Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

High-tech perly od Cabasse ozdobí obývák a překvapí výkonem

Aktivní reprosoustavy Cabasse Pearl Akoya patří do kategorie luxusní elektroniky – vzhledem, materiály, technologiemi i cenou. A protože se jedná o velmi zajímavý exemplář, vyzkoušeli jsme, jak funguje v reálném provozu a především jak hraje.
Někomu se líbí, někomu ne. Ale rozhodně nevypadají všedně

Někomu se líbí, někomu ne. Ale rozhodně nevypadají všedně | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Lidově se jim říká „reprobedny“, ale už dávno neplatí, že musí jít konstrukčně o „bedny“. Jednou z tvarových možností, která má navíc oporu v akustice, je koule. Uvnitř ozvučnice nevzniká stojaté vlnění a kulatost vnější části zamezuje parazitním odrazům kolem membrán. Přísně kulatý tvar si navíc žádá koaxiální umístění reproduktorů – výškový je uprostřed středobasového, což zlepšuje jejich souhru a pozitivně se odráží na prostorové lokalizaci jednotlivých zvuků. A přesně podle těchto premis jsou vytvořeny i aktivní reprosoustavy Pearl Akoya od francouzské společnosti Cabasse.

Ačkoli by se tak z různých důvodů mohlo zdát, Cabasse není žádnou designovou značkou, ale technologickou firmou s docela zajímavým oddělením výzkumu a vývoje. Mezi výsledky můžeme zmínit například první dvoupásmové koaxiální reprosoustavy pro použití v kinosálech (1952), podvodní reprosoustavy pro francouzské námořnictvo (1965) nebo třeba ozvučení letadlové lodi Charles de Gaulle systémem vysoce citlivých – 117 dB – hornových reproduktorů (1998).

Nejvíce se ale vývoj točí kolem koaxiálního uspořádání měničů, materiálů a konstrukcí membrán a právě kulatými ozvučnicemi – ostatně těmi se pyšní i vrcholové modely aktivních reprosoustav La Sphere a L Oceán, kterých si cení na 4,5, respektive 2,5 milionu korun. Testovaná Pearl Akoya se tak řadí spíše mezi menší a levnější modely.

Skoro kilowatt na kanál

Cabasse Pearl Akoya jsou poměrně malé reprososustavy – průřez ozvučnicí je jen 22 centimetrů, přičemž středový reproduktor na čele soustavy má průměr 13 centimetrů, basový na zadní straně 17 centimetrů. Reprosoustavy jsou aktivní, což znamená, že v sobě ukrývají i zesilovače. V každé jsou tři – 300W pro výškový, 300W pro středový, 450W pro basový měnič (vše RMS, bez udání tolerance). Je to výkon, který samozřejmě v domácích podmínkách neuplatníte (maximální akustický tlak stereopáru je podle výrobce 121 dB a to je o zdraví), ale je dobře vědět, že se soustavy v dynamických pasážích nedostanou do úzkých.

Cabasse Perla Akoya
Cabasse Perla Akoya

Kvůli napájení zesilovačů musí být každá soustava zapojena do elektrické sítě, což je jediný kabel, který od nich nutně musí vést. Se všemi možnými digitálními zdroji se umí propojit pomocí wi-fi, ale pokud bych si je instaloval já, vedl bych vedle napájecích kabelu vždy ještě jeden ethernetový od routeru – reakce na ovládací povely jsou pak překvapivě o trochu svižnější.

Aplikace Stream Control

Ačkoli ke každé soustavě dostanete dálkový ovladač, ten hlavní nástroj je aplikace Cabasse Stream Control pro chytré telefony a tablety.

