Malý…menší….nejmenší…
Trend výrobců neustále jejich výtvory zmenšovat se projevuje téměř v každé oblasti spotřební elektroniky. Ovšem nejde jen o zmenšování. Pomalu začíná platit, že čím je výrobek menší, tím více funkcí v sobě skrývá. Velké korporace nás na prezentacích už několik let oslňovaly prototypy miniaturních přístrojů, které byly nabity funkcemi. Nyní se nám do rukou dostal jeden z nich. Tím přístrojem je multifunkční zařízení Panasonic SV-AV10. Co všechno umí? Čtěte dál…
Rozměry vs Funkce
Tak zde tato věčná válka není úplně namístě. Obě strany podepsaly mírovou smlouvu a spokojeně si ruku v ruce vykračují světem dál. Panasonic nám totiž představil přístroj, který fotí, nahrává video, hlas a přehrává MP3 nebo AAC soubory. Ano, čtete správně. A to vše navíc ve výtvoru ne větším než krabička cigaret.
Kromě funkcí jde ale také o design. A ten se, musím říci, povedl na jedničku. Stříbrný kryt a dvoupalcový LCD displej působí velice elegantně. Trošku chybí klasický hledáček, čímž je uživatel odkázán pouze na LCD, který dost spotřebovává energii baterie.
Všechny materiály se ukládají na kartu Secure Digital (SD), která je součástí přístroje. Bohužel pouze o kapacitě 8 MB. Ta je pro práci s přístrojem prakticky nepoužitelná. Video se sice komprimuje do formátu MPEG4, ale i tak se ho na kartu vejdou pouhé 2 minuty. Pro hudbu je kapacita také téměř k ničemu. Při focení je to už lepší, v nejvyšší kvalitě se na ni vejde něco přes 40 snímků. Pro využití všech funkcí je však zapotřebí minimálně 64 MB karty.
Ovládání je i přes velikost výrobku snadné. Probíhá pouze čtyřmi tlačítky. Po spuštění se objeví menu, ve kterém lze rolovat kolečkem. Je rozděleno na dvě části, Play (Přehrávání) a Rec (Nahrávání). Jednotlivé funkce jsou zastoupeny příslušnými ikonami. Pro natáčení, nahrávání či focení stačí stisknout tlačítko s červeným proužkem. Snadné a rychlé.
Co nás ještě čeká?
Kromě ultralehké a kompaktní SV-AV10 v krabici nalezneme AC adaptér, stříbrné pecky, ochranný pytlík, šňůrku na krk, software, SD kartu o kapacitě 8 MB a USB čtečku pro SD.
Točíme…
Jak již bylo napsáno, video je komprimováno do formátu MPEG4. Proto je velice snadné s ním pracovat v počítači či ho dát na web. Nekvalitnější záznam, tzv. Fine, je v rozlišení 320x240 bodů. Dále jsou na výběr Normal a Economy (176x144). Co se týče kvality záznamu, nelze čekat žádné zázraky. MPEG4 v minimálním rozlišení určitě nikoho neuchvátí. Ovšem je třeba si uvědomit, že zde nejde ani tak o kvalitu jako o malý objem dat a rychlost přenesení do počítače. Obraz je přijatelný, ano, asi tak bych to vyjádřil, přijatelný. Mírně se trhá a při prudších pohybech „rozmazává“. S tím se musíme smířit. Kamera také příliš nezvládá záznam za zhoršených světelných podmínek.
Fotíme…
Pro focení je SA-AV10 daleko vhodnější než pro natáčení. A to především díky tomu, že fotky jsou ve větším rozlišení než videozáznam. Ukládány na kartu jsou ve formátu .jpeg. Opět jsou k dispozici tři stupně kvality: Fine, Normal a Economy. Maximální rozlišení fotky je 640x480 bodů. To možná vyvolává úsměv na vaší tváři, ale u tak malého a funkcemi nabitého přístroje je to velice slušné. Pravda, výsledné fotografie nejsou nikterak úžasné. Barvy zkreslené, při focení v interiérech, kde je většinou méně světla, má přístroj velké problémy. V exteriérech je to už lepší. Nesmím také zapomenout na vestavěný blesk. Má malý dosah, zhruba 1,5 m, tudíž se po jeho aktivaci většinou interiérové fotky stejně nepovedou. Ale pro focení tváří či detailů na menší vzdálenost stačí.
Nahráváme & přehráváme
Dalšími dvěma funkcemi je nahrávání a přehrávání zvukových souborů. Nahráváním myslím záznam hlasu. Je velice kvalitní a této oblasti nemám co vytknout. Snad jen to, že „kamera“ nemá vestavěný reproduktor a pro poslech zvuku musí být použita sluchátka.
Přehrávání MP3 a AAC je asi největším překvapením - při testování zaujal kvalitní projev a barvitá hudba (v rámci možností kompresních formátů). Jedinou výtku bych měl k výdrži baterie, která se při přehrávání, natáčení a focení dosti rychle vybije, cca za 4 hodiny. Pro kameru je to hodně, ovšem pro tento multifunkční přistroj málo... Uvědomte si, že ho budete používat jednu chvíli k focení, poté si pustíte hudbu atd. Z jediného zdroje napájíte „čtyři přístroje“. Na druhou stranu, při použití větší baterie by ztratil svou eleganci, která je dána jeho miniaturními rozměry.
A nyní vše do počítače
Pro nahrání videa a fotek je dodáván SD MovieStage. Práci s ním zvládne i úplný amatér. Pro kopírování hudby na SD kartu slouží RealJukebox. K tomuto sytému mám několik výtek.
První problém je, že hudbu lze na kartu nahrát pouze přes tento (nebo kompatibilní) software. Nelze jednoduše otevřít systém složek karty (ta se přihlásí jako výměnný disk) a přetáhnout na ní MP3, tak aby poté šly spustit (nakopírovat je tímto způsobem samozřejmě můžete). Nejprve je nutné importovat všechny MP3 soubory do Jukeboxu, poté je teprve můžete nakopírovat na kartu. Má to ovšem jeden háček, zpět na počítač už je nenahrajete, zakódují se do AAC (formát zvukových souborů), z něhož už je nelze rozkódovat. Tímto způsobem by se mělo zamezit porušování autorských práv. Je to směšné. Když si budu chtít např. u kamaráda zkopírovat hudbu, prostě a jednoduše ji nakopíruji na kartu jako normální soubory na disk. Sice mi v tu chvíli nepůjde přehrát v přístroji, ale doma ji stačí zkopírovat na disk, importovat do Jukeboxu a následně nahrát na SD kartu. Systém ochrany do důsledku pouze obtěžuje uživatele a k ochraně práv vůbec nepřispívá.
Shrnutí
Multifunkční přistroj Panasonic splnil všechna má očekávání. Kvalitou obrazových záznamů sice neoslní, ale pro mladé teenagery, kteří točí šoty ze svých párty a poté je publikují na internetu, bohatě postačí. Stojí 19 995 Kč. Není to zrovna málo, zvlášť když si uvědomíme, že je to „pouze hračka“. Od koupě nebudu odrazovat ani k ní nabádat. Jedná se o přístroj, který při skutečné práci jen těžko využijete. Spíše bych v něm spatřoval jakousi ukázku toho, co dnes výrobci spotřební elektroniky dokáží. Pokud chcete být ovšem „in“, nebo si jen hrát, nesmí vám ve výbavě chybět.
Produkt k testu zapůjčila společnost Panasonic Czech Republic, s. r. o.