Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: iRiver SlimX - král mezi MP3 discmany přichází

  5:00
Nejtenčí MP3 discman na světě s podporou formátů MP3 a WMA, provozní dobou převyšující 20 hodin, vyrovnávací pamětí s kapacitou až 16 minut a dokonalým dálkovým ovládáním přichází do Čech. Za cenu těsně pod hranicí 10.000 Kč vám splní vše, co jen od MP3manu čekáte.

Už je tomu dávno, co jsem se na našem serveru zmínil o Slimovi poprvé. Bylo to ve shrnutí novinek za loňský 48. týden, kde jsme nejnovější produkt korejské firmy iRiver s označením iMP-350 představili. Mohli jste také shlédnout vtipnou reklamní animaci, v níž Slima pronásledovaly dva "běžné" discmany, jimž na konec utekl úzkou štěrbinou v plotě... Uvedené parametry dávaly tušit, že se chystá něco opravdu výjimečného.

SlimX osobně

Jestli teď očekáváte, že se budu rozplývat nad obsahem krabice, tentokrát se mýlíte. Budu se hned zkraje rozplývat přímo nad samotným discmanem. Tělo z tmavošedého plastu se stříbřitým kovovým víkem je lehounce oválné, jen o něco málo větší než cédéčko a skutečně ultratenké - pouhých 16,7 mm. Na první pohled chybí jakékoliv ovládací prvky, ty ale po chvíli nalézáme na boku přístroje. Stop, Play/Pause, Skip. Klasika. Hned vedle se krčí výstup kombinovaný konektor pro remote a sluchátka a Line Out pro připojení k domácí sestavě nebo třeba autorádiu. Na opačné straně nalézáme vstup pro síťový adaptér a externí battery pack. Ale kde je displej, kampak se nám schoval? Neschoval, pouze se bez náhrady odstěhoval na dálkové ovládání, a protože je o čem vyprávět, necháme si jej na později.

Kombinovaná zásuvka pro sluchátka a dálkové ovládání Vše, co s přehrávačem obdržíte. V ceně nejsou jen záložní tužkové baterie

Na spodku přístroje je užitečný Hold a máme před sebou další záhadu - kam se vkládají baterky? Podobně jako u nedávno recenzovaného MP3 discmanu od Sony je jejich místo pod rotujícím CD. Kvůli tloušťce, či spíše tenkosti přístroje jsou použity dva speciální ploché akumulátory Sanyo s kapacitou 1400 mAh. Nečekaným překvapením pro mě byla jejich výdrž - navzdory inzerované době provozu přes 20 hodin nevydržely ani šest hodin. Připojíte-li však ke Slimovi pouzdro s dalšími dvěma tužkovými bateriemi (v mém případě 1600 mAh Energizer), přes onu dvacetihodinovou hranici se směle přehoupnete.

Ploché akumulátory příliš nevydrží SlimX dělá svému jménu čest

Mechanika si poradí s pestrou paletou formátů médií včetně multisession (CD s více datovými stopami) a packet writing (formát umožňující zapisovat na CD po sektorech jako na disketu). Drive rozpozná maximálně 255 adresářů a 999 souborů. V základu jsou podporovány soubory MP3, WMA a ASF, díky flashovatelnému firmware se do budoucna počítá s dalšími. Přímo v manuálu jsou uvedeny formáty AAC, mp3PRO - sláva! - a Ogg Vorbis, jenže výraz "future" není příliš konkrétní... Famózní je kapacita vyrovnávací paměti. Pro Audio CD lze nastavit 45 a 180 sekund, hudba v MP3 při bitrate 128 kbps pojme 8 minut (!) a WMA, vezmeme-li jako standardní datový tok 64 kbps, 16 minut. Cache je permanentně v akci a nejde vypnout ani pro Audio CD.

Remote

Dálkové ovládání je to, co celému přehrávači vdechne život. Bez něj se zkrátka nehnete. Nemohu se zbavit pocitu, že kdyby na samotném discmanu chyběla kromě displeje i všechna tlačítka, nic by se nestalo - jen by byl Slim o nějakou tu vyvrtanou díru a mikrospínač levnější. K základně připojeno třemi konektory, kabeláž slouží nejen jako přenos zvuku do sluchátek, ovládání přístroje, zobrazování údajů na displeji, ale také jako FM anténa. Na šíři svých funkcí má relativně málo prvků: zámek kláves, tlačítka Play/Pause a Stop a tři jog-dial ovladače pro navigaci na disku, změnu hlasitosti a další funkce přístroje.

Procházení adresářovou strukturou disku je velice snadné a uživatelsky přítulné. Snadno se lze pohybovat mezi jednotlivými skladbami i mezi adresáři, tlačítkem ±10 pak provádět větší odskoky, soubory lze inteligentně bookmarkovat a vytvářet tak playlisty. Vše je zjednodušeno, jsou-li na disku přítomny M3U playlisty, s nimiž si Slim familiérně tyká. A co bychom si počali bez nejrůznějších přehrávacích módů, jako Shuffle či Repeat, obé vázáno k tracku, adresáři nebo celému disku a navrch ještě intro. Zajímavá je funkce "rezervace", kdy si během přehrávání můžete na disku najít skladbu, kterou chcete slyšet jako následující. Určitě potěší funkce "resume", Slim si pamatuje několik posledních disků, takže pokud jeden uprostřed playbacku vyjmete a později se k němu vrátíte, přehrávání začne přesně na místě posledního pobytu laseru. Bohužel jsem se nikde nedočetl, kolik disků si přehrávač umí zapamatovat...

