Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maličké i veliké. Aktivní bezdrátové reprosoustavy se Sony povedly

Otestovali jsme pět aktivních bezdrátových reprosoustav Sony. Všechny mají Bluetooth, dvě navíc i wi-fi. Čtyři hrají díky akumulátoru i bez zásuvky a jedna funguje i jako samostatný přehrávač a zvuková karta. Zvukově se až na několik výhrad velmi povedly.
Aktivní bezdrátové reprosoustavy Sony.

Aktivní bezdrátové reprosoustavy Sony. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Aktivní reprosystémy dnes často nahrazují dosluhující mikrosystémy. Je to logické, protože hudební sbírky se z desek, kazet a kompaktních disků přesouvají do digitálních souborů v počítačích, tabletech a chytrých telefonech, nebo jsou nahrazeny streamovacími službami. Pro mnoho lidí tak přehrávače ztrácejí smysl. Potřebují vlastně jen reprosoustavy se zesilovačem a nejlépe bezdrátovým připojením k mobilnímu zařízení sloužícímu jako zdroj zvuku.

Nejjednodušeji připojíte reprosoustavy přes Bluetooth. Má ho každý telefon i tablet a po spárování (pokud máte NFC, stačí se všech testovaných telefonů jen dotknout) můžete ihned přehrávat zvuk ze všech aplikací v mobilním zařízení. Nevýhodou je užší přenosové pásmo, a tedy i nižší zvuková kvalita přenášeného zvuku. Významným kvalitativním vylepšením je, když si reproduktor (a zdrojový přehrávač) poradí s kodekem AptX. Nutno říci, že všechny testované reprosoustavy dostávají z Bluetooth přenosu maximum, zkreslení výšek není ani v jednom případě dramatické.

Aktivní bezdrátové reprosoustavy Sony.

Mnohem lepší kvalitu přenosu nabízí wi-fi, zde můžete streamovat až v kvalitě PCM 44,1 KHz / 16 bit, tedy v kvalitě hudebního CD. Wi-fi (nebo metalické připojen k síti) přináší další výhody. U některých hudebních služeb reproduktor komunikuje přímo se serverem služby, a šetří tak vaši domácí síť a baterii telefonu či tabletu. A pokud máte tablet či telefon od Applu, vyplatí se zvolit proprietární AirPlay spojení.

Mohou malé reproduktory hrát? Díky ekvalizacím ano

Co bylo dříve doménou reprosoustav Bose, dnes již umí mnoho výrobců: malé reproduktory, které hrají jako velké, nebo přinejmenším podstatně větší. Reprodukce mnohých aktivních reprosystémů totiž působí vůči jejich velikosti často poněkud nepatřičně, a příchozí posluchač tak má v místnosti tendenci hledat reproduktor větší, nebo alespoň pátrat po doplňkovém subwooferu.

Není to samozřejmě výsledek nějaké magie, ale matematiky a akustiky. Vestavěné ekvalizační obvody zvuk přepracují tak, aby po reprodukci malými reproduktory ve „stísněných podmínkách“ malé reprosoustavy a s využitím rezonátoru a dalších prvků ozvučnice zněl co nejlépe. Právě čarování se signálem umožňuje miniaturním reproduktorkům v chytrých telefonech alespoň trochu hrát a malým reprosoustavám hrát jako reprosoustavy mnohem větší.

Pokud je hudba vaší vášní a čas trávíte jejím soustředěným poslechem, pak uděláte lépe, když se poohlédnete po kvalitní komponentní sestavě s většími reproduktory, které respektují fyzikální a akustické zákony. Pokud hudbu rádi posloucháte jako kulisu při práci a chcete si užívat komfortu poslechu z chytrého telefonu a cloudových hudebních služeb, pak jsou bezdrátové aktivní reprosystémy dobrou volbou.

SRS-X11: prcek co může hrát ve dvou a umí telefonovat

Krychlička s oblými hranami je vybavena jedním reproduktorem a dvěma postranními pasivními rezonátory, které pomáhají s reprodukcí nižších kmitočtů. Párování s telefonem je díky NFC otázkou jednoho dotyku, ale pokud váš telefon NFC nemá, spárovat je můžete i ručně.

Maličká SRS-X11 může hrát i v páru s druhým SRS-X11. Potěší i jako roztomilé a...

Zajímavou funkci má tlačítko „add“ na zadní stěně, které pomůže připojit druhý SRS-X11. Ten může reprodukovat totéž co první, a ozvučit tak větší prostor, nebo si mohou stereofonní signál rozdělit a jeden reprodukovat pravý a druhý levý kanál. Vzhledem k tomu, že do Česka dorazil jen jeden předvzorek, jsme tuto funkci nevyzkoušeli.

Z reproduktoru můžete ovládat hlasitost reprodukce, přijmout telefonní hovor nebo jej dokonce vyvolat. Pokud tak máte telefon nastavený, vyzve vás jeho prostřednictvím k hlasovému zadání čísla nebo jména volaného. Díky vestavěnému mikrofonu pak reproduktor funguje i jako handsfree, což může být milé například na stole v kanceláři.

Kvalita hovoru je perfektní, mikrofon je citlivý, rozhodně na něj nemusíte zvyšovat hlas. Dobře potlačuje zpětné snímání hlasu z reproduktoru, takže se osoba na druhé straně neslyší z ozvěny.

Reprodukce hudby je překvapivě kultivovaná a příjemná, zvuk nesklouzává k „vyhrocené“ agresivitě mnohých podobně malých reproduktorků, nemáte pocit, že by byl ždímán. K tomu dojde až při překvapivě vysoké hlasitosti, kdy sice nechraptí, ale zmizí dynamika a vše se slije. Díky rezonátorům se reproduktoru daří vytvořit pocit objemu zvuku a přítomnosti i nižších kmitočtů. Vokál je poměrně čistý a dobře srozumitelný. Výšky nesahají příliš vysoko, výrobce je nejspíše vyvážil vůči nízkým kmitočtům, díky čemuž máte při poslechu pocit vyrovnanosti.

Maličká SRS-X11 může hrát i v páru s druhým SRS-X11. Potěší i jako roztomilé a kvalitní handsfree na stůl.

USB napájení/nabíjení, analogový linkový zvukový vstup a „Add“ pro spárování s dalším reproduktorem.

Vestavěný akumulátor podle výrobce vydrží dvanáct hodin reprodukce. Samozřejmě záleží na hlasitosti, ale na osmihodinovou výdrž se spolehnout můžete. Dobijete jej pomocí micro USB kabelu jakoukoli USB nabíječkou. A kdo by chtěl poslouchat z přehrávače bez Bluetooth, může jej připojit klasickým kabelem s 3,5mm Jack konektorem.

V prodeji bude v pěti barvách, včetně modré a červené. Hrany krychle měří 6 centimetrů, celá váží 220 gramů. Cena nebyla stanovena, odhadujeme na 2 200 Kč.

Závěr: Překvapivě schopná miniaturní cestovní reprosoustavička, která dobře poslouží jako hlasité handsfree.

SRS-X33: překvapivě velký zvuk v malém balení

Větší bratříček měří stejně jako tři X11 postavené vedle sebe, váží pak docela úctyhodných 720 gramů. Na tom se podepisuje jak pevná ozvučnice, která nerezonuje ani při vysokých hlasitostech, tak i akumulátor. Ten se nijak neunavil ani po sedmi hodinách poslechu ve střední hlasitosti. Párování je opět jednoduché díky NFC.

SRS-X33 je vhodný pro časté přenášení. Velmi dobrý výdrž na akumulátory se snoubí s překvapivným zvukovým projevem.

Na rozdíl od X11 nemůžete připojit dva najednou, reproduktor je sám o sobě stereofonní, i když díky vzdálenosti měničů není stereofonní efekt nikterak výrazný. Reprodukci mají na starost dva širokopásmové reproduktory a jeden pasivní rezonátor. I X33 umí fungovat jako handsfree. Kvalita snímání mikrofonu byla trochu horší než u X11, opět bez echa a opět perfektně srozumitelně, ale tentokrát méně přirozeně.

