Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

PowerShot A70 vs. Lumix LC33 - souboj 3mpix kompaktů (recenze)

Novinky ze stájí firem Canon a Panasonic zamířily do redakčního testu. Tradiční kompaktní přístroje s rozlišením 3 megapixely a trojnásobným optickým zoomem nabízejí zajímavé funkce - jeden kompletní manuál včetně ostření, druhý zase expoziční bracketing.

Nové třímegapixelové fotoaparáty značek Canon a Panasonic nesvedly dohromady jen stejné výkonnostní parametry. Oba mají snímací čipy s rozlišením 3,2 Mpix a optiku s trojnásobným zoomem, ale především jsou si velmi podobné. Z prvních snímků v různých prospektech jsme dokonce nabyli dojmu, že se jedná o totožné tělo, ale realita nám nakonec ukázala pravdu. Těžko říci, kde se kdo inspiroval, nicméně oba kousky vypadají sympaticky. Pojďme tedy zadními vrátky - do Technetu za foťáky.

Vzhled

Digitály mají vzezření klasických zoomových kompaktů a jejich rozměry se liší sotva o pár milimetrů. Canon je velký 101x64x31,5 mm, Panasonic 96x65,5x34 mm - měřeno bez vyčnívajících částí. Právě ty se ale na vzhledu fotoaparátů podepisují nejvíce. Je to dáno tím, že Panasonic je napájen dvěma tužkovými bateriemi, kdežto Canon hned čtyřmi. Ty jsou uschovány ve vystupující rukojeti, která v případě PowerShotu poskytuje dobrou oporu při držení přístroje. U Panasonicu je naopak přídržná plocha menší, poskládat prsty pravé ruky při uchopení kompaktu není jednoduché. Držení Canonu je pohodlnější, avšak fotoaparát je také těžší: i s bateriemi váží 250 gramů, Panasonic o 40 gramů méně.

Přední části fotoaparátu se rozmístěním prvků příliš neliší. Kromě objektivu zde nacházíme průhledový hledáček, mikrofon a interní blesk, který se snaží vyrovnat s efektem "červených očí" a poslouží i pro noční portréty. Panasonic má navíc indikaci samospouště a senzor pro měření intenzity záblesku. Canon si při ostření v šeru pomáhá oranžovým reflektorem, umístěným mezi bleskem a objektivem. Nahoře nalézáme shodně volič režimů, spoušť a prstenec pro ovládání zoomu, Panasonic má navíc tlačítko pro rychlou volbu režimu sekvenčního snímání.

Zadní stěnu pak zdobí funkční tlačítka, směrový kříž a hledáček se dvěma stavovými diodami. Pro náhledy slouží 1,5" TFT displeje. Canon má ještě otočný volič expozice nebo přehrávání. Oba fotoaparáty shodně disponují konektory USB, A/V výstupu a externího napájení.

Optika

Canon používá optiku vlastní provenience, Panasonic sází na léty prověřenou Leicu. Objektivy obou fotoaparátů odpovídají rozsahem zoomu 35-105 mm u klasického kinofilmu. PowerShot však má s ohniskovou vzdáleností F5,4-16,2 mm širší záběr než Lumix a také o maličko lepší světelnost při plném 3x zoomu: f2,8-4,8 oproti f2,8-4,9. V jeho prospěch hovoří také makro, vidí již od 5 cm, kolega od 10 cm. Canon má v oblasti optiky jednu velkou výhodu: po uvolnění prstence objektivu umožňuje s pomocí adaptéru použít různé předsádky a konvertory se závitem 52 mm. Vše je samozřejmě třeba dokoupit zvlášť.