Když už vás omrzí digitální hudba, discman má pro vás, jak už jsem trochu naťukl, FM tuner s dvaceti paměťovými pozicemi. Oproti původnímu ohlášení postrádá RDS, názvy stanic se tak nedozvíte, stejně jako Slim na cestě nepřeladí na jinou frekvenci téže stanice. Anténa tvořená kabelem od sluchátek je ideální do míst se silným signálem, ale v polích hrálo moje kapesní rádio lépe.

Při přehrávání si můžete vybrat ze dvou vizualizací Displej umí prefektně česky

"Dálkáči" dominuje velký, modře podsvícený displej, jehož okolí je ozdobeno příjemnou metalízou, která se ale velmi snadno ošoupe. Displej se může pochlubit neuvěřitelně jemnou grafikou, zobrazí čtyři řádky textu. To mohou být buď výpis disku, obsah adresáře nebo informace o aktuální skladbě. V dnešní době už asi nepřekvapí podpora ID3 tagů, SlimX načte všechny jeho současné mutace. Chybí-li dodatečné informace, zobrazí se korektně bez koncovky dlouhý název souboru, u CDDA disků je rozpoznán CD Text. Dokonalá je podpora národních abeced, mezi nimiž nechybí ani čestina, všechny informace obsahující naši diakritiku jsou tedy korektně čitelné. K dispozici je několik druhů scrollingu, jeden efektnější než druhý - a to myslím naprosto vážně. Displej dále prozradí formát souboru, vzorkovací frekvenci, bitrate a pro potěšení uživatelova oka do rytmu hudby skáče stereo VU meter, případně osciloskop.

Na cestě

Nebudeme nijak brouzdat kolem slavného beatnického počinu, leč podíváme se, jak si SlimX vede v provozu. Zvukový výstup nezklamal, ani nepřekvapil. I na dodávaných firemních sluchátkách - překvapivě kvalitních - lze snadno poznat, že SlimX hraje velmi dobře. Napovídá tomu i S/N odstup 90 dB. Možná je to pouze můj subjektivní názor, ale výšky se mi přeci jen nezdají tak zvonivé jako u Soul Playeru. Zvuk lze vylepšit ekvalizérem, nechybí předdefinované charakteristiky Rock, Jazz, Classic na basech přitvrdí volba U-Bass, ale možná je také plně uživatelská editace.

S externími bateriemi vydrží SlimX hrát přes 20 hodin

Povzbuzen recenzí MP3 discmanu Sony jsem si vzal Slima na kondiční běh po pražských parcích a musím konstatovat, že antishock vydrží opravdu hodně. Při chůzi reprodukce téměř vůbec neškobrtla (to už jsem musel škobrtnout sám), přístroj při lehkém běhu statečně odolával, upoután v bundě i v kapsáčích, ale zde se logicky objevily větší problémy. Nejjistější bude nosit přehrávač ve vkusném černém pytlíku s firemním logem, který výrobce přibalil jako bonus. Mechaniku musím kromě absorbce otřesů pochválit také za to, že bez problémů a praskání ve zvuku přehrála i ošklivě poškrábaný disk.

Hodnocení

Když si shrneme vše, co bylo v tomto článku řečeno, nezbývá než vyřknout verdikt - SlimX je vynikající MP3 discman! Jeho vytříbený design jej předurčuje stát se stylovou záležitostí. Kromě zpracování pro něj hraje také skvělý zvuk i obrovské množství zajímavých funkcí. Je to ovšem také záležitostí pro plnější peněženku. Bez pár korun deset tisíc s daní není vůbec málo a ti, kteří nepotřebují úplnou špičku, se spíš poohlédnou za přístrojem za poloviční cenu. Možná, podaří-li se vám sehnat SlimX v zahraničí, zaplatíte o něco méně. Firemní internetový obchod www.irivershop.com jej nabízí za lákavých 180 USD, tedy asi 6.300 Kč. Ať tak či tak, iRiver iMP-350 SlimX je velice kvalitní, ne-li nejkvalitnější současný MP3 discman a své hodnocení si jistě zaslouží.

Přehrávač k testu zapůjčila společnost Empei.

Témata: AAC, classic, Jazz, Li Na, MP3, rock, Sony
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Sloužil bez ní 41 let. Poznámkový blok ve Windows se dočkal významné funkce

Premium

Je léta spojený s operačním systémem Windows. A možná jste si toho zatím nevšimli, ale Poznámkový blok nyní dostal další velkou aktualizaci včetně funkce, kterou dosud nedisponoval. Pojďme se na...

22. července 2024

CIA dostala varování, že Sověti misi překazí. Zákulisí prvního letu na Měsíc

Ve dnech 55. výročí prvního přistání člověka na Měsíci listujeme vzpomínkami a texty publicisty Karla Pacnera, které v minulosti o misi Apollo 11 pro Technet psal. Ve druhé části se zaměříme na...

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...