Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Poslední DVD přehrávač bude vyroben v roce 2013, tvrdí šéf Blu-ray asociace

Exkluzivně
Myslíte si, že filmy ve vysokém rozlišení budeme brzy stahovat z internetu? Omyl, filmy na Blu-ray discích z trhu prý hned tak něco nevytlačí. Alespoň to tvrdí ředitel evropské Blu-ray asociace Niels Leibbrandt.

Šéf evropské BDA Niels Leibbrandt | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V rámci veletrhu Home Cinema 2009 a Blu-ray Filmfestu, které se ode dneška konají v Praze na Smíchově, měla redakce Technet.cz exkluzivní příležitost vyzpovídat ředitele evropské Blu-ray asociace (BDA) Nielse Leibbrandta.

Mimo jiné se zmínil i o tom, že DVD formát zanikne v roce 2013. "Podle všech výpočtů se v roce 2013 přestanou vyrábět DVD přehrávače i nové DVD disky," předpovídá v rozhovoru Niels Leibbrandt.

Bavili jsme se i tom, zda se i v Evropě dočkáme takzvané digitální kopie určené pro kapesní MP3 video přehrávače. "Technologii už máme, příští rok by měla být běžně ve výrobě. V Evropě se to trochu zdržuje kvůli nutnosti lokalizace na mnoho různých jazykových mutací. Lze předpokládat, že v budoucnosti bude taková kopie součástí každého Blu-raye," vysvětluje Leibbrandt.

Niels Leibbrandt

ředitel European Promotion Committee, Blu-ray Disc Association a senior Senior Manager Technology Marketing v Sony

Narozen v Nizozemsku, získal magisterský titul v oboru Obchodní marketing.

Ve svých dvaceti začínal ve společnosti na zakázkovou výrobu reproduktorů.

Poté ve společnosti Philips propagoval formát DVD+RW.

Nyní působí na pozici, kde spolupracuje s řadou společností zainteresovaných na trhu domácí zábavy ve vysokém rozlišení.

Na pozici ředitele evropské BDA je Niels Leibbrandt od ledna 2009.

Myslíte si, že jednoho dne bude Blu-ray stejně rozšířená jako DVD dnes?
Ano. Blu-ray postupně nahrazuje DVD, například v Japonsku je 65 % prodávaných diskových rekordérů formátu Blu-ray. V USA je každý pátý prodaný přehrávač Blu-ray.

Myslím to spíš tak, zda bude mít dost času se rozšířit.
To jistě, formátu Blu-ray předpovídáme dlouhou budoucnost. Ostatní možnosti filmové distribuce, například on-line streamování, zatím nenabízí srovnatelnou 1080p kvalitu jako Blu-ray. Neumožňují to zatím rychlosti internetových linek.

Jak dlouho spolu budou formáty Blu-ray a DVD koexistovat?
Podle všech výpočtů se v roce 2013 přestanou vyrábět DVD přehrávače i nové DVD disky. Tou dobou totiž budou náklady na výrobu DVD a Blu-ray zcela stejné. Nebude mít tedy smysl vyrábět cokoli pouze s DVD technologií, protože Blu-ray je s DVD zpětně kompatibilní. V tuto chvíli je zatím Blu-ray na výrobu mnohem nákladnější než DVD.

Blu-ray Disc Association (BDA)

Zakládajícími členy tohoto sdružení byly společnosti Sony, Matsushita, Pioneer, Philips, Thomson, LG Electronics, Hitachi, Sharp a Samsung.

BDA odpovídá za specifikaci BD, propagaci a rozvíjení podnikání s disky Blu-ray - v oblasti ukládání filmů ve vysokém rozlišení, her, fotografií a dalšího digitálního obsahu.

Ve výkonné radě zasedají společnosti Apple; Dell Inc.; HP; Hitachi, Ltd.; LG Electronics Inc.; Mitsubishi Electric Corporation; Panasonic (Matsushita Electric); Pioneer Corporation; Royal Philips Electronics; Samsung Electronics Co., Ltd.; Sharp Corporation; Sony Corporation; Sun Microsystems, Inc.; TDK Corporation; Thomson; Twentieth Century Fox; Walt Disney Pictures and Television; Warner Bros. Entertainment.

