S novými digitálními fotoaparáty má umět fotit i mimino

aktualizováno 
Trendy digitální fotografie pro letošní rok na veletrhu CES ukázaly, že ani běžný uživatel nemusí mít obavy ze špatně pořízených snímků. Do spotřební oblasti přicházejí další technologie z profesionálnějších přístrojů.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na letošním CESu jsme zaznamenali několik nových cest, po kterých se bude pravděpodobně digitální fotografie ubírat. Nepřehlédnutelným trendem je snaha výrobců co nejvíce zjednodušit a tedy i zpřístupnit fotografování i relativně nezkušeným fotografům.

Fotoaparáty vyšších kategorií jsou vybavené novými špičkovými technologiemi a zároveň disponují sadou automatických režimů včetně speciálních automatických programů. Příkladem je nový Samsung NX10 s automatikou, která zaručí správné naexponování fotografie i ve složitějších světelných podmínkách. Právě model NX 10 ukazuje, že náročné funkce najdete nejen v digitálních zrcadlovkách, ale už i v cenově dostupnějších fotopřístrojích a postupně se objeví jistě i v menších kompaktech.

Kompakty útočí

Přestože mobily zvládající fotografování ve vysokém rozlišení jsou již běžně dostupným standardem, překvapivě se nejvíce novinek objevilo právě v kategorii levných digitálních kompaktů.

Tento rok přinese finální útok v možnosti natáčet videozáznam ve full HD rozlišení, a to i u cenově velmi dostupných kompaktů. S tím souvisí produkce nových velkokapacitních paměťových karet s vysokou přenosovou rychlostí, které umožní několikahodinové záznamy v HD kvalitě. - čtěte Kapacita 64 GB, rychlost 800 Mbit/s. SD karty slaví deset let a drtí konkurenci

3D se nevyhnulo ano fotografii

Jednou z nových a velmi zajímavých technologií budoucnosti je stereoskopické 3D snímání. Tuto funkci nabízí například model Fujifilm W1, který disponuje dvěma snímači a objektivy. Můžete přepínat mezi 2D a 3D snímáním.

Zatím je tato technologie relativně drahá, takže její všeobecné prosazení i oblibu mezi fotografy vidím spíše jako problematickou či jako pouze doplňkovou. Co se týká celkového trendu, tak obecným standardem se stane čtrnáctimegapixelové rozlišení a daleko rozšířenější než dosud budou širokoúhlé objektivy, jejich ohnisko bude začínat na 26 až 28 milimetrech.

Samsung NX10

Samsung NX10

Představíme si ty nejzajímavější modely a začneme zástupcem vyšší kategorie - zrcadlovkou bez zrcátka, tedy zmíněným modelem Samsung NX 10.

Tento malý, lehký a ergonomický fotoaparát je přes svou kompaktnost vybaven 14,6megapixelovým snímač CMOS velikosti APS-C. Dalším lákadlem na zákazníky bude jistě velký třípalcový barevný AMOLED displej (nechybí ovšem ani elektronický hledáček s vysokým rozlišením 921 000 pixelů). Model NX10 umožňí výměnu objektivu, bohužel v současnosti jsou k dispozici jen tři objektivy: dva stabilizované 18–55 mm a 55–200 mm, jeden s pevným ohniskem 30 mm/F2.

Ve výbavě nechybí ani manuální režim nebo prioritní programy. NX10 ovšem disponuje také řadou inteligentních funkcí, které umožňují amatérům pořizovat kvalitní fotografie. Funkce "Smart Auto" automaticky vyhodnotí prostředí a zvolí správný režim. Funkce "Smart Range" umožňuje realisticky zachytit světlé a tmavé zóny na jednom snímku a systém "Supersonic Dust Reduction" chrání obrazový snímač před prachovými částicemi, které často snižují kvalitu obrázku.

Specifikace Samsung NX10

 • Snímač: CMOS APS-C, 14,6 miliónů pixelů
 • Citlivost: 100 - 3200 ISO
 • Úprava expozice: automatika, prioritní režimy, manuální režim, korekce ± 2,0 EV po 0,3 EV krocích
 • AMOLED panel: úhlopříčka 3 palce
 • Napájení: Li-Ion akumulátor
 • Cena: dosud nestanovena
 • Dostupnost: březen 2010
Sony A450

Sony A450

Opravdovou digitální zrcadlovku představila společnost Sony. Model DSLR-A450 je vybaven CMOS snímačem Exmor s 14,2 miliony efektivních obrazových buněk, přičemž rozsah citlivosti je od ISO 200 až do ISO 12 800. Novinka zaujme především tím, že díky novému obrazovému procesoru BIONZ umí vysokorychlostní sériové snímání, a to o frekvenci až 5 snímků za vteřinu, přičemž v režimu priority času (při nastavení AF a AE na začátku snímání) se frekvence zvyšuje až na 7 snímků za vteřinu.

Za pozornost stojí režim "Auto HDR", který dokáže do jednoho snímku spojit jasně osvětlené plochy i detaily zastíněných míst. Fotoaparát je totiž schopen pořídit dva snímky za sebou, vždy s jinou expoziční hodnotou, které následně automaticky prolne. Výsledkem by měl být detailně prokreslený snímek s vysokým dynamickým rozsahem. V režimu Live View budete mít pod kontrolou manuální ostření v reálném čase. Nechybí, jak už je dobrým zvykem, stabilizátor obrazu SteadyShot INSIDE.

Specifikace Sony DSLR-A450

 • Snímač: CMOS APS-C, 14,6 miliónů pixelů
 • Citlivost: 200 - 12800 ISO
 • Úprava expozice: automatika, prioritní režimy, manuální režim, korekce ± 2,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 2,7 palce
 • Napájení: Li-Ion akumulátor
 • Cena: dosud nestanovena
Panasonic DMC-FS33

Panasonic DMC-FS33

Ze záplavy kompaktů jsem vybrali modely s dotykovým LCD displejem. Hned dva takové představila společnost Panasonic. Model DMC-FS33 má třípalcový dotykový LCD displej, v CCD snímači pak má 14,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Zajímavá je ovšem hlavně optika: až 8x optický zoom a možnost širokoúhlých záběrů (rozsah ohnisek 28 - 224 mm). S modelem lze ukládat video v HD kvalitě. Povedený je i ultratenký (jen 18,6 mm) digitální fotoaparát DMC-FP3, který kromě atraktivního designu s opět třípalcovým dotykovým displejem nabídne 14megapixelové rozlišení fotografií a až čtyřnásobný optický zoom a opět HD video.

Sony TX7

Sony TX7

Také aktivní Sony představilo fotopřístroj z této kategorie: model TX7 zaujme nejenom obrovským 3,5palcovým dotykovým displejem, ale také možností natáčet video ve full HD kvalitě. Jinak je model kombinací desetimegapixelového rozlišení a čtyřnásobného optické přiblížení. Samozřejmostí je optický stabilizátor obrazu.

Kodak SLICE

Kodak SLICE

Mezi dotykové kompakty uvede na trh svou novinku i Kodak. Jeho jednoduše ovladatelný expoziční automat "SLICE Touchscreen Camera" je, jak už název napovídá, tenký kapesní kompakt vybaven širokoúhlým 3,5palcovým dotykovým LCD displejem. Objektiv SCHNEIDER-KREUZNACH s optickým stabilizátorem nabízí až 5-násobné optické přiblížení. Jinak to je 14megapixelový fotoaparát s možností natáční HD videa, což potvrzuje v úvodu zmíněný trend letošního roku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz