Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Představujeme nové MP3 přehrávače. Kvalita již za 1400 korun

  14:00
Z kapesních MP3 přehrávačů se definitivně stalo běžné spotřební zboží. Podívejte se, jaké novinky jsou již v prodeji a jaké se chystají pro letošní podzim. Představuje se Cowon, Samsung, Sony, Emgeton, GoGen, Sencor Meizu i LG.

Cowon A3 se chystá v září na náš trh

Kapacita miniaturních MP3 přehrávačů s takzvanou flashovou pamětí neustále stoupá. Momentálně se nakrátko zastavila na osmi gigabytech, ale už za pár týdnů i do Česka dorazí první 16GB modely značky iAudio 7 a Emgeton M7 Cult. Zcela běžně dostupnou (a to i cenově) se stávají právě přehrávače s 8GB pamětí. Příkladem může být nový Sencor Meizu M3. Cena všech přehrávačů přitom utěšeně klesá. Za kvalitní empétrojku s dobrým zvukem a 1 GB paměti nezaplatíte víc než 1400 korun.

Neznačkový výrobek  se stejnou kapacitou, ale také patřičně zkrácenou životností koupíte i o 500 korun levněji. Nepočítejte však s tím, že se hudbou z takové mašinky budete těšit déle než pár měsíců. Sami dovozci takovýchto strojků jsou občas nuceni stáhnout zboží z oběhu, když se počet reklamací stane neúnosným.

Pokud si chcete ověřit kvalitu, stačí se podívat do nějakého internetového obchodu s MP3 výrobky. Pokud se u určité značky podezřele rychle střídají jednotlivé modely a kapacita většinou nepřesahuje 2 GB, raději je vynechejte nebo pořizujte s vědomím, že jejich životnost bude krátká.

S videem nebo bez...

Při výběru se rovněž musíte rozhodnout, zda chcete jen přehrávat hudbu, nebo zda vám půjde i o obrázky. Výrobci si zvykli téměř u všech přehrávačů uvádět, že podporují i přehrávání videa a fotografií. Dejte si proto pozor na přístroje, které sice pohyblivé obrázky podle technické specifikace umí, ale kvůli velikosti displeje (něco mezi poštovní známkou a padesátníkem) nebo jeho nízkému rozlišení se na ně nedá dívat. Případně se co chvíli zastavují.

Trendem současnosti je pak u přehrávačů typu PMP (Portable Media Player) bezdrátové propojení s počítačem a případně i internetem. Bohužel, do tuzemských e-shopů zatím nedorazily jukeboxy značky Archos (například model Archos 605), které jsou ve světě vedle značky Cowon synonymem pro kvalitní přenosné videorekordéry s podporou wi-fi. 

Jednoduché, ale kvalitní

Mezi aktuálními novinkami si vybere téměř každý. Jednoduché empétrojky určené pouze na přehrávání hudby budou vyhovovat těm zákazníkům, kteří nechtějí připlácet za další okrasné funkce (viz naše anketa), jako je přehrávání videa nebo fotografií. Příkladem budiž MP3 "klíčenka" Sony NWD-B105F, která kromě FM rádia a šikovného diktafonu umí už "jen" reprodukovat hudbu. Sony poprvé upustilo od svého ládovacího programu SonicStage, což je velmi dobře. Hudbu do nového walkmanu můžete nahrávat i prostřednictvím Průzkumníka.

Alternativu s podobnými vlastnostmi, ale odlišnou vysouvací konstrukcí USB konektoru, nabízí Samsung v podobě 2GB modelu YP-U3. Rádio je u tohoto přehrávače vybaveno funkcí RDS, takže zobrazuje názvy stanic. Samsung si také poradí s hudebním formátem WMA DRM, který používají některé internetové obchody s hudbou, například i-legalne.cz.

Pokročilejší uživatelé sáhnou po již zmíněném iAudiu 7. Podrobnou technickou specifikaci naleznete v tomto článku. Ten kromě většiny kompresních hudebních formátů přehrává filmy i obrázky. Nechybí pochopitelně FM tuner, diktafon a čtečka textů. Výjimečná je i výdrž baterie dosahující až 60 hodin nepřetržitého provozu a nekompromisně dobrý zvuk (u iAudio a Cowon je to tradicí). Podle distributora značky v ČR se chystá i 16GB verze našlapaného modelu D2 (více zde).

Cowon A3 a Q5: skutečné videorekordéry do kapsy

Filmové fanoušky osloví přehrávače s podporou videa, tzv. PMP, ze stejné stáje s označením Cowon Q5. Zatím jej seženete jen v Koreji. V Česku bude uveden na trh na podzim, ale již nyní se o něm na internetu vášnivě diskutuje. Není divu. Přístroj kromě rozměrného dotykového displeje (úhlopříčka 12 cm, rozlišení 800 x 480 obr. bodů), možnosti připojení na internet přes wi-fi, přehrávání DivX a Xvid (MPEG4 - DivX (DRM), Xvid, (A)SP, WMV, MP3, WMA (DRM), WAV, BMP, JPEG, PNG, OGG, FLAC, APE, AC-3, TXT) filmů v plném rozlišení nabídne v některých verzích i GPS navigaci. K dostání bude ve verzích se 40 nebo 60GB harddiskem. Uvnitř stroje tiká  čip AMD Alchemy AU1200, 500 MHz s operačním systémem Win CE 5.0 professional. Nechybí TV-out - komponentní i kompositní, FM rádio s nahráváním, USB Host, integrované stereo repro, wi-fi, Bluetooth, HSDPA - tj možné prohlížení internetu apod.
Cena zatím nebyla přesně stanovena. Podrobnou technickou specifikaci naleznete zde.

Ještě dříve se na trhu objeví Cowon A3. Vzhledem se příliš neliší od svého úspěšného předchůdce. Z technické specifikace jmenujme rozlišení TFT displeje: 480 x 272, 16 milionů barev s úhlopříčkou 10 cm a poměrem stran 16:9. Kapacita disku 30 GB HDD s chipsetem DaVinci. Podporovány jsou snad všechny myslitelné audio i video formáty stejně jako u modelu Q5. Cowon A3 však navíc přehraje i OGM/MKV, VOB (tj. nagrabované filmy z DVD). Nechybí TV out, nahrávání z televize do MPEG4, diktafon, FM tuner s nahráváním, linkový audio vstup, USB Host, integrované stereo reproduktory. Lze dokoupit DVB T tuner.
Rozměry: 133 x 78 x 22 mm.

Podrobněji jsme se modelům Q5 a A3 věnovali v tomto článku

Na noční stolek i do kapsy u košile

Do kapsičky u košile se pohodlně vejde Sencor Meizu M3. Přehrávač menší než kreditní karta má tloušťku pouhých 7 mm a váží necelých 42 g. Pojme až 8 GB dat a umí vše, co výše zmíněné iAudio 7. Navíc nabízí kalendář a kalkulačku. Poznávacím znamením Meizu M3 je nápadná podobnost s přehrávačem iPod nano. Ačkoliv designéři se u Apple očividně inspirovali, funkčně má Meizu jednoznačně navrch.

Novinka od značky Gogen s názvem Jazzboo MXB 990 se nejlépe hodí do ložnice nebo do dětského pokojíčku. Je to vlastně miniaturní hi-fi věž přehrávající nejen MP3, ale i krátké filmy a fotografie. Naladit si na ní můžete rádio a pro ukrácení dlouhé chvíle zahrát logickou hru Tetris. Integrované stereoreproduktory mají dostatečný výkon k tomu, aby ozvučily i menší panelákovou diskotéku. Gogen nabízí kromě 2 GB interní paměti i slot na SD karty. Použít se dá i jako externí reproduktory třeba pro notebook nebo jiný MP3 přehrávač.

V září na trh dorazí i 16GB Emgeton M7 Cult (16 GB za 7990 Kč). Tento miniaturní PMP přehrávač nabídne kompletně dotykovou obrazovku s úhlopříčkou šest centimetrů na promítání filmů a fotografií. Ve výbavě naleznete kromě všech obvyklých funkcí i stopky, budík, kalendář a poznámkový blok. Při sledování videa nemusíte k Emgetonu připojovat sluchátka, je totiž vybaven integrovaným reproduktorem. Již nějakou chvilku se na trhu prodává Emgeton E4 Cult, jenž zaujme nejen cenou (2890 Kč za 4 GB), ale i bohatou výbavou čítající i čtečku na microSD karty (maximální kapacita 2 GB). Podrobnou technickou specifikaci naleznete v tomto článku.

