RIAA se chystá ničit počítače pirátů účinnými softwarovými zbraněmi

aktualizováno 
RIAA přitvrzuje v boji proti internetovým pirátům. Organizace vyvíjí nové nástroje, které by měly spolehlivě "sestřelit" počítače uživatelů, nabízejících na internetu copyrightovaný materiál. Co utility s poetickými názvy Mráz a Ticho způsobí a jak se proti nim bránit?

Kolem copyrightové organizace RIAA je v posledních dnech velice rušno. Asociace amerického nahrávacího průmyslu svým urputným bojem proti internetovému pirátství celému odvětví spíše ubližuje, než pomáhá. Po stamiliardové pohledávce za provoz školní výměnné sítě a spamování uživatelů P2P "výchovnými" zprávami se připravuje na další válku. K vítězství mají hudebnímu průmyslu pomoci nové softwarové zbraně.

Vysokoškoláci bez peněz
Čtveřice univerzitních studentů byla obviněna z organizování výměnného obchodu s nelegálními kopiemi hudebních děl ve formátu MP3. Na základě sazby 150.000 USD za každou skladbu se výše náhrady škody vyšplhala na astronomických 97,8 miliard USD. Nakonec sice došlo k mimosoudní dohodě, takže školáci zaplatí celkovou částku ve výši "pouhých" 60 tisíc, nicméně i tím RIAA si proti sobě poštvala nejen všechny studenty, ale také představitele všech dotčených univerzit.

Podle spolužáka jednoho z obviněných "pirátů" sloužil engine pro vyhledávání jakýchkoliv dokumentů ve školní síti. Nebyl prioritně určen ke stahování hudby, studenti jej často využívali především k vyhledávání studijních materiálů. I těch 12 - 17,5 tisíce dolarů budou obvinění studenti splácet několik let. Na jedné ze škol dokonce uspořádali ve prospěch svého kolegy sbírku. Veškeré jejich finanční prostředky "poškození" umělci neuvidí. Poslouží k podpoře boje s pirátstvím.

Blízká setkání třetího druhu
Činovníci RIAA nedávno přistoupili k novému způsobu osvěty uživatelů P2P sítí. Organizace najala blíže nespecifikovanou firmu, jejíž zaměstnanci usedají ke klávesnicím a promlouvají k domnělým pirátům. Tento nápad překvapivě nepochází z hlavy Hilary Rosen, ale zástupců internetové společnosti Verizon. Ti totiž ve sporu o zveřejnění identity uživatele systému KaZaa argumentovali, že RIAA může vystopovaného jedince kontaktovat přímo přes chatové rozhraní síťového klienta, a nemusí obtěžovat providera.

RIAA se této myšlenky chytila s neuvěřitelnou rychlostí. Pracovníci firmy od minulého úterý již oslovili přes 200.000 uživatelů. Každý týden plánují rozeslat další miliony upozornění typu: "Zdá se, že z vašeho počítače nabízíte ostatním hudbu chráněnou autorským zákonem. Distribuce a stahování copyrightované hudby z internetu bez povolení majitele autorských práv je nelegální." Piráti jsou upozorněni, že je lze snadno identifikovat a hnát k trestně právní odpovědnosti.

V P2P sítích budou řádit Mráz a Ticho
RIAA se také vrací k oblíbenému tématu hackování počítačů připojených k P2P sítím. Na pokyn organizace je vyvíjeno několik specializovaných softwarových nástrojů. Zatímco jeden z nich "pouze" přesměruje adresy domácích stránek P2P služeb na knihovny s legálními downloady, další dva s prozaickými názvy Mráz a Ticho jsou o poznání drsnější. Mráz způsobí zatuhnutí počítače a uživatel, donucený k restartu, přijde o všechna aktuálně zpracovávaná data. Druhý program zapříčiní skutečné ticho v příbytku pirátově, neboť proskenuje pevný disk a smaže všechny "nelegální hudební kopie". Zatímco první z násilnické dvojice již je připraven k akci, na Tichu se stále pracuje. Dosud totiž omylem mazal i legální hudební soubory.

Obrana je snadná
Americká nahrávací asociace si patrně myslí, že zákon platí jen pro její soupeře. Taková činnost totiž nemá legislativní podporu, "hackerský" zákon Howarda Bermana v Kongresu nakonec neprošel. Uživatelé P2P se mohou bránit sami, a to velice jednoduše. K odhalení falešných, potenciálně infikovaných souborů již delší dobu slouží tzv. HASH klíče - každý unikátní soubor má vlastní klíč, s jehož pomocí lze identifikovat totožné kopie. Na síti FastTrack (KaZaa, Grokster...) zase o souborech vypovídá hodnocení kvality obsahu.

Proti dotěrným "chatařům", kteří narušují vaše soukromí, se rekrutují dobrovolníci z celého světa: Zaznamenávají IP adresy používané pracovníky copyrightových organizací a firem jimi najímaných. Pro zamezení přístupu neoprávněných osob k počítači pak stačí použít libovolný softwarový firewall nebo specializovanou aplikaci, např. PeerGuardian.

Vyplývá z toho jediné: stejně jako v případě ochran audio CD, i prostředky vynaložené na vývoj škodlivých aplikací jsou jen a jen vyhozené peníze, které by mohly být investovány mnohem účelněji - například na zlevnění fyzických nosičů a větší dostupnost legální hudby online. Ani ve čtvrtém roce bitev proti internetovému pirátství nahrávací společnosti nepochopily základní zákonitosti moderního trhu. Takto svou válku nikdy nevyhrají.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Český Netflix má háček. Chybí některé seriály nebo nové díly

Spuštění české verze streamovací služby videa na přání Netflix s sebou přineslo jednu nepříjemnost. Zmizel...

Opletená sluchátka do posilovny odvádějí pot, potahy lze vyprat

Adidas ve spolupráci se švédskou společností Zhound Industries na veletrhu IFA 2019 ukázal speciální sluchátka do...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Levnější je lepší. Nová reprosoustava B&O je fascinující, ale ne skvělá

Dánská značka Bang&Olufsen odjakživa vyrábí designově a někdy i technicky výjimečnou elektroniku. Vyzkoušeli jsme nový...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz