První dojmy z 3D plazmy Panasonic: výborný prostor a nedotažené nahrávání

Exkluzivně aktualizováno 
Jako první v Česku jsme vyzkoušeli 3D plazmu od Panasonicu. Nadchlo nás podání prostoru obrazu, naopak nepotěšila absence převodu běžných 2D pořadů na 3D.

3D sestava Panasonic v redakci Technet.cz | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Televizor s brýlemi přijel v sobotu chvilku po půlnoci přímo z továrny v Plzni. Použitelný 3D přehrávač je v Česku jen jeden a tak jsme museli stihnout vše vyzkoušet do sobotního rána, než jsme ho přenechali vystavovatelům na FebioFestu. Tam se na celý 3D komplet od společnosti Panasonic můžete podívat.

A stojí to za vidění, při přehrávání demonstračního 3D disku se záběry z Grand Canyonu, hrajících si štěňátek a animovanými 3D ukázkami je prostorové vykreslení televizoru opravdu působivé.

První 3D plazma - dvoje brýle v příslušenství

Padesátipalcový NeoPDP televizor P50VT20 je prvním 3D plazmovým televizorem na světě. 3D dokáže vytvořit ze tří druhů 3D signálů: obraz pro levé a pravé oko v po sobě jdoucích snímcích (jako na 3D Blu-ray disku) a obrazy pro levé a pravé oko společně v jednom snímku rozděleném vertikálně nebo horizontálně (plánované satelitní vysílání, např. Sky).

PDP P50VT20

Převod běžného 2D obrazu na 3D, jak to uměl nedávno testovaný Samsung a v Evropě zatím nedostupný supertelevizor Toshiba CELL, však televizor neumí. Ačkoli jsme se o uměle vytvořeném 3D obrazu vyjadřovali s určitými rozpaky a výhradami, je to jasný hendikep.

Stejně jako většina výrobců zvolil Panasonic aktivní 3D systém. Televizor postupně zobrazuje snímky pro levé a pravé oko, aktivní brýle s dvojicí LCD displejů zakrývají vždy to oko, pro které není právě zobrazený snímek určen. Správné načasování zakrývání má na starosti synchronizační paprsek, který televizor do brýlí vysílá. Senzor infračereného paprsku je mezi "skly" brýlí, napájení zajišťuje knoflíková baterie.

3D Panasonic bryle komplet

Spolu s brýlemi dostanete i dva "nánosníky", kterými můžete brýle přizpůsobit i na dětskou hlavičku. Nechybí ani šňůrka za krk.

Emitor paprsku se nám nepodařilo v rámečku televizoru najít, ale s potěšením musíme říci, že k přerušení synchronizace přes naše snažení nedošlo. Samozřejmě, dokud se neotočíte k obrazovce zády.

3D Panasonic bryle velikosti

Vzhledově jsou TY-EW3D10 oproti konkurenci trochu výstřednější. Dioptrické brýle se pod ně vejdou bez potíží.

Po spuštění 3D filmu je trojrozměrný režim zvolen automaticky. Pokud v menu vypnete režim brýlí, televizor 3D převede na 2D. Toho může využít například zhruba dvacetina populace, která z různých důvodů nedokáže 3D prostor vnímat.

3D Panasonic bryle button

Vypínací/zapínací tlačítko a signalizační dioda.

3D Panasonic bryle nanosnicky

"Nánosníčky" lze nandat i sundat velmi snadno.

Televizor při aktivaci 3D režimu vyzve k nasazení brýlí a zároveň nabádá k jejich následnému uložení do plastového pouzdra z příslušenství. To na rozdíl od zbytku sestavy evidentně nenavrhoval designér, ale obalový technik. Připomíná tak spíše pouzdro na panel autorádia a ... patří spíš do šuplíku než na stolek u gauče.

Dva tunery, internet a streaming medií

Televizor je vybaven DVB-T2 a DVB-S tunery, můžete tedy přijímat i MPEG4 vysílání ve vysokém rozlišení a v budoucnu i 3D satelitní vysílání. Nechybí ethernetový port a USB Wi-Fi dongle pro připojení k síti. Ta zpřístupní on-line obsah přes servery VieraCAST (YouTube, Picasa, Eurosport, aktuální počasí, archiv TV Nova, Skype ...) a také spojení s domácím mediaserverem.

3D Panasonic pocasi

Předpověď počasí je ve VieraCAST opravdu ukázkově zpracována.

Napojí se i na sdílenou knihovnu ve Windows a přehrajete video v DViX a WMV, fotky v JPG a muziku v MP3 a WMA. Tyto soubory (včetně AVCHD z kamer Panasonic) přehrajete i z USB paměti nebo SD karty.

Stejně jako Samsung nabízí Panasonic možnost nahrávání televizního vysílání na externí USB pevný disk. A zcela stejně jako konkurence tuto funkci víceméně pohřbil.

3D Panasonic HDD trable

Omezení vskutku razantní a hlavně nesmyslné.

A to hned ze dvou důvodů. Tím zásadnějším je fakt, že nahrané soubory přehrajete jen a pouze na tom televizoru, na kterém jste je nahráli. Tedy, na sousedově plazmě je nespustíte, a na mediacentru v ložnici jakbysmet. Navíc, tato "registrace" vyžaduje zformátování disku, disk tedy musí být vyhrazen výhradně jen k nahrávání. Za těchto podmínek bych ocenil disk vestavěný.

3D BD přehrávač - velká rychlost a internet

3D Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-BDT300 žádná velká překvapení neskýtá. Potěší rychlými reakcemi a svižným načtením disku, hravě strčí předchozí generace BD přehrávačů do kapsy.

3D Panasonic BD open

USB port a slot SD karty je ukryt pod sklápěcím panelem.

Potěší dva HDMI výstupy, takže vedle rozměrného televizoru či projektoru můžete připojit i druhý, menší televizor například pro zobrazení menu při přehrávání muziky. Hlavní HDMI port odpovídá specifikaci 1.4. Na druhou stranu, zvukový analogový 5.1 výstup považujeme za zbytečnou stagnaci - 7.1 výstup modernímu přehrávači sluší víc. Není to však vážná výtka, ve většině zapojení bude pro zvuk použito HDMI rozhraní.

3D Panasonic BD back

Zadní panel 3D Blu-ray přehrávače. Druhý USB port využijete pro externí disk s muzikou, fotkami či filmy, zapojit můžete také Wi-Fi adaptér.

Síťové rozhraní je určeno nejen pro bonusový obsah BD Live některých Blu-ray disků, ale především pro VieraCAST. Při spojení s novým televizorem Panasonic je to sice funkce poněkud redundantní, ale pokud zvolíte televizor konkurence (například malé LCD jako sekundární zobrazovač), nebudete o VieraCAST ochuzeni.

DMP DBT300

Kvalita 3D obrazu: větší úhly a klidnější podání

Kvalitu prostorového obrazu můžeme hodnotit v superlativech. Efekt je výrazný a nemizí ani při pohledu z poměrně širokého úhlu. A jak je u plazmových zobrazovačů zvykem, pohledem "z boku" nedochází ani ke zkreslení barev a změně světlosti.

K dispozici jsme měli pouze jeden 3D Blu-ray disk - demodisk od Panasonicu. Záběry z divoké řeky Colorado v Grand Canyonu jsou obrazovým zážitkem. Působí velice reálně a věrně, byli jsme nadšeni třeba plasticitou vodní plochy a máchání pádel. Také cáknutí vody, jejíž kapky vystříkly až na kameru, vnímáte zcela bezprostředně.

Nemůžeme zatím přímo srovnávat se systémem od Samsungu, televizory jsme neměli současně, navíc pokaždé hrál v přehrávačích jiný ukázkový 3D disk. Subjektivně jsme 3D obraz kreslený plazmou vnímali jako klidnější a plynulejší. Na přímé srovnání musíme ještě počkat, až budeme mít vedle sebe finální vzorky obou výrobců.

Televizor včetně dvojice brýlí pořídíte v dubnu za 61 990 Kč, samostatné brýle za 2 700 a přehrávač za 15 990 Kč.

3D Panasonic na Febiofestu

Testovanou sestavu si můžete na vlastní oči prohlédnout během Febiofestu ve foyer CineStar Anděl v Praze. Každý den, do 2. dubna.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz