Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

RECENZE: iRiver SlimX - král mezi MP3 discmany přichází

  5:00
Nejtenčí MP3 discman na světě s podporou formátů MP3 a WMA, provozní dobou převyšující 20 hodin, vyrovnávací pamětí s kapacitou až 16 minut a dokonalým dálkovým ovládáním přichází do Čech. Za cenu těsně pod hranicí 10.000 Kč vám splní vše, co jen od MP3manu čekáte.

Už je tomu dávno, co jsem se na našem serveru zmínil o Slimovi poprvé. Bylo to ve shrnutí novinek za loňský 48. týden, kde jsme nejnovější produkt korejské firmy iRiver s označením iMP-350 představili. Mohli jste také shlédnout vtipnou reklamní animaci, v níž Slima pronásledovaly dva "běžné" discmany, jimž na konec utekl úzkou štěrbinou v plotě... Uvedené parametry dávaly tušit, že se chystá něco opravdu výjimečného.

SlimX osobně

Jestli teď očekáváte, že se budu rozplývat nad obsahem krabice, tentokrát se mýlíte. Budu se hned zkraje rozplývat přímo nad samotným discmanem. Tělo z tmavošedého plastu se stříbřitým kovovým víkem je lehounce oválné, jen o něco málo větší než cédéčko a skutečně ultratenké - pouhých 16,7 mm. Na první pohled chybí jakékoliv ovládací prvky, ty ale po chvíli nalézáme na boku přístroje. Stop, Play/Pause, Skip. Klasika. Hned vedle se krčí výstup kombinovaný konektor pro remote a sluchátka a Line Out pro připojení k domácí sestavě nebo třeba autorádiu. Na opačné straně nalézáme vstup pro síťový adaptér a externí battery pack. Ale kde je displej, kampak se nám schoval? Neschoval, pouze se bez náhrady odstěhoval na dálkové ovládání, a protože je o čem vyprávět, necháme si jej na později.

Kombinovaná zásuvka pro sluchátka a dálkové ovládání Vše, co s přehrávačem obdržíte. V ceně nejsou jen záložní tužkové baterie

Na spodku přístroje je užitečný Hold a máme před sebou další záhadu - kam se vkládají baterky? Podobně jako u nedávno recenzovaného MP3 discmanu od Sony je jejich místo pod rotujícím CD. Kvůli tloušťce, či spíše tenkosti přístroje jsou použity dva speciální ploché akumulátory Sanyo s kapacitou 1400 mAh. Nečekaným překvapením pro mě byla jejich výdrž - navzdory inzerované době provozu přes 20 hodin nevydržely ani šest hodin. Připojíte-li však ke Slimovi pouzdro s dalšími dvěma tužkovými bateriemi (v mém případě 1600 mAh Energizer), přes onu dvacetihodinovou hranici se směle přehoupnete.

Ploché akumulátory příliš nevydrží SlimX dělá svému jménu čest

Mechanika si poradí s pestrou paletou formátů médií včetně multisession (CD s více datovými stopami) a packet writing (formát umožňující zapisovat na CD po sektorech jako na disketu). Drive rozpozná maximálně 255 adresářů a 999 souborů. V základu jsou podporovány soubory MP3, WMA a ASF, díky flashovatelnému firmware se do budoucna počítá s dalšími. Přímo v manuálu jsou uvedeny formáty AAC, mp3PRO - sláva! - a Ogg Vorbis, jenže výraz "future" není příliš konkrétní... Famózní je kapacita vyrovnávací paměti. Pro Audio CD lze nastavit 45 a 180 sekund, hudba v MP3 při bitrate 128 kbps pojme 8 minut (!) a WMA, vezmeme-li jako standardní datový tok 64 kbps, 16 minut. Cache je permanentně v akci a nejde vypnout ani pro Audio CD.

Remote

Dálkové ovládání je to, co celému přehrávači vdechne život. Bez něj se zkrátka nehnete. Nemohu se zbavit pocitu, že kdyby na samotném discmanu chyběla kromě displeje i všechna tlačítka, nic by se nestalo - jen by byl Slim o nějakou tu vyvrtanou díru a mikrospínač levnější. K základně připojeno třemi konektory, kabeláž slouží nejen jako přenos zvuku do sluchátek, ovládání přístroje, zobrazování údajů na displeji, ale také jako FM anténa. Na šíři svých funkcí má relativně málo prvků: zámek kláves, tlačítka Play/Pause a Stop a tři jog-dial ovladače pro navigaci na disku, změnu hlasitosti a další funkce přístroje.

Procházení adresářovou strukturou disku je velice snadné a uživatelsky přítulné. Snadno se lze pohybovat mezi jednotlivými skladbami i mezi adresáři, tlačítkem ±10 pak provádět větší odskoky, soubory lze inteligentně bookmarkovat a vytvářet tak playlisty. Vše je zjednodušeno, jsou-li na disku přítomny M3U playlisty, s nimiž si Slim familiérně tyká. A co bychom si počali bez nejrůznějších přehrávacích módů, jako Shuffle či Repeat, obé vázáno k tracku, adresáři nebo celému disku a navrch ještě intro. Zajímavá je funkce "rezervace", kdy si během přehrávání můžete na disku najít skladbu, kterou chcete slyšet jako následující. Určitě potěší funkce "resume", Slim si pamatuje několik posledních disků, takže pokud jeden uprostřed playbacku vyjmete a později se k němu vrátíte, přehrávání začne přesně na místě posledního pobytu laseru. Bohužel jsem se nikde nedočetl, kolik disků si přehrávač umí zapamatovat...

