Šikulín pro spěchající: projektor Epson s automatickou kalibrací obrazu

aktualizováno 
TEST - Namíříte ho proti plátnu, stisknete "Screen Fit" a projektor sám zaostří a vyrovná osy obrazu. Připojí se po kabelu i přes wi-fi. Fotky a prezentace navíc přímo promítne i z USB paměti. Projektor Epson EB-1775W jsme vyzkoušeli s chytrým plátnem Multi Aspect Screen.

Epson EB-1775W | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Váží 1,7 kg a při troše štěstí se vám vejde i s notebookem do jedné brašny. Pokud míříte na prezentaci, nemusíte s sebou vláčet ani moc kabelů, stačí jen napájecí. Projektor totiž umí vytvořit "ad hoc" bezdrátovou wi-fi síť, ke které připojíte notebook a po instalaci příslušného software můžete streamovat obraz i zvuk.

Obraz má při wi-fi přenosu relativně nízkou snímkovou frekvenci a patrné zpoždění, takže se výborně hodí pro prezentace, ale nikoli pro přehrávání videa. Prakticky stejné hodnocení platí i pro připojení k notebooku promocí USB kabelu. V tomto případě je potřeba upozornit na vyšší vytížení procesoru, na redakčním XPS M1330 s procesorem Intel Core2Duo T8100 (taktovaného na 2,1 GHz) bylo vytížení obou jader prakticky pořád nad 40 %, při rychlých obrazových změnách i nad 80 %.

Pro přehrávání videa je tedy nejlepší využít klasické HDMI rozhraní, případně počítačový D-SUB konektor. Pak s plynulostí ani zpožděním nejsou žádné potíže nejsou.

Při HDMI, USB a bezdrátovém přenosu může projektor reprodukovat i doprovodný zvuk. Ten se kvalitou a hlasitostí hodí pro prezentace, u filmu to raději nechte na externích reprosoustavách.

Polož a promítej

Nadstandardní výbavou je v čele projektoru integrovaná kamera. Ta snímá promítaný obraz a díky tomu může na požádání provést jeho kalibraci. Během několika sekund tak zaostří a srovná vertikální a horizontální linie, tedy takzvaný keystone.

Epson EB-1775W

To prezentujícímu ušetří nejen pár minut, ale méně technicky zručným i rozpačité tápání v menu přístroje. Při našich pokusech neproběhla kalibrace v některých případech úplně úspěšně na první pokus, ale oproti ručnímu nastavení je to mnohem rychlejší.

Na uživateli je tak pouze nastavení transfokace, tedy výsledné velikosti obrazu, a to klasicky mechanicky kroužkem za objektivem. Je důležité nastavit ho před automatickou kalibrací o trochu větší, než je zamýšlená projekční plocha. Kompenzace keystone totiž není optická, ale elektronická: projektor promítá stále stejně, ale elektronicky upraví parametry promítaného obrazu. V případě extrémnějších promítacích úhlů tak dochází k patrnému snížení rozlišení.

Epson EB-1775W
Epson EB-1775W

I bez počítače

V mnohých případech se ale obejdete i bez počítače. Díky konektoru USB Host můžete připojit USB paměť a promítnout z ní fotografie, případně prezentace. Projektor nezvládne powerpointovou prezentaci v normálním formátu, Epson pro tyto účely dodává konverzní software. Ten během několika sekund prezentaci převede do patřičného formátu a nahraje na připravenou "flashku". Všechny utility jsou k dispozici pro Windows i OSX.

Epson EB-1775W

Obraz a drobnosti, které potěší

Projektor využívá 3LCD projekční technologii, při které každou základní barvu vykresluje samostatný LCD displej a výsledné obrazy jsou spojené do jednoho pomocí optického hranolu. Díky tomu má projektor světelný výkon 3 000 ANSI Lumenů shodný pro bílé i barevné světlo.

Rozlišení zobrazovačů je WXGA, tedy 1280 × 768 obrazových bodů. Pro promítání prezentací při normálních kancelářských úhlopříčkách je to v pořádku, při velkých úhlopříčkách (dle specifikace až 300 palců) je pak samozřejmě z bližšího pohledu vidět rastr.

A ty drobnosti? Například výdech horkého vzduchu od lampy je situován na čelní stěně vedle objektivu, kde zpravidla nikdo nesedí a tedy nebude horkem obtěžován.  

Chytře smotané plátno

Spolu s projektorem do redakce dorazilo i plátno Epson ELPSC26 Multi Aspect Screen s velmi netradiční konstrukcí. Plátno se totiž nerozvíjí na výšku, ale na šířku. To znamená, že ve složeném tvaru je plátno mnohem menší než klasická plátna. S úhlopříčkou 80 palců (pro 16:9) se tak vejde i do kufru malého osobního auta. Díky úchytu a hmotnosti 10 kg ho není problém donést kamkoli. Po rozložení stojí na stabilní trojnožce. 

Epson Multi Aspect Screen
Epson Multi Aspect Screen

Rozložení plátna do šířky je možné díky vidlicovému systému podpěr, které udržují plátno správně rovnoměrně napnuté. Na zadní stěně je posuvný přepínač poměrů stran 16:9, 16:10 a 4:3. Obraz pak má úhlopříčku 80, 74, respektive 65 palců (tedy 200 cm, 188 cm, 165 cm).

Epson Multi Aspect Screen
Autor:
 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Apple ukázal druhou generaci svých bezdrátových sluchátek. Vydrží déle

Nové bezdrátové pouzdro druhé generace sluchátek Apple AirPods lze nabít...

Apple pokračuje ve svém uvádění nových produktů bez velkého humbuku. Nyní představil novou verzi svých bezdrátových...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Najdete na iDNES.cz