Výrobce přibalil podporu firemního kódování LDAC, což je efektivnější komprese zvuku pro přenos přes Bluetooth. Díky němu dochází k menším kvalitativním ztrátám než u standardního kódování u protokolu A2DP. Je to vlastně firemní obdoba kodeku AptX, bohužel zatím mnohem méně rozšířená a vzájemně nekompatibilní. Tlačítkem „Sound“ můžete navíc aktivovat funkci DSSE, která má obnovit ztrátovými kompresemi pošramocenou kvalitu streamované hudby (a o jejímž významu nejsme v tomto případě přesvědčeni).

Zvukově se reproduktor povedl. Reprodukce je velmi příjemná, hutná, živá, s překvapivě plně působícími hloubkami. Spolu s nimi se snížil i deficit výšek, takže má posluchač příjemný pocit, že toho reprodukci tolik nechybí. Umí hrát i poměrně nahlas a neztrácí přitom na živosti, rychlosti, důrazu a dynamice. Teprve když to přeženete, vytratí se dynamika a zvuk se nepříjemně slije, stále však nechraptí, ani nedrnčí. Zároveň plnost a příjemné náznaky hloubek nemizí ani při tiché reprodukci. Naopak, při tiché a středně hlasité reprodukci znějí nejlépe.

SRS-X33 má velikost tří SRS-X11 postavených vedle sebe.

USB napájecí/nabíjecí port a linkový analogový zvukový vstup.

Neporadí si s každým žánrem. Nejméně se nám reproduktor líbil při reprodukci tvrdší rockové hudby a složitých akustických pasážích, tam ztrácí dech opravdu rychle.

Opět nechybí analogový zvukový vstup na konektoru Jack 3,5 mm a micro USB port pro nabíjení akumulátoru. Cena nebyla stanovena, odhadujeme na 3 500 Kč.

Závěr: Snadno přenosná reprosoustava vytvoří překvapivě slušný zvuk kdekoli bez ohledu na přítomnost elektrické energie. Kvalitou zvuku přitom strčí do kapsy i leckteré mnohem větší aktivní reprosoustavy.

SRS-X55: více výkonu a ostřejší podání

X55 si samostatnou recenzi skoro nezaslouží, protože od X33 se funkčně v podstatě  neliší. Oproti X33 nabízí navíc jen USB port, kterým můžete z akumulátoru reproduktoru nabíjet mobilní zařízení. X55 tak vlastně poslouží i jako obří battery-pack, nebo jako USB nabíječka, když bude připojen do sítě.

SRS-X55 nám rozměry připomínal staré přenosné tranzistorové rádio. Hraje však podstatně lépe.

Reproduktor je fyzicky větší (12 × 22 × 5 cm), těžší (1,14 kg) a mnohem výkonnější než menší sourozenci. Nenabijete jej však USB nabíječkou, místo ní výrobce přibalil adaptér, který velikostí připomíná spíše napájení k notebooku. Jak jsme předeslali dříve, i tato reprosoustava obsahuje akumulátor, a tak ji můžete vzít třeba na chatu. 

Hůře než u menších sourozenců však funguje funkce hlasitého handsfree, zvuk snímaný mikrofonem je rušený brumem. To by mohla být i chyba kusu, více vzorků však v Česku není, a tak to nemůžeme ověřit.

Reprosoustava dostala do vínku dva širokopásmové reproduktory a jeden pasivní rezonátor. Jen vše ve větším balení. Spolu s výkonnějším zesilovačem tak dokáže poměrně nahlas ozvučit celý obývák.

SRS-X55 má rezonátory umístěné na zadní straně. USB port slouží pro napájení telefonů, tabletů, nebo přehrávačů.

Funkčně příbuzný s předcházejícím modelem, má však výrazně vyšší výkon a mohutnější basy.

Zatímco u menších modelů jsme chválili kultivovanou reprodukci, u X55 nemůžeme. Zvuk je ostřejší, při vyšší hlasitosti může působit až zbytečně agresivně. Jinak opět platí, že navzdory rozměrům hraje překvapivě plně, výrazně, dynamicky a s důraznými basy. Ale stejně jako u předchozích modelů mu nejvíce sluší tišší poslech.

Cena nebyla stanovena, odhadujeme 4 500 Kč.

Závěr: Výkonný reproduktor s ostřejším zvukovým podáním.

