Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Jaká jsou nejlepší sluchátka Apple? Postavili jsme je proti špičce od Sony

Jsou prodejní hit, často vyprodané. Jsou od Applu, a tak jsou pro mnohé zákazníky automatickou volbou. Ale když necháme stranou emoce a předsudky, jaká jsou to vlastně sluchátka? V přímém srovnání s „referencí“ bezdrátových in-ear sluchátek s aktivním potlačením hluku, Sony WF-1000 XM3, jsme to zjistili.

Sony WF-1000XM3 versus Apple AirPods | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Posluchače se sluchátky Apple AirPods poznáte snadno - z uší jim ční bílé „tyčky“. Pokud takového posluchače potkáte v metru, autobuse nebo letadle, můžete si být celkem jistí, že o poslech hudby mu zas tolik nejde. Kvůli koncepci bez měkkých nástavců pro utěsnění zvukovodu z nich v hlučném prostředí moc hudby neuslyšíte.

To je jedna z věcí, které AirPods Pro mění. V příslušenství sluchátek najdete silikonové nástavce třech velikostí, které nasadíte na sluchátka a ty pak sluchátka drží ve zvukovodech a zároveň slouží jako první bariéra proti průniku okolního hluku k bubínkům. Druhou bariérou je aktivní systém potlačení hluku ANC. 

Sony WF-1000XM3 versus Apple AirPods

Ten mikrofony na vnější straně sluchátek snímá zvuky z okolí a prostřednictvím sluchátek je v protifázi přehrávají posluchači do uší - původní zvukové vlny se tak vyruší s těmi reprodukovanými v opačné fázi, a tím posluchači zůstane ticho. Pokročilý systém, který Apple (ale i některá konkurence) využívá, je navíc doplněn i o další mikrofon, který „poslouchá“ výsledek - a pokud do zvukovodu proniká více hluku, než je nutné, provede patřičné změny nastavení.

Internetový obchod Alza.cz nám sluchátka zapůjčil a my je tak můžeme porovnat s etalonem třídy „in-ear true wireless ANC“ sluchátek, modelem Sony WF-1000XM3. 

Sympaticky malé

AirPods Pro překvapí hned po vybalení z krabičky - dobíjecí pouzdro je maličké, mnohem menší než to od Sony, a také je lépe tvarované - v kapse u kalhot nepřekáží. Z hlediska akceschopnosti - sluchátka rychle uklidit a zase vyndat - jsou tak AirPods lépe připravené. 

Maličké pouzdro zase znamená menší akumulátor, takže i menší celkovou výdrž na jedno nabití.

Sony má pouzdro výrazně větší, s ostrou hranou víka, takže nošení v kapse je méně pohodlné i elegantní.

Konstrukce a držení v uchu

Překvapení nás čekalo při výměně silikonových nástavců AirPods Pro - sundavají se klasicky tahem, ale je potřeba tahat tak, že jsem se opravdu bál, že je přetrhnu. Na konci snažení se ozve „cvak“ a nástavec se odpojí.

Fotogalerie

Na rozdíl od běžné zvyklosti není nasazen na vykrojení vyústění ozvučnice sluchátka, ale je opatřen plastovým rantlíkem, který musí zacvaknout do protikusu na sluchátkách. Výhodou je, že nástavec nejspíše neztratíte. Nevýhodou pak je, že můžete - alespoň zatím - zapomenout na snadnou náhradu nástavců jinými - například z paměťové pěny nebo nástavci na míru - takzvanými „custom fit“. Apple je ztělesněním pojmu „vendor lock“ a toto je jeden z projevů. Ale jak se mnohokrát ukázalo, kompatibilní příslušenství od třetích stran na sebe jistě nenechá dlouho čekat. 

AirPods sedí velmi diskrétně, jsou lehoučké, že je skoro nevnímáte - ale v mém případě jen několik prvních desítek minut. Pak jsem si začal uvědomovat, že plastové tělo sluchátek v kontaktu s vnitřní stranou ucha je v kontaktu a že je to nepříjemné, že cítím tlak. U Sony máte větší nabídku nástavců na výměnu a byl jsem schopen najít kombinaci, která mi byla opravdu příjemná. Větší ozvučnice navíc docela chytře využívají opěrných bodů v uchu a hmotnost (větší než u AirPods) se tak příjemně roznese. 

Odhlučnění

Přiznáme, že v tomto bodě nás AirPods Pro velmi mile překvapila. Odhlučnění je totiž účinnější než u Sony. Ve vlaku slyšíte dobře hlášení další stanice, ale okolní šustot a hluk je velmi potlačen a dobře je odizolován i hluk od kolejí - ten do Sony proniká více.

Sony WF-1000XM3 versus Apple AirPods

Obě sluchátka umožní i v takto hlučném prostředí nerušený tichý poslech jazzu nebo vážné hudby, ale více ticha zařídí Apple. Na druhou stranu s AirPods jsem měl pocit určité nervozity v uších, Sony v tomto ohledu působí klidněji a přirozeněji. Je to ale hodně individuální, každý je jinak citlivý.

Zvuk

Po chvíli poslechu je jasné, že v této kategorii naopak vede Sony. Jejich projev je výraznější, detailnější, propracovanější, jde více do hloubky. Basa je kontrolovanější, u AirPods více měkká. Vokál je u Sony plnější a otevřenější. Sony má energii, rytmus, hudba více baví. Směle můžeme říci, že Sony uspokojí i poměrně náročné posluchače.

AirPods hrají velmi dobře, příjemně a důstojně. V hudbě je i příjemné množství detailů, někdy i docela precizně vykreslených, ale celkově vše sušší. Trochu jim chybí energie a drive. Oproti Sony je všeho méně, i na prostor a hloubku, hutnost. U Sony bychom trochu ubrali vyšších basů, ale to už je trochu jejich charakterový znak, který se buď líbí, nebo ne. 

Ačkoli AirPods Pro hrají velmi dobře (a rozhodně nejlépe, jak kdy sluchátka Apple hrála), na WF.1000XM3 nemají. 

Telefonování

Tady není o čem přemýšlet, z hlediska snímání hlasu telefonujícího jsou AirPods Pro nadstandardní. Protistrana ani v běžně hlučném kancelářském či pouličním prostředí často nepoznala, že mluvím prostřednictvím headsetu. Horší to bylo například v autobuse nebo na rušné křižovatce, tam byla srozumitelnost pro druhou stranu často nízká. Pro telefonování můžete využít jen jedno sluchátko, je jedno, zda levé, či pravé.

Naopak WH-1000XM3 jsou, stejně jako většina bezdrátových in-ear sluchátek, pro telefonování vhodné pouze v tišším a tichém prostředí a situace, kdy vás druhá strana neslyší, jsou poměrně běžné. Pro telefonování lze samostatně využít levé sluchátko, pravé nikoli.

Doplňkové funkce

AirPods Pro budou, jak je u Applu zvykem, rozšiřovat svoji nabídku funkcí softwarovými aktualizacemi v průběhu svého života. Nedávno tak například dostaly propojení na aplikaci Zdraví, do které dodávají data o hlasitosti poslechu a umí vás varovat, pokud to s hlasitým poslechem přeháníte. 

Ukázky z uživatelského rozhraní AirPods Air v iOS 13.

AirPods Pro se přihlásí do iCloudu, a tak u nich můžete použít funkci „find my device“, sluchátka vidíte v mapě, a když jsou v dosahu telefonu, umí i zazvonit (ale z krabičky nejsou moc slyšet). Veškerá komunikace probíhá samozřejmě přes telefon, jakmile sluchátka nejsou v dosahu Bluetooth telefonu, nic z toho není k ničemu. V nastavení sluchátek můžete přepínat mezi režimy odhlučnění (odhlučnění, vypnuté, zesílení okolního zvuku), přepínání lze přiřadit dotykové plošce jednoho nebo obou sluchátek. To druhé pak můžete nechat na aktivaci Siri. Tu ale můžete oslovit i bez stisku tlačítka, stačí vyslovit „Hey Siri“. Ploškami zároveň uřídíte zastavení a spuštění přehrávání a přeskakování skladeb. Funguje to bezvadně.

Po připojení sluchátek na displeji telefonu vidíte stav nabití sluchátek i pouzdra. U Androidu nefunguje zastavení reprodukce po vyjmutí z uší, u iOS to lze nastavit.

Použité telefony

Samsung Galaxy S9+

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 11 Pro

Sony vybavilo sluchátka množstvím pohybových čidel, díky kterým poznají, co zrovna děláte - například zda sedíte, jdete nebo běžíte. Podle toho se mohou přepínat profily nastavení tak, jak si je sami zvolíte - například při běhu se sníží intenzita potlačení hluku, abyste slyšeli případná nebezpečí po cestě.

Přiznám se, že jsem tento systém nechal většinu času vypnutý, jednotné nastavení mně vyhovovalo a naopak, někdy sluchátka přepnula režim, i když jsem to zrovna nechtěl.

Samozřejmostí je zastavení reprodukce při vyjmutí z uší (a její opětovné spuštění) nebo jejich vypnutí chvíli poté, co je odložíte. Vše lze nastavit v doprovodné aplikaci. Jejich vypnutí a automatické spuštění nabíjení po vložení do pouzdra je samozřejmostí.

Ukázky z aplikace Sony Connected Headphones.

Specialitkou je systém 360 Reality Audio, který společnost Sony představila letos na veletrhu CES - vyzkoušeli jsme přímo na místě. Sony ve spolupráci se svojí hudební divizí převádí některá hudební alba pomocí psychoakustického modelu lidského vnímání zvuku do podoby virtuálního prostorového mixu. WF-1000XM3 tento systém podporují a v aplikaci Sony Headphones Connect ji můžete nakonfigurovat - telefonem si vyfotíte uši a systém podle jejich tvaru snadněji vypočítá akustické vlastnosti vašeho zvukovodu. Hudební alba ve formátu 360 Reality Audio nabízí hudební služby Tidal a Deezer. My jsme vyzkoušeli prvně jmenovanou variantu - v záložce „explore“ přibyla kategorie 360 Reality Audio a v ní je seznam patřičně vybavených alb. Běžných alb se funkce nijak nedotýká. Nutno podotknout, že nejsem příznivcem prostorových hudebních formátů, ale uznávám, že u některých nahrávek jsou výsledky působivé a především, neslyšel jsem vedlejší škody, které by mohl systém na zvuku páchat.

Ovládání také zajišťují dotykové plošky, i zde si je můžete plně konfigurovat. Každá může zastávat buď ovládání přehrávání, změny režimu aktivního potlačení hluku, zavolání hlasové asistentky Google Assistant nebo Amazon Alexa. Funguje to bez potíží.

AirPods Pro vydrží na jedno nabití hrát zhruba čtyři hodiny a přibližně pětkrát je můžete plně dobít v pouzdře - celkově to činí přes dvacet hodin. Sony na jedno nabití vydrží necelých šest hodin, dalších patnáct přidáte nabíjením v pouzdře.

Závěr

Pokud je pro vás alfou a omegou zvuková kvalita, lépe vám poslouží Sony. Pokud hledáte co nejúčinnější potlačení hluku nebo jste „lapeni“ v ekosystému Apple, pak nejsou Apple AirPods Pro špatnou volbou - rozhodně jde o nejlepší sluchátka s nakousnutým jablkem ve znaku.

Apple AirPods Pro pořídíte za 7 290 Kč, Sony WF-1000XM3 za 6 499 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

Má 5G i jeden pořádný kompromis. Test Samsungu Galaxy A42 5G

Samsung Galaxy A42 5G

Levných telefonů s podporou 5G na trhu stále přibývá. I Samsung proto přistoupil na levnější model,...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Má to být náhrada notů. Vyzkoušeli jsme, jak u Galaxy S21 funguje pero

Samsung Galaxy S21 Ultra

Jednou z významných novinek Samsungu Galaxy S21 Ultra je podpora dotykového pera S Pen. V zásadě...

Souboj neobyčejných in-ear sluchátek nemá vítěze. Rozhodněte o něm vy

Jabra Elite 85t a Samsung Galaxy Buds Pro

Pořídíte je za stejné peníze a v obou případech to jsou „in-ear“ sluchátka s aktivním potlačením...

Víc high-tech sluchátka si koupit nemůžete. NuraPhone hrají každému jinak

Sluchátka NuraPhone

Pomocí otoakustické emise změří vlastnosti vašich uší a přizpůsobí jim zvuk tak, aby kompenzovaly...

  • Nejčtenější

MiG-29 byl nejvýkonnější stíhačkou čs. letectva, Češi ho ale brzy zavrhli

Služba letounů MiG-29 u letectva československé armády byla krátká, a to z důvodu rozdělení republiky na dva samostatné...

Z boeingu v jedenácti kilometrech nic nevyhodíte, směje se pilot konspiraci

Pravda bývá nudnější než konspirační teorie, zejména proto, že v ní platí fyzikální zákony. Jak moc je děravé tvrzení o...

První výlet Perseverance po Marsu. Šest a půl metru urazil za 33 minut

Robotický průzkumník Perseverance se dal poprvé od svého únorového přistání na Marsu do pohybu, oznámil americký...

Prototyp velké lodi SpaceX konečně úspěšně přistál, pak však vybuchl

Společnost SpaceX provedla další test prototypu, z nějž vznikne budoucí velkokapacitní loď Starship. Ten současný měl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější československý letoun k obraně vlasti vznikal v Pragovce

Výzbroj letectva ČSR byla před druhou světovou válkou tristní. Moderně řešené letouny domácí konstrukce vznikly příliš...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Apple konečně vydal očekávaná sluchátka přes uši. Ale ta cena...

Více než rok se spekulovalo o tom, že společnost Apple připravuje vlastní velká sluchátka. Nyní jsou spekulace u konce,...

No sláva! Spotify HiFi nabídne kvalitu i pro náročnější posluchače

Spotify představilo novinky pro letošní rok. Rozšíří se na další trhy, přinese zajímavé nové podcasty a především...

81 hodin na jedno nabití? I dostupná bezdrátová sluchátka umí překvapit

Vyzkoušeli jsme dvoje náhlavní bezdrátová sluchátka s cenou kolem 2 000 Kč, novinku Sennheiser HD 250BT a osvědčený...

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...