S novými digitálními fotoaparáty má umět fotit i mimino

aktualizováno 
Trendy digitální fotografie pro letošní rok na veletrhu CES ukázaly, že ani běžný uživatel nemusí mít obavy ze špatně pořízených snímků. Do spotřební oblasti přicházejí další technologie z profesionálnějších přístrojů.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na letošním CESu jsme zaznamenali několik nových cest, po kterých se bude pravděpodobně digitální fotografie ubírat. Nepřehlédnutelným trendem je snaha výrobců co nejvíce zjednodušit a tedy i zpřístupnit fotografování i relativně nezkušeným fotografům.

Fotoaparáty vyšších kategorií jsou vybavené novými špičkovými technologiemi a zároveň disponují sadou automatických režimů včetně speciálních automatických programů. Příkladem je nový Samsung NX10 s automatikou, která zaručí správné naexponování fotografie i ve složitějších světelných podmínkách. Právě model NX 10 ukazuje, že náročné funkce najdete nejen v digitálních zrcadlovkách, ale už i v cenově dostupnějších fotopřístrojích a postupně se objeví jistě i v menších kompaktech.

Kompakty útočí

Přestože mobily zvládající fotografování ve vysokém rozlišení jsou již běžně dostupným standardem, překvapivě se nejvíce novinek objevilo právě v kategorii levných digitálních kompaktů.

Tento rok přinese finální útok v možnosti natáčet videozáznam ve full HD rozlišení, a to i u cenově velmi dostupných kompaktů. S tím souvisí produkce nových velkokapacitních paměťových karet s vysokou přenosovou rychlostí, které umožní několikahodinové záznamy v HD kvalitě. - čtěte Kapacita 64 GB, rychlost 800 Mbit/s. SD karty slaví deset let a drtí konkurenci

3D se nevyhnulo ano fotografii

Jednou z nových a velmi zajímavých technologií budoucnosti je stereoskopické 3D snímání. Tuto funkci nabízí například model Fujifilm W1, který disponuje dvěma snímači a objektivy. Můžete přepínat mezi 2D a 3D snímáním.

Zatím je tato technologie relativně drahá, takže její všeobecné prosazení i oblibu mezi fotografy vidím spíše jako problematickou či jako pouze doplňkovou. Co se týká celkového trendu, tak obecným standardem se stane čtrnáctimegapixelové rozlišení a daleko rozšířenější než dosud budou širokoúhlé objektivy, jejich ohnisko bude začínat na 26 až 28 milimetrech.

Samsung NX10

Samsung NX10

Představíme si ty nejzajímavější modely a začneme zástupcem vyšší kategorie - zrcadlovkou bez zrcátka, tedy zmíněným modelem Samsung NX 10.

Tento malý, lehký a ergonomický fotoaparát je přes svou kompaktnost vybaven 14,6megapixelovým snímač CMOS velikosti APS-C. Dalším lákadlem na zákazníky bude jistě velký třípalcový barevný AMOLED displej (nechybí ovšem ani elektronický hledáček s vysokým rozlišením 921 000 pixelů). Model NX10 umožňí výměnu objektivu, bohužel v současnosti jsou k dispozici jen tři objektivy: dva stabilizované 18–55 mm a 55–200 mm, jeden s pevným ohniskem 30 mm/F2.

Ve výbavě nechybí ani manuální režim nebo prioritní programy. NX10 ovšem disponuje také řadou inteligentních funkcí, které umožňují amatérům pořizovat kvalitní fotografie. Funkce "Smart Auto" automaticky vyhodnotí prostředí a zvolí správný režim. Funkce "Smart Range" umožňuje realisticky zachytit světlé a tmavé zóny na jednom snímku a systém "Supersonic Dust Reduction" chrání obrazový snímač před prachovými částicemi, které často snižují kvalitu obrázku.

Specifikace Samsung NX10

 • Snímač: CMOS APS-C, 14,6 miliónů pixelů
 • Citlivost: 100 - 3200 ISO
 • Úprava expozice: automatika, prioritní režimy, manuální režim, korekce ± 2,0 EV po 0,3 EV krocích
 • AMOLED panel: úhlopříčka 3 palce
 • Napájení: Li-Ion akumulátor
 • Cena: dosud nestanovena
 • Dostupnost: březen 2010
Sony A450

Sony A450

Opravdovou digitální zrcadlovku představila společnost Sony. Model DSLR-A450 je vybaven CMOS snímačem Exmor s 14,2 miliony efektivních obrazových buněk, přičemž rozsah citlivosti je od ISO 200 až do ISO 12 800. Novinka zaujme především tím, že díky novému obrazovému procesoru BIONZ umí vysokorychlostní sériové snímání, a to o frekvenci až 5 snímků za vteřinu, přičemž v režimu priority času (při nastavení AF a AE na začátku snímání) se frekvence zvyšuje až na 7 snímků za vteřinu.

Za pozornost stojí režim "Auto HDR", který dokáže do jednoho snímku spojit jasně osvětlené plochy i detaily zastíněných míst. Fotoaparát je totiž schopen pořídit dva snímky za sebou, vždy s jinou expoziční hodnotou, které následně automaticky prolne. Výsledkem by měl být detailně prokreslený snímek s vysokým dynamickým rozsahem. V režimu Live View budete mít pod kontrolou manuální ostření v reálném čase. Nechybí, jak už je dobrým zvykem, stabilizátor obrazu SteadyShot INSIDE.

Specifikace Sony DSLR-A450

 • Snímač: CMOS APS-C, 14,6 miliónů pixelů
 • Citlivost: 200 - 12800 ISO
 • Úprava expozice: automatika, prioritní režimy, manuální režim, korekce ± 2,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 2,7 palce
 • Napájení: Li-Ion akumulátor
 • Cena: dosud nestanovena
Panasonic DMC-FS33

Panasonic DMC-FS33

Ze záplavy kompaktů jsem vybrali modely s dotykovým LCD displejem. Hned dva takové představila společnost Panasonic. Model DMC-FS33 má třípalcový dotykový LCD displej, v CCD snímači pak má 14,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Zajímavá je ovšem hlavně optika: až 8x optický zoom a možnost širokoúhlých záběrů (rozsah ohnisek 28 - 224 mm). S modelem lze ukládat video v HD kvalitě. Povedený je i ultratenký (jen 18,6 mm) digitální fotoaparát DMC-FP3, který kromě atraktivního designu s opět třípalcovým dotykovým displejem nabídne 14megapixelové rozlišení fotografií a až čtyřnásobný optický zoom a opět HD video.

Sony TX7

Sony TX7

Také aktivní Sony představilo fotopřístroj z této kategorie: model TX7 zaujme nejenom obrovským 3,5palcovým dotykovým displejem, ale také možností natáčet video ve full HD kvalitě. Jinak je model kombinací desetimegapixelového rozlišení a čtyřnásobného optické přiblížení. Samozřejmostí je optický stabilizátor obrazu.

Kodak SLICE

Kodak SLICE

Mezi dotykové kompakty uvede na trh svou novinku i Kodak. Jeho jednoduše ovladatelný expoziční automat "SLICE Touchscreen Camera" je, jak už název napovídá, tenký kapesní kompakt vybaven širokoúhlým 3,5palcovým dotykovým LCD displejem. Objektiv SCHNEIDER-KREUZNACH s optickým stabilizátorem nabízí až 5-násobné optické přiblížení. Jinak to je 14megapixelový fotoaparát s možností natáční HD videa, což potvrzuje v úvodu zmíněný trend letošního roku.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Najdete na iDNES.cz