SRS-X7: AirPlay, wi-fi a spousta funkcí a možností

X7 již není jednoduchý bluetooth reproduktor, i když tak může fungovat. Pro využití všech jeho funkcí jej však musíte připojit k wi-fi síti a do telefonu nainstalovat aplikaci SongPal. Instalace je trochu krkolomná a vyplatí se postupovat podle přibaleného návodu, protože je všechno, jen ne intuitivní. Po dokončení instalace reproduktor rozsvítil nečekané oranžové „tlačítko“ Update a nechali jsme jej aktualizovat.

K SRS-X7 se díky wi-fi připojí i elektronika Apple (AirPlay) a DLNA kompatibilní aplikace. Pro muziku si umí sáhnout na servery hudebních společností, například Spotify.

Aplikace SongPal sdruží vaše vybrané hudební aplikace z telefonu a zajistí, aby hrály z reproduktoru, nikoli z telefonu. Například u Deezeru, Spotify, TuneIn Radia telefon slouží jen k ovládání, ale pro hudbu si reproduktor sahá přímo na servery služby. U Hudba Play od Googlu však funguje jako prostředník a stream do reproduktoru přeposílá přes Bluetooth. Tak je to pochopitelně i při přehrávání hudby v telefonu uložené nebo poslechu FM rádia - při tom však musíte do telefonu připojit sluchátka, stínění kabelu totiž tradičně funguje jako anténa. Hezké na tom je, že uživatel způsob přenosu nemusí řešit, jen poslouchá. V aplikaci také nastavíte zvukový ekvalizér a režim spánku - v lehkém spánku (s vyšší spotřebou energie) lze zapnout i z mobilní aplikace, v hlubším spánku (úsporném) jej zapnete jen tlačítkem na vrchní stěně. 

SRS-X7 je vybaven i technologií AirPlay od společnosti Apple, můžete tak využít kvalitního bezdrátového přenosu mezi iPhony, iPady nebo počítači s iTunes. Potěší i DLNA certifikace, snadno jsme tak do reproduktoru ve vysoké kvalitě streamovali zvuk z počítače pomocí aplikace Jamcast. Stejně tak můžete streamovat i z mnoha aplikací v chytrých telefonech.

Reproduktor nemá funkci hlasitého handsfree.

K síti jej mimo wi-fi můžete připojit i ethernetovým kabelem a nechybí ani obligátní linkový analogový vstup. Telefony a tablety můžete opět nabít z akumulátoru vestavěného v reprosoustavě, pro připojení k napájení slouží rozměrný napájecí adaptér. Akumulátor podle výrobce vydrží šest hodin reprodukce bez wi-fi a tři hodiny s wi-fi. Reálně se pohybuje trochu pod touto hodnotou.

Reprodukci zvuku mají na starosti dva širokopásmové měniče a jeden společný basový reproduktor, podpořený dvojicí pasivních rezonátorů.

K výbavě nižších modelů přibyl ethernetový port, tlačítko WPS přihlášení k routeru a posuvný přepínač, kterým wi-fi vypnete (a šetříte akumulátor).

A docela se snaží, bas umí zahrát i docela hluboko, při vyšším vybuzení však ozvučnice vibruje tak, že na hladkých neporézních površích se má tendenci posouvat. Žádné rezonance však neuslyšíte. Zvuk je výrazný, laděný spíše do sotra, což sice pomáhá pocitu detailnosti a bohatosti reprodukce, nicméně při vyšších hlasitostech jsou kupříkladu kytara nebo vokál zbytečně agresivní. Atraktivní a frekvenčně bohatý poslech se nám tak líbil spíše při nižších hlasitostech.

Pořídite jej za 6 690 Kč.

Závěr: S hmotností 1,9 kg a rozměry 30 × 13,5 × 6 centimetrů jej lze díky vetsavěnému akumulátoru považovat za přenosný, ale spíše v rámci domu nebo bytu.

SRS-X9: Nahradí hi-fi věž a troufá si na „hi-res“ audio

Zatímco SRS-X7 balancoval na hranici přenositelnosti, SRS-X9 je s hmotností 4,7 kilogramu a 43 centimetry na šířku již jednoznačně dospělým domácím reproduktorem. Podle výrobce byl ve vývoji celé tři roky a má ambice nahradit v obývacím pokoji dosluhující mikrosystém, nebo „hi-fi věž“.

