Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Šest nových flash MP3 přehrávačů. Vyberete si ten svůj?

Na trhu s MP3 přehrávači začíná být pěkně těsno. Nové modely se objevují každou chvíli, a proto vám přinášíme pohled na šest přehrávačů, které se do obchodů dostaly teprve nedávno. Představuje se ultramrňousek iRiver iFP-590, klíčenky od Philipsu a Hamy, Hoop Mino, víceúčelová Safa a vylepšený Xclef.

Na předvánoční trh stále nedorazily dlouho očekávané čtverečkové přehrávače od Creative, ani nová Diva Gem, kolem níž se strhl velký povyk. Rozhodně to ale neznamená, že bychom si ze současné nabídky neměli co vybrat. Zboží je na pultech spousta a my jsme z katalogů vybrali šest výrobků, které jsou stále aktuální, nebo do prodejen dorazily teprve nedávno. Jsou to produkty značek HAMA, Hoop, iRiver, Philips, Safa a Xclef. Než si je přiblížíme podrobněji, podívejme se na jejich parametry:

Další články MP3 speciálu:

Šest flashových přehrávačů

Model

Kapacita

Formáty

FM Tuner

Záznam

ID3 Tagy

Rozměry (mm)

Hmot.

Cena vč. DPH

HAMA FlashPen Professional 256

256 MB

MP3, WMA

ano

ano

ano

85x25x16

37 g

6 510 Kč

Hoop Amac Mino 250

128 MB

MP3

ano

ano

ne

80x35x15

43 g

4 390 Kč

iRiver iFP-590T

256 MB

MP3, WMA, ASF

ano

ano

ano

64x51x19

60 g

8 910 Kč

Philips Key 005

128 MB

MP3, WMA

ne

ne

ne

86x27x14

35 g

4 490 Kč

Safa SR-M281F

128 MB

MP3, WMA

ano

ano

ano

84x29x17

34 g

4 890 Kč

Xclef MT-200

256 MB

MP3, WMA

ne

ano

ano

52x56x17

44 g

5 190 Kč

HAMA FlashPen Professional 256

USB klíčenka německé firmy HAMA dokonale rozbourává šiky podobných zařízení z Asie, kterými jsou naše počítačové prodejny doslova zaplaveny a které jsou si podobné jako vejce vejci (když už ne vzhledem, tak alespoň vnitřnostmi). I když to tak na první pohled nevypadá, šedostříbřitá škatulka má na víc, než na kolik byste ji podle vzhledu tipovali.

FlashPen Professional je přenosný disk, MP3/WMA přehrávač, FM tuner a digitální rekordér v kompaktním pouzdře. Hlasové poznámky i rozhlasové vysílání lze nahrávat při vzorkování 8-48 kHz. Pro stanice je připraveno 20 předvoleb, které se v případě nutnosti mohou naplnit automaticky.

Hama FlashPen

Jednotka má velmi zdařilý displej, podsvícený sytým azurem. V grafickém menu s názornými ikonami lze nastavit, na co si jen člověk vzpomene: ekvalizér s 12 režimy včetně uživatelského a inteligentního výběru podle žánru v ID3 tagu, mód přehrávání (postupně, opakovat jednu/všechny/náhodně), kontrast, spořič energie, dobu podsvícení, automatické vypnutí, kvalitu záznamu, rychlost rolování titulků a nastavení efektů SRS/WOW.

U skladeb v MP3 a WMA se zobrazují údaje o autorovi, názvu skladby a alba, odehraný/zbývající čas, formát souboru, mód ekvalizéru, stav baterie a hlasitost. V klidovém stavu lze displej přepnout do navigačního režimu, který uživatele provede celým obsahem disku.

Reprodukce je díky pestrému ekvalizéru a zvukovým efektům velmi dobrá. Práce s klíčenkou je snadná, ale kvůli minimalizaci počtu ovládacích prvků není možné pohybovat se uvnitř skladeb, pouze přeskakovat mezi nimi.

