Malý kompakt s velkými možnostmi.

Malý kompakt s velkými možnostmi. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Vyzkoušeli jsme nástupce famózního aparátu RX-100. Má wi-fi a NFC

  • 17
První generace fotoaparátu Sony RX-100 nás nadchla v testu natolik, že s ní již rok fotíme reportáže. Nástupce fotoaparátu má výklopný displej, systémové sáňky, fotografie můžete odesílat přes wi-fi do počítače nebo televizoru a párování s chytrým telefonem ulehčí NFC. Čekali jsme i GPS, ale marně.

Aparátu Sony CyberShot RX-100M2 nevěnujeme kompletní plnohodnotnou recenzi, protože by se v mnoha pasážích shodovala s textem předchůdce RX-100. Recenzi najdete zde: "Ukrutně drahý, ale tuze dobrý. Superkompakt od Sony dělá skvělé fotky". Místo toho se zaměříme na rozdíly, které se týkají jak použité techniky, tak především funkční výbavy.

Nový čip s vyšší citlivostí a menším šumem

Malé kompaktní tělo v sobě ukrývá velký 1" snímací obrazový čip formátu CX (crop faktor 2,7x), který častěji najdete spíše ve větších bezzrcadlovkách. Má efektivní rozlišení 20,2 MPix, takže tvoří fotografie s rozlišením 5472 x 3648 pixelů. Zatímco předchozí model měl klasický CMOS senzor, u M2 jde o takzvaný BSI CMOS snímač.

U BSI jsou na rozdíl od klasického CMOS snímače přemístěny tranzistory a kovové konstrukční prvky až za fotocitlivou vrstvu. Dopadá tak na ni více světla, takže má větší citlivost a nižší šum. Nejnižší citlivost aparátu je tak ekvivalentní ISO 160, nejvyšší pak ISO 25 600. Díky "skládanému snímání", o kterém si povíme dále, je však nejvyšší hodnota ISO spíše formální.

Skvělému BSI CMOS čipu je partnerem kvalitní optika.

Objektiv je pro Sony již tradičně Carl Zeiss, tentokrát s rozsahem světelnosti f 1,8 - 4,9 a ohnisek 10,4 - 37,1 mm - má tedy více než trojnásobnou optickou transfokaci, kterou můžete v případě nutnosti prodloužit digitálním zoomem. Díky obřímu rozlišení jej lze rozumně používat, ale jako vždy - jen s mírou.

Hlavní devizou RX-100 i "M2" nástupce je výkonný obrazový procesor BIONZ a software, který dokáže hardwarový potenciál aparátu naplno využít.

Co z jeho funkcí využíváme nejvíce? Rozhodně takzvané "skládané snímání", kdy fotoaparát nafotí více snímků bezprostředně za sebou, sečte jejich jasové hodnoty a vhodný výsledek uloží jako jeden snímek. Aniž by přitom musel použít extrémně vysokou citlivost, nebo dlouhý čas, dokáže zachytit ostrý a prokreslený snímek i při špatném osvětlení.

Velmi dobré výsledky má i režim "panorama", kdy aparát složí široký snímek z fotografií focených na výšku. Do záběru se tak snadněji vejdou i vyšší budovy.

Sáňky nejen pro blesk

Velká inovace nenápadně proběhla na vrchu aparátu, kde přibyly sáňky pro připojení externího blesku. Patice je vybavena konektorem s 21 piny, můžete tak místo blesku připevnit třeba výklopný elektronický hledáček, nebo externí mikrofon. Vše si samozřejmě (pokud budete chtít) musíte od Sony přikoupit. Sáňky se nazývají Multi Interface Shoe a poprvé je firma Sony představila na svých předloňských topmodelech.

Sony CyberShot RX-100 MKII

Patice je chráněna plastovou krytkou, kvůli maličkým rozměrům a absenci jakéhokoli uchycení po vyjmutí ji však nejspíše brzy ztratíte.

Nové funkce nového modelu

Další fyzickou inovací je uchycení displeje na výklopnou konstrukci. Při focení nad hlavou si ho můžete naklopit zhruba o 45°, naopak při focení od země lze naklopit zhruba o 85°. Oba úkony to velmi usnadní. Jiné otáčení, nebo vyklápění z boku aparátu není možné.

Výklopný displej usnadní focení z nadhledu ...
... i z podhledu.

Výklopný displej je opravdu praktický. Jen si dejte pozor při koupi příslušenství, v pouzdře pro první generaci RX-100 jej nevyklopíte.

Displej zůstal shodný s předchozí verzí, má tedy výbornou kvalitu, je vidět i na slunci (i když je obraz výrazně tmavší a méně kontrastní) a stále není dotykový. Což nemusí být nutně výtka.

Bezdrát a NFC

Zkratka wi-fi je na fotoaparátu vždy vítána. Zde nás však trochu zklamal způsob implementace. Že RX-100M2 nenabízí přímý upload na Facebook, Flickr a YouTube, bych ještě pochopil, přeci jenom, není to hračka.

To, že však pro bezdrátové propojení s počítačem potřebuje mastodontní aplikaci "PlayMemories", je přinejmenším nepříjemné. Ale u Sony víceméně tradiční, stačí si vzpomenout na "povinný" hudební přehrávač SonicStage u některých kapesních hudebních přehrávačů Walkman.