V té projdete i úvodní konfiguraci reprosoustav, včetně toho, zda v síti nalezené soustavy pracují v monofonním režimu (každá v jedné místnosti), nebo společně tvoří stereofonní pár – což pro poslech rozhodně doporučujeme, zvlášť v případě Perla Akoya. Blíže se k tomu vrátíme u poslechu. Součástí úvodní konfigurace je i automatická kalibrace v poslechovém prostoru – každá soustava si zahraje sekvenci testovacích signálů a pomocí vestavěných mikrofonů si poslechne, jak se na zvuku podepíše akustika místnosti a její neblahé vlivy se snaží kompenzovat. Pokud byste chtěli ovlivnit charakter reprodukce, vybírat lze jen z přednastavených ekvalizačních úprav high tone, neutral, low a very low – ty poslední dvě se podle výrobce hodí pro použití v exteriéru.

Aplikaci budete používat i pro přehrávání, čímž se dostáváme k první větší kritice. Reprosoustavy nepodporují streamovací technologie Apple AirPlay a Google Chromecast, což je škoda zejména na uživatelském komfortu. Jediný způsob, jak si něco pustit bez firemní aplikace, je Spotify – soustavy umí Spotify Connect, takže komunikují přímo se servery Spotify a aplikace Spotify pak slouží pro ovládání přehrávání. 

Cabasse Stream Control

Všechny ostatní podporované služby – Deezer, Napster, Qobuz, Tidal – musíte přihlásit v prostředí aplikace Stream Control a v této aplikaci pak veškeré ovládání přehrávání probíhá. Které aplikace budete používat, si vyberete z menu, ostatní se schovají, aby v uživatelském rozhraní nepřekážely. Nejvíce jsme používali službu Tidal a vše fungovalo spolehlivě, jen si musíte zvyknout na jinou logiku ovládání, než má nativní aplikace dané služby. V aplikaci Stream Control je i sekce internetových rádií, která je bohatá a hezky tříděná.

Prostřednictvím aplikace se dostanete i k hudbě uložené na svém telefonu nebo třeba síťovém úložišti – my jsme vyzkoušeli s NASem QNAO TS-251 a fungovalo to výborně. Když se do zadního microUSB portu na reprosoustavách zapojí USB paměť, vidíte je v aplikaci a hrajete z nich podle chuti.

Fyzická přípojná místa

Na zadní stěně reprosoustav najdete i dva zvukové vstupy – optický digitální a analogový. Je jedno, do které reprosoustavy zdroje zvuku do vstupů připojíte, ale musíte ji v aplikaci vybrat jako hlavní (řídící) reprosoustavu – jinak ve volbě vstupů nevědomky vybíráte vstupy na druhé reprosoustavě a nehraje logicky nic. 

Cabasse Perla Akoya

Reprodukce z připojeného CD přehrávače fungovala dle očekávání, problematické až nemožné je ale připojení televizoru – v režimu hi-fi má signál volitelnou latenci od 1000ms výše, v režimu TV od 200ms výše. I u „nejrychlejšího“ nastavení však pohyb úst na obrazovce neodpovídal zvuku.

Reprosoustavy lze připojit i pomocí Bluetooth, ale to je v dané kategorii spíše nouzové řešení.

V provozu a při poslechu

Zvuk páru soustav je vždy dokonale časově sladěn, o to nikdo nemusí mít obavy. Reakce na povely se ale někdy o zlomek sekundy rozchází, což působí zvláštně. Některé povely jsou doprovázeny lupnutím, i to bychom v této kategorii nečekali. V některých situacích je odchylka reakcí reprosoustav i vteřina. Reakce se zkrátí a lupnutí prakticky zmizí při využití kabelového spojení s routerem. Je možné, že se tyto jevy budou individuálně měnit podle vzdálenosti od routeru – náš je o patro výše, nicméně síla signálu je bezproblémová a s jinými zařízeními nenastaly žádné komplikace.

Aktualizace: Podle dovozce kritizované „lupání“ odstranila nová aktualizace firmware, kterou výrobce vydal až po skončení testu.

Dálkovému Bluetooth ovladači někdy po delší nečinnosti chvíli trvá, než se se soustavami spojí, ale pak funguje podle představ. Většinu věcí uřídíte tlačítky,  hlasitost pak rotačním okružím. Napájen je knoflíkovou baterií, je lepší mít v šuplíku vždy náhradní. 

