Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jediný návod, který budete potřebovat pro výběr sluchátek. Nejen na Vánoce

Do uší, na uši, okolo uší, bezdrátová, s kabelem, otevřená, uzavřená, herní ... Nabídka sluchátek je gigantická a vyznat se v ní tak, abyste si byli jisti, že jste zvolili pro daného člověka optimální variantu, není snadné. S naším průvodcem to hravě zvládnete.
Část 1/3

Vyberte si pořádná sluchátka.

Spolu s chytrými telefony se sluchátka stala samozřejmým společníkem na cestách, ve škole, v kanceláři, při sportu, při hraní her a leckdy i při domácím poslechu hudby či sledování filmů. Na trhu jich je nepřeberné množství – různé konstrukce, technická řešení, provedení, funkce atd. V nabídce se tak lze snadno ztratit.

V následujících kapitolách vás světem sluchátek provedeme tak, abyste si mohli vybrat právě tu variantu, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám a preferencím.

Začněme konstrukcemi.

Konstrukce Intra... Supra ... Circum... aurální

První rozhodování vás čeká v tom, jak velká sluchátka vlastně chcete.

Nejmenší jsou sluchátka intraaurální, tedy ta, co zasunete přímo do uší. V nabídce jsou ve dvou variantách – „in-ear“, která pomocí silikonových nebo pěnových nástavců zasunete napevno do zvukovodu, a takzvané „pecky“, které nástavce nemají, a hrají tak těsně před zvukovodem.

In-ear modely mají dvě zásadní výhody – prostor mezi reproduktorem sluchátka a ušním bubínkem na konci zvukovodu je utěsněný, takže vše, co sluchátka zahrají, posluchač opravdu slyší.

In-ear modely tak zpravidla nabízejí o poznání lepší zvuk než „pecky“, výrazný rozdíl je zejména u basů, kde se do okolí neztrácí žádná energie. I druhá výhoda pramení z mechanického utěsnění zvukovodu silikonovým (nebo pěnovým) nástavcem – výrazně sníží průnik hluku z okolí do zvukovodu. In-ear sluchátka slušně odstíní okolní hluk i bez aktivního elektronického potlačení (ANC). Ale pokud se tyto sečtou, dokážou udělat příjemné ticho pro poslech i v hlučných dopravních prostředcích.

Apple nebo Google? Velký test devíti sluchátek do uší pomůže i Ježíškovi

Na druhou stranu, neslyšet své okolí může být v některých situacích nebezpečné a ne každému je také příjemné mít něco fyzicky natěsno zasunuté do zvukovodu.

V balení „in ear“ sluchátek jsou zpravidla tři až pět sad náušníků, každý si může vybrat velikost, jež mu padne. V některých případech je na výběr i pěna, kterou nejprve zmáčknete, zasunete do zvukovodu a tím jak zpět nabude objem perfektně zvukovod utěsní. Osobně je mi zpravidla při delším poslechu méně příjemná než silikon, ale to je hodně individuání.

U „pecek“ pak většina nevýhod pramení naopak z chybějícího utěsnění sluchátek ve zvukovodu a tedy únikem části akustické energie do okolního prostředí. Ze stejného důvodu je posluchač rušen pronikáním okolního hluku do zvukovodů. V hlučném prostředí buď musíte poslouchat nahlas, nebo části reprodukce neuslyšíte.

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

To, že více slyšíte své okolí, může být i výhodou – například pokud chcete v kanceláři poslouchat, ale stále mít povědomí o tom, co se v okolí děje, či je vám ve městě nepříjemné, že neslyšíte okolní provoz. Pak mohou být pecky dobrou volbou. Poměrně nedávno se objevila i kombinace pecek s aktivním potlačením okolního hluku, ale to má bez utěsněných zvukovodů jen velmi omezenou účinnost.

Další kategorií jsou sluchátka supraaurální, tedy „na uši“. U těch měkké náušníky ozvučnic spočívají na ušních boltcích a celé ucho překrývají, ale zároveň se nedotýkají nikde na lebce kolem uší. Sluchátka na hlavě drží díky hlavovému mostu, který přes různé historické experimenty dnes v drtivé většině případů vede přes temeno hlavy. Zde je potřeba si dát pozor na sílu přítlaku, pokud by byla příliš vysoká, budou vás při delším poslechu tlačit, pokud nízká, mohou mít tendenci padat.

Sluchátka na uši jsou pro ty, kteří nechtějí sluchátka do uší, ale zároveň chtějí něco relativně kompaktního, co lze mimo poslech nosit na krku, případně sbalit do pouzdra – některé lze pomocí kloubů složit do poměrně kompaktní, snadno přenosné podoby (jiné naopak složit nelze, na to při výběru pozor). A taky pro ty, co chtějí, aby se jim v létě potily jen uši, nikoli půlka hlavy.