Když už vás omrzí digitální hudba, discman má pro vás, jak už jsem trochu naťukl, FM tuner s dvaceti paměťovými pozicemi. Oproti původnímu ohlášení postrádá RDS, názvy stanic se tak nedozvíte, stejně jako Slim na cestě nepřeladí na jinou frekvenci téže stanice. Anténa tvořená kabelem od sluchátek je ideální do míst se silným signálem, ale v polích hrálo moje kapesní rádio lépe.

Při přehrávání si můžete vybrat ze dvou vizualizací Displej umí prefektně česky

"Dálkáči" dominuje velký, modře podsvícený displej, jehož okolí je ozdobeno příjemnou metalízou, která se ale velmi snadno ošoupe. Displej se může pochlubit neuvěřitelně jemnou grafikou, zobrazí čtyři řádky textu. To mohou být buď výpis disku, obsah adresáře nebo informace o aktuální skladbě. V dnešní době už asi nepřekvapí podpora ID3 tagů, SlimX načte všechny jeho současné mutace. Chybí-li dodatečné informace, zobrazí se korektně bez koncovky dlouhý název souboru, u CDDA disků je rozpoznán CD Text. Dokonalá je podpora národních abeced, mezi nimiž nechybí ani čestina, všechny informace obsahující naši diakritiku jsou tedy korektně čitelné. K dispozici je několik druhů scrollingu, jeden efektnější než druhý - a to myslím naprosto vážně. Displej dále prozradí formát souboru, vzorkovací frekvenci, bitrate a pro potěšení uživatelova oka do rytmu hudby skáče stereo VU meter, případně osciloskop.

Na cestě

Nebudeme nijak brouzdat kolem slavného beatnického počinu, leč podíváme se, jak si SlimX vede v provozu. Zvukový výstup nezklamal, ani nepřekvapil. I na dodávaných firemních sluchátkách - překvapivě kvalitních - lze snadno poznat, že SlimX hraje velmi dobře. Napovídá tomu i S/N odstup 90 dB. Možná je to pouze můj subjektivní názor, ale výšky se mi přeci jen nezdají tak zvonivé jako u Soul Playeru. Zvuk lze vylepšit ekvalizérem, nechybí předdefinované charakteristiky Rock, Jazz, Classic na basech přitvrdí volba U-Bass, ale možná je také plně uživatelská editace.

S externími bateriemi vydrží SlimX hrát přes 20 hodin

Povzbuzen recenzí MP3 discmanu Sony jsem si vzal Slima na kondiční běh po pražských parcích a musím konstatovat, že antishock vydrží opravdu hodně. Při chůzi reprodukce téměř vůbec neškobrtla (to už jsem musel škobrtnout sám), přístroj při lehkém běhu statečně odolával, upoután v bundě i v kapsáčích, ale zde se logicky objevily větší problémy. Nejjistější bude nosit přehrávač ve vkusném černém pytlíku s firemním logem, který výrobce přibalil jako bonus. Mechaniku musím kromě absorbce otřesů pochválit také za to, že bez problémů a praskání ve zvuku přehrála i ošklivě poškrábaný disk.

Hodnocení

Když si shrneme vše, co bylo v tomto článku řečeno, nezbývá než vyřknout verdikt - SlimX je vynikající MP3 discman! Jeho vytříbený design jej předurčuje stát se stylovou záležitostí. Kromě zpracování pro něj hraje také skvělý zvuk i obrovské množství zajímavých funkcí. Je to ovšem také záležitostí pro plnější peněženku. Bez pár korun deset tisíc s daní není vůbec málo a ti, kteří nepotřebují úplnou špičku, se spíš poohlédnou za přístrojem za poloviční cenu. Možná, podaří-li se vám sehnat SlimX v zahraničí, zaplatíte o něco méně. Firemní internetový obchod www.irivershop.com jej nabízí za lákavých 180 USD, tedy asi 6.300 Kč. Ať tak či tak, iRiver iMP-350 SlimX je velice kvalitní, ne-li nejkvalitnější současný MP3 discman a své hodnocení si jistě zaslouží.

Přehrávač k testu zapůjčila společnost Empei.

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Témata: AAC, classic, Jazz, Li Na, MP3, rock, Sony
  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Premium Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými agresory devastovaném...

Prostorový zvuk z jedné reprosoustavy. Novinka Sonosu mile překvapila

Premium S nástupem kompaktních bezdrátových reprosoustav jsme si docela zvykli na monofonní reprodukci – pro stereo nebylo ani...

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli jsme první herní...

Lehké, pohodlné, se skvělým obrazem. Nové XR brýle příjemně překvapily

První produkt, který jsme si na konferenci MWC 2023 v Barceloně mohli krátce vyzkoušet, jsou brýle TCL NxtWear S....

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...