Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

High-tech perly od Cabasse ozdobí obývák a překvapí výkonem

Aktivní reprosoustavy Cabasse Pearl Akoya patří do kategorie luxusní elektroniky – vzhledem, materiály, technologiemi i cenou. A protože se jedná o velmi zajímavý exemplář, vyzkoušeli jsme, jak funguje v reálném provozu a především jak hraje.

Někomu se líbí, někomu ne. Ale rozhodně nevypadají všedně | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Lidově se jim říká „reprobedny“, ale už dávno neplatí, že musí jít konstrukčně o „bedny“. Jednou z tvarových možností, která má navíc oporu v akustice, je koule. Uvnitř ozvučnice nevzniká stojaté vlnění a kulatost vnější části zamezuje parazitním odrazům kolem membrán. Přísně kulatý tvar si navíc žádá koaxiální umístění reproduktorů – výškový je uprostřed středobasového, což zlepšuje jejich souhru a pozitivně se odráží na prostorové lokalizaci jednotlivých zvuků. A přesně podle těchto premis jsou vytvořeny i aktivní reprosoustavy Pearl Akoya od francouzské společnosti Cabasse.

Ačkoli by se tak z různých důvodů mohlo zdát, Cabasse není žádnou designovou značkou, ale technologickou firmou s docela zajímavým oddělením výzkumu a vývoje. Mezi výsledky můžeme zmínit například první dvoupásmové koaxiální reprosoustavy pro použití v kinosálech (1952), podvodní reprosoustavy pro francouzské námořnictvo (1965) nebo třeba ozvučení letadlové lodi Charles de Gaulle systémem vysoce citlivých – 117 dB – hornových reproduktorů (1998).

Nejvíce se ale vývoj točí kolem koaxiálního uspořádání měničů, materiálů a konstrukcí membrán a právě kulatými ozvučnicemi – ostatně těmi se pyšní i vrcholové modely aktivních reprosoustav La Sphere a L Oceán, kterých si cení na 4,5, respektive 2,5 milionu korun. Testovaná Pearl Akoya se tak řadí spíše mezi menší a levnější modely.

Skoro kilowatt na kanál

Cabasse Pearl Akoya jsou poměrně malé reprososustavy – průřez ozvučnicí je jen 22 centimetrů, přičemž středový reproduktor na čele soustavy má průměr 13 centimetrů, basový na zadní straně 17 centimetrů. Reprosoustavy jsou aktivní, což znamená, že v sobě ukrývají i zesilovače. V každé jsou tři – 300W pro výškový, 300W pro středový, 450W pro basový měnič (vše RMS, bez udání tolerance). Je to výkon, který samozřejmě v domácích podmínkách neuplatníte (maximální akustický tlak stereopáru je podle výrobce 121 dB a to je o zdraví), ale je dobře vědět, že se soustavy v dynamických pasážích nedostanou do úzkých.

Cabasse Perla Akoya
Cabasse Perla Akoya

Kvůli napájení zesilovačů musí být každá soustava zapojena do elektrické sítě, což je jediný kabel, který od nich nutně musí vést. Se všemi možnými digitálními zdroji se umí propojit pomocí wi-fi, ale pokud bych si je instaloval já, vedl bych vedle napájecích kabelu vždy ještě jeden ethernetový od routeru – reakce na ovládací povely jsou pak překvapivě o trochu svižnější.

Aplikace Stream Control

Ačkoli ke každé soustavě dostanete dálkový ovladač, ten hlavní nástroj je aplikace Cabasse Stream Control pro chytré telefony a tablety.

V té projdete i úvodní konfiguraci reprosoustav, včetně toho, zda v síti nalezené soustavy pracují v monofonním režimu (každá v jedné místnosti), nebo společně tvoří stereofonní pár – což pro poslech rozhodně doporučujeme, zvlášť v případě Perla Akoya. Blíže se k tomu vrátíme u poslechu. Součástí úvodní konfigurace je i automatická kalibrace v poslechovém prostoru – každá soustava si zahraje sekvenci testovacích signálů a pomocí vestavěných mikrofonů si poslechne, jak se na zvuku podepíše akustika místnosti a její neblahé vlivy se snaží kompenzovat. Pokud byste chtěli ovlivnit charakter reprodukce, vybírat lze jen z přednastavených ekvalizačních úprav high tone, neutral, low a very low – ty poslední dvě se podle výrobce hodí pro použití v exteriéru.

Aplikaci budete používat i pro přehrávání, čímž se dostáváme k první větší kritice. Reprosoustavy nepodporují streamovací technologie Apple AirPlay a Google Chromecast, což je škoda zejména na uživatelském komfortu. Jediný způsob, jak si něco pustit bez firemní aplikace, je Spotify – soustavy umí Spotify Connect, takže komunikují přímo se servery Spotify a aplikace Spotify pak slouží pro ovládání přehrávání. 

Cabasse Stream Control

Cabasse Stream Control

Všechny ostatní podporované služby – Deezer, Napster, Qobuz, Tidal – musíte přihlásit v prostředí aplikace Stream Control a v této aplikaci pak veškeré ovládání přehrávání probíhá. Které aplikace budete používat, si vyberete z menu, ostatní se schovají, aby v uživatelském rozhraní nepřekážely. Nejvíce jsme používali službu Tidal a vše fungovalo spolehlivě, jen si musíte zvyknout na jinou logiku ovládání, než má nativní aplikace dané služby. V aplikaci Stream Control je i sekce internetových rádií, která je bohatá a hezky tříděná.

Prostřednictvím aplikace se dostanete i k hudbě uložené na svém telefonu nebo třeba síťovém úložišti – my jsme vyzkoušeli s NASem QNAO TS-251 a fungovalo to výborně. Když se do zadního microUSB portu na reprosoustavách zapojí USB paměť, vidíte je v aplikaci a hrajete z nich podle chuti.

Fyzická přípojná místa

Na zadní stěně reprosoustav najdete i dva zvukové vstupy – optický digitální a analogový. Je jedno, do které reprosoustavy zdroje zvuku do vstupů připojíte, ale musíte ji v aplikaci vybrat jako hlavní (řídící) reprosoustavu – jinak ve volbě vstupů nevědomky vybíráte vstupy na druhé reprosoustavě a nehraje logicky nic. 

Cabasse Perla Akoya

Reprodukce z připojeného CD přehrávače fungovala dle očekávání, problematické až nemožné je ale připojení televizoru – v režimu hi-fi má signál volitelnou latenci od 1000ms výše, v režimu TV od 200ms výše. I u „nejrychlejšího“ nastavení však pohyb úst na obrazovce neodpovídal zvuku.

Reprosoustavy lze připojit i pomocí Bluetooth, ale to je v dané kategorii spíše nouzové řešení.

V provozu a při poslechu

Zvuk páru soustav je vždy dokonale časově sladěn, o to nikdo nemusí mít obavy. Reakce na povely se ale někdy o zlomek sekundy rozchází, což působí zvláštně. Některé povely jsou doprovázeny lupnutím, i to bychom v této kategorii nečekali. V některých situacích je odchylka reakcí reprosoustav i vteřina. Reakce se zkrátí a lupnutí prakticky zmizí při využití kabelového spojení s routerem. Je možné, že se tyto jevy budou individuálně měnit podle vzdálenosti od routeru – náš je o patro výše, nicméně síla signálu je bezproblémová a s jinými zařízeními nenastaly žádné komplikace.

Aktualizace: Podle dovozce kritizované „lupání“ odstranila nová aktualizace firmware, kterou výrobce vydal až po skončení testu.

Fotogalerie

Dálkovému Bluetooth ovladači někdy po delší nečinnosti chvíli trvá, než se se soustavami spojí, ale pak funguje podle představ. Většinu věcí uřídíte tlačítky,  hlasitost pak rotačním okružím. Napájen je knoflíkovou baterií, je lepší mít v šuplíku vždy náhradní. 

Každé reprosoustavy potřebují čas k rozehrání, Pearl Akoya prvních 15 hodin raději neposlouchejte - po vybalení hrají bídně a rozehrávání jim trvá déle. Vyplatí se.

Zvuk je velmi rychlý, dynamický, líbivý, hřejivý a teplý. Zřetelný je důraz na basy, jak je u Cabasse zvykem. Umí zahrát celkem hluboko, ale spíše kinově – basy jsou mohutné, ale nijak extra detailní. Vzhledem k velikosti soustav zní až neuvěřitelně. Výšky jsou v dobrém slova smyslu ostře řezané, což pomáhá i slušnému vykreslení prostoru. Vokál je plný, výrazný a medový, dostatečnou vervu mají i strunné a dechové nástroje, s detaily se ale ve středech spíše šetří. Celkově příjemné. 

