Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

New York (Od zpravodaje Technet.cz) - Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení jedním kabelem, který se postará o všechny signály, napájení a takzvaný Ambient režim, ve kterém má být televizor krásný či užitečný, i když se na něj nedíváte.

Nový QLED televizor Samsung. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Tu největší „pecku“ z konference First Look 2018 společnosti Samsung, 8K televizor s dopočítáváním obrazu systémem umělé inteligence, jsme přinesli v samostatném článku zde: Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání. Výborné nápady a docela podstatná vylepšení však provází celou novou generaci QLED televizorů.

Začněme tím podstatným, kvalitou obrazu.

QLED televizory zatím, oproti konkurenční technologii OLED, zaostávaly v jednom aspektu: v podání černé barvy. Na rozdíl od OLEDu, kde světlo produkuje každý pixel samostatně, a pokud se vypne, tak nijak nesvítí, využívá QLED podsvětlovací panel, jehož světlo mírně prosvítá i tam, kde má být úplná tma - a černá je tak více či méně šedá. Nakolik se to v obrazu projeví, záleží na takzvaném lokálním stmívání (local dimming), tedy schopnosti televizoru vypnout tu část podsvětlovacího panelu, nad kterou je kreslen tmavý obraz (nebo má být černá barva). Takovýchto segmentů byly zpravidla maximálně desítky, zcela výjimečně stovky.

Samsung

S takřka chybějícími rámečky kolem obrazu dnes design televizoru tvoří hlavě podstavce a stojánky a také řešení zadní strany.

Pro řady Q9F a Q9S letos Samsung uvádí takzvaný Micro Full Array podsvětlovací panel, který má těchto zhášecích zón více než 20 000 (přesné číslo záleží na velikosti úhlopříčky). Na ukázkách, které jsme na představení v newyorské Amercian Stock Exchange viděli, je to veliký kvalitativní skok vpřed. A to je dobře.

Podání černé barvy totiž byla jedna z mála slabin QLED technologie. Mezi klady naopak patří vysoký světelný výkon, který využijete zejména při sledování videa s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a také při sledování v plně osvětlené místnosti. Letošní QLED panely mají mít maximální jasový výkon „větší než 1000 nitů“, přesná čísla se výrobce rozhodl nezveřejnit, a když jsme se zeptali na důvod, odpověď jsme nedostali. 

QLED panely dokážou zobrazit plný DCI-P3 barevný prostor, a to i při vysokém jasovém výkonu u HDR. Televizory jsou připravené pro reprodukci dle nejnovějšího (a především otevřeného) standardu HDR-10 Plus. 

Připojení „neviditelným“ kabelem

Trend redukce kabelového houští za televizorem pokračuje i letos. Zatímco loni vedly k QLED televizorům kabely dva - tenoučký optický s obrazem, zvukem a datovou komunikací a jeden silnější napájecí, letos si zobrazovač vystačí s kabelem pouze jedním. K optickým vláknům totiž přibylo i metalické vedení napájení. 

Jeden kabel na vše

Obraz, zvuk, data, napájení - vše v jednom tenoučkém kablíku.

To znamená, že televizor můžete doma nainstalovat, kdekoli uznáte za vhodné, a není třeba zohlednit dostupnost elektrické zásuvky, nebo třeba anténní přípojky - stačí k němu natáhnout jeden tenoučký kablík. Na jeho opačný konec pak připojíte takzvaný One Connect Box, který oproti dřívějším verzím povyrostl, nejspíše právě proto, že obsahuje i napájecí část. 

K One Connect Boxu připojíte všechny signálové zdroje, anténu a kabel od internetového routeru (a ono kabelové houští tak přesunete někam, kam není vidět). Pohled na zadní panel prozradí, že výrobce už nepočítá s připojením starší elektroniky - jsou tam je HDMI, USB, ethernetový port a anténa. Je to logické, ale na druhou stranu možnost připojit například na půdě uložený VHS videorekordér a pustit si letité domácí záznamy z kamery, už prostě není.

Instalace pro sklerotiky

Maximálně zjednodušená byla instalace televizoru. Jednak ta fyzická - pověšení na zeď je vyřešeno jednoduchou kovovou deskou, do které potom zaháknete již na televizoru připevněný protikus. Podstatné je, že lze v širokém rozmezí natáčet i naklápět, takže se nemůže stát, že budete koukat na křivě pověšený televizor. Mechanismus držáku je navíc velmi tenký, televizor tak od stěny odstává jen minimálně.

Závěs na stěnu

Nový závěs televizoru jej dokáže přesně „usadit“ i po instalaci.

S uvedením do provozu pomůže aplikace pro chytrý telefon - sama rozpozná televizor, pomocí průvodce provede nastavením a výběrem aplikací, které mají být v televizoru dostupné. Přímo z telefonu převezme jejich přihlašovací údaje. a tak nemusíte zadávat zadaná hesla ani přihlašovací údaje. Ani na wi-fi, ani na Netflix.

Drobné zjednodušení čeká i hráče her - jakmile televizor detekuje jako zdroj signálu herní konzoli (nebo spuštění vestavěné aplikace SteamLink), automaticky se přepne do herního režimu. V něm má takzvaný „input lag“ (čas, který uplyne od vstupu signálu do televizoru po jeho zobrazení na obrazovce, což je pro hráče důležitý údaj) 16 ms, což je velmi slušná hodnota.

Konec černých obdélníků

S rostoucími úhlopříčkami televizorů - letos má mít polovina v USA prodaných televizorů úhlopříčku 65" nebo větší - vzniká jedna nepříjemnost. Když je televizor vypnutý, máte doma na stěně nebo na stojanu veliký černý obdélník.