Zapůjčil: MP3store.cz

Hoop Amac Mino 250

Novinka ze stáje značky Hoop, stejně jako starší Dandy 230 (testovali jsme jej zde), kombinuje přehrávač, FM tuner a rekordér. Interní paměť má kapacitu 128 MB, slot pro expanzní kartu byste hledali marně. Hliníkové tělo hostí nenápadný mikrofon, konektory pro sluchátka, linkový vstup a USB, kolébku pro pohyb v menu a multifunkční rolovací kolečko, které nahrazuje obligátní Play/Pause a přechod mezi skladbami. V krytu číhá AAA baterie pro 12 hodin nerušeného poslechu.

Do paměti nelze přistoupit jinak než prostřednictvím dodávaného Download Manageru. Programový balík dále obsahuje funkci Text-To-Speech, která namluví libovolný text a uloží do MP3. Je sice velmi zajímavá funkce, ale na disku zabere 333 MB a bohužel ji nelze při instalaci vynechat.

Hoop Mino

Modře podsvícený, dobře čitelný displej se pěkně natáhnul do délky. Informuje o pořadí aktuální skladby, hlasitosti, stavu baterií, předvolbě ekvalizéru (Normal, Classic, Jazz, Rock, Mega Bass - všechny jsou velmi dobře zvolené a nepůsobí destruktivně, jako u některých jiných přístrojů), režimu přehrávání (postupně, opakovat jednu/všechny skladby), rychlosti (ano, zvuk lze zrychlit či zpomalit ve čtyřech stupních) a vybraném zdroji pro nahrávání (line-in, mic). Pak je tu odehraný čas a název skladby (jméno souboru - Mino totiž neumí rozpoznat ID3 tagy).

Hlasový rekordér uloží při datovém toku 32 kbps 8 hodin poznámek. FM Tuner může prohledat celé pásmo a do předvoleb automaticky uložit až 15 stanic. Hrají-li v rádiu vaši oblíbenou písničku, můžete si ji natočit do paměti jako "empétrojku". Nastavení kvality komprese pro záznam z tuneru a line-in se provádí v dodávané obslužné aplikaci. K dispozici jsou režimy MPEG1 32-320 kbps a MPEG2 8-160 kbps.

Kladem Hoopu Mino 250 je množství funkcí a solidní zvuk, záporem chybějící ID3 tagy a podpora WMA. Ovládání pohybu mezi soubory řešené pomocí rolovacího kolečka je elegantní, ale uživatel přichází o možnost "přetáčení" uvnitř skladeb.

Zapůjčil: UMAX Czech

iRiver iFP-590T

Korejská firma iRiver přivedla na svět své nejmladší dítko. Pokračovatel řady malých kapesních přehrávačů svým podlouhlým sourozencům není příliš podobný. Malý kvádřík byl obdařen elegantně zaoblenými hranami. V magnéziové krabičce je ukrytá paměť 256 MB bez možnosti rozšíření a Li-Ion akumulátor s výdrží až 28 hodin. Nabíjet jej lze z USB i za provozu přístroje. Sympatickým bonusem je schránka na opasek a další pouzdro, vhodné pro aktivní sportovce. Než vyrazíte na oblíbené kolečko do parku, můžete si iRivera připevnit na biceps a budete "in".

Co se týče ovládání a výbavy, zůstalo při starém: iRiver nabízí v jednom balení MP3/WMA přehrávač, FM tuner, hlasový a hudební rekordér s přímým kódováním záznamu do MP3 v rozsahu datového toku 8-320 kbps. Použít lze vestavěný i přídavný mikrofon, pomocí linkového vstupu připojit další zdroj signálu. Výstup je vyveden na sluchátka a optický konektor. Displej se nezměnil, poskytuje dobrou orientaci v souborech i detailní informace o přehrávaných skladbách.

iFP-590T

Přístroj je zvukově na svém (vysokém) standardu, čili bez přípomínek. Jeden uživatelský a šest přednastavených režimů ekvalizéru doplňuje Xtreme 3D, výtečný zvukobudič, s možností dynamického zvýraznění basových pásem a prostorovým rozšířením reprodukce. Záznam z linkového vstupu dostal příjemnou funkci automatické synchronizace, která rozděluje nahrávané stopy podle mezer.

Přehrávač jsme testovali s první verzí firmware, která nedovoluje pracovat s pamětí jako s výměnným diskem. K manipulaci se soubory je proto třeba použít iRiver Music Manager 3.0. Na internetu je již k dispozici verze 1.11, která Mass Storage zvládá, ale zase kvůli problémům se záznamem zvuku omezuje bitrate na nejvýše 96 kbps. V dalších aktualizacích se má kódování vrátit v plném rozsahu.

Zapůjčil: Fast s.r.o.

Philips Key 005

Nizozemský elektronický gigant nedávno vyrukoval s řadou nových hudebních hraček. Jako první se ve vánočním speciálu vyskytla hudební klíčenka Key 005 s pamětí 128 MB. Jedná se o velmi nekomplikované zařízení, kombinující datové médium s přenosným MP3/WMA přehrávačem. Postrádá displej, jediným signalizačním prvkem je oranžovo-zelený světelný kruh kolem loga výrobce.

Key 005

Klíčenka se na novějších Windows obejde bez ovladačů, pracuje totiž vzorně podle standardu Mass Storage Device a všechny soubory včetně hudby lze kopírovat přímo v Exploreru. Z mini CD-ROMu tak můžeme použít alespoň MusicMatch Jukebox ve verzi 7.1, s plug-inem pro komunikaci s Key 005.

Přístroj pohání interní akumulátor, který se nabíjí přímo z USB, šikovným nápadem je stylové pouzdro s AAA baterií, které výdrž prodlouží na 16 hodin. Prvky ovládající přehrávání a hlasitost jsou umístěny na malém kabelovém dálkovém ovládání. Zvuk je výtečný, Philips šlape i bez ekvalizéru na plné obrátky.

Zapůjčil: Philips ČR

SAFA SR-M281F

Od ultratenkého MP3 discmanu k hudebnímu přívěšku na krk je to notný kus cesty, ale právě na takovou pouť se pustila firma SAFA. Malý přístroj, rozmístěním displeje a ovládacích prvků nejvíce podobný miniaturám od iRiveru (iFP-1xx, iFP-3xx), v sobě spojuje funkce přehrávače, rekordéru a kapesního rádia. Malý reproduktor na zadní stěně tohoto trpaslíka se hodí v situaci, kdy postrádáte sluchátka. Jeho prostřednictvím lze poslouchat digitální hudbu a nahrané materiály, ovšem nikoliv rádio.

Kromě záznamu hlasových poznámek (možno s automatickým spouštěním), rozhlasového signálu a analogových nahrávek připravil výrobce neobvyklou zajímavost. V krabici je přibalena redukce, jež se zapojí mezi pevný telefon a zásuvku. Pomocí dodávaného kabelu jack-jack se škatulka připojí k linkovému vstupu malé Safy a můžete tak nenápadně nahrávat telefonní hovory. V balení se dále nachází malý mikrofon na klopu. Rozsah kódování záznamu je 5-192 kbps.

Safa SR-M281F

Displej nemá příliš velký kontrast, ani silné podsvícení, které je navíc aktivní pouze tři sekundy. V menu, vyvedeném velmi malými písmenky, lze provést upgrade firmware, zvolit jazykové prostředí (Safa umí českou diakritiku), zaplnit předvolby tuneru či zpomalit přehrávání. Přístroj pracuje s ID3 tagy, ale zobrazuje pouze název skladby, při reprodukci formátu WMA pak jen jméno souboru. Nechybí tradiční režimy opakování a náhodného přehrávání.

Zvuk je solidní, ale k rozcinkání výšek budete potřebovat ekvalizér. Zejména rocková předvolba dodá zvuku patřičnou dynamiku na obou koncích spektra. Mikrotužková baterie vydrží 8-9 hodin přehrávání.