ANKETA: Co požadujete od MP3 přehrávače?

Kamil Pittner, 29 let, měsíčník Business World

Hlavně dobu provozu a kapacitu. Samozřejmostí je integrovaný akumulátor a délka provozu na jedno nabití minimálně pět hodin. S kapacitou menší než 1 GB již nemá cenu se zaobírat a brzy to bude platit i o 2 GB – čím více, tím lépe. Naopak oželím velký a barevný displej, stačí malý černobílý, případně se lze obejít i bez něj. Standardem by mohla být i možnost nahrávat písničky bez nutnosti speciálních kabelů a programů, ale to už bych chtěl asi moc.


Tomáš Holčík, 35 let, časopis Computer
 
Jednoduché ovládání a kapacitu. Nejdůležitější je pro mne jednoduché ovládání se snadným výběrem požadovaných písniček. Následuje co největší kapacita za nízkou cenu, přičemž přednost dostanou přehrávače s podporou paměťových karet. Za zcela zbytečnou pokládám podporu videa u malých přehrávačů, na těch displejích se nedá nic rozumně sledovat a navíc je nutné video zdlouhavě převádět. Z nadstandardních funkcí také zcela ignoruji podporu obrázků a zobrazování textů, naopak FM rádio a nahrávání do MP3 je milý bonus.
Lukáš Straka, 26 let, www.MP3prehravace.cz
 
Důležitá je kvalita zvuku. U klasického MP3 přehrávače je přirozeně nejdůležitější kvalita výstupního zvuku, dostatečná velikost paměti a dlouhá výdrž baterie. Hodí se i podpora ne zcela standardních zvukových formátů jako OGG Vorbis nebo FLAC. Za nadbytečný považuji vestavěný FM tuner, který zpravidla nebývá příliš citlivý, prohlížeč JPEG obrázků nebo eBook pro čtení textových souborů TXT. 
Bohumil Herwig, 48 let, nezávislý publicista
 
Malé rozměry a velkou odolnost. Dnešní MP3 přehrávač je kompromisem mezi stylem, velikostí a způsobem používání, respektive zabudovanými funkcemi. Chápu ho primárně jako zařízení pro přehrávání muziky. Proto jako důležité cítím malou velikost, vysokou odolnost, nahrávání skladeb prostým překopírováním (bez speciálního programu), výstup na standardní sluchátka (3,5 mm jack) a snadno pochopitelné a intuitivní ovládání. Práce s fotografiemi nebo přehrávání videa, a tudíž i potřeba rozměrnějšího displeje mi přijdou zbytečné.
Petr Peřina, 33 let, marketingový ředitel i-legalne.cz
 
Hlavně musí umět všechny formáty i DRM. Přehrávač podle mých představ musí umět zvládnout všechny běžně užívané formáty (mp3, wma, aac) a musí si umět poradit i s ochranou DRM. Ocením velký displej s přehledným menu a podporou češtiny. A samozřejmě taky možnost připojení k přehrávači v autě. Líbí se mi jednoduchý vzhled, takže oželím designérské výstřelky, grafické ekvalizéry, přehrávání videa či hry.

Přehrávače z kategorie haute couture pak v našem výběru zastupuje M-cody M30. Černý lesklý obelisk, na kterém na první pohled nenajdete žádné ovládací prvky, se hodí stejně dobře do kanceláře v centru metropole jako do kabelky top modelky. Červené podsvícení dotykových „tlačítek“ dodává přístroji ďábelsky elegantní vzhled. 

Na koho výrobci nemyslí?

Ačkoliv je nabídka MP3 přehrávačů vskutku bohatá, trochu smůlu mají skuteční hudební fajnšmekři zvyklí nosit si s sebou celou hudební knihovnu. Sehnat dnes kapesní a kvalitní MP3 přehrávač s kapacitou nad 16 GB je prakticky nemožné. Legendární HDD jukebox iAudio X5 s kapacitou 30 až 60 GB pomalu mizí z trhu, iPod video (30 až 60 GB) svým průměrným zvukovým projevem a programem iTunes zdaleka nevyhovuje všem a alternativa zatím neexistuje.

iAudio x5
Legenda iAudio X5 pomalu odchází. Kdo na její místo?

Výrobci se soustředí na produkci rozměrově menších flashových přístrojů, u kterých však maximální kapacita zatím stále končí na již zmíněné hranici osmi, respektive šestnácti gigabytů. Harddiskové PMP jukeboxy jsou přece jen příliš velké a na přehrávání pouze hudby i drahé. Problémem velkokapacitních polovodičových pamětí je nicméně také cena. Pro srovnání: za 8GB flashový přehrávač zaplatíte o necelé dva tisíce méně než za 30GB harddiskový jukebox iAudio X5.

iAudio 7

Cowon iAudio 7

Král mezi flashovými přístroji. Špičkový MP3 přehrávač s pohodlným dotykovým ovládáním, bezkonkurenční výdrží akumulátoru, vynikajícím zvukem a nejširší podporou audio formátů. Ocení jej především skuteční hudební fandové. Cena za 8 GB 6390 Kč. 

Technická specifikace zde.

Cowon Q5

Cowon Q5

Našlapaný PMP s širokoúhlým dotykovým displejem s úhlopříčkou 12 cm přehraje filmy ve formátech DivX a Xvid bez nutnosti je nějak převádět. Poslouží i jako přenosný videorekordér, je vybaven funkcí USB Host a zobrazí i flashové animace. Cena zatím nebyla stanovena. V prodeji na přelomu září/říjen.

Technická specifikace zde.

Samsung YP-U3

Samsung Yp-U3

Jednoduchý MP3 přehrávač s rádiem vybaveným funkcí RDS a diktafonem. Pro připojení k PC používá protokol MTP, který spolupracuje s Windows Media Playerem. Písničky třídí do hudební knihovny dle názvu alba a jména interpreta. Cena za 1GB 1399 Kč, za 2 GB 1799 Kč.

Stručná technická specifikace: MP3, WMA, ASF, OGG, FM tuner s RDS, diktafon, výdrž baterie 15 hodin, OLED monochromatický displej, rozměry: 80 x 25 x 10 mm, 23 g - připojení k počítači přes MTP protokol.

Sony NWD-B103FB

Sony NW-B103

První walkman od Sony, který nepotřebuje pro nakrmení hudbou obslužný program SonicStage. A to je dobře. Hudební databázi vytváří automaticky ihned po nakopírování skladeb do přehrávače. Displej je na přehlednou orientaci přeci jen příliš malý. Nechybí FM tuner a diktafon. Cena za 1 GB 1599 Kč, 2 GB za 2099 Kč.

Stručná technická specifikace: MP3, WMA, FM tuner, diktafon, výdrž baterie 9 hodin, LCD barevný displej - zobrazuje přebaly alb, rozměry: 90 x 25 x 17 mm, 30 g - Připojení k počítači jako Mass storage zařízení.

Sencor Meizu M3

Sencor Meizu M3

Tomuto přehrávači se mimo jiné přezdívá hudební kreditka. Kromě poměrně běžných funkcí, jako je přehrávání videa a fotografií (obojí funguje s mírnou kvalitativní rezervou), nabízí také kalendář. Efektní dotykové ovládání nemusí vyhovovat všem. Předností je slušný zvuk. Cena za 2 GB 2599 Kč, 4 GB 3499 Kč, 8 GB 4990 Kč.

Stručná technická specifikace: MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, WMA Lossless, AVI (po konverzi), BMP, JPG, GIF, TXT, TFT displej úhlopříčka 1,5 palce, 176 x 132 obr. bodů, 260 000 barev,
FM tuner s možností pojmenování stanic, diktafon, výdrž baterie 23 h, rozměry:  81 x 39 x 7 mm, 42 g, připojení k počítači jako Mass Storage.

Gogen Jazboo

GoGen JazzBoo

Jedinečný koncept stolního MP3 přehrávače inspirovaný výrobkem firmy Philips. Gogen je vybaven barevným displejem, na kterém lze sledovat krátká videa a fotografie, a dvěma výkonnými reproduktory. Ideální doplněk na noční stolek nebo chatu na Sázavě. Přehrávač lze použít i jako externí reprobedny pro notebook nebo jiný zdroj zvuku. Nechybí slot na SD karty. Bohužel chybí budík. Cena za 2 GB 2990 Kč.

Stručná technická specifikace: MP3, JPEG, MPEG4, DivX (po konverzi), FM tuner, diktafon, slot na SD/MMC karty, rozměry: 18 x 6 x 6 cm, 308 g.

Emgeton M7 Cult

Emgeton M7 Cult

Miniaturní společník pro filmové fanoušky. Velký dotykový displej s úhlopříčkou šest centimetrů poskytuje dostatečný prostor pro sledování filmů i fotografií. Nechybí rádio s nahráváním, diktafon, linkový audio vstup s širokou podporou audio formátů včetně bezztrátového Flaku. Cena za 16 GB 7990 Kč - dostupné i ve verzích 2, 4 a 8 GB. V prodeji přelom září/říjen.

Stručná technická specifikace: MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, AVI (až 30 fps), JPG, TXT, TFT displej úhlopříčka 6 cm, 320 x 240 obr. bodů, 262 000 barev,
FM tuner s možností pojmenování stanic, diktafon, hry, stopky, kalendář, výdrž baterie 25 h (9 h pro video) rozměry:  81 x 47 x 11 mm, 75 g, připojení k počítači jako Mass Storage, české menu.

M-cody M30

M-cody M30

Elegantní doplněk, hrající šperk. Tenký černý obelisk s dotykovým ovládáním a barevným displejem ocení zejména ti, kteří chtějí svůj hudební přehrávač nosit na krku a neutrhnout si při tom ostudu. Nevyniká počtem funkcí, ale hudbu reprodukuje velmi obstojně. Video sice přeraje, ale ke koukání to moc není. Dotykové ovládání je efektní, ale vyžaduje jemné prstíky. Cena za 4 GB 2990 Kč, 2 GB za 2490 Kč.

Stručná technická specifikace: MP3, WMA, OGG, WAV, SMV (video), JPG, BMP, TXT, displej barevný LCD, úhlopříčka 1.3 palce, rozlišení 128 x 160 obr. bodů, 262 000 barev, FM tuner, s novým firmaware české menu, diktafon, rozměry: 34 x 81 x 8 mm, 27 g, připojení k počítači jako Mass storage.

LG - Touch Me FM37

LG FM37

Elegantní mini PMP přehrávač s kapacitou až 4 GB  má dotykový displej (úhlopříčka 6 cm, 260 000 barev). Luxusní vzhled podtrhuje hliníkové provedení. Testovací vzorek máme v redakci momentálně k dispozici a obraz je skutečně vynikající. Výlučně dotykové ovládání nemusí vyhovovat všem. Přehraje WMA i OGG Vorbis, video nutno konvertovat. Váží 63 g, tloušťka 1 cm. Recenzi chystáme. Dobrým znamením budiž fakt, že přehrávač získal prestižní ocenění EISA. Cena zatím nebyla stanovena.


Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Skromný klavírista z Polabí vytvořil hvězdný atlas, který se používá dodnes

Když v roce 1979 objevili astronomové Eleanor F. Helinová a Shelte J. Bus z australské observatoře Siding Spring novou...

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

Premium SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu

Exkluzivně „Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Ještě lepší zážitek z filmu? Vyberte si k televizi ten správný soundbar

Advertorial Při sledování filmů a dalších pořadů je zvuk tím, co nás do děje vtáhne možná ještě intenzivněji než samotný obraz. Pro...

Krásné hi-fi za sympatické peníze. Otestovali jsme sestavu neznámé značky

Premium Ani napjatější rozpočet nemusí znamenat, že vám svět velmi kvalitního poslechu hudby zůstane zapovězen. Na trhu se...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

V pátek naposledy. Podívejte se s námi do končícího AM vysílače Liblice

Pojďte se s námi podívat, jak to vypadá a funguje na nejvýkonnějším rozhlasovém vysílači v pásmu středních vln v České...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...