Nové QLED televizory nabízejí takzvaný Ambient režim, se kterým by měla být obrazovka zapnutá vždy, když je někdo ve stejné místnosti. Na obrazovce mohou být například hodiny a kalendář. Může tam být statický obraz, jak fotografie majitele, tak i některý z on-line obrazové databáze televizoru. Může tam být animace, například vodní hladina. Může se zobrazovat stručné zpravodajství, v USA na tom Samsung spolupracuje s The New York Times.

A nebo můžete nechat televizor téměř úplně zmizet. Umožní to aplikace v chytrém telefonu, kterou na stěně nainstalovaný televizor i s okolní stěnou vyfotíte. Aplikace dopočítá pokračování vzoru a struktury povrchu stěny a vyplní jím plochu televizoru. V druhém kroku, opět pomocí aplikace, výsledek sladíte barevně i jasově.

Ambient režim
Ambient režim

Efekt splynutí televizoru s pozadím. Nastavení trvá asi tak minutu a výsledek je velmi dobrý (na fotce zkreslený).

Výsledek, alespoň na připravených příkladech, byl velmi dobrý - ale fotoaparátem nezachytitelný, na snímku je obraz na televizoru vždy barevně i jasově posunut.

Televizor má být v tomto režimu velmi úsporný, respektive má spotřebovávat o 40 procent méně energie než v běžném provozu. Ani v ambientním režimu nemá být stále, pokud v místnosti nikoho neregistruje (dle signálu mobilního telefonu), pak může obrazovku po nastavené době vypnout.

Otázkou samozřejmě zůstává, zda budou zákazníci ochotní amortizovat drahý zobrazovač tímto způsobem - každá hodina zobrazení hodin, novin, nebo tapety ukrajuje ze zhruba 15 000hodinové životnosti panelu. 

Televizor jako střed internetu věcí

Korejský gigant i nadále buduje svoji IoT platformu SmartThings, přičemž televizor může být nejen součástí tohoto ekosystému chytré domácnosti, ale i jeho řídicím centrem. 

Rozhraní SmartThings

Rozhraní platformy chytré domácnosti na QLED televizoru.

Jednotlivé prvky (osvětlení, pračka, vysavač ...) jím můžete ovládat. Stejně tak například z rozhraní chladničky můžete ovládat i televizor - například z něj na displej ledničky přesměrovat právě vysílaný pořad. 

A nebo opačně, někdo zazvoní na zvonek, nebo se začne pohybovat a křičet dítě u elektronické chůvičky a v rohu obrazovky vyskočí notifikace, uživatel klikne a vidí, kdo zvoní, nebo co se v dětské postýlce děje.

Televizor integruje chytrého asistenta Bixby, kterým lze ovládat jak televizor, tak všechna kompatibilní IoT zařízení v domácí síti. Funguje i v ČR, ale zatím (a nejspíše ještě dlouho) nikoli v češtině.

Dva povzdechy

V uživatelském rozhraní operačního systému Tizen, který QLED televizory využívají, lze snadno přepínat několik uživatelských účtu - každý člen domácnosti tak může využívat své aplikace se svým nastavením a sdílet data se svým telefonem a cloudovými účty. Což je skvělé. 

Přepínání uživatelů ale nemá vliv na propracovaný doporučovací systém, který vám vyhledává a nabízí ty pořady, které by se vám na základě těch dříve sledovaných mohly líbit. Problém je, že pokud se u televizoru střídá osmileté dítě, šestnáctiletý student, maminka s oblibou v pořadech o vaření, tatínek ve sportovních přenosech a historických dokumentech a třeba ještě babička milující detektivky, tak z celého doporučujícího aparátu nezbude vůbec nic. Pokud bych o něčem doufal, že přijde se softwarovou aktualizací, tak právě o tomto.

Druhý povzdech se týká 4K obsahu. V USA se Samsung domluvil s několika poskytovateli videoobsahu a nabízí bezplatný kanál různých pořadů a videí v ultravysokém rozlišení. Evropský ekvivalent zatím není podle zástupců společnosti v plánu.

QLED televizory budou v úhlopříčkách 65" (165 cm) - 88" (224 cm), evropské ceny jsou stanoveny v rozpětí 1 699 až 6 299 eur, tedy zhruba 43 000 - 160 000 Kč. 

  • Nejčtenější

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

V Nizozemsku vědci zaznamenali případ úmrtí ženy, která se podruhé nakazila virem SARS-CoV-2. Jak naznačují i okolnosti...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Stahujte zdarma: věc, kterou při vyhledávání na Googlu už nedáte z ruky

Aktivujte si náhledy webových stránek z vyhledávání nejen přes Google pomocí SearchPreview. Virtuálním ukazovátkem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Messenger od Facebooku se mění. Má nové logo i funkce, ale nelíbí se všem

Uživatele tento týden přivítalo nové logo komunikační aplikace Messenger. Naznačuje tím, že se pokračuje v ohlašovaném...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Samsung nás protáhl virtuálním domem, za novinkami se musíte přestěhovat

Někdo „náhradní program“ na covidem sešněrovaném veletrhu IFA 2020 řeší obyčejným streamem, Samsung si pro novináře...

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Staré byly lepší. I tak nový „kazeťák“ odvede dobrou práci

Vyzkoušeli jsme kazetový magnetofon TEAC W-1200, který přišel na trh zhruba dvě desetiletí poté, co kazety přestaly...

Našli jsme zřejmě nejlepší in-ear sluchátka pro práci i studium na dálku

Zcela bezdrátových in-ear sluchátek nám prošlo rukama ohromné množství. U většiny z nich mělo smysl řešit zvuk, pohodlí...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...