Hlasitý poslech rocku není jejich doménou, kytary jsou sice správně ostré, bicí svižné, ale jak se říká, „objem nenahradíš“, a tak důraz kopáků a celková mohutnost tvrdé hudbě chybí. Mohutnost je kupodivu lepší u vážné hudby, energie varhan není vůbec špatná, i když – jak jsme již psali – basy zní víc subwooferově a důraz na mohutnost předčí detaily a původní charakter.

Nejsou to audiofilní bedny pro soustředěný poslech s vychutnáváním prostoru, atmosféry, detailů a nuancí. Jsou to designové malé reprosoustavy s frekvenčně bohatým, plným, hutným a medově příjemným projevem. Jen počítejte s tím, že výškové reproduktory zde mají užší směrovou charakteristiku a mimo poslechovou osu výšek rychle ubývá.

Sečteno a podtrženo

Jedna reprosoustava Pearl Akoya přijde na 42 990 Kč, stojan na 7 990 Kč, stereofonní pár tak přijde na 102 000 Kč. Pokud hledáte poslechový systém s co nejlepším poměrem kvalita zvuku / cena, najdete jej spíše u tradičněji koncipovaných a zpravidla rozměrnějších reprosystémů a poslechových sestav. Ale pokud chcete designově unikátní a neokoukané malé aktivní reprosoustavy s velmi působivým zvukovým projevem a přímým přístupem k řadě digitálních služeb a zdrojů, stojí Pearl Akoya minimálně za poslech a vyzkoušení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Střední třída jak se patří. Test smartphonu Realme 8

Realme 8

Značka Realme si velice rychle našla místo mezi levnějšími smartphony a s nejrůznějšími zajímavými...

Vyzkoušeli jsme první monitor Huawei, zaujme především střídmou elegancí

Monitor Huawei

Čínský gigant Huawei rozšiřuje pestrost své nabídky spotřební elektroniky i na českém trhu....

Vyzkoušeli jsme headset, který nehraje do ucha, ale do kosti

AfterShokz OpenComm

Pokud dvě třetiny pracovní doby protelefonujete a rozčilují vás uši ucpané sluchátky, AfterShokz...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet.

Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s...

Proč ho ještě nevyrábějí všichni? Crossover monitoru a televize dává smysl

Samsung Smart Monitor M7

VIDEO Je to klasický 32" počítačový monitor, ale jakmile máte práce dost, dálkovým ovladačem si vyvoláte...

Ambiciózní vyzyvatel ve střední třídě za příplatek. Test Realme 8 Pro

Realme 8 Pro

Do kategorie smartphonů okolo osmi tisíc korun se pomalu dostávají další a další prvky výbavy,...

Zkoušeli jsme, jak elektromobil bojuje s mrazy. Nabíjet ho chce s rozmyslem

Kia e-Niro

Jak se v hlubokých mrazech nabíjí elektromobil doma? A jak na rychlých nabíječkách? Jak startuje v...

  • Nejčtenější

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si...

Jak Izrael zničil irácký jaderný reaktor. Došlo i na spolupráci s Íránem

Izrael byl a je Arabům trnem v oku. K jeho zničení neváhali desítky let usilovat o získání jaderných zbraní. Na čele...

Tajuplné monstrum, které bylo k ničemu. Odpočívá v tankovém muzeu u Moskvy

V muzeu tankových sil v podmoskevské Kubince je jedno německé vozidlo, které na první pohled upoutá svými rozměry a...

Snahy nepřátel pořídit si jaderné zbraně se rozhodl Izrael eliminovat

V létě 1981 přeoraly izraelské bomby irácký jaderný reaktor v Al Tuvajtě. Tím Saddámu Husajnovi na dlouhou dobu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První vzdušné tankování z dronu. Američané jsou zase o krok napřed

Letové testy tankovacího bezosádkového letounu Boeing MQ-25 Stingray mají za sebou významný milník. Vůbec poprvé v...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

Zbláznila se? Kdepak. Unikátní televize mění stereotypy, jde otočit i na výšku

Advertorial Odehrává se většina vašeho pracovního nebo osobního života na sociálních sítích, takže vás z nepřirozeného sklánění se...

Deset filmů a dost. Vyzkoušeli jsme televizor s unikátní službou

Nové televizory Bravia XR dostaly do vínku nejen „kognitivní obrazový procesor“ a systém Google TV, ale také unikátní...

Největší televizi na trhu vám na zeď vykreslí laser, na šířku má tři metry

Advertorial Na plátno vykreslí laserem jedinečné detaily filmu i nejvypjatější okamžiky fotbalového zápasu. V obývacím pokoji...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....