Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Šest nejlevnějších MP3 přehrávačů. Neutratíte více než 2000 Kč

aktualizováno 
Otestovali jsme několik desítek levných a ještě levnějších MP3 přehrávačů. Byla to trnitá cesta lemovaná nekvalitou a nelogičností. Nakonec se nám však podařilo vybrat šestici levných, ale zároveň také kvalitních přehrávačů s polovodičovou pamětí, které by vám měly sloužit k plné spokojenosti. Cena u žádného z nich nepřesáhla 2000 Kč.

Nejlevnější MP3 přehrávače | foto: Jana Kusalová

Za dva tisíce pořídíte velmi slušný hudební přehrávač, nikoliv však s podporou videa. Opravdu použitelné MP3 video mašinky se 2 GB paměti startují až těsně pod hranicí 3000 Kč. Špičkové modely o stejné kapacitě stojí okolo 5000 Kč.

Moc funkcí někdy škodí


I za 2000 Kč seženete multimediální přístroj, který alespoň podle obalu a přiložené technické specifikace bezmála nahradí domácí kino. Ve skutečnosti ale koupíte klump, dobrý tak akorát pro zlost.

Pomalé reakce, mizerný displej a šílené, nelogické ovládání jsou jen některé ze skutečných vlastností většiny z těchto ultralevných PMP (Portable Media Player). Ceny flashových pamětí ani kvalitních zobrazovačů dosud prostě neklesly natolik, aby se za uvedené peníze nechal sehnat slušný přehrávač s podporou videa a dejme tomu 2 GB paměti.

Za necelé dva tisíce tak můžete mít výborný hudební přehrávač se 4 GB paměti, nebo mizerné PMP s místem na pouhý 1 GB dat. Svou roli pochopitelně také hraje cenová politika výrobců.

Nejlevnější MP3 přehrávače

Naši MP3 finalisté

Jak jsme vybírali

.
Vybrané přehrávače tvoří mezi současnou konkurencí elitu, rozhodně se však nejedná o taxativní výběr všech levných a kvalitních přehrávačů na trhu. Za cenový strop jsme zvolili 2000 Kč. Soustředili jsme se především na zvukový projev, jednoduchost obsluhy a poměr ceny k velikosti úložného prostoru. Ke většině vybraných výrobků se čas od času objevuje na internetu nový firmware, který doplňuje, nebo alespoň vylepšuje některé funkce. Tuto možnost sice nabízí téměř všichni producenti MP3, málokdo však posléze obslužný software na internet skutečně pověsí.

Levné, ale kvalitní. MP3 přehrávače za hubičku

.
Iriver T60 - Výdrž, vzhled a kvalitní zvuk
2 GB - 1799 Kč

iriver T60

iriver T60 iriver T60 iriver T60iriver T60 iriver T60


Dáváte-li u MP3 přehrávačů před integrovaným akumulátorem přednost napájení tužkovými bateriemi (v tomto případě typu AAA), měl by vás iriver zajímat. Na jednu alkalickou mikrotužku totiž vydrží hrát až 20 hodin.  Akumulátor však nelze v přehrávači dobíjet.

Zvuk bývá u značky iriver již tradičně na vysoké úrovni a ani T60 není výjimkou. Plného a na basy bohatého projevu sice nedosáhnete s přiloženými sluchátky, ale ani s nimi vás reprodukce neurazí. Případné nedostatky lze dotáhnout ručně nastavitelným pětipásmovým ekvalizerem. Jako jeden ze dvou přístrojů v dnešním testu si iriver poradí i s rozšířeným hudebním formátem Ogg Vorbis.

iriver T60

Ve výbavě nechybí rádio s poměrně spolehlivým automatickým laděním (až 20 pamětí) a možností záznamu do MP3. Nahrávání lze dokonce naprogramovat na předem určený den (sobota, neděle, každý den, od pondělí do pátku atd.), hodinu a vybranou frekvenci. Záznam je zvukově plně srovnatelný s on-line poslechem rozhlasu. Výborně funguje i diktafon, který je možné spolehlivě aktivovat i hlasem. Kvalita nahrávky má v obou případech tři nastavitelné stupně: nízký, střední a vysoký. Maximum přitom odpovídá datovému toku 128 kbps. Lépe by mohla být vyřešena krytka baterie, která je zralá na okamžité ztracení.

Proč koupit

Kromě fórového krytu baterie mu nelze téměř nic vytknout. Po stránce zvuku, ovládání i vzhledu se jedná o výborný výrobek. Nadstandardní je i výdrž baterie a v dané kategorii i podpora hudebních formátů. Nevýhodou je vyšší cena v poměru ke kapacitě paměti. Za třešinku na dortu považuji prográmek Podcastready, který z iriveru dělá přijímač podcast programů kdekoliv na světě. (poznámka: program lze nainstalovat do jakéhokoliv MP3 přehrávače nebo USB klíčenky - stahujte zde)

Mpio FL 500 - Elegance časů minulých
2 GB - 1490 Kč

Mpio FL 500

Mpio FL 500 Mpio FL 500 Mpio FL 500Mpio FL 500 Mpio FL 500 Mpio FL 500


Na první pohled zaujme svým „analogovým“ designem. Přístroj nejen dobře a hlavně neobvykle vypadá, ale zároveň se i pohodlně používá. Zejména u výrobků se zaměřením na design toto neplatí vždy. Přehrávači dominuje analogový přepínač mezi MP3 přehrávačem, FM tunerem a diktafonem. Otočný volič hlasitosti velmi ochotně reaguje na povely vašich prstů, což je sice dobré, ale při nošení v kapse nevýhodné. Snadno s ním totiž nevědomky otočíte. Vyplatí se tedy Mpio zamykat. 

Zezadu má přehrávač šikovnou kovovou sponu, díky níž jej lze přichytit třeba na lem bundy nebo opasek. Logika ovládání není tak přímočará jako například u iriveru, což je dáno i množstvím ovládacích prvků. Jejich rozmístění je přísně ergonomické, ale nejlépe se MPIO ovládá pomocí obou rukou.

Mpio FL 500

Rádio je vybaveno spolehlivým autoscanem a 20 paměťmi. Bohužel nahrávání z rozhlasu kvalitou příliš netrpí. Záznam ve formátu WAV je tišší a nepříjemně sykavý. Trochu lepší je situace při použití integrovaného mikrofonu například pro záznam rozhovoru. V tiché místnosti a na krátkou vzdálenost MPIO bez problémů diktafon nahradí. Zvuk přehrávače je výrazný a živý. Chybí však basy a naopak výšky jsou místy až příliš bodavé. Výdrž akumulátoru se pohybuje kolem 11 hodin. 

Proč koupit

Přehrávač netradičního tvaru zaujme svým vzhledem na první pohled. Výborně se ovládá, velmi dobře hraje, ale hůře nahrává.

Creative Zen Stone Plus - Levný a šikovný
2 GB - 1449 Kč

Creative ZEN Stone Plus

Creative ZEN Stone Plus Creative ZEN Stone Plus Creative ZEN Stone PlusCreative ZEN Stone Plus Creative ZEN Stone Plus Creative ZEN Stone Plus


Zen Stone je jeden z nejlevnějších přehrávačů na trhu. Verzi bez displeje (1 GB) seženete již za 900 Kč. Jedná se o poměrně úspěšnou odpověď Creativu na iPod shuffle. Zen Stone je výrazně levnější a přitom nabízí ty samé funkce. Jediné v čem se od Apple liší, je kratší výdrž akumulátoru (cca. 9 až 10 hodin) a absence klipsu pro připnutí přehrávače na oděv. Zatímco výdrž prodloužit nelze, klips včetně silikonového oblečku dokoupíte za pár desítek korun.

Námi testovaný Zen Stone nese označení Plus, což znamená, že na rozdíl od výše zmíněné verze je vybaven displejem, FM tunerem, stopkami a diktafonem. Logika ovládání je stejná. Zatímco základní Stone je koncipován především jako zdroj náhodně vybrané hudby (funkce shuffle + chybějící displej), Stone Plus je díky zobrazovači plnohodnotným přehrávačem. Listovat lze stromovou strukturou adresářů i seznamem nahrávek pořízených diktafonem. Na displeji se zobrazují pouze názvy souborů, nikoliv údaje z ID3 tagu.

Creative ZEN Stone Plus

Záznam z diktafonu se ukládá do WAVu a jeho zvuková kvalita je dobrá. Stone tak lze použít jako špiónský diktafon. Jen počítejte s tím, že účinný dosah mikrofonu není větší než 1,5 metru. FM tuner disponuje pouze průměrným příjmem. Autoscan přesto ladí poměrně spolehlivě (až 20 pamětí). Stone Plus zobrazuje i datum a čas. Na zvukovém projevu mi trochu vadily šustivé výšky.

Proč koupit

Miniaturní přehrávač s množstvím dokoupitelných doplňků je ideální do města a na sport. Nabízí výhodný poměr cena/kapacita paměti. Vybírat můžete z několika barevných variant.