Elektronika

Oba modely pohání nejnovější technologie. Chod Canonu obstarává procesor Digic, u Panasonicu je to nový engine Venus. Fotoaparáty proto na všechny povely reagují dostatečně svižně. Čipy s rozlišením 3,2 Mpix pracují s citlivostí odpovídající 50-400 ISO. Umožňují dodatečné digitální přiblížení obrazu: Canon 3,2x, Panasonic 3x. Obrázky v rozlišeních 2048x1536, 1600x1200, 1280x960 (Panasonic), 1024x768 (Canon) a 640x480 bodů jsou ukládány v JPEGu ve vybraném stupni kvality. S Lumixem můžeme točit filmy v rozlišeních 320x240 bodů, Canon přidává ještě 640x480 a 160x120 bodů. PowerShot pro zápis dat využívá osvědčené karty Compact Flash, Lumix zase tradiční SD - kapacita dodávaných médií v obou případech činí 16 MB.

Závěrka Lumixu dovoluje používat časy 8-1/2000 sec. Canon umí až 15 sekund a od času 1,3 sec. aplikuje šumový filtr. Clona je volena v rozpětí F2,8-8,0. K dispozici je doladění expozice v rozmezí ±2 EV s krokem 1/3, fotoaparátům nechybí ani několik stupňů vyvážení bílé včetně manuální kalibrace. V sekvenčním módu umí Lumix 4 snímky/sec., najednou může uložit až osm obrázků. Canon dokáže zapisovat rychlostí přibližně 2 snímky/sec. až do naplnění cache (cca 12 obrázků), pak se rychlost sníží, ale stále můžete nepřetržitě fotit.

model / sec. start zpoždění ukládání plný zoom
Canon PowerShot A70

2,6

0,8

2,3

1,4

Panasonic Lumix LC-33

3,7

0,9

1,7

1,8

Ovládání

Canon PowerShot A70 se zapíná kulatým tlačítkem uprostřed vrchní stěny. Mezi přehráváním a snímáním vybírá dvoupolohový volič. Při expozici si můžeme jog-dial kolečkem vybrat z 12 pracovních módů. Dva režimy padly na video a panoramatické snímky, zbylých 10 potěší oko fotografovo. Najdeme mezi nimi nejen zvláštní programy pro (noční) portréty, krajinky a sport a pro začátečníky (polo)automat, ale také tři manuální režimy: priorita času, priorita clony a plně manuální nastavení expozice. Rychlost závěrky a clona se volí tlačítky vlevo a vpravo, při plném manuálu mezi nimi přepíná tlačítko SET. Změna parametrů se okamžitě projevuje v náhledu na displeji. Na směrovém kříži lze zapnut makro či jemný manuální fokus 5 cm - 5 m (nelze při automatu) a vybrat režim blesku. Zoom se snadno ovládá prstencem obepínajícím spoušť.

Menu vyvolané tlačítkem FUNC dovoluje korekci expozice, vyvážení bílé, citlivost čipu, volbu metody měření (bod, zóna, střed), obrazových efektů a samospouště. Tlačítko MENU nás přenese do systémových preferencí, kde lze de/aktivovat digitální zoom, reflektor, redukci červených očí aj. Přizpůsobit můžeme zvukové i grafické projevy kamery, tj. uvítací obrazovky, zvuk závěrky apod. Při prohlížení snímků můžeme přímo tisknout na kompatibilních zařízeních.

Panasonic oživíme přepínačem na zadní stěně, který je snadno dosažitelný palcem. Otočný volič nabízí snímání videa, prohlížení pořízeného materiálu a šest expozičních režimů: absolutní automat, program (tedy automat s možností zásahu uživatele), makro, portrét, krajinu a noční snímek. Směrový joypad umožňuje aktivaci samospouště, výběr pracovního módu blesku a monitoring obrázků na kartě. Je také zodpovědný za korekci expozice a zapíná bracketing - sérii tří snímků s odlišnou expozicí. Spoušť má stejně jako kolega zoomovací prstenec, tlačítko těsně vedle ní slouží k sekvenčnímu snímání.

