Pátek 18. září 2020, svátek má Kryštof
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 18. září 2020 Kryštof

První evropská recenze nejlepšího MP3 přehrávače iAudio X5

aktualizováno 
Přehrává video i fotografie,funguje jako fotobanka, zvládá MP3 i OGG, nabízí rádio, diktafon, prohlížeč textů, hodiny i budík. Jako jedni z prvních na světě vám nabízíme exkluzivní recenzi nejlepšího MP3 přehrávače na trhu.

Přibližně před rokem jsme se na stránkách Technetu rozplývali nad harddiskovým MP3 přehrávačem iAudio M3.V oblasti spotřební elektroniky je 365 dní hodně a u Cowonu to vědí velmi dobře. Proto na letošní rok přichystali novinku v podobě nástupce vychvalované emtrojky, s názvem X5. Model byl dlouho dopředu ohlašován a fanoušky digitální hudby žádostivě očekáván. My jsme měli možnost si jej na vlastní kůži vyzkoušet již na CeBITu. Nyní vám jako první v Česku a velmi pravděpodobně i v Evropě, přinášíme jeho podrobnou a exkluzivní recenzi.

Měli jsme možnost testovat v Koreji prodávaný 20GB vzorek s firmwarem v. 2.00. U nás však bude v prodeji pouze 30GB přehrávač. Verze s označením X5L bude navíc vybavena akumulátorem s výdrží až 35 hodin. Šedesátigigabajtová verze se k nám zatím dovážet nebude.

 

Co všechno umí

Odpověď je jednoduchá: Umí vše co byste měli od moderního přehrávače digitální hudby chtít. Poradí si s naprostou většinou audio formátů – od MP3, přes OGG až po bezztrátový FLAC. Je vybaevn FM tunerem s nahráváním, diktafonem, linkovým vstupem, hodinami a budíkem. Samoúčelný není ani luxusní barevný displej s rozlišením 160 x 128 obr. bodů, který zvládá zobrazit až 260 000 barev. Díky speciálnímu portu USB HOST (nebo také OTG – On The Go) totiž můžete na harddisk přístroje ukládat fotografie (a jiná data) přímo z fotoaparátu, bez použití počítače. Posléze si můžete obrázky na displeji pohodlně prohlížet.

To však není všechno. IAudio X5 umí přehrávat i filmy. Není sice tak výkonný jako klasické PMP (Portable Media Player) přehrávače a video je potřeba nejprve překonvertovat na nižší rozlišení s menším datovým tokem, ale X5 je za tímto účelem vybaven šikovným a rychlým softwarem. Navíc X5 je skutečně spíše hudební přehrávač než video přehrávač a i vzhledem k ceně je potřeba brát možnost přehrávání filmů jako dárek zdarma.

Zapomeňte na všechny iPody Photo a podobné snaživce a pořiďte si iAudio X5. 

Krásný na pohled,…

IAudio X5 se vzhledem hrdě hlásí ke svému předchůdci, modelu M3. Není se co divit, že designéři u Cowonu ponechali většinu charakteristických prvků tak, jak je známe ze staršího modelu. Stejná je velikost, liší se pouze tloušťka přehrávače, která v místě displeje dosahuje 18 mm (jinde má pouhých 14 mm). Na přední straně přibyl pětifunkční joystick (stejný jako naleznete například u modelu G3 nebo U2). Díky němu nejste již odkázáni pouze na dálkové ovládání, jako tomu bylo u modelu M3. Dálku stejně v základním balení nedostanete, ale lze ji přikoupit. Zbytek ovládacích prvků je umístěn na boku. Materiál těla přehrávače budí dojem solidnosti a to nejen na první pohled. Povrch je vyveden v antracitově černém hliníku a displej je zakryt průhledným, škrábancům odolným plastem.

