Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Převeďte si jednoduše svou sbírku videokazet na DVD

VHS vyklízí pole DVD a míří do propadliště dějin. Jenže co si počít s pracně vybudovanou sbírkou videokazet? Šikovný přístroj, který jsme pro vás otestovali, v sobě spojuje DVD rekordér s videorekordérem a umožní vám kopírovat mezi oběma formáty stisknutím jednoho tlačítka.

Již na sklonku loňského roku jsme se v článku Odsunou DVD rekordéry VHS do zapomnění? zamýšleli nad tím, jak DVD vytlačují VHS, které míří do propadliště dějin. Ostatně v článku VHS se i u nás muselo sklonit před DVD jste se mohli dočíst, že loni poprvé překročil počet prodaných DVD nosičů počet prodaných videokazet. Co má ovšem v této situaci dělat filmový nadšenec, který po léta usilovně buduje svou sbírku videokazet. Přece jí nevyhodí a nezačne znovu od začátku. Řešením se můžete zdát jejich zálohování na DVD. Ani jeden z formátů nenabízí stoprocentní trvanlivost záznamu, ale je šikovné mít kopii v obou formátech. Při přehrávání na DVD se navíc nedegraduje záznam jako při přehrávání videokazet.

Jedním z méně pohodlných způsobů, jak kopírovat své filmy, je propojení videorekordér s DVD rekordérem.  Panasonic DMR-ES30V však v sobě spojuje jak DVD rekordér, tak šestihlavý videorekordér a ke kopírování oběma směry vám stačí jedno stisknutí tlačítka. Každá ze sekcí je vybavena vlastním tunerem, takže můžete nahrávat zároveň dva různé pořady.

Vzhled a výbava

Co se týče rozměrů a hmotnosti není Panasonic DMR-ES30V rozhodně žádný kolibřík a budete si muset na něj připravit dostatečný prostor. Jeho rozměry jsou přibližně 43 x 89 x 35,2 cm a váží zhruba 5,6 kilogramů. Tělo přístroje je stříbrné, pouze přes čelní panel se táhne široký šedivý pás. V jeho levé polovině naleznete prostor pro kazetu zatímco vpravo je zásuvka pro DVD. DVD rekordér přehrává formáty DVD-Video/Audio, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, MP3, JPEG a nahrává na disky DVD-RAM, DVD-R/RW a DVD+R. 

Každá z obou sekcí má přímo na přístroji vlastní tlačítka Eject, Stop, Play, REC a dvě tlačítka pro změnu kanálu. V případě DVD slouží Play navíc k rychlému přehrávání x1.3. Kromě toho je zde samozřejmě Standby a výrazné kruhové tlačítko pod zásuvkou pro DVD, která slouží ke kopírování mezi videokazetou a DVD. Pokud podržíte déle než tři vteřiny levou polovinu, spustí se kopírování z DVD na VHS a pokud pravou, spustí se kopírování z VHS na DVD. V průběhu kopírování svítí kontrolka uprostřed tlačítka s nápisem Dubbing.

Z videorekordéru jste zvyklí i na ovládací prvky pro přetáčení, zde je naleznete pod malým výklopným panelem v levé části přístroje. DVD žádné takové nemá a musíte použít dálkový ovladač. Navíc jsou zde ještě dvě tlačítka VHS a DVD EXT LINK pro nahrávání z externího zařízení, kterým může být kupříkladu další videorekordér, DVD přehrávač nebo videokamera. Pro připojení takového zařízení zde naleznete potřebné analogové vstupy a navíc je zde vstup S-Video.

Všechny informace týkající se přehrávání nebo nahrávání si můžete přečíst na rozměrném displeji s dobře čitelnými znaky. Levá polovina stejně jako v případě celého přístroje patří videorekordéru a pravá DVD rekordéru. Pro snadnější odlišení používá videorekordér bílé znaky a DVD rekordér oranžové.

Na zadní straně přístroje jsou umístěna ostatní rozhraní. Videorekordér a DVD rekordér mají společný anténní vstup RF IN a výstup modulátoru RF OUT a dále dva konektory SCART. DVD rekordér navíc disponuje komponentním videovýstupem, výstupem S-Video a výstupem video. Pro audio je zde analogový stereo výstup a digitální optický výstup. Trochu zamrzí absence výstupů prostorového zvuku, takže pokud budete chtít připojit přístroj do svého domácího kina neobejdete se bez AV receiveru. Díky tomu, že každá ze sekcí má svůj vlastní tuner, můžete ve stejném okamžiku nahrávat na videokazetu jeden program a na DVD jiný.

Zatímco je přístroj na ovládací prvky více než skoupý o dálkovém ovladači se to rozhodně říci nedá. Jeho tlačítka jsou gumová a mají dobrý zdvih. Jsou sice barevně rozdělena do několika sekcí, ale jsou malá a poměrně nahuštěná.  Technicky nepříliš zdatný uživatel by mohl mít s ovládáním problémy. 