Kdy distribuce on-line nebo na flashových médiích nahradí BD?
Zatím známe predikce do roku 2015 a do té doby nebude on-line distribuce HD filmů moc rozšířena, především z technologických důvodů. Druhá věc je, že lidé chtějí médium v krabičce vlastnit. Je hezké mít gigabajty dat na pevných discích, ale když se disk pokazí, nebo vyprší filmu licence (u DRM – pozn. redakce) tak nemáte nic. Koncept vlastnění ještě není zcela vyřešen.

Myslíte, že po Blu-ray vznikne ještě další optické médium?
Ne, Blu-ray je zřejmě poslední optické médium. Stále však prochází vývojem, aktuálně jsou na trhu 25 GB jednovrstvé a 50 GB dvouvrstvé disky, připravujeme i dvoustranné s dvojnásobnou kapacitou, tedy až 100 GB. Vývoj probíhá i na médiích s ještě většími kapacitami, ale ty budou nejspíše pouze pro profesionální účely. Pro HD i 3D filmy plně dostačuje Blu-ray.

Jaký zájem je o remasterované staré filmy?
Poměrně velký. Je sice výrazně nižší než u nových titulů, ale zájem o ně stále roste. Především u kvalitních titulů, které kupují fajnšmekři do sbírek. Samozřejmě ne každý film se hodí pro přepis na Blu-ray disk, je potřeba mít k dispozici kvalitní filmový pás, ze kterého se 2k či 4k (rozlišení vyšší než Full HD) skenery převádí po obrázcích do digitálního formátů a následně čistí a restaurují do co nejvyšší kvality. Mnoho filmů z osmdesátých let tyto nároky splňuje. Probíhá hodně restauračních projektů, je to však zdlouhavý a nákladný proces.

Nabízí se také otázka, kolik filmů chce člověk vlastně vidět víckrát. Většina současné produkce za to nestojí.
To je samozřejmě volba diváků. Budoucnost Blu-ray však vidíme i u videopůjčoven. Například v USA tvoří Blu-ray tituly 10 % všech výpůjček za poslední rok. A kupříkladu britský Blockbuster půjčuje HD filmy na Blu-ray za stejné peníze jako DVD.

Je šance, že se funkce Digital Copy stane běžnou součástí každého Blu-ray disku?

Digital Copy začalo v Americe tak, že byl k Blu-ray disku přiložen DVD se soubory v nižším rozlišením, určené pro přenosné přehrávače. Budoucností teď bude Managed Copy, který prostřednictvím přehrávače připojeného k internetu tento komprimovaný soubor stáhne. Technologii už máme, příští rok by měla být běžně ve výrobě. V Evropě se to trochu zdržuje kvůli nutnosti lokalizace na mnoho různých jazykových mutací. Lze předpokládat, že v budoucnosti bude Managed Copy součástí každého Blu-raye. Digital Copy se dvojicí disků je však již téměř minulostí.

Jaké nové funkce BD-Live připravujete pro nové tituly?
Sony Pictures teď například integruje některé multimediální funkce přímo do filmu, k dispozici jsou během přehrávání. Například MovieIQ. Během filmu si můžete prohlížet podrobnosti o zobrazených reáliích. Například se film odehrává v Praze (kliknutím zjistíte kde leží, kolik má obyvatel ...), vidíte zajímavé auto (kliknutím zjistíte značku, model, výkon, maximální rychlost) .. může to být spojené i s reklamou.

Samozřejmě, tuto funkci může uživatel zcela vypnout, případně se nechat jen upozorňovat na přítomnost informací. Celé to dokonce může být přímo spojeno s prodejem. Příkladem mohou být filmy studia Walt Disney, kliknutím tlačítka budete moci objednat hračku Mickey Mouse přímo během sledování jeho taškařic. Platba je realizována kreditní kartou, přehrávač může mít uložen zabezpečený soubor s platebními údaji.

