Nechcete velké reprobedny do bytu? Řešení se jmenuje B&W A7

Zvukově je Bowers&Wilkins A7 rozhodně jedna z nejlepších AirPlay reprosoustav na trhu. Neumí toho moc, ale co nabízí, dělá výborně. Mobilní přehrávače připojí bezdrátově i kabelem, nechybí USB pro přímé připojení počítače a dospělým zvukem potěší i náročnější posluchače.

Přes malé rozměry naplní B&W A7 místnost perfektním zvukem. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Britský výrobce Bowers&Wilkins není na poli aktivních reprosoustav pro přehrávače Apple žádným nováčkem, například model Zeppelin se stal takřka ikonou - ne jen pro netradiční vzhled z boku připomínající vzducholoď, ale především pro nadstandardní zvukové kvality.

Právě zvuk je i nejsilnější devizou novějšího modelu A7. Výborným zvukem naplní běžný obývák, i při docela vysoké hlasitosti zní bohatě, plně, přirozeně a nezkresleně. Nevýhodou může být primární zaměření na výrobky Apple - se systémem AirPlay vše funguje spolehlivě, naše experimenty s UPnP přehrávači a ovladači pro Android se moc nepodařily.

Nastavení wi-fi bez displeje

Pokud chcete poslouchat hudbu hned po vybalení A7 z krabice, máte dvě možnosti. Můžete do linkového vstupu připojit jakýkoli přehrávač, nebo jej připojit k počítači USB kabelem. A7 se pak v počítači chová jako externí zvuková karta a s vhodným softwarovým přehrávačem tak můžete přehrát naprosto cokoli.

Pokud však chcete využít AirPlay přehrávání, musíte si do zařízení Apple nebo počítače s Windows/OS X nahrát z webu výrobce aplikaci Bowers&Wilkins Control, ve které reprosoustavu nakonfigurujete. Ať plánujete mít A7 připojenou k routeru ethernetovým kabelem nebo wi-fi sítí, musíte při instalaci tablet či počítač přepnout na zvláštní wi-fi síť, kterou reprosystém pro tento účel dočasně vytvoří.

AirPlay

Proprietární protokol společnosti Apple, který slouží k přenosu hudby, obrazu a souvisejících metadat mezi zařízeními po ethernetové síti.

V případě reproduktorů samozřejmě streamuje pouze zvuk.

V aplikaci pak vyberete wi-fi síť svého routeru, kterou budete pro přenos muziky případě používat, zadáte heslo a zvolíte název pro svůj reprosystém - například podle pokoje, kde bude hrát. Aby se nepletly, kdybyste si jich pořídili více.

AirPlay z iPadu a iPhone: jednoduché, ale FLAC neumí

Jakmile je A7 připojena do vaší domácí sítě, v hudebních přehrávačích a hudebních aplikacích připojených iPhonů, iPadů, iPodů Touch přibude ikona, po jejímž rozkliknutí si vyberete, zda má zvuk přehrávat samo zařízení, nebo jej poslat do AirPlay přehrávače/reproduktorů. Funguje to spolehlivě, rychle, reproduktor takto můžete i probrat ze standby režimu.

Šířka pásma wi-fi přenosu je dnes dostatečná, takže na rozdíl od Bluetooth není přenos přes AirPlay dále komprimován a zvuková kvalita tak může být výtečná. Respektive zcela adekvátní kvalitě přehrávaného hudebního souboru.

AirPlay přehrávání z aplikace "Hudba" z iPadu

A zde se projeví jedna z nevýhod ekosystému Apple. Bezztrátově komprimovaný formát FLAC má vstup zakázán, hudební přehrávače mobilních zařízení Apple si s ním neporadí. Pokud se tedy nespokojíte s přehráváním MP3/AAC, musíte svoji sbírku FLAC překonvertovat do "apple-friendly" formátu ALAC nebo AIFF. I tyto formáty jsou bezztrátově komprimované, konverzí souborů kvalitě neublížíte, jen je to práce navíc.

AirPlay z počítače s Windows: záchrana díky třetím stranám

U počítače s nainstalovaným přehrávačem iTunes bychom se pouze opakovali - automaticky přibude možnost přesměrovat zvuk do reproduktorů, funguje to perfektně, ale FLAC neumí.

AirPlay přehrávání z iTunes na PC s Windows

Počítače Mac s operačním systémem OS X mají AirPlay integrovaný přímo do systému, ve Windows bychom si museli vystačit pouze s tím, co přehrají přímo iTunes. Na přehrávání internetových rádií, na Spotify, Google Music Play, na Deezer nebo Jango ... na to bychom museli zapomenout. Nebýt softwaru třetích stran.

Úspěšně jsme vyzkoušeli aplikaci TuneBlade, kterou můžete zdarma vyzkoušet, a/nebo za 200 Kč zakoupit. A vyplatí se. Po instalaci zobrazí seznam dostupných AirPlay přehrávačů, a do toho, který vyberete, začne streamovat všechny zvuky, které procházejí přes systémové zvukové rozhraní. Takže cokoli jsme pustili v počítači, jsme během několika okamžiků slyšeli z reproduktorů A7.

Vyzkoušeli jsme i FLAC soubory ve vysokém rozlišení z přehrávače Foobar2000, vše fungovalo, jak mělo a zvuk byl výborný.

AirPlay přehrávání z Foobar2000 přes aplikaci TuneBlade pro Windows

Určitou komplikaci musíte čekat u přehrávání videa. Ačkoli TuneBlade nabízí i "real-time" streaming s jen nepatrným zpožděním (5 - 300 ms), je zvuk oproti obrazu nepatrně zpožděný. Není to chyba ani reproduktorů, ani AirPlay, ale fyzikální dopad síťového přenosu s nutným bufferováním (kterým je zdržen jen zvuk, zatímco obraz je rovnou zobrazen na displeji). Pokud přehráváte film například ve VLC, můžete zpoždění zvuku minimalizovat volbou "kompenzace de-synchronizace zvuku" - ručně zvuk k obrazu srovnáte.

AirPlay z Androidu: bez rootnutí to není ono

Kdo má však situaci nejhorší, jsou uživatelé tabletů a telefonů s operačním systémem Android. Pokud jej totiž "nerootnete", nenajdete aplikaci, která by umožnila streamovat libovolný zvuk do AirPlay zařízení.

ROOT

Rootování Androidu je proces, který umožňuje uživatelům chytrých telefonů nebo tabletů s operačním systémem Android přepnutí do tzv. privilegovaného režimu.

Rootování se provádí s cílem překonat omezení výrobců mobilních zařízení s OS Android. Díky tomu je možné měnit nebo nahradit systémové aplikace a nastavení, spustit specializované aplikace, které vyžadují oprávnění správce, nebo provádět další operace, které jsou pro běžného uživatele nedostupné.

Podle evropské směrnice 1999/44/CE, může uživatel tímto procesem ztratit záruku, pokud prodejce prokáže, že tento proces způsobil závadu, na kterou se chystáte uplatit reklamaci.

Zdroj/ více informací: Wikipedia

Nejblíže jsme se k cíli dostali s přehrávačem Streambels. Je to samostatný přehrávač, takže v něm přehrajete lokálně uložené hudební soubory, ale kupříkladu stream ze Spotify jde samozřejmě mimo něj. Přehrávání fungovalo spolehlivě, po instalaci však nastavil hlasitost naplno, na to dejte pozor, leknutím jsme skoro přišli o psa.

Streambels funguje 10 dní zadarmo, pro další poslech je potřeba koupit licenci. Stojí 100 Kč, platí pro všechny zařízení se stejným Google účtem.

Naopak nás zklamal (jinak docela povedený) UPnP server/ ovladač/ renderer BubbleUPnP, který reprosoustavu A7 spolehlivě našel, ale nedošlo ke spojení a přehrávání se nespustilo. Je to tedy slepá ulička.

AirPlay přehrávání z aplikace Streambels pro Android

V případě, že váš přístroj pracuje v privilegovaném režimu, je zřejmě ideálním řešením aplikace AirAudio, která všechny přehrávané zvuky odešle do AirPlay zařízení. Tedy včetně streamu Spotify, nebo Google Play Music. (V případě, že androidí zařízení "rootnuté" nemáte, můžete v této aplikaci zkusit jen přenos z vestavěného mikrofonu. Jen pozor na zpětnou vazbu.)

B&W A7: pět zesilovačů, pět reproduktorů

Ačkoli se to vzhledem k rozměrům nezdá, reprosoustava A7 je stereofonní, třípásmová a je osazena pěticí reproduktorů a jedním bassreflexovým "FlowPort" nátrubkem. Lichý reproduktor je basový, středopásmové a výškové jsou ve dvojici a blíže ke krajům - pro alespoň náznak stereofonního efektu.

Basový měnič má průměr 15 centimetrů, membrána je zavěšena na mohutném gumovém závěsu, podle výrobce hraje od 40 Hz. Výškové měniče mají hliníkovou membránu a konstrukčně vycházejí z legendárních high-endových reprosoustav Nautilus. Díky nim má A7 (podle výrobce) frekvenční rozsah až do 36 KHz, vše v tolerančním poli 3dB.

Precizní konstrukce a krásná elegance jsou jen obtížně vyfotitelné. Většina ozvučnice je překryta průzvučnou tkaninou, lišta a vrchní strana jsou z broušeného hliníku.

Každý reproduktor pohání samostatný zesilovač, pracují v digitální třídě "D" (zesilují signál v digitální podobě a ten teprve pak filtrují na spojitý analogový signál). Pro výšky a středy mají výkon vždy 2x 25W, basák pohání 50W zesilovač. Signál je zpracován DSP procesorem - jeho charakteristiku nemůžete nijak upravit, výrobce ji nastavil tak, aby byl výsledek co nejlepší (především ve vztahu ke značně limitovanému prostoru ozvučnice).

Důležitou akustickou roli hraje ozvučnice (skříň a konstrukční prvky) vyrobená z tuhé a rezonancím odolné kombinaci ABS plastu a skleněných vláken. O posílení basů se stará FlowPort, což je, zjednodušeně řečeno, šnekovitě zakroucený bassreflex. Při rozměrech 22 x 36 x 16 centimetrů soustava váží 5,7 kg.

Na zadní straně Bowers&Wilkins A7 najdete ethernetový port, USB konektor, resetovací tlačítko, a Jack 3,5 mm pro analogového připojení přehrávače.

To nejlepší nakonec: zvuk je skvělý, precizní, muzikální ...

Zvukově se A7 nesmírně povedla. Ocenit musíme především dospělý, přirozený a hutný projev. Perfektní je vokál, Eric Clapton v Rivers of Tears (Pilgrim) zní opravdu expresivně, výrazně a není nijak utiskován baskytarou a zároveň se do nižších tónů sám neplete. Radost poslouchat.

Reprosoustava se nesnaží, na rozdíl od některé konkurence, ohromit muskulárními basy - ty hraje jen tam, kde má, a v množství, které tam patří. Množství basů samozřejmě vzhledem k vyústění bassreflexu na zadní straně ovlivníte umístěním reprosoustavy. Čím blíže je ke stěně nebo k rohu, tím jich je objemově více, ve volném prostoru méně.

Reprodukce je živá, reprosoustava vykreslí mnoho detailů a všechna pásma jsou příjemně sladěná. Hudba si zachovává slušný prostor a částečně i lokalizaci, stereoefekt není samozřejmě příliš výrazný.

Potěšila nás schopnost hrát jak nahlas, tak i potichu. Zde evidentně zabere DSP procesor, například v Royals od Lorde jsou plastické basy příjemně zahrané i při tiché večerní produkci.

Vzhledem k velikosti reprosoustavy nemáme co vytknout.

Kvalita však není levná. Běžně je lze koupit od 20 490 Kč.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi je 1 příspěvek

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 37 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...