Samsung U3 - MP3 klíčenka na každý den
2 GB - 1449 Kč

Samsung U3

Samsung U3 Samsung U3 Samsung U3Samsung U3 Samsung U3


Z dnešní šestice patří Samsung vedle iriveru k nejnadupanějším přehrávačům. Všechny funkce plní na výbornou a oproti konkurenci nabízí i některé drobnosti navíc. Za příjemné vylepšení můžeme označit FM tuner vybavený systémem RDS. Díky němu Samsung zobrazuje na OLED displeji i informace o právě přehrávané skladbě, název stanice případně charakter vysílaných dat (mluvené slovo, pop, doprava, atd.). Bohužel z rozhlasu nelze nahrávat.

Ovládání Samsungu je částečně dotykové. I přesto jej považuji za pohodlné a relativně přesné (jak jen dotykové ovládání může být). S počítačem komunikuje přehrávač v režimu MTP a lze do něj tedy nakopírovat pouze podporované formáty. Tradičně vynikající je zvuk: hutný, plný a frekvenčně vyvážený. Nedostatky umožňuje vyladit uživatelsky nastavitelný devítipásmový (běžně bývá pouze pětipásmový) ekvalizer.

Samsung U3

Velkou pochvalu zaslouží i přiložená sluchátka. Lepší dostanete jen málokde. Ve výčtu podporovaných hudebních formátů nechybí Ogg Vorbis a WMA DRM, které uvítají především nakupující v ilegalne.cz. Spolehnout se při práci můžete i na integrovaný mikrofon se záznamem do MP3. Maximální datový tok lze vytáhnout až na 128 kbps. Záznam je v každém případě hlasitý a bez šumu. Akumulátor má slušnou výdrž čítající až 14 hodin. V základním balení naleznete i plastovou klipsnu pro uchycení Samsungu na opasek.

Proč koupit

Jeden z nejlepších MP3 přehrávačů nejen v tomto testu. Nabízí „pouze“ základní penzum funkcí, které však plní dokonale. Nadchne výborným zvukem. Vzhledem k výkonu je velmi příznivá i cena. Nespornou výhodou je i vysouvací direct USB port. 

Emgeton X1 Cult  - Boduje cenou i výbavou
4 GB -1890 Kč

Emgeton X1 Cult

Emgeton X1 Cult Emgeton X1 Cult Emgeton X1 CultMpio FL 500


Cenově nejvýhodnější přehrávač tohoto testu. Jako jediný ze šestice jej pořídíte i ve 4GB verzi za cenu nižší než 2000 Kč. Má trošičku nezvyklé ovládání, na které je nutno si  opravdu nejprve zvyknout. K potvrzení výběru nebo potvrzení volby například neslouží klávesa Play (jak by velela logika), ale tlačítko Mode na vrchní straně přehrávače.

Bezchybně funguje FM tuner s ručním laděním. Už méně spolehlivé je automatické prohledávání éteru. K dispozici má uživatel nadstandardních 30 pamětí, které snad v tuzemských podmínkách ani nelze využít. Nahrávání z rozhlasu mě zklamalo. Záznam je zahuhlaný a šumí. V žádném případě jej nelze srovnat s on-line poslechem. Naopak integrovaný mikrofon, zejména na krátké vzdálenosti, pracuje poměrně spolehlivě. Nahrávka se stejně jako u rádia ukládá do formátu WAV.  Je však čistá a bez šumu. Model X1 je také jako jediný z testu vybaven linkovým audio vstupem pro nahrávání z externího zdroje (například jiného MP3 přehrávače). Přiložen je i nezbytný propojovací kabel 3,5 mm jack – 2,5 mm jack.

Emgeton X1 Cult

Zvukově patří Emgeton k lepšímu průměru. Vytknout mu lze chybějící uživatelsky nastavitelný ekvalizer. Přiložená sluchátka příjemně překvapí. Mají živý a bohatý projev, ale chybí jim basy. V promo balení přehrávače naleznete síťovou nabíječku, která vám jej umožní dobíjet i bez počítače. 

Proč koupit

Emgeton nabízí až 4 GB paměti za cenu nižší než 2000 Kč. Navíc velmi dobře hraje a elegantně vypadá. 

Sony NWD B100 - Lepší než kdy předtím
1 GB -1572 Kč (2 GB - 2130 Kč)

Sony NWD B100

Sony NWD B100 Sony NWD B100 Sony NWD B100 Sony NWD B100 Sony NWD B100 Sony NWD B100


Sony konečně upustilo od nepohodlného programu SonicStage, který byl k naplnění přehrávače daty dříve nutný. Všechny nové walkmany od Sony nyní spolupracují s počítačem v režimu MTP (Media Transfer Protocol). Model B100 dokonce umožňuje přepínat mezi Mass storage režimem a MTP. Písničky tak do něj dostanete přes Průzkumníka ve Windows nebo synchronizací s Windows Media Playerem (nutno přepnout do MTP). Díky tomuto chytrému řešení Sony zobrazuje jak hudební knihovnu tříděnou dle jména interpreta a názvu alba, tak i stromovou strukturu adresářů/alb podobně jako na počítači. Je tak vyřešen nepříjemný problém všech knihovních systémů využívající ID3 tagy ke třídění obsahu. Ne vždy je totiž ID3 tag vyplněn správně a daná skladba pak uspokojivě zařazena do knihovny.

Sony nabízí ještě jednu vychytávku nazvanou Autotransfer. Jedná se o malý prográmek uložený přímo ve walkmanu. Do něj jednoduše zadáte, ze které složky má při příštím připojení hudbu sosat. Sony je také vybaveno spolehlivým FM tunerem (30 pamětí, nepřesný autoscan) s nahráváním.

Sony NWD B100

Záznam v MP3 s maximálním bitrate až 128 kbps je zvukově výborný a srovnatelný s on-line poslechem. Stejně tak diktafon funguje na výbornou. Záznam lze během záznamu pozastavit a opět pustit. Nahrávka se pak uloží do jednoho souboru, což je při častějším používání velmi praktické. Slabší už je to s podporou audio formátů. Po firemním ATRACu nebo AAC byste se sháněli marně. Zvukově je na tom Sony velmi dobře. Případné nedostatky lze dotáhnout uživatelsky nastavitelným ekvalizerem.

Proč koupit

Walkman od Sony, který nemusíte plnit pomocí SonicStage, nabízí výborný zvuk a direct USB port pro jednoduché připojení k počítači.

     Technické specifikace  
  Emgeton X1 Cult  Creative Zen Stone Plus  iriver T60  Samsung U3  Sony NWD B-103  MPIO FL 500 
Audio formáty  MP3, WMA, WMA DRM 10 MP3, WMA, WMA DRM 9, Audible MP3, WMA, ASF, OGG Vorbis MP3, WMA, WMA DRM (Janus), ASF, OGG Vorbis  MP3, WMA  MP3, WMA, WMA DRM, ASF 
Displej - typ Dvoubarevný OLED displej  OLED monochromatický Barevný třířádkový LCD   OLED monchrom. LCD monochrom. FSTN monchrom.
Kapacita  4
Rozhraní USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0
Typ akumulátoru Li-pol Li-ion  AAA  Li-pol Li-ion  Li-pol
Max. výdrž (údaj výrobce/test)  12 / 10 - 11 h  10 / 10 h 19 / 16 - 17 h 15 / 14 h  9 / 9 h 15 / 11 -12 h 
Další výbava FM tuner, diktafon  FM tuner, diktafon  FM tuner, diktafon, Podcast ready software  FM tuner s RDS, diktafon FM tuner, diktafon FM tuner, diktafon
Rozměry / hmotnost 73 x 30 x 12 mm, 38 g  54 x 35 x 13 mm, 18,5 g  65 x 27 x 22 mm, 24 g  80 x 25 x 22 mm, 23 g  25 x 90 x 17 mm, 30 g  65 x 36 x 15 mm, 23,5 g 
Cena (Kč) 1890 1449 1790 1449 1572 1490

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Televizor na terasu? Novinka Samsungu odolá vodě, mrazu i slunci

Pod názvem Terrace uvádí Samsung televizor a soundbar, které můžete beze strachu namontovat například na balkon nebo...

Honor míří do „spotřebky“. Nabídne televizor i router za skvělé ceny

Honor byl zatím známý jako výrobce chytrých telefonů, letos na český trh uvedl i notebooky a bezdrátová sluchátka. Nyní...

Sony ukázalo, že to s Android TV umí. Televizní novinka funguje výborně

Android TV se netěší úplně dobré pověsti, ale v testované novince od Sony mu nemáme mnoho co vytknout. Ostatně jako...

Fotoaparáty Olympus mění majitele, další možná budou pod jinou značkou

Jedna z ikon fotografického průmyslu, a jeden z předních producentů digitální systému Micro 4/3, společnost Olympus,...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...