Spojení s počítačem je jinak docela jednoduché, stačí aparát připojit k wi-fi síti a správně nastavit (nebo dočasně vypnout) firewall. Bohužel, foťák neumí poslat konkrétní vybraný snímek (nebo vybrané snímky), ale zazálohuje do počítače vše, co je na kartě. Což je u dnešních mnohagigových karet a nejčastější potřeby zpracovat posledních pár snímků velmi omezující. Jeden GB dat jsem přenášel zhruba sedm minut (obě zařízení na "n-kové" síti), což sice není úplně špatné, ale mnohonásobně delší než v případě vložení karty do čtečky notebooku.

Akumulátor a SD karta má místo pod výklopnými dvířky. Hned vedle je závit na...

O mnoho lepší je spolupráce RX-100M2 s chytrým telefonem nebo tabletem. Přístroje lze spárovat pomocí NFC nebo ručně. Aplikace PlayMemories (vyzkoušeli jsme variantu pro Android) je v mobilní verzi docela příjemná. V tomto případě můžete přenést jeden nebo více vybraných souborů, přičemž výběr můžete udělat buď na displeji fotoaparátu, nebo pohodlněji na tabletu - probíráte se složkami s náhledy.

Skvělou "vychytávkou" je možnost použít tablet nebo chytrý telefon jako vzdálený ovladač - na displeji vidíte živý obraz snímaný fotoaparátem, po vyfocení se do tabletu uloží menší kopie, na kartu v aparátu originál. Ovládat můžete i transfokaci, aktivovat blesk nebo nastavit samospoušť. Režimy focení, ovládané mechanickým kolečkem, měnit nelze. Celkově však výborné.

Androidí tablet v roli vzdáleného hledáčku a ovladače. Přenášený obraz je velmi slušný, odlesky na světle k lesklým displejům bohužel patří.

V této situaci se tablet připojí k wi-fi síti, která je vytvořená fotoaparátem, což sice více vytěžuje jeho akumulátor, ale zase můžete výše uvedené funkce využít i kdekoli na výletě, aniž byste s sebou museli vláčet router.  

Velmi příjemná je možnost bezdrátového zobrazení fotografií na televizorech s podporou DLNA přehrávání, vyzkoušeli jsme na starším Samsungovi a funguje velmi dobře. Rychlost načítání byla i u 20Mpix snímků nezdržující a kvalita velmi dobrá. Umí i automatické slideshow. Bohužel videa takto nepřehrajete. 

Vylepšená práce se tmou a povedená panoramata

Focení ve špatných světelných podmínkách jsme chválili již u předchozího modelu. Zde je však, díky čipu s větší citlivostí a nižším šumem, ještě o něco lepší. Pořídit dříve takovéto snímky bez stativu bylo prakticky nemyslitelné.

Skládané focení umožní pořídit příjemně barevné a ostré noční snímky i s minimálním osvětlením - zde svítilo jen několik luceren, jinak byla tma. Příjemně teplé barevné podání zachytilo atmosféru místa.

Aparát dokáže perfektně zachytit atmosféru nočních scenérií. Čím více světla má k dispozici, tím méně se musí snažit, a tím lepší je výsledek. S pevnou rukou však pořídíte působivé snímky i v docela hluboké tmě.

Tma jako v pytli. Hluboká noc, ulice bez veřejného osvětlení, mimo osvětlených oken nebylo prakticky vidět na krok. I při skládaném focení aparát zvolil citlivost ISO 25 600 a je tak vidět postprocessing a následky čištění šumu. Neznáme však jiný fotoaparát, kde bychom z ruky bez stativu dosáhli takovýchto výsledků. Bílé flíčky na obloze jsou hvězdy.

Pochvalu od nás zaslouží i režim sportovní focení, ostření a reakce jsou rozumně rychlé a výsledek dobře exponovaný. Vyzkoušeli jsme leccos, v následujícím případě jsme však rozumný výsledek ani nečekali.

Sportovní režim doplňuje rychlé ostření objektivu. Surfaře jsme vyfotili z mola, s mírnou optickou transfokací. Vysoké rozlišení a solidní kresba umožní vytvořit výřezy (zde původní snímek bez úprav).

Snímek byl dostatečně ostrý a prokreslený i pro výraznější výřezy (v Zoner PhotoStudio).

V některých situacích je běžný poměr stran 3:2 pro vyjádření prostoru málo. Složením zpravidla více než desítky snímků může vzniknou velmi široké a velmi kvalitní panorama.

Automatická tvorba panoramat funguje velmi dobře, jen je potřeba dát pozor na pohybující se objekty. Takto široké je pochopitelně absurdní, ale při rozlišení 8190 x 1856 pixelů (u tohoto konkrétního snímku) si můžete dovolit jej zúžit na zamýšlenou šíři. A pro zajímavost, na snímku je lobby lasvegaského hotelu Caesars Palace.

Závěr: skvělý aparát pro náročné amatéry

Udělat technicky kvalitní snímek se zrcadlovkou vyžaduje určité znalosti, zkušenosti a dovednosti. Tuto část focení vezme RX-100M2 ve větší míře na sebe a fotograf se tak může věnovat především obsahu a kompozici.

Pokud by v Sony v rámci firmwarových aktualizacích vylepšili možnosti odesílání snímků přímo do počítače, případně přidali jejich zálohování do cloudu a upload na sociální sítě, šlo by jen málo co vytýkat. Snad jen absenci GPS. Přeci jen je fajn, když můžete na konci výletu či dovolené v mapě vypraporkovat trasu putování jen na základě nafocených obrázků.

Sony RX-100M2 je v prodeji za 18 990 korun.