okolní hluk i bez aktivního elektronického potlačení (ANC). Ale pokud se tyto sečtou, dokážou udělat příjemné ticho pro poslech i v hlučných dopravních prostředcích.

Apple nebo Google? Velký test devíti sluchátek do uší pomůže i Ježíškovi

Na druhou stranu, neslyšet své okolí může být v některých situacích nebezpečné a ne každému je také příjemné mít něco fyzicky natěsno zasunuté do zvukovodu.

V balení „in ear“ sluchátek jsou zpravidla tři až pět sad náušníků, každý si může vybrat velikost, jež mu padne. V některých případech je na výběr i pěna, kterou nejprve zmáčknete, zasunete do zvukovodu a tím jak zpět nabude objem perfektně zvukovod utěsní. Osobně je mi zpravidla při delším poslechu méně příjemná než silikon, ale to je hodně individuání.

U „pecek“ pak většina nevýhod pramení naopak z chybějícího utěsnění sluchátek ve zvukovodu a tedy únikem části akustické energie do okolního prostředí. Ze stejného důvodu je posluchač rušen pronikáním okolního hluku do zvukovodů. V hlučném prostředí buď musíte poslouchat nahlas, nebo části reprodukce neuslyšíte.

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

To, že více slyšíte své okolí, může být i výhodou – například pokud chcete v kanceláři poslouchat, ale stále mít povědomí o tom, co se v okolí děje, či je vám ve městě nepříjemné, že neslyšíte okolní provoz. Pak mohou být pecky dobrou volbou. Poměrně nedávno se objevila i kombinace pecek s aktivním potlačením okolního hluku, ale to má bez utěsněných zvukovodů jen velmi omezenou účinnost.

Další kategorií jsou sluchátka supraaurální, tedy „na uši“. U těch měkké náušníky ozvučnic spočívají na ušních boltcích a celé ucho překrývají, ale zároveň se nedotýkají nikde na lebce kolem uší. Sluchátka na hlavě drží díky hlavovému mostu, který přes různé historické experimenty dnes v drtivé většině případů vede přes temeno hlavy. Zde je potřeba si dát pozor na sílu přítlaku, pokud by byla příliš vysoká, budou vás při delším poslechu tlačit, pokud nízká, mohou mít tendenci padat.

Sluchátka na uši jsou pro ty, kteří nechtějí sluchátka do uší, ale zároveň chtějí něco relativně kompaktního, co lze mimo poslech nosit na krku, případně sbalit do pouzdra – některé lze pomocí kloubů složit do poměrně kompaktní, snadno přenosné podoby (jiné naopak složit nelze, na to při výběru pozor). A taky pro ty, co chtějí, aby se jim v létě potily jen uši, nikoli půlka hlavy.

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

Třetí kategorií jsou sluchátka circumaurální, která měkkými náušníky sedí „okolo uší“ přímo na lebce a uši jsou uzavřené v prostoru ozvučnic. Tím, že se uší prakticky nedotýkají, jsou na dlouhodobý poslech nejpohodlnější, takže je považuji na domácí poslech za jasnou volbu. Osobně je preferuji i na delší cesty vlakem nebo letadlem, nebo když se potřebuji někde soustředit na práci. Jsou sice větší, ale zejména vyšší modely zpravidla nabízejí nějakou možnost složení do pouzdra pro snadnější transport. Sama o sobě většinou izolují od okolního hluku lépe než sluchátka „na uši“, a pokud je výrobce vybaví kvalitním aktivním potlačením hluku, tedy ANC, můžete mít i v hlučné dopravě v uších ticho na nerušený poslech.

Krásné hi-fi za sympatické peníze. Otestovali jsme sestavu neznámé značky

Mimo větších rozměrů a tím menší skladnosti mají jednu nevýhodu, na kterou přijdete až v létě. Ve vedru se v nich potí jak uši, tak okolní kůže, na které náušníky sedí. Platí to zejména pro modely s náušníky potaženými některou z variant veganské kůže (těch je většina), lepší je to u modelů s textilními náušníky, do kterých se pot vsákne (a proto vyžadují údržbu nebo častější výměnu). Před koupí zejména dražších modelů je dobré se podívat, jestli jsou náušníky výměnné a zda výrobce náhradní náušníky nabízí, nebo lze pro daný model koupit náušníky od jiných výrobců. Tato rada platí i pro sluchátka „na uši“.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Malá vylepšení, velká plus v praktičnosti. Test Samsungu Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Letošní špičkový Samsung Galaxy S25 Ultra dostal oproti předchůdci po stránce hardwaru jen drobná...

Průměrný mobil s nadprůměrnou výdrží. Test Honoru Magic 7 Lite

Honor Magic 7 Lite

Odlehčený model v nabídce série Magic 7 sice Honoru ostudu neudělá, ale mohlo to dopadnout i lépe....

Definitivní posun mezi ty nejlepší. Test Viva X200 Pro

Vivo X200 Pro

Už předchozí Vivo X100 Pro bylo skvělým smartphonem. A letošní typ X200 Pro přináší taková...

To je masakr! Vyzkoušeli jsme nejrychlejší externí disk na trhu

Vyzkoušeli jsme nejrychlejší externí disk na trhu a srovnali s dostupnější...

VIDEO Díky ultrarychlému rozhraní Thunderbolt 5 mohou mít externí disky rychlosti, které donedávna...

Vytoužený upgrade, nebo zklamání? Záleží, co od nového iPadu mini čekáte

iPad mini (2024)

Vyzkoušeli jsme nový iPad mini a porovnali jej s tím z roku 2021. Mnohé se podstatně změnilo, ale...

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12