Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rekordér, který je rychlejší než blesk

Připravili jsme pro vás recenzi HDD rekordéru Panasonic DMR-EH60, který se kromě obrovské kapacity, může pochlubit bleskovým startem. Skutečně nahrává již sekundu po spuštění, jak tvrdí výrobce?

DVD rekordéry a HDD rekordéry si s tím, jak neustále klesá jejich cena, získávají stále větší popularitu. Proti klasickými videorekordérům přináší celou řadu výhod. DVD nabízí obecně výrazně kvalitnější obraz a zvuk. Při nahrávání na DVD-RAM nebo pevný disk můžete záznam libovolně mazat, vystřihovat reklamy, vytvářet kapitoly, ale také současné nahrávat a sledovat tentýž pořad od začátku (vynikající, když přijdete pozdě domů a nahrávání už běží). V případě pevného disku máte navíc k dispozici obrovskou nahrávací kapacitu, která představuje v závislosti na velikosti harddisku desítky až stovky hodin. Jak si vybrat ten správný rekordér podle svých představ si můžete přečíst zde.

Dnes jsme pro vás připravili recenzi HDD rekordéru Panasonic DMR-EH60EG. Tento model patří do nové modelové řady rekordérů Diga, kterou jsme vám představili v článku Nová DIGA prověří rychlost vašich reakcí. Recenzi předcházejícího modelu si můžete přečíst zde. Jedná se o druhý nejvyšší model, který sice proti vlajkové lodi rekordérů Diga DMR-E500HEG nabízí poloviční kapacitu pevného disku, ale je také 41 000 Kč levnější.

V čelním panelu se uvidíte

Nejvýraznějším designovým rysem rekordéru je zrcadlový panel, který zabírá většinu přední strany přístroje a skrývá i DVD mechaniku v levé části přístroje. Kromě několika ovládacích tlačítek naleznete na čelním panelu ještě slot pro SD karty. Díky tomu můžete snadno prohlížet na televizoru fotografie bez toho, abyste připojovali fotoaparát. Následně je můžete buď zkopírovat na pevný disk nebo rovnou vypálit na DVD. Škoda jen, že se Panasonic omezuje pouze na SD karty, jiní výrobci jako například Hitachi podporují více typů paměťových karet.

    

vlevo: slot pro SD kartu                         vpravo: šuplík pro DVD

Co se týče rozhraní, vepředu naleznete pod odklopným krytem AV vstupy, S-Video a DV In pro připojení videokamery nebo dalšího AV zařízení. Ostatní vstupy a výstupy jsou vzadu. Bohužel mezi nimi chybí analogové výstupy prostorového zvuku a musíte se tak spokojit pouze s digitálním optickým výstupem. Za tohle zaslouží Panasonic velké mínus, protože tím pádem se v domácím kině neobejdete bez AV přijímače.

 

Dálkový ovladač je poměrně rozměrný, ale díky tomu, že je útlý, se dobře drží. Tlačítka jsou dostatečně velká. Jsou vyrobená z gumy a dobře se tisknou. Pro snadnější orientaci jsou nejdůležitější tlačítka barevně odlišená. Největší pochvalu ovšem zaslouží Panasonic za otočné bílé kolečko, díky kterému ovladač trochu připomíná iPod. Jeho otáčením můžete snadno ovládat rychlost přehrávání vpřed i vzad, ale také rychle listovat v menu. Zároveň však má i funkci čtyřsměrného tlačítka. Daní za toto zdvojení funkcí je ovšem vůle kolečka, které lehce povrzává.

 

Díky obrovské kapacitě disku nepříjdete o své filmy ani na dovolené

HDD rekordér Panasonic DMR-EH60EG je vybaven pevným diskem o kapacitě 200 GB, což v závislosti na zvolené kvalitě umožňuje nahrát až 355 hodin. K dispozici přitom máte pro harddisk i pro DVD čtyři nahrávací režimy: XP (cca 1 hodina na disk 4,7GB), SP (cca 2 hodiny na disk 4,7GB), LP (cca 4 hodiny na disk 4,7GB), EP (cca 8 hodin na disk 4,7 GB) Při nahrávání na DVD můžete navíc využít speciální režim FR (flexibilní nahrávání), při kterém přístroj automaticky přizpůsobí kvalitu záznamu zbývajícímu volnému místu na disku.

  

Nám se osvědčil režim LP, který nabízí nejpříznivější poměr mezi kvalitou a velikostí výsledného souboru. Pokud nemáte plochý televizor s velkou úhlopříčkou, tak nepoznáte rozdíl. My jsme testovali rekordér ve spojení s televizorem s úhlopříčkou 74 cm a vizuálně se nám nepodařilo od sebe rozlišit záznamy v SP a LP.

Předtím než začnete s nahráváním na harddisk aktivujte si v menu funkci High speed dubbing, která umožní kopírovat záznam z pevného disku na DVD vysokou rychlostí. Jinak budete muset všechno kopírovat v reálném čase, což je, pokud máte plný harddisk, dosti zdlouhavé. Při kopírování vysokou rychlostí však budete muset oželet například další audio stopy a záznam ve formátu 16:9 bude uložen v 4:3. Vysokou rychlostí můžete také kopírovat pouze na disky DVD-R/RW a DVD+R.

 

Proč ho koupit?
velká kapacita disku, kvalitní obraz a zvuk, jednoduché a pohodlné ovládání
Proč ho nekoupit?
chybí dekodéry prostorového zvuku, nefunguje Guide Plus+, vysoká cena
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
18 995 Kč

Panasonic se u nové generace rekordérů Diga chlubí opravdu úctyhodnou rychlostí startu. Podle firmy, začíná rekordér nahrávat na pevný disk nebo DVD-RAM již sekundu po zapnutí přístroje (více zde). Velice nás proto zajímalo, zda se nejedná pouze o laciný reklamní trik. Naše ruce sice možná nebyly tak rychlé jako ty japonské, ale rekordér skutečně začal nahrávat velice rychle. Proti předchozím modelům nebo rekordérům jiných značek, které mnohdy startují až půl minuty, je to neskonalý rozdíl. Nepřijdete tak již o začátek pořadu, pokud pouštíte nahrávání na poslední chvíli.

Rekordéru nechybí žádná ze standardních funkcí jako je časovač, showview nebo možnost následné editace záznamu. Film můžete rozdělit a z něj odstranit reklamy, vytvořit kapitoly nebo je například pojmenovat. Velice praktickou funkcí, kterou využijete při nahrávání na pevný disk nebo na DVD-RAM, je Time Shift. Díky této vychytávce lze sledovat pořad od začátku, zatímco se stále ještě nahrává, nebo pozastavit sledovaný film, když vás vyruší telefon. Nemusíte čekat až na skončení nahrávání, ale můžete si rovnou pustit pořad od začátku. Time Shift pracuje na principu dočasných souborů (temporary files). Rekordér je navíc vybaven funkcí Guide Plus+, která slouží jako elektronický programový průvodce (EPG). Bohužel funguje pouze v Rakousku, Německu, Belgii, Italii, Francii, Nizozemí, Španělsku a Švýcarsku.

 

Co se týče přehrávání nabízí přístroj všechny standardní funkce. Podporované formáty naleznete v technické specifikaci. Přehrávání všech disků, které jsme mu předložily bylo naprosto bez problémů.

Koupit či nekoupit

HDD rekordér Panasonic DMR-EH60EG je velice kvalitní přistroj, který nabízí obrovskou kapacitu pro nahrávání vašich pořadů. Nechybí mu žádná z funkcí, kterou potřebujete pro nahrávání a následnou editaci záznamu. Na druhou stranu jeho cena 18 995 Kč mnohé zájemce spolehlivě odradí. Za své peníze však dostanou léty prověřenou kvalitu, bezchybný obraz a zvuk a pohodlné a snadné ovládání. Neodpustitelné však je, že mu chybí dekodéry prostorového zvuku. Pokud je však někdo odhodlán koupit si tento přístroj, pak mu jistě nebude dělat ani problém přikoupit se AV receiver.

 Vlastnosti  
Podporované formáty pro nahrávání:

DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R

Podporované formáty pro nahrávání:

DVD-Audio (2 kanály), DVD-Video, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, MP3, JPEG

Kapacita harddisku:

200 GB

Režimy nahrávání:

XP, SP, LP, EP, FR

Video vstupy:

SCART, S-video, video

Video výstupy:

YUV, SCART (RGB), S-video, video

audio vstupy:

audio 

Audio výstupy:

audio, optický, koaxiální

Další rozhraní:

iLink, SD slot

Rozměry:

43 x 35 x 6,3 cm 

Hmotnost:

4,4 Kg 

Cena:

18 995 Kč

Recenze HDD rekordérů:

Dánský příspěvek do rodiny HDD rekordérů

Zahoďte video a nahrávejte na harddisk

Autor:
  • Nejčtenější

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte vesmírné objekty podle obrázků?

Existuje řada krásných záběrů nebo jinak unikátních objektů v blízkém i vzdálenějším vesmíru, které pořídily dalekohledy umístěné ve vesmíru nebo sondy, které zkoumají Sluneční soustavu. Některé z...

11. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...