Zapůjčil: Empei.cz

Xclef MT-200

MP3/WMA přehrávač firmy Multichannel Labs, který byl na trh uveden již téměř před rokem a půl, se letos vrátil v silnější variantě a na podzim je ještě levnější: Jeho cena spadla až k pěti tisícům. Výrobce dodává CD s ovladači, manuál, šňůrku na krk a oblíbená sluchátka Sennheiser MX300.

Vzhledově se strojek příliš neliší, jen střed kolem displeje je stříbrný a lemování po obvodu hliníkového těla je vyvedeno ve světle modré metalíze. Paměť byla rozšířena na dvojnásobek, tedy 256 MB, a lze ji doplnit o dalších až 128 MB pomocí obstarožních karet Smart Media. Přehrávač je napájen mikrotužkovou baterií s výdrží kolem 9 hodin.

xclef 256

Novější model má stále stejný, nepříliš kontrastní displej s tenkými fonty a lehce středovější zvuk. K dispozici je solidní navigace, pět předvoleb ekvalizéru (rock rulez), režimy přehrávání Intro, Random, Repeat a studijní smyčku A-B. Playback může po zapnutí přístroje pokračovat automaticky od stejné skladby (nikoliv pozice), kde předtím skončil. Hlasový záznam můžeme pomocí vestavěného mikrofonu pořídit ve třech stupních kvality, 8, 16 a 32 kbps. Uložit tak lze až 68 hodin materiálu.

Xclef zůstal i na komunikační úrovni u svého jistého, tedy jednoduché aplikace, sloužící ke kopírování dat do/z přehrávače (v případě hudby pouze směrem dovnitř). Zájemci o původní recenzi nechť nahlédnou sem.

Zapůjčil: MP3store.cz

Test přenosových rychlostí

Svižnost komunikace mezi přehrávačem a počítačem jsme zkoušeli na rozhraní USB 2.0 (co kdyby...), ale současné paměti flash, použité v přehrávačích, zatím nedosahují ani plných možností specifikace 1.1 (max 1,5 MB/s).

Čtení kB/s Zápis kB/s Mass Storage
HAMA FlashPen Pro

974

673

ano

Hoop Amac Mino 250

870

859

ne

iRiver iFP-590T

454

662

ne

Philips Key 005

971

349

ano

Safa SR-M281F

685

578

ano

Xclef MT-200

477

381

ne

Nejvyrovnanějšími výsledky se pochlubil nový Hoop Mino, který v obou případech sahal po hranici 900 kB/s. Nejrychlejším čtenářem se stal FlashPen Professional firmy HAMA, hned za ním skončil Philips, pro nějž to ovšem v disciplíně "zápis do paměti" dopadlo hodně špatně. Překvapil iRiver, jehož šperk iFP-590T byl ve čtení pomalejší než při zápisu. Safa se uhnízdila v pomyslném středu, na chvostu ostudně zůstal Xclef.

Třetí údaj v tabulce udává, zda přehrávač podporuje standard USB Mass Storage Device - externí diskové zařízení ve Windows. Produkt, který toto kritérium nesplňuje, je dnes prakticky předem mrtvý. Jak jsme ale uvedli výše, u iRiveru se jedná o dočasný stav. Nejhůře je na tom opět Xclef, jehož software zakazuje kopírování hudby z přehrávače, zato Hoop Mino umožňuje přenos oběma směry u všech souborů. Aspoň tak...

Závěrem

Šest představených modelů reprezentuje prakticky všechny třídy přístrojů. Od jednoduchého přehrávače Philips přes všeuměly typu FlashPen či Safa až po luxusní módní doplněk firmy iRiver. Tím pohled na segment kartových přehrávačů nekončí. Projedeme si kompletní nabídku trhu podle několika kategorií a k nově dorazivším novinkám (např. Diva Gem) se vrátíme v aktuálních recenzích.

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Apple Music dohání konkurenci, nově uspokojí i náročnější posluchače

Bylo to trochu legrační. Loni Apple na trh uvedl drahá sluchátka pro náročné posluchače, jejich vlastní hudební služba...

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...