Každé reprosoustavy potřebují čas k rozehrání, Pearl Akoya prvních 15 hodin raději neposlouchejte - po vybalení hrají bídně a rozehrávání jim trvá déle. Vyplatí se.

Zvuk je velmi rychlý, dynamický, líbivý, hřejivý a teplý. Zřetelný je důraz na basy, jak je u Cabasse zvykem. Umí zahrát celkem hluboko, ale spíše kinově – basy jsou mohutné, ale nijak extra detailní. Vzhledem k velikosti soustav zní až neuvěřitelně. Výšky jsou v dobrém slova smyslu ostře řezané, což pomáhá i slušnému vykreslení prostoru. Vokál je plný, výrazný a medový, dostatečnou vervu mají i strunné a dechové nástroje, s detaily se ale ve středech spíše šetří. Celkově příjemné. 

Hlasitý poslech rocku není jejich doménou, kytary jsou sice správně ostré, bicí svižné, ale jak se říká, „objem nenahradíš“, a tak důraz kopáků a celková mohutnost tvrdé hudbě chybí. Mohutnost je kupodivu lepší u vážné hudby, energie varhan není vůbec špatná, i když – jak jsme již psali – basy zní víc subwooferově a důraz na mohutnost předčí detaily a původní charakter.

Nejsou to audiofilní bedny pro soustředěný poslech s vychutnáváním prostoru, atmosféry, detailů a nuancí. Jsou to designové malé reprosoustavy s frekvenčně bohatým, plným, hutným a medově příjemným projevem. Jen počítejte s tím, že výškové reproduktory zde mají užší směrovou charakteristiku a mimo poslechovou osu výšek rychle ubývá.

Sečteno a podtrženo

Jedna reprosoustava Pearl Akoya přijde na 42 990 Kč, stojan na 7 990 Kč, stereofonní pár tak přijde na 102 000 Kč. Pokud hledáte poslechový systém s co nejlepším poměrem kvalita zvuku / cena, najdete jej spíše u tradičněji koncipovaných a zpravidla rozměrnějších reprosystémů a poslechových sestav. Ale pokud chcete designově unikátní a neokoukané malé aktivní reprosoustavy s velmi působivým zvukovým projevem a přímým přístupem k řadě digitálních služeb a zdrojů, stojí Pearl Akoya minimálně za poslech a vyzkoušení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30

Nokia X30 5G a Samsung Galaxy A53

Střední třída smartphonů je hodně nabitá, najdeme tu smartphony známých i méně známých značek,...

Není nej, ale v praxi funguje hodně dobře. Test Nokie X30 5G

Nokia X30 5G

Ve vyšší střední třídě smartphonů nepatří Nokia X30 5G papírově mezi telefony, které by jakkoli...

Otupené tvary, ostřejší konkurence. Test Motoroly Razr 2022

Motorola Razr 2022

Po menší pauze se americká značka Motorola vrátila ke svému legendárnímu modelu Razr. Už třetí...

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Apple iPhone 14 Pro Max

Nové iPhony řady 14 se začaly prodávat v pátek 16. září a my už sbíráme první zkušenosti s novou...

Jen na styl sázet nejde, vysoká cena dojem kazí. Test Honoru 70

Honor 70

Honor 70 se snaží profilovat jako model vyšší střední třídy určený především pro ty, kteří by rádi...

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Malý OLED televizor jako skvělý monitor? Vyzkoušeli jsme novinku LG

Vyzkoušeli jsme malý OLED televizor v roli počítačového monitoru. A bylo to až překvapivě příjemné soužití. Chápeme...

Hromada možností a skvělý zvuk. Vyzkoušeli jsme systém Bluesound

Premium Vyznat se dnes v poměrně nepřehledné nabídce různých vzájemně nekompatibilních hudebních systémů není snadné. Za jedním...

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

QD-OLED, tajemná zkratka, která je u televize zárukou skvělého obrazu

Advertorial U televizorů značky Samsung si mohou zákazníci vychutnat špičkovou kvalitu obrazu bez ohledu na okolní osvětlení, tedy...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...