Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré nahrávky. Vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru Exquisite, ve kterém se odráží 17 let vývoje algoritmů pro profesionální procesory pro rozhlasová studia.

Prototypový box zvukového procesoru Exquisite | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Osobně nejsem příznivcem ekvalizérů a dalších systémů vylepšování zvuku, protože zpravidla buď jen kompenzují nějakou chybu reprodukční sestavy, nebo posouvají zvuk do oblasti atraktivní líbivosti, která nemá s poslechem vysoce věrného (high fidelity, neboli hi-fi) zvuku příliš společného. 

To však není případ prototypu zvukového procesoru Exquisite, který pod značkou Aural Neuronics vytvořila česká společnost Phobos Engineering. Podle tvůrců je procesor Exquisite pokročilostí akustických algoritmů a nastavením jednotlivých režimů zcela unikátní - což zní jako obvyklá marketingová sebechvála. Jestliže však něco takového tvrdí firma, která 17 let vyrábí zvukové procesory do rozhlasových studií (podle jejích informací najdete její zařízení v téměř 80 procentech tuzemských rozhlasových studií, včetně všech stanic Českého rozhlasu), pak to na probuzení naší zvědavosti stačí. 

Do redakce nám tak dorazil průmyslově vypadající kovový box s řadou světelných diod a ovládacích tlačítek. Mírně překvapující je dvojice červené a zelené LED indikující správnou (zelená Fair) a přílišnou (červená Over) intenzitu vstupního signálu, což se ukázalo jako potřebné - na použitém CD přehrávači Sony CDP-XB920 jsme museli na výstupu ubrat 3 dB.

Celý systém v prototypovém boxu je postaven na čipu ADAU1701 od Anaog Devices, který zde zajišťuje jak A/D, tak D/A převod a především DSP zpracování zvuku – a právě naprogramování DSP je to, co má zvukový procesor Exquisite dělat unikátním. V případě, že by se prototyp procesoru v budoucnu změnil v hotový produkt, byl by podle Roberta Siničáka z Phobos Engineering osazen kvalitními diskrétními operačními zesilovači, AD a DA převodníky a napájecími a resetovacími obvody.

Tři režimy

Prototyp procesoru má analogový zvukový vstup a analogový zvukový výstup, pomocí kterých jej zařadíte do signálové cesty mezi zdroj zvuku a zesilovač. Jelikož vstupní signál převádí do digitální podoby (a po DSP zpracování zpět), nelze jej zařadit mezi předzesilovač a výkonový zesilovač - při nízkých hlasitostech by byla konverze velmi nekvalitní.

Aural Neuronics Exquisite

Aural Neuronics Exquisite

Ovládání je pak snadné - pomocí trojice tlačítek Brill, Base, Phat vybíráte režimy procesingu, přičemž je lze libovolně kombinovat. Box lze využít i jako sluchátkový zesilovač s vlastní regulací. 

Poslech: jeden režim po druhém

Režim Phat je určen pro poslech při nízkých hlasitostech a ve své podstatě by měl být podstatně sofistikovanější variantou klasické fyziologické regulace „Loudness“. Zpracování zvuku má však nejen kompenzovat úbytek basů při tichém poslechu (jako Loudness), ale také zpracovat zvuk tak, aby posluchači nechyběly ani jemné detaily, které jinak při tichém poslechu zaniknou.

První, co nás zaujalo, je jemný nenásilný projev, který aktivaci ekvalizačního režimu doprovází – není to jako klasické přepnutí, které kompletně změní charakter zvuku, ale jemná proměna charakteru reprodukce. Vokál jemně vystoupí, basy se zhutní a zvýrazní, drobné detaily vystoupí do popředí, ale ne tak, aby působily rušivě. Nevýhodou je ztráta části prostoru a éteričnosti reprodukce, protože se vše přesune blíže k posluchači. Nemáte přitom pocit ztráty dynamiky, naopak některé špičky, jako brnknutí na struny, jsou oproti průchodu zvýrazněné, ale spousta věcí z pozadí se přenese do popředí a scéna se tím zahustí. Například ve skladbě Zorbass od The Bass Gang (La Contrabbassata) mnohem citelněji vnímáte ruchy hráčů, výrazněji vnímáte strukturu tónu přejezdů smyčce po strunách – dostanete mnohem více informací. Zároveň je to ale stále velmi příjemný a důstojný poslech.

Pro tichý poslech jde o rozhodně příznivý efekt, oceňujeme jeho jemnou kultivovanost a to, že neškodí tam, kde nepomáhá. V našem „setupu“ bylo zvýraznění basů na náš vkus možná až příliš výrazné.

Režim Brill je určený pro rekonstrukci a opravu špatnou digitalizací poškozených výšek, typicky MP3 souborů s nízkým datovým tokem, nebo třeba mnohých YouTube videí.

I v případě opravdu mizerného záznamu z YouTube se krabičce Exquisite podařilo docela účinně zmírnit nepříjemné prskání a hrubost na výškách a zároveň je i trochu rozjasnit. Výsledkem nejsou výborné výšky, ale snesitelné a docela příjemně poslouchatelné výšky – což považujeme za dobrý úspěch. Pozitivní je, že „vyčištěním“ výšek nedošlo k jejich rozmělnění a potlačení a že se nesnaží příliš, čímž by ve výsledku mohl napáchat škody. V případě méně špatného záznamu je výsledek ještě o něco lepší.

Režim Base má naopak pomáhat v opačné části spektra, u basů – podle výrobce má zasáhnout hlavně u starších nahrávek se slabší úrovní hloubek. A funguje to a znovu musíme zdůraznit zejména citlivost úpravy. Basům přibude objem i důraz, ale citlivě tak, že to ucho ocení, ale zároveň to nepůsobí nijak nepatřičně.

Všechny tři režimy lze kombinovat, ale je nutné to dělat s rozvahou. Například při poslechu starších nahrávek z kazetového magnetofonu se osvědčil režim Base - spodní část spektra krásně ožila, ale Brill, který by mohl rozjasnit i časem unavené výšky, zároveň zvýraznil i šum nahrávky, tak jsme jej raději v takové situaci nepoužívali.

Závěr

Kdo by očekával výsledky jako s použitím přednastavených ekvalizačních průběhů, které razantně změní charakter zvuku a změna je jasná po pikosekundě poslechu, bude zklamán.

Kdo by si však přál jemné, decentní, ale velmi propracované úpravy zvuku pro konkrétní situace, s důrazem na zachování přirozenosti reprodukce, toho by zvukový procesor Exquisite zaujmout mohl.

Ještě zajímavější než samostatný box by z našeho pohledu byla přímá integrace procesoru (respektive jeho algoritmů) například do předzesilovače hudební sestavy. Každá komplikace signálové cesty a přerušení kabeláže je totiž ve světě kvalitního poslechu nežádoucí a pokud by výpočty prováděl přímo vestavěný DSP, bylo by to čistější řešení.

  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Český unikát: reprosoustavy z písku se zesilovačem od experta na reaktory

Vyzkoušeli jsme unikátní české reprosoustavy DeepTime. Ozvučnice tisknou z písku jako formy na převodovky, zesilovače a...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Tohle by váš televizor zabilo. Novince od Samsungu déšť neublíží

Premium Může na něj pršet, sněžit, částečně svítit sluníčko, vadit by mu neměl zavátý prach z polí. Televizor Samsung Terrace...

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...