Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

New York (Od zpravodaje Technet.cz) - Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení jedním kabelem, který se postará o všechny signály, napájení a takzvaný Ambient režim, ve kterém má být televizor krásný či užitečný, i když se na něj nedíváte.
Nový QLED televizor Samsung.

Nový QLED televizor Samsung. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Tu největší „pecku“ z konference First Look 2018 společnosti Samsung, 8K televizor s dopočítáváním obrazu systémem umělé inteligence, jsme přinesli v samostatném článku zde: Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání. Výborné nápady a docela podstatná vylepšení však provází celou novou generaci QLED televizorů.

Začněme tím podstatným, kvalitou obrazu.

QLED televizory zatím, oproti konkurenční technologii OLED, zaostávaly v jednom aspektu: v podání černé barvy. Na rozdíl od OLEDu, kde světlo produkuje každý pixel samostatně, a pokud se vypne, tak nijak nesvítí, využívá QLED podsvětlovací panel, jehož světlo mírně prosvítá i tam, kde má být úplná tma - a černá je tak více či méně šedá. Nakolik se to v obrazu projeví, záleží na takzvaném lokálním stmívání (local dimming), tedy schopnosti televizoru vypnout tu část podsvětlovacího panelu, nad kterou je kreslen tmavý obraz (nebo má být černá barva). Takovýchto segmentů byly zpravidla maximálně desítky, zcela výjimečně stovky.

S takřka chybějícími rámečky kolem obrazu dnes design televizoru tvoří hlavě podstavce a stojánky a také řešení zadní strany.

Pro řady Q9F a Q9S letos Samsung uvádí takzvaný Micro Full Array podsvětlovací panel, který má těchto zhášecích zón více než 20 000 (přesné číslo záleží na velikosti úhlopříčky). Na ukázkách, které jsme na představení v newyorské Amercian Stock Exchange viděli, je to veliký kvalitativní skok vpřed. A to je dobře.

Podání černé barvy totiž byla jedna z mála slabin QLED technologie. Mezi klady naopak patří vysoký světelný výkon, který využijete zejména při sledování videa s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a také při sledování v plně osvětlené místnosti. Letošní QLED panely mají mít maximální jasový výkon „větší než 1000 nitů“, přesná čísla se výrobce rozhodl nezveřejnit, a když jsme se zeptali na důvod, odpověď jsme nedostali. 

QLED panely dokážou zobrazit plný DCI-P3 barevný prostor, a to i při vysokém jasovém výkonu u HDR. Televizory jsou připravené pro reprodukci dle nejnovějšího (a především otevřeného) standardu HDR-10 Plus. 

Připojení „neviditelným“ kabelem

Trend redukce kabelového houští za televizorem pokračuje i letos. Zatímco loni vedly k QLED televizorům kabely dva - tenoučký optický s obrazem, zvukem a datovou komunikací a jeden silnější napájecí, letos si zobrazovač vystačí s kabelem pouze jedním. K optickým vláknům totiž přibylo i metalické vedení napájení. 

Obraz, zvuk, data, napájení - vše v jednom tenoučkém kablíku.

To znamená, že televizor můžete doma nainstalovat, kdekoli uznáte za vhodné, a není třeba zohlednit dostupnost elektrické zásuvky, nebo třeba anténní přípojky - stačí k němu natáhnout jeden tenoučký kablík. Na jeho opačný konec pak připojíte takzvaný One Connect Box, který oproti dřívějším verzím povyrostl, nejspíše právě proto, že obsahuje i napájecí část. 

K One Connect Boxu připojíte všechny signálové zdroje, anténu a kabel od internetového routeru (a ono kabelové houští tak přesunete někam, kam není vidět). Pohled na zadní panel prozradí, že výrobce už nepočítá s připojením starší elektroniky - jsou tam je HDMI, USB, ethernetový port a anténa. Je to logické, ale na druhou stranu možnost připojit například na půdě uložený VHS videorekordér a pustit si letité domácí záznamy z kamery, už prostě není.

Instalace pro sklerotiky

Maximálně zjednodušená byla instalace televizoru. Jednak ta fyzická - pověšení na zeď je vyřešeno jednoduchou kovovou deskou, do které potom zaháknete již na televizoru připevněný protikus. Podstatné je, že lze v širokém rozmezí natáčet i naklápět, takže se nemůže stát, že budete koukat na křivě pověšený televizor. Mechanismus držáku je navíc velmi tenký, televizor tak od stěny odstává jen minimálně.

Nový závěs televizoru jej dokáže přesně „usadit“ i po instalaci.

S uvedením do provozu pomůže aplikace pro chytrý telefon - sama rozpozná televizor, pomocí průvodce provede nastavením a výběrem aplikací, které mají být v televizoru dostupné. Přímo z telefonu převezme jejich přihlašovací údaje. a tak nemusíte zadávat zadaná hesla ani přihlašovací údaje. Ani na wi-fi, ani na Netflix.

Drobné zjednodušení čeká i hráče her - jakmile televizor detekuje jako zdroj signálu herní konzoli (nebo spuštění vestavěné aplikace SteamLink), automaticky se přepne do herního režimu. V něm má takzvaný „input lag“ (čas, který uplyne od vstupu signálu do televizoru po jeho zobrazení na obrazovce, což je pro hráče důležitý údaj) 16 ms, což je velmi slušná hodnota.