Warner zase integroval do filmů rozhraní Facebooku, můžete se tak společně s kamarády koukat na stejný film a chatovat o nich s kamarády – vše ve stejném čase.

BDA - Niels Leibbrandt

Evropský šéf BDA Niels Leibbrandt při exklusivním rozhovoru pro Technet.cz

Budoucnost bude 3D. Už příští rok

Patří filmům ve 3D budoucnost, nebo jde pouze o krátkodobé pobláznění. Přeci jen výrazné experimenty s 3D filmy si pamatujeme již z padesátých let. A také ne každý film je pro zobrazení ve 3D vhodný.
Zkušenost z moderních 3D kin, nikoliv těch, která zmiňujete, ukazuje, že 3D má u diváků obrovský úspěch. Lidé, kteří byli dotazováni, potvrdili, že 3D verze se jim líbila více než obyčejná 2D. Úspěch je znát i na tržbách. Diváci jsou dokonce podle průzkumu ochotni zaplatit i o pět dolarů víc, aby viděli svůj film ve 3D. Lze tedy předpokládat, že diváci budou tento zážitek chtít prožít i doma.

3D film na Blu-ray disku jim to navíc umožní ve stejné nebo i vyšší kvalitě, bez jakékoliv barevné nebo obrazové vady, jako je tomu u současné anaglyfické metody (při ní se používají brýle s červeným a zeleným sklem a obraz je tímto dost poničen. Více v tomto článku.)

3D filmy na Blu-ray budou samozřejmě ve Full HD kvalitě a to pro každé oko. Prostorový vjem budou řídit speciální aktivní brýle se závěrkou (stmívací brýle) pro každé oko.

Pro sledování 3D filmů však bude kromě brýlí potřebovat i nový Blu-ray přehrávač.
Ano, a také novou televizi.

Takže stávající moderní plochá televize stačit nebude?
Ne. Je k tomu hned několik logických důvodů. Aby vznikl 3D obraz musí být pro každé oko promítán zvlášť v přesně daný okamžik. Snímky se tedy musí střídat při velmi vysoké (rychlé) frekvenci. Což běžně prodávané televize neumožňují. Bude také zapotřebí přejít ze současné verze HDMI 1.2 nebo 1.3(propojovací kabel pro přenos HD obrazu a zvuku) na verzi 1.4, která umožňuje přenos dvou Full HD toků skrze jediný kabel.

Brýle budou mít vlastní napájení, ale vzhledem k tomu, že mají velmi nízkou spotřebu, nebude problém se s nimi dívat celý večer bez nabíjení.

Kolik lidí se bude moci na 3D film dívat společně?
Jedním z důvodů, proč pro domácí použití potřebujeme speciální brýle a nestačí polarizační, které se běžně používají ve 3D kinech, je dán tím, že v kině sedí diváci na předem daných místech a jejich sledovací úhel je přesně dán. Doma si můžete sednout kamkoliv a pak by 3D vjem za použití polarizačních brýlí z filmu zmizel nebo by nebyl dostatečný.

Stmívací brýle všechny tyto nedostatky eliminují. Připojit jich půjde k přehrávači určitě dost, aby se najednou mohli dívat všichni v místnosti. Přesně bude počet specifikován v normě, která vzniká a bude hotova koncem tohoto roku (na Technetu jsme o ní psali v článku: Už příští rok se budeme koukat i na fotbalové zápasy ve 3D)

Co všechno bude v této normě zaneseno a můžeme tedy počítat s tím, že pro Blu-ray bude pouze jedna 3D technologie a nehrozí opět nějaký souboj formátů?
BDA stanovila parametry, jejichž dodržení bude nutné, aby mohl být film na Blu-ray označen jako 3D. Pro každé oko bude obraz v rozlišení 1080p a nové disky budou samozřejmě kompatibilní se staršími Blu-ray přehrávači. Na disku bude normální verze ve 2D i 3D verze. I na 3D Blu-ray přehrávači si budete moci vybrat, zda chcete sledovat filmy ve 3D nebo 2D.

A ano, bude pouze jeden 3D systém používaný na nosičích Blu-ray. Samozřejmě, pak jsou tady ještě filmy využívající anaglyfické brýle pro vznik 3D obrazu, ale ty nepovažujeme za skutečné 3D. Kdo takový film někdy viděl, ví o čem mluvím.

Nepřichází 3D technologie příliš brzy po uvedení Full HD filmů a Blu-ray disku vůbec?
Samozřejmě je to rychlé, ale na druhou stranu, jak jsem již řekl, úspěch 3D filmů je v kinech obrovský a my předpokládáme, že se přesune i do obýváků. Samozřejmě, až se první 3D zařízení objeví příští rok na trhu, půjde o high-endové zboží.

Samozřejmě z počátku můžeme počítat zejména se zájmem opravdových filmových fandů, ale jak bude cena klesat... . Pokud budeme mluvit třeba o roce 2015, pak lze říci, že 3D je opravdu budoucnost. Do té doby se musí i filmové studia naučit, jak 3D filmy natáčet. Mezitím se již ale budeme například dívat sportovní přenosy ve 3D.

Počítá se i do budoucna s ochranou proti kopírování Blu-ray filmů? Tedy například s BD+?
Ano. Tato technologie zatím nebyla prolomena, a pokud znovu neuniknou příslušné kódy, nikdo je není schopen vygenerovat a tedy film zkopírovat. Jde o otevřený systém ochrany, který se stále vyvíjí. Počítáme nadále i s AACS (další stupeň ochrany proti kopírování).

Můžete našim čtenářům uvést filmy, které jsou podle vás ty nejlepší, které se opravdu vyplatí mít doma na Blu-ray?
Teď nebudu mluvit za žádné studio, ale pouze podle mého názoru. Určitě je to Wall-E, Temný rytíř, seriál Bratrstvo neohrožených - tenhle seriál má například nádherný bonus - obraz v obraze a trilogii Piráti z Karibiku.

Myslíte si, že 1080p již zůstane pro domácí užití kvalitativním maximem nebo přijde ještě 2k a 4 k rozlišení?
Tady musíme uvážit především schopnosti lidského oka a k tomu velikost obrazovky. Pochopitelně, že pokud bude mít televize rozměr obývací stěny a divák bude sedět dostatečně blízko, mělo by dvojnásobné (2k) nebo čtyřnásobné (4k) rozlišení význam. U běžně prodávaných velikostí televizí nemá takové rozlišení význam.


Blu-ray Film Fest 2009

Přehlídka filmů, hudby a her na formátu Blu-ray disc

Přehlídka se uskuteční od 14. do 17. října 2009 a využije komorní sály Gold Class Village Cinemas Anděl na pražském Smíchově.

Součástí přehlídky Blu-ray Film Fest 2009 se stanou také konference pro odbornou veřejnost. Ve čtvrtek 15. října to bude "Vysoké rozlišení obrazu jako budoucnost domácí zábavy" a v pátek 16. října "Blu-ray Disc: Nová kvalita prostorového zvuku" za účasti zahraničních hostů.

Prezentaci s prognózou trhu v Evropě přednese Niels Leibbrandt, Chairman European Promotion Committee, Blu-ray Disc Association.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Televizory Samsung se naučí funkci, kterou jsme nečekali, ale chyběla nám

To že někdo v obýváku sleduje televizor Philips poznáte i z chodníku – pokojem se rozlévají dynamicky měnící se barvy,...

Lehké, pohodlné, se skvělým obrazem. Nové XR brýle příjemně překvapily

První produkt, který jsme si na konferenci MWC 2023 v Barceloně mohli krátce vyzkoušet, jsou brýle TCL NxtWear S....

Vyzkoušeli jsme pět funkcí televizorů Samsung, o kterých možná ani nevíte

Premium Možná i vy máte v televizoru funkce, které umí věci, kvůli kterým byste museli koupit samostatné zařízení. A nemáme tím...

Vyzkoušeli jsme QD OLED televizor. Bere to lepší z ostatních technologií

Premium Je to jedna z největších inovací v televizorech za poslední dobu. QD OLED je zcela přepracovaný OLED zobrazovač, který...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...