 

šikovný na dotek,…

Proč ho koupit?
Umí vše co můžete od MP3 přehrávače chtít. Je prostě nejlpeší.
Proč ho nekoupit?
Nenašli jsme žádné zásadní nedostatky 
Kdy?
červen - červenec 2005 
Za kolik?
X5-30 GB za 11.390 Kč, X5L 30 GB za 13.390 Kč (orientační předběžné ceny v e-shopech)

Způsob ovládání a přehlednost Menu byla vždy silnou stránkou iAudio. Ovšem u X5 byly některé prvky dotaženy téměř k dokonalosti. Menu je díky barevnému displeji velmi přehledné a navíc je i logicky členěné. Pro pohyb v něm vystačíte s natáčením joysticku doprava a doleva. Potvrzení volby obstaráte stisknutím nebo pohybem vpravo.

Další dva ovládací prvky – tlačítko A-B a Play lze v Menu asociovat s vybranou funkcí. Čudlík A-B tak může zapnout okamžité nahrávání přes integrovaný mikrofon nebo například přidat právě hranou skladbu do dynamického playlistu (viz níže), případně vložit záložku. Možností je samozřejmě více a přehrávač si tak můžete zcela přizpůsobit k obrazu svému. Vzhledem k vystouplosti joysticku, doporučujeme používat, při nošení přehrávače v kapse, šoupátko Hold (zámek tlačítek).

 

barevný pro oči,…

Úhlopříčka displeje má délku 1,8 palce. Rozlišení obrazovky je 160 x 128 obr. bodů. LCD displej zvládne zobrazit až 260 000 barev a má osm řádků plus další menší meziřádky. Lepší displej nemají ani mnohé mobilní telefony (což konečně tvrdí i recenzenti na fanouškovských stránkách iAudio). S iAudio se v tomto bodě může srovnávat snad jenom iPod photo a možná i iRiver H300 (recenze zde). Na prostorném displeji naleznete všechny důležité informace, které potřebujete při přehrávání hudby znát. Zobrazen je navíc i skutečný čas (viz obrázek). Vzhled si můžete přizpůsobit vlastní tapetou, kterou jedním kliknutím vytvoříte z jakékoliv uložené fotografie. Úspora baterie je zajištěna nastavitelnou délkou rozsvícení displeje.    

Listování stromovou strukturou adresářů/alb je díky rozlehlosti displeje velmi pohodlné. Názvy alb/skladeb delších rolují na obrazovce nastavitelnou rychlostí. Přehled o uloženém obsahu je tedy dokonalý. iAudio nepodporuje vytváření hudební knihovny pomocí údajů z ID3 tagů.

Do skladeb lze jednoduše přidávat záložky (Bookmark - až 20 kusů) a k rozposlouchaným písničkám se pak kdykoliv vracet. Tuto funkci oceníte zejména při poslechu nekonečných techno mixů nebo mluveného slova.

Další vymožeností je dynamický playlist (Dynamic playlist), který si můžete sestavovat během poslechu. Označené skladby se „ukládají“ do adresáře DPL odkud je můžete kdykoli spustit. Skladby lze samozřejmě i mazat.

IAudio samozřejmě zvládá číst i playlisty M3U.

 
 
 
 

 

příjemný pro uši,…

Podpora naprosté většiny audio kodeků je u značky iAudio již tradicí. Pokud bychom se omezili pouze na konstatování, že X5 přehraje vše co do něj nahrajete, nebyli bychom daleko od pravdy. Nemá snad ani cenu zmiňovat soubory MP3 (VBR, CBR) a WMA. Jenže tam kde většina přehrávačů končí, iAudio právě začíná, k tradičním formátům si přičtěte: OGG Vorbis, WAV, ASF a FLAC. Podle našich informací se u Cowonu pracuje i na podpoře WMA DRM 10 (Microsoft Janus), který se používá v hudebním obchodě Napster to Go. Snad se jej také někdy dočkáme…

 