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

Třetí kategorií jsou sluchátka circumaurální, která měkkými náušníky sedí „okolo uší“ přímo na lebce a uši jsou uzavřené v prostoru ozvučnic. Tím, že se uší prakticky nedotýkají, jsou na dlouhodobý poslech nejpohodlnější, takže je považuji na domácí poslech za jasnou volbu. Osobně je preferuji i na delší cesty vlakem nebo letadlem, nebo když se potřebuji někde soustředit na práci. Jsou sice větší, ale zejména vyšší modely zpravidla nabízejí nějakou možnost složení do pouzdra pro snadnější transport. Sama o sobě většinou izolují od okolního hluku lépe než sluchátka „na uši“, a pokud je výrobce vybaví kvalitním aktivním potlačením hluku, tedy ANC, můžete mít i v hlučné dopravě v uších ticho na nerušený poslech.

Krásné hi-fi za sympatické peníze. Otestovali jsme sestavu neznámé značky

Mimo větších rozměrů a tím menší skladnosti mají jednu nevýhodu, na kterou přijdete až v létě. Ve vedru se v nich potí jak uši, tak okolní kůže, na které náušníky sedí. Platí to zejména pro modely s náušníky potaženými některou z variant veganské kůže (těch je většina), lepší je to u modelů s textilními náušníky, do kterých se pot vsákne (a proto vyžadují údržbu nebo častější výměnu). Před koupí zejména dražších modelů je dobré se podívat, jestli jsou náušníky výměnné a zda výrobce náhradní náušníky nabízí, nebo lze pro daný model koupit náušníky od jiných výrobců. Tato rada platí i pro sluchátka „na uši“.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Definitivní posun mezi ty nejlepší. Test Viva X200 Pro

Vivo X200 Pro

Už předchozí Vivo X100 Pro bylo skvělým smartphonem. A letošní typ X200 Pro přináší taková...

Zajímavý výprodejový kousek. Vyzkoušeli jsme Honor 200 Lite

Honor 200 Lite

Mezi mobily za pět tisíc korun se v rámci prosincových slev a výprodejových akcí strhla docela...

Dříve běžné, dnes unikátní: přenosný televizor kdysi slavné německé značky

Metz

Na český trh nedávno oficiálně vstoupila značka Metz. Nás nejvíce zaujal malý přenosný chytrý...

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70...

Samé superlativy. Nejmenší počítač od Applu nás zaskočil výkonem i spotřebou

Apple Mac mini se Studio Display a Magic příslušenstvím

Hodně superlativů a relativně málo kritiky. Nový Mac mini se opravdu povedl, v testované verzi...

Nejčtenější

Těšíte se? Na trh míří řada famózních televizorů, některé nás překvapily

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Některé jsme čekali, jiné překvapily. Na veletrhu CES 2025 jsme viděli velké množství skvělých televizorů i nových televizních technologií, které míří na trh. Některé dorazí letos, na jiné si možná...

Planety nachystaly mimořádnou podívanou. Vyvrcholí na konci února

Noční obloha nám nyní poskytuje poměrně zajímavý pohled na Sluneční soustavu. Můžeme na ní najednou vidět téměř všechny planety, i když u těch méně viditelných pomůže malý dalekohled. Jedna však ve...

Podívejte se na zázrak. Maličká krabička má výkon jako sálový superpočítač

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Nvidia představila na veletrhu CES maličký počítač nazvaný Project Digits. Je určený na práci s umělou inteligencí, výkonově a efektivitou násobně převyšuje cokoli, co jste si zatím mohli domů nebo...

Jak polozapomenutý nástroj stále usnadňuje život na internetu

V masovém měřítku to nikdy nebyla zase až tak populární internetová technologie. Možná jste o ní do dnešního dne dokonce ani neslyšeli. To je však škoda, protože stále je tu s námi, má co nabídnout,...

Muskovi se podařilo část rakety chytit „mechanickou godzillou“, o druhou přišel

Sedmý testovací let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX plánovaný na čtvrtek půl hodiny před půlnocí měl znovu ukázat, že firma dokáže zachytit přistávací stupeň do mechanických „kleští“ na...

Našel se zdrojový kód prvního chatbota. Slavná ELIZA měla pouhých 420 řádků

Výzkumníci vyhrabali v archivech původní program ELIZA počítačového vědce Josepha Weizenbauma. Konverzoval s uživatelem podobně jako třeba dnešní ChatGPT. Byl ale daleko jednodušší.

24. ledna 2025

První kazetové pumy použil Sovětský svaz proti Finsku

Rudá armáda měla primitivní, leč použitelné kazetové pumy již od první poloviny třicátých let. K jejich většímu bojovému nasazení došlo během zimní války, vedené Sovětským svazem proti neutrálnímu...

24. ledna 2025

Revoluční chlazení utiší notebooky a zvýší výkon smartphonům

Premium

Od zpravodaje Technet.cz v Las Vegas Aktivní chlazení, které lze použít jak u notebooků, tak u tabletů, chytrých telefonů a další elektroniky, předváděla na veletrhu CES 2025 společnost Frore. Nepoužívá ventilátory, je tiché a voda mu...

24. ledna 2025

Uživatelé ChatGPT hlásí výpadky i poté, co firma oznámila, že vše funguje

Uživatelé po celém světě si stěžují na dočasnou nepřístupnost chatovacího bota ChatGPT a některých s tím souvisejících služeb společnosti OpenAI. Firma problémy potvrdila a oznámila i jejich nápravu,...

23. ledna 2025  14:34

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...