Konec černých obdélníků

S rostoucími úhlopříčkami televizorů - letos má mít polovina v USA prodaných televizorů úhlopříčku 65" nebo větší - vzniká jedna nepříjemnost. Když je televizor vypnutý, máte doma na stěně nebo na stojanu veliký černý obdélník.

Nové QLED televizory nabízejí takzvaný Ambient režim, se kterým by měla být obrazovka zapnutá vždy, když je někdo ve stejné místnosti. Na obrazovce mohou být například hodiny a kalendář. Může tam být statický obraz, jak fotografie majitele, tak i některý z on-line obrazové databáze televizoru. Může tam být animace, například vodní hladina. Může se zobrazovat stručné zpravodajství, v USA na tom Samsung spolupracuje s The New York Times.

A nebo můžete nechat televizor téměř úplně zmizet. Umožní to aplikace v chytrém telefonu, kterou na stěně nainstalovaný televizor i s okolní stěnou vyfotíte. Aplikace dopočítá pokračování vzoru a struktury povrchu stěny a vyplní jím plochu televizoru. V druhém kroku, opět pomocí aplikace, výsledek sladíte barevně i jasově.

Ambient režim
Ambient režim

Efekt splynutí televizoru s pozadím. Nastavení trvá asi tak minutu a výsledek je velmi dobrý (na fotce zkreslený).

Výsledek, alespoň na připravených příkladech, byl velmi dobrý - ale fotoaparátem nezachytitelný, na snímku je obraz na televizoru vždy barevně i jasově posunut.

Televizor má být v tomto režimu velmi úsporný, respektive má spotřebovávat o 40 procent méně energie než v běžném provozu. Ani v ambientním režimu nemá být stále, pokud v místnosti nikoho neregistruje (dle signálu mobilního telefonu), pak může obrazovku po nastavené době vypnout.

Otázkou samozřejmě zůstává, zda budou zákazníci ochotní amortizovat drahý zobrazovač tímto způsobem - každá hodina zobrazení hodin, novin, nebo tapety ukrajuje ze zhruba 15 000hodinové životnosti panelu. 

Televizor jako střed internetu věcí

Korejský gigant i nadále buduje svoji IoT platformu SmartThings, přičemž televizor může být nejen součástí tohoto ekosystému chytré domácnosti, ale i jeho řídicím centrem. 

Rozhraní platformy chytré domácnosti na QLED televizoru.

Jednotlivé prvky (osvětlení, pračka, vysavač ...) jím můžete ovládat. Stejně tak například z rozhraní chladničky můžete ovládat i televizor - například z něj na displej ledničky přesměrovat právě vysílaný pořad. 

A nebo opačně, někdo zazvoní na zvonek, nebo se začne pohybovat a křičet dítě u elektronické chůvičky a v rohu obrazovky vyskočí notifikace, uživatel klikne a vidí, kdo zvoní, nebo co se v dětské postýlce děje.

Televizor integruje chytrého asistenta Bixby, kterým lze ovládat jak televizor, tak všechna kompatibilní IoT zařízení v domácí síti. Funguje i v ČR, ale zatím (a nejspíše ještě dlouho) nikoli v češtině.

Dva povzdechy

V uživatelském rozhraní operačního systému Tizen, který QLED televizory využívají, lze snadno přepínat několik uživatelských účtu - každý člen domácnosti tak může využívat své aplikace se svým nastavením a sdílet data se svým telefonem a cloudovými účty. Což je skvělé. 

Přepínání uživatelů ale nemá vliv na propracovaný doporučovací systém, který vám vyhledává a nabízí ty pořady, které by se vám na základě těch dříve sledovaných mohly líbit. Problém je, že pokud se u televizoru střídá osmileté dítě, šestnáctiletý student, maminka s oblibou v pořadech o vaření, tatínek ve sportovních přenosech a historických dokumentech a třeba ještě babička milující detektivky, tak z celého doporučujícího aparátu nezbude vůbec nic. Pokud bych o něčem doufal, že přijde se softwarovou aktualizací, tak právě o tomto.

Druhý povzdech se týká 4K obsahu. V USA se Samsung domluvil s několika poskytovateli videoobsahu a nabízí bezplatný kanál různých pořadů a videí v ultravysokém rozlišení. Evropský ekvivalent zatím není podle zástupců společnosti v plánu.

QLED televizory budou v úhlopříčkách 65" (165 cm) - 88" (224 cm), evropské ceny jsou stanoveny v rozpětí 1 699 až 6 299 eur, tedy zhruba 43 000 - 160 000 Kč. 

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Lehké, pohodlné, se skvělým obrazem. Nové XR brýle příjemně překvapily

První produkt, který jsme si na konferenci MWC 2023 v Barceloně mohli krátce vyzkoušet, jsou brýle TCL NxtWear S....

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše...

Nová prémiová sluchátka: Je lepší Apple, Bose, nebo Samsung?

Premium Otestovali jsme tři novinky zcela bezdrátových in-ear sluchátek pro náročnější až náročné posluchače. Doby, kdy...

Televizory Samsung se naučí funkci, kterou jsme nečekali, ale chyběla nám

To že někdo v obýváku sleduje televizor Philips poznáte i z chodníku – pokojem se rozlévají dynamicky měnící se barvy,...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...