Zvuk je tradičně velmi dobrý. Upravit jej můžete pomocí přednastavených, ale zároveň i přizpůsobitelných ekvalizačních křivek. K dispozici je i zcela volná pozice pro uložení vlastního pětipásmového ekvalizeru. IAudio vždy spolupracovalo se společnosti BBE Inc. a ani X5 není výjimkou. V menu JetEffect, kde se skrývají všechny zvukové úpravy, naleznete i BBE, Mach 3 Bass, MP Enhance a 3D Surround – všechny od BBE Inc (více informací o BBE naleznete zde). Nastavení mají sloužit k vylepšení celkového zvukového projevu respektive ke zvýraznění basů. My vám můžeme doporučit používaní zejména BBE, které „čistí“ komprimovanou nahrávku. Ostatní nastavení se nám osvědčilo nezapínat, nicméně záleží na individuálních požadavcích posluchače a někomu mohou výrazné basy, nebo hall efekt 3D surroundu vyhovovat.

 

jedinečný pro fotografy…

Funkce USB On The Go zvané také USB HOST je přesně tou třešinkou na dortu, kvůli které se vyplatí koupit si iAudio X5 a ne jiný přehrávač. Fotíte? Cestujete? Pak se vám iAudio rozhodně hodí. Přes zmíněný port totiž dokáže stáhnout na svůj disk fotografie (nebo jakákoliv jiná data) přímo z fotoaparátu nebo jiného USB (Mass storage) zařízení. Získate tak 30GB fotobanku
 
Ovládání je prosté. Stačí se v Menu přepnout do režimu USB Host a pomocí USB adaptéru připojit požadované zařízení. Pokud proběhne úspěšné spojení, přihlásí se jako Device. Dlouhým stiskem tlačítka Record se dostanete na jeho obsah, který je zobrazen podobně jako v běžném File manageru (stromová struktura adresářů atd.). Kopírovat (do X5 i z X5) můžete soubory i adresáře. Pokud má však adresář více podadresářů, zkopíruje se vždy pouze ten základní (je tedy nutné vše kopírovat postupně „odspoda“). Operaca probíhají pomocí příkazů Copy (kopíruj) a na druhé straně Paste (vlož). Kdo někdy pracoval s Nortonem, Total Commanderem nebo jiným klasickým file managerem, nebude mít s přenosem dat do/z X5 žádný problém.

  

V režimu USB HOST lze soubory a adresáře i fyzicky mazat. 

Vyzkoušeli jsme fotoaparáty značky Nikon a Panasonic a všechny fungovaly bez problémů. Stažené fotky byly neporušené. IAudio lze samozřejmě propojit i s jinými MP3 přehrávači, čtečkami karet (potíže mu však dělají některé multičtečky – nutno vyzkoušet), exteními USB harddisky apod.

 

Stažené fotografie si můžete na displeji samozřejmě i prohlížet. IAudio načte i 6Mpix snímky z Canonu EOS 300D. Přitom nezobrazuje pouze náhledy z Exifu, ale plnohodnotné snímky. Obrázky si můžete dokonce zazoomovat a podrobněji si prohlédnout detaily snímku. Čím je fotka datově obsáhlejší, tím je nutné počítat s delším časem nutným pro její zobrazení. Obecně však můžeme říci že iAudio je v této oblasti velmi rychlé. Najednou lze zobrazit až 9 náhledů snímků. Při prohlížení nelze zároveň poslouchat hudbu.

Aktualizováno: Seznam kompatibilních fotoaparátů a jiných USB zařízení naleznete zde (červeně jsou označeny modely, které iAudio X5 zatím nepodporuje, zeleně ty, kteréfungují bez problémů).

i pro milovníky filmů

iAudio skutečně umí přehrávat i filmy. Je fakt, že na displeji 3,5 x 3 cm si Pána prstenů asi nevychutnáte, ale epizodu z MASHe nebo Přátel si na něm užijete pohodlně.

Každý film musíte nejprve překonvertovat pomocí přiloženého software JetShell. Není to nic složitého a k celé operaci vám stačí dvakrát kliknout myší. Pokud se spokojíte s nejnižší kvalitou (pro koukání na televizní seriál zcela postačující), konverze hodinového filmu trvá cca. 10 minut. JetShell dokáže do obrazu vložit i titulky jejichž velikost si můžete nastavit.