Přehrávání a prohlížení

Videorekordér a DVD rekordér můžete používat zcela nezávisle na sobě. Pro přepínání mezi nimi slouží dvě výrazná tlačítka na dálkovém ovladači. Videorekordér nabízí pro přehrávání některé speciální funkce jako je přehrávání videokazet nahraných na videorekordérech S-VHS ((SQPB), Přehrávání VHS ve vysokém rozlišení obrazu (v režimu progresivního rozkladu obrazu nebo v režimu RGB) s předvolbou TP nebo zrychlené přetáčení na začátek kazety (Jet Rew), kdy se kazeta o délce 180 minut přetočí za zhruba 43 sekund.

Pro nahrávání máte na výběr ze tří režimů záznamu SP, LP a EP (Režim extra dlouhého záznamu: Na kazetu E-240 nahrajete přibližně 12 hodin). Poslední z režimů však už není příliš použitelný a pokud vyloženě nepotřebujete uložit na videokazetu tak dlouhý záznam, raději ho nepoužívejte. Nejkvalitnější obraz poskytuje samozřejmě režim SP, ale byli jsme spokojeni i s režimem LP.

Videorekordéru nechybí časové programování (1měsíc/16 programů), inteligentní časovač nebo Show View a VPS/PDC. Z dalších šikovných funkcí můžeme ještě zmínit automatické přepínání SP/LP, které automaticky přepne přístroj z režimu SP do LP v případě, že zbývající čas nestačí pro záznam v režimu SP. Tímto je zajištěno, že bude zaznamenán celý program.

Proč ho koupit?
spojuje DVD rekordér a videorekordér v jednom, velké množství funkcí, snadné kopírování mezi DVD a videokazetou, velmi dobrá kvalita záznamu
Proč ho nekoupit?
složitější dálkový ovladač, chybí výstup prostorového zvuku
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
15 995 Kč

DVD rekordér umožňuje nahrávání na již zmiňované disky DVD-RAM a neuzavřené disky DVD-R/RW a DVD+R. Můžete si přitom vybrat z pěti režimů nahrávání (XP, SP, LP, EP (6 hodin) a EP (8 hodin)), které nabízejí délku záznamu od 1 do 8 hodin na disk o kapacitě 4,7 GB. Kromě toho je tu ještě možnost pružného nahrávání (FR), při kterém rekordér vypočítá nejlepší kvalitu pro záznam v režimu XP a EP v závislosti na dostupném prostoru na disku. Tato funkce však není k dispozici během nahrávání externího zařízení.

Pokud je váš televizor vybaven funkcí Q Link můžete prostřednictvím funkce Direkt TV Rec nahrávat program, který právě sledujete. V případě disků DVD-R/RW a DVD+R jsou však vaše další možnosti citelně omezeny. Při nahrávání můžete stejně jako u videorekordéru použít časové programování (1měsíc/16 programů), inteligentní časovač nebo Show View a VPS/PDC. Nahraný disk však můžete posléze pouze pojmenovat nebo změnit náhledy jednotlivých záznamů.

Pokud chcete vytvářet kapitoly, playlisty a využívat další pokročilé funkce, musíte sáhnout po formátu DVD-RAM. Jednou ze speciálních funkcí je současné nahrávání na DVD a přehrávání již nahraného záznamu. S nahraným záznam můžete pak na DVD-RAM pohodlně pracovat. Můžete, vytvářet kapitoly, vystřihávat reklamy nebo nežádoucí scény, rozdělit titul na dvě části, vytvářet, kombinovat a mazat kapitoly. Po nahrání musíte disk ještě finalizovat, jaby je bylo možné přehrát i na jiných přístrojích.

O kopírování mezi oběma formáty jsme se zmiňovali již ve Vzhledu a ovládání. Můžete jej spustit jediným tlačítkem na přístroji nebo ho nastavit v menu přes dálkové ovládání. Přitom si můžete nastavit nejen směr kopírování, ale také režim záznamu a čas, kdy se má kopírování spustit. Kopírování i nahrávání jak DVD rekordérem, tak i videorekordérem fungovalo na jedničku a obraz i zvuk byl pokud jsme nepoužili nejnižší kvalitu záznamu na velmi dobré úrovni.

Koupit či nekoupit

DVD rekordér a videorekordér Panasonic DMR-ES30V nabízí velké množství možností a nadstandardních funkcí a to za necelých šestnáct tisíc korun. Škarohlídi možná namítnou, že vyjde levněji koupit si samostatně DVD rekordér a videorekordér. V tom mají sice pravdu, ale toto řešení jim neposkytne takový uživatelský komfort a kvalitu jako tento rekordér. Za vaše peníze vám Panasonic nabízí nejen špičkovou kvalitu, ale pohodlné a snadné ovládání. Vždyť se vlastně jedná o dva přístroje v jednom.  Jeho cílovou skupinou jsou především filmový nadšenci se skutečně bohatou sbírkou videokazet.

Vlastnosti  
Podporované DVD formáty

DVD-Video/Audio, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, MP3, JPEG 

Režimy záznamu na DVD

XP, SP, LP, EP (6 hodin) a EP (8 hodin), FR 

Délka záznamu na 4,7GB disk

1 - 8 hodin

videorekordér

 4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

Režimy záznamu na VHS

SP, LP, EP

Délka záznamu na videokazetu E-240

4 - 12 hodin 

audiovýstupy

2x stereo, optický

videovýstupy

2x SCART, komponent, 2x S-Video, video

Rozměry

43 x 89 x 352 cm

Hmotnost

5,6 kg

Cena

15 995 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...