Pro nastavování ostatních parametrů slouží jediné systémové tlačítko - MENU. Při automatu (symbol srdce) nabízí pouze tři velikosti snímků, zapnutí nebo vypnutí náhledu, pípání tlačítek a nastavení hodin. V jakémkoliv jiném režimu už je rozděleno na dvě karty: REC a SETUP. Můžeme měnit vyvážení bílé, kvalitu snímků, citlivost, de/aktivovat bodové měření a digitální zoom. Můžeme si též vybrat z barevných efektů, dvou režimů ostření obrazu, zapnout lze nahrávání komentářů k obrázkům. V systému můžeme přizpůsobit jas monitoru, šetření baterií apod. Při prohlížení snímků je k dispozici nejen tisk, ale také převzorkování fotografií na nižší rozlišení a dodatečné namluvení hlasové poznámky.

 

Zkušební fotografie

Předkládáme vám k posouzení čtyři testovací snímky. První dvě fotografie jsou pořízené ve dne bez zoomu a se zoomem, dále si můžete prohlédnout makro a noční snímek. Kliknutím na textový link se otevře náhled v rozlišení 1024x768 (cca 140-190 kB), poklepáním na obrázek se nahraje původní snímek v plné velikosti 2048x1536 (cca 1-1,2 MB).

Canon PowerShot A70

Panasonic Lumix LC-33

Denní snímek


náhled


náhled

Denní snímek, zoom


náhled


náhled

Makro


náhled


náhled

Noční snímek


náhled


náhled

Denní snímek z Canonu působí trochu zastřeně, není z něj příliš poznat, že se jednalo o slunečné odpoledne. Při plném zoomu ztrácí obrázek kontrast, detaily jsou nevýrazné, rozpité. Panasonic si s toutéž scénou poradil světelně i barevně lépe, ovšem na úkor prokreslení mraků na obloze. Při přiblížení je patrná lehká neostrost na pravém kraji snímku, ale jinak je obrázek bez chyby. Zvlášť detailní je dům na nábřeží, na němž je vidět opravdu každá cihla, a i vížka v pozadí je proti obloze dobře zřetelná.

Makro snímky jsou barevně stejné, liší se opět jasem. Výstup Canonu je tmavší než Panasonicu, přičemž pravda je někde uprostřed. Z klání nočních snímků opět vychází vítězně Lumix. Světelně jsou oba vyrovnané, jiné barevné podání vyplývá ze střídajících se neonů. Dítko Panasonicu je ale opět znatelně ostřejší.

Závěr

Oba fotoaparáty mají co nabídnout - a naneštěstí jsou to takové aspekty, nad nimiž se budou zručnější fotografové déle rozhodovat. Canon je ergonomičtěji tvarován, Lumix nabízí zase rychlejší odezvu funkčních tlačítek. Bude se hodit víc manuální ovládání nebo bracketing? Lumix asi přece jen zůstane pro "spotřebnější uživatele", k nimž se hlásí dobrým výkonem za velmi příznivou cenu. PowerShot si pořídí náročnější, kteří využijí možnosti plně manuálního ovládání a časem třeba dokoupí dodatečnou optiku.

Co se týče neostrého zoomu PowerShotu A70, patrně jsme opět při testech natrefili na kousek s ne zcela dokonalým objektivem. Fotografie z A60, který využívá stejné tělo a liší se jen čipem, jsou totiž nepoměrně ostřejší. Uvítáme proto jakýkoliv diskusní příspěvek šťastného majitele Canonu A70.

K testu zapůjčily firmy: FotoExpert.cz a Panasonic ČR.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Vyzkoušeli jsme Disney+. Hromada obsahu potěší i náročné diváky

Velké množství titulů ve 4K a HDR, český dabing nebo titulky u většiny obsahu, aplikace pro spoustu různých zařízení a...

Nová prémiová sluchátka: Je lepší Apple, Bose, nebo Samsung?

Premium Otestovali jsme tři novinky zcela bezdrátových in-ear sluchátek pro náročnější až náročné posluchače. Doby, kdy...

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...