Mimochodem pokud ještě nemáte svůj oblíbený softwarový přehrávač typu WinAmp nebo Windows media player, vyzkoušejte JetShell, pravděpodobně u něj již zůstanete.

 

Konverze probíhá do kodeku Xvid, 160 x 86 obr. bodů, koncovka AVI + zvuk v MP3 128 kbps. Kvalita promítání je nečekaně velmi dobrá. Pohyby jsou zcela plynulé a zvuk jasný a kvalitní. Své zde vykonává i špičkový displej, který je schopen rychle překreslovat a problém mu nečiní ani ostrý střih a rychlé švenky kamery.

Někdo by mohl škodolibě poznamenat, že tato funkce je definitivním hřebíčkem do rakve iPodu Photo, ke kterému musíte navíc dokoupit funkci USB OTG. 

To ještě není všechno?

Ještě zdaleka ne. IAudio je totiž skutečně všestranný společník.

 • Text viewer

Prohlížet si na něm můžete i texty ve formátu TXT, s tím že v dokumentu lze libovolně listovat nebo skákat podle požadovaného počtu znaků. Čtení je vcelku komfortní protože iAudio nabízí hned osm řádků, navíc lze zároveň poslouchat i hudbu. Osobně využívám Text viewer na uchování adres, krátkých poznámek, vtipů a postřehů. Česká diakritika není bohužel podporována.

 

 • FM tuner s nahráváním

Rádio má tradičně 24 pozic pro uložení automaticky (autoscan) nebo ručně naladěných stanic. Příjem je dobrý a nahrávky pořízené v kvalitě 192 kbps jsou plně srovnatelné s autentickým poslechem čistě naladěné stanice.

Záznam lze provádět do MP3 v nastavitelné kvalitě: 64 kbps – 320 kbps

 • Diktafon

Kvalitní, spolehlivý a aktivovatelný hlasem. Po určité době se záznam ukládá a při tom se roztočí i harddisk, což je na záznamu bohužel mírně slyšet. Kvalitu záznamu lze navolit v rozmezí 32 – 128 kbps.

 • Linkový vstup  (Line-In)

Nahrávání empétrojek z kamarádova discmana je dobrý způsob jak na cestách, bez možnosti připojení k PC, získat požadovanou skladbu. U X5 je však tato funkce tak trochu navíc. Je totiž mnohem praktičtější extrení zdroj k iAudio připojit přes USB HOST a skladby si jednoduše zkopírovat (to se vám nepovede snad právě jen u discmanu).

Kvalita linkového vstupu je velmi dobrá a záznam 64 – 320 kbps si od 160 Kbps nezadá s originálem. Linkový vstup, stejně jako linkový výstup je přístupný pouze po připojení miniaturní dokovací kolébky, která je součástí balení.

 

 • Linkový výstup (Line Out)

Ideální pro propojení jukeboxu se zesilovačem. Není ovlivněn hlasitostí a nejlepších výsledků dosháhnete při vypnutí jakýchkoliv ekvalizačních úprav. Přehrávač takto propojený například s HiFivěží vydrží zvučit i o hodinu déle než je uváděné maximum 14 hodin.

 • Dálkové ovládání

V základní výbavě jej sice nedostanete, ale lze jej dokoupit. Je úplně stejné jako u modelu M3. Takže pokud vlastníte starší model, můžete ovládání směle použít. Na displeji dálkového ovládání se bohužel nezobrazují hodiny. Jinak jsou k dispozici veškeré stavové informace o přehrávané skladbě. Dálkou lze ovládat veškeré funkce iAudio X5.

 

Propojení s PC

Rozhraní USB 2.0 zaručuje ultrarychlý přenos dat z/do přehrávače. Při kopírování zkušebních souborů jsme naměřili rychlost 17 MB/s. Ta samozřejmě závisí na rychlosti počítače i na zaplněnosti jukeboxu (čím je plnější, tím rychlost klesá).

Výdrž baterie

Při non-stop přehrávání na poloviční hlasitost s vypnutým displejem, vydrželo iAudio skutečně hrát 14 hodin. Při běžném provozu se výdrž pohybovala mezi 11 až 13 hodinami.

Testováno se sluchátky Koss Porta Pro, volume 20 – 23 (ze 40), uživatelský ekvalizer.

Akumulátor (Li-ion) se dobíjí pouze přes přiložený DC adaptér. Nevýhodou je, že baterii lze vyměnit pouze ve specializovaném servisu. Nicméně náhradní akumulátory jsou k dostání.

Rozměry

Testovaný 20GB model měl rozměry 103,7 x 60,8 x 14,3 mm a vážil 145 g. V ČR však bude v prodeji pouze 30GB model o rozměrech 103,7 x 60,8 x 18,3 mm a váze 145 g. Verze L bude při zachévání délka a šířky, mít tloušťku 22,3 mm a hmotnost 180 g.

Koupit či nekoupit

Jedinou konkurencí iAudio X5 na současném trhu je starší iriver H300, který nabízí totožné funkce, pouze s poněkud složitějším ovládáním. Konkurovat bychtěl samozřejmě i iPod Photo, ten však nenabízí ani polovinu toho co iAudio X5.

Pokud nemáte žádný MP3 přehrávač, nebo se prostě chystáte koupit si nový, počkejte si na iAudio X5. Neprohloupíte. Lepší harddiskový jukebox jsme na Technetu ještě netestovali. 

 

Více informací a podrobná technická specifikace na www.emgeton.cz, www.iaudio.com a www.iaudiophile.net.

Technická specifikace:

 • Podporované audio: MP3 ( až 320 kbps, VBR, CBR), WMA (ASF) (až 256 kbps), OGG (až Q10), FLAC (s nejnovějším firmware všechny komperese), WAV (48 khz, 16 bit)
 • Podoporované video: XVid - MPEG4, rozlišení do 160x 128 obr. bodů. fps max 15
 • Výkon: 2 x 20 mW, 16 Ohmů


Přehrávač získal pečeť kvality serveru iDNES

Autor:

Dny NATO 2020

Dny NATO 2020 se konají v plánovaném termínu 19. - 20. 9.. Pro návštěvníky bude areál uzavřen, ale iDNES.cz nabídne více než osm hodin unikátního přímého přenosu plného dynamických ukázek pozemní a letecké techniky.

 • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Jako vejce vejci. Nové bojové letouny F-16 budou pro všechny stejné

Americká zbrojovka Lockheed Martin změní po dohodě s představiteli amerického letectva způsob, jakým bude na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak hraje 45 let stará a jak úplně nově vyrobená kazeta? Poslechněte si

Jedné je pětačtyřicet let, byla mnohokrát nahrána i přehrána, továrna, kde vznikla, dávno neexistuje. Druhá je nově...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Jak hraje 45 let stará a jak úplně nově vyrobená kazeta? Poslechněte si

Jedné je pětačtyřicet let, byla mnohokrát nahrána i přehrána, továrna, kde vznikla, dávno neexistuje. Druhá je nově...

Samsung nás protáhl virtuálním domem, za novinkami se musíte přestěhovat

Někdo „náhradní program“ na covidem sešněrovaném veletrhu IFA 2020 řeší obyčejným streamem, Samsung si pro novináře...

Nový čip Qualcommu potlačí okolní hluk, i když sluchátka neucpou uši

Má odstranit hluk i bez utěsnění uší a dostat tuto funkci do velkého množství různých modelů. Qualcomm na veletrhu IFA...

Složitěji už to nejde. Nový zesilovač Technics je experimentem pro odvážné

Tradiční „puristické“ pravidlo špičkové poslechové techniky, čím méně se zvukovým signálem pracujete, tím lépe, nechali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...