Dospělý reproduktor zastane „hi-fi věž“. Krycí síťka je je jiná, než bude u finálního výrobku (alespoň tak pravil varovná nápis v bílé krabici).

Stejně jako u menších sourozenců je celá přední stěna zaplněna reproduktory. Basy dostal na starost jeden reproduktor s dvojicí rezonátorů, dva reproduktory hrají středy, dva výšky a další dva na vrchní straně pak hrají nejvyšší kmitočty a rozptylují je do okolí pro všesměrovou reprodukci. Těchto sedm reproduktorů pohání digitální zesilovač S-Master HX s celkovým výkonem 154 Wattů.

Ovládací prvky se rozsvítí po přiblížení ruky.

Konektivita je prakticky shodná s SRS-X7, základem je Bluetooth s AptX, wi-fi s AirPlay a DLNA a analogový linkový vstup. Navíc je zde i USB-B konektor pro připojení počítače, reproduktor pak zajistí i funkci zvukové karty. A poradí si přitom i se signálem 192 kHz / 24 bit a dokonce i jednobitovým DSD streamem. USB-A konektor zde neslouží jen pro napájení, ale můžete do něj připojit i USB paměť s hudebními soubory. Těmi (jejich adresářovou strukturou) pak na dálku listujete v aplikaci SongPal. Reproduktor přehraje AAC, MP3, WMA, AIFF a FLAC (včetně hi-res).

USB port slouží i pro připojení USB paměti / disku s muzikou, k druhému USB portu můžete připojit notebook - reproduktor pak funguje i jako zvuková karta.

Hraje výborně. Kultivovaný příjemný výrazný zvuk netrpí agresivitou dvou menších modelů, ale nabízí vyvážený, plný, zábavný a velmi příjemný poslech. Výborně zní od nízkých do poměrně vysokých hlasitostí, ale samozřejmě k akustické provokaci sousedů určen není. Nejspíše díky vrchním přídavným výškovým reproduktorům není reprodukce příliš směrová, výšky nechybí ani zcela mimo poslechovou osu. Bas je dobře kontrolovaný, vokál přirozený. Výšky výrazné a přiměřeně ostré a detailní. Ano, tak by to mělo vypadat.

Celkem sedm reproduktorů „sešikovaných“ do čtyř pásem. Vše budí zesilovače S-Master.

Přehrávání hudby ve vysokém rozlišení je příjemný bonus, ale tento nárůst kvality samozřejmě reprosoustava příliš zužitkovat nedovede.

Cena je vyšší, 15 290 Kč včetně DPH.

Závěr: Chcete-li dobře vybavený, rozměrově nenáročný a velmi dobře hrající reprosystém, je SRS-X9 velmi dobrou volbou. Nechá si za to však výrazně zaplatit.

Článek se mi líbí
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Unboxing notebooku Apple za 184 450 Kč. Dává vám taková konfigurace smysl?

Do redakce dorazil nový šestnáctipalcový MacBook Pro v doslova brutální konfiguraci. Nejvyšší verze procesoru M4 Max, nejvíce paměti co Apple nabízí a druhé největší úložiště. Takovýto stroj ani my...

9. prosince 2024

Hráčům mobil nebo notebook nestačí. Potřebují pořádný stroj

Advertorial

Stolní počítače nelze v jednom segmentu trhu nahradit. Hráči potřebují výkon a ten jim jiný typ počítačů běžně nenabídne. Počítače BARBONE, speciálně navržené pro hráče, pořídíte již od 17 tisíc...

9. prosince 2024

Mohou existovat dva stejné QR kódy? A kdy dojdou?

Setkáváme se s nimi prakticky všude. V kině, v divadle, v obchodě, na internetu, při placení složenek atd. Jsou užitečnými pomocníky. Řeč je o QR kódech. Pokud jich existuje tak obrovské množství,...

9. prosince 2024

Američané za druhé světové války ukázali cestu, po které se vydat s vrtulníky

Během druhé světové války se dočkaly operačního nasazení tři typy amerických vrtulníků. Nový druh vojenské letecké techniky se teprve rozvíjel, obecně se v té době jednalo o stroje lehké s malou...

8. prosince 2024

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...