Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Poslední DVD přehrávač bude vyroben v roce 2013, tvrdí šéf Blu-ray asociace

Exkluzivně aktualizováno 
Myslíte si, že filmy ve vysokém rozlišení budeme brzy stahovat z internetu? Omyl, filmy na Blu-ray discích z trhu prý hned tak něco nevytlačí. Alespoň to tvrdí ředitel evropské Blu-ray asociace Niels Leibbrandt.

Šéf evropské BDA Niels Leibbrandt | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V rámci veletrhu Home Cinema 2009 a Blu-ray Filmfestu, které se ode dneška konají v Praze na Smíchově, měla redakce Technet.cz exkluzivní příležitost vyzpovídat ředitele evropské Blu-ray asociace (BDA) Nielse Leibbrandta.

Mimo jiné se zmínil i o tom, že DVD formát zanikne v roce 2013. "Podle všech výpočtů se v roce 2013 přestanou vyrábět DVD přehrávače i nové DVD disky," předpovídá v rozhovoru Niels Leibbrandt.

Bavili jsme se i tom, zda se i v Evropě dočkáme takzvané digitální kopie určené pro kapesní MP3 video přehrávače. "Technologii už máme, příští rok by měla být běžně ve výrobě. V Evropě se to trochu zdržuje kvůli nutnosti lokalizace na mnoho různých jazykových mutací. Lze předpokládat, že v budoucnosti bude taková kopie součástí každého Blu-raye," vysvětluje Leibbrandt.

Niels Leibbrandt

ředitel European Promotion Committee, Blu-ray Disc Association a senior Senior Manager Technology Marketing v Sony

Narozen v Nizozemsku, získal magisterský titul v oboru Obchodní marketing.

Ve svých dvaceti začínal ve společnosti na zakázkovou výrobu reproduktorů.

Poté ve společnosti Philips propagoval formát DVD+RW.

Nyní působí na pozici, kde spolupracuje s řadou společností zainteresovaných na trhu domácí zábavy ve vysokém rozlišení.

Na pozici ředitele evropské BDA je Niels Leibbrandt od ledna 2009.

Myslíte si, že jednoho dne bude Blu-ray stejně rozšířená jako DVD dnes?
Ano. Blu-ray postupně nahrazuje DVD, například v Japonsku je 65 % prodávaných diskových rekordérů formátu Blu-ray. V USA je každý pátý prodaný přehrávač Blu-ray.

Myslím to spíš tak, zda bude mít dost času se rozšířit.
To jistě, formátu Blu-ray předpovídáme dlouhou budoucnost. Ostatní možnosti filmové distribuce, například on-line streamování, zatím nenabízí srovnatelnou 1080p kvalitu jako Blu-ray. Neumožňují to zatím rychlosti internetových linek.

Jak dlouho spolu budou formáty Blu-ray a DVD koexistovat?
Podle všech výpočtů se v roce 2013 přestanou vyrábět DVD přehrávače i nové DVD disky. Tou dobou totiž budou náklady na výrobu DVD a Blu-ray zcela stejné. Nebude mít tedy smysl vyrábět cokoli pouze s DVD technologií, protože Blu-ray je s DVD zpětně kompatibilní. V tuto chvíli je zatím Blu-ray na výrobu mnohem nákladnější než DVD.

Blu-ray Disc Association (BDA)

Zakládajícími členy tohoto sdružení byly společnosti Sony, Matsushita, Pioneer, Philips, Thomson, LG Electronics, Hitachi, Sharp a Samsung.

BDA odpovídá za specifikaci BD, propagaci a rozvíjení podnikání s disky Blu-ray - v oblasti ukládání filmů ve vysokém rozlišení, her, fotografií a dalšího digitálního obsahu.

Ve výkonné radě zasedají společnosti Apple; Dell Inc.; HP; Hitachi, Ltd.; LG Electronics Inc.; Mitsubishi Electric Corporation; Panasonic (Matsushita Electric); Pioneer Corporation; Royal Philips Electronics; Samsung Electronics Co., Ltd.; Sharp Corporation; Sony Corporation; Sun Microsystems, Inc.; TDK Corporation; Thomson; Twentieth Century Fox; Walt Disney Pictures and Television; Warner Bros. Entertainment.

Kdy distribuce on-line nebo na flashových médiích nahradí BD?
Zatím známe predikce do roku 2015 a do té doby nebude on-line distribuce HD filmů moc rozšířena, především z technologických důvodů. Druhá věc je, že lidé chtějí médium v krabičce vlastnit. Je hezké mít gigabajty dat na pevných discích, ale když se disk pokazí, nebo vyprší filmu licence (u DRM – pozn. redakce) tak nemáte nic. Koncept vlastnění ještě není zcela vyřešen.

Myslíte, že po Blu-ray vznikne ještě další optické médium?
Ne, Blu-ray je zřejmě poslední optické médium. Stále však prochází vývojem, aktuálně jsou na trhu 25 GB jednovrstvé a 50 GB dvouvrstvé disky, připravujeme i dvoustranné s dvojnásobnou kapacitou, tedy až 100 GB. Vývoj probíhá i na médiích s ještě většími kapacitami, ale ty budou nejspíše pouze pro profesionální účely. Pro HD i 3D filmy plně dostačuje Blu-ray.

Jaký zájem je o remasterované staré filmy?
Poměrně velký. Je sice výrazně nižší než u nových titulů, ale zájem o ně stále roste. Především u kvalitních titulů, které kupují fajnšmekři do sbírek. Samozřejmě ne každý film se hodí pro přepis na Blu-ray disk, je potřeba mít k dispozici kvalitní filmový pás, ze kterého se 2k či 4k (rozlišení vyšší než Full HD) skenery převádí po obrázcích do digitálního formátů a následně čistí a restaurují do co nejvyšší kvality. Mnoho filmů z osmdesátých let tyto nároky splňuje. Probíhá hodně restauračních projektů, je to však zdlouhavý a nákladný proces.

Nabízí se také otázka, kolik filmů chce člověk vlastně vidět víckrát. Většina současné produkce za to nestojí.
To je samozřejmě volba diváků. Budoucnost Blu-ray však vidíme i u videopůjčoven. Například v USA tvoří Blu-ray tituly 10 % všech výpůjček za poslední rok. A kupříkladu britský Blockbuster půjčuje HD filmy na Blu-ray za stejné peníze jako DVD.

Je šance, že se funkce Digital Copy stane běžnou součástí každého Blu-ray disku?

Digital Copy začalo v Americe tak, že byl k Blu-ray disku přiložen DVD se soubory v nižším rozlišením, určené pro přenosné přehrávače. Budoucností teď bude Managed Copy, který prostřednictvím přehrávače připojeného k internetu tento komprimovaný soubor stáhne. Technologii už máme, příští rok by měla být běžně ve výrobě. V Evropě se to trochu zdržuje kvůli nutnosti lokalizace na mnoho různých jazykových mutací. Lze předpokládat, že v budoucnosti bude Managed Copy součástí každého Blu-raye. Digital Copy se dvojicí disků je však již téměř minulostí.

Jaké nové funkce BD-Live připravujete pro nové tituly?
Sony Pictures teď například integruje některé multimediální funkce přímo do filmu, k dispozici jsou během přehrávání. Například MovieIQ. Během filmu si můžete prohlížet podrobnosti o zobrazených reáliích. Například se film odehrává v Praze (kliknutím zjistíte kde leží, kolik má obyvatel ...), vidíte zajímavé auto (kliknutím zjistíte značku, model, výkon, maximální rychlost) .. může to být spojené i s reklamou.

Samozřejmě, tuto funkci může uživatel zcela vypnout, případně se nechat jen upozorňovat na přítomnost informací. Celé to dokonce může být přímo spojeno s prodejem. Příkladem mohou být filmy studia Walt Disney, kliknutím tlačítka budete moci objednat hračku Mickey Mouse přímo během sledování jeho taškařic. Platba je realizována kreditní kartou, přehrávač může mít uložen zabezpečený soubor s platebními údaji.

Warner zase integroval do filmů rozhraní Facebooku, můžete se tak společně s kamarády koukat na stejný film a chatovat o nich s kamarády – vše ve stejném čase.

BDA - Niels Leibbrandt

Evropský šéf BDA Niels Leibbrandt při exklusivním rozhovoru pro Technet.cz

Budoucnost bude 3D. Už příští rok

Patří filmům ve 3D budoucnost, nebo jde pouze o krátkodobé pobláznění. Přeci jen výrazné experimenty s 3D filmy si pamatujeme již z padesátých let. A také ne každý film je pro zobrazení ve 3D vhodný.
Zkušenost z moderních 3D kin, nikoliv těch, která zmiňujete, ukazuje, že 3D má u diváků obrovský úspěch. Lidé, kteří byli dotazováni, potvrdili, že 3D verze se jim líbila více než obyčejná 2D. Úspěch je znát i na tržbách. Diváci jsou dokonce podle průzkumu ochotni zaplatit i o pět dolarů víc, aby viděli svůj film ve 3D. Lze tedy předpokládat, že diváci budou tento zážitek chtít prožít i doma.

3D film na Blu-ray disku jim to navíc umožní ve stejné nebo i vyšší kvalitě, bez jakékoliv barevné nebo obrazové vady, jako je tomu u současné anaglyfické metody (při ní se používají brýle s červeným a zeleným sklem a obraz je tímto dost poničen. Více v tomto článku.)

3D filmy na Blu-ray budou samozřejmě ve Full HD kvalitě a to pro každé oko. Prostorový vjem budou řídit speciální aktivní brýle se závěrkou (stmívací brýle) pro každé oko.

Pro sledování 3D filmů však bude kromě brýlí potřebovat i nový Blu-ray přehrávač.
Ano, a také novou televizi.

Takže stávající moderní plochá televize stačit nebude?
Ne. Je k tomu hned několik logických důvodů. Aby vznikl 3D obraz musí být pro každé oko promítán zvlášť v přesně daný okamžik. Snímky se tedy musí střídat při velmi vysoké (rychlé) frekvenci. Což běžně prodávané televize neumožňují. Bude také zapotřebí přejít ze současné verze HDMI 1.2 nebo 1.3(propojovací kabel pro přenos HD obrazu a zvuku) na verzi 1.4, která umožňuje přenos dvou Full HD toků skrze jediný kabel.

Brýle budou mít vlastní napájení, ale vzhledem k tomu, že mají velmi nízkou spotřebu, nebude problém se s nimi dívat celý večer bez nabíjení.

Kolik lidí se bude moci na 3D film dívat společně?
Jedním z důvodů, proč pro domácí použití potřebujeme speciální brýle a nestačí polarizační, které se běžně používají ve 3D kinech, je dán tím, že v kině sedí diváci na předem daných místech a jejich sledovací úhel je přesně dán. Doma si můžete sednout kamkoliv a pak by 3D vjem za použití polarizačních brýlí z filmu zmizel nebo by nebyl dostatečný.

Stmívací brýle všechny tyto nedostatky eliminují. Připojit jich půjde k přehrávači určitě dost, aby se najednou mohli dívat všichni v místnosti. Přesně bude počet specifikován v normě, která vzniká a bude hotova koncem tohoto roku (na Technetu jsme o ní psali v článku: Už příští rok se budeme koukat i na fotbalové zápasy ve 3D)

Co všechno bude v této normě zaneseno a můžeme tedy počítat s tím, že pro Blu-ray bude pouze jedna 3D technologie a nehrozí opět nějaký souboj formátů?
BDA stanovila parametry, jejichž dodržení bude nutné, aby mohl být film na Blu-ray označen jako 3D. Pro každé oko bude obraz v rozlišení 1080p a nové disky budou samozřejmě kompatibilní se staršími Blu-ray přehrávači. Na disku bude normální verze ve 2D i 3D verze. I na 3D Blu-ray přehrávači si budete moci vybrat, zda chcete sledovat filmy ve 3D nebo 2D.

A ano, bude pouze jeden 3D systém používaný na nosičích Blu-ray. Samozřejmě, pak jsou tady ještě filmy využívající anaglyfické brýle pro vznik 3D obrazu, ale ty nepovažujeme za skutečné 3D. Kdo takový film někdy viděl, ví o čem mluvím.

Nepřichází 3D technologie příliš brzy po uvedení Full HD filmů a Blu-ray disku vůbec?
Samozřejmě je to rychlé, ale na druhou stranu, jak jsem již řekl, úspěch 3D filmů je v kinech obrovský a my předpokládáme, že se přesune i do obýváků. Samozřejmě, až se první 3D zařízení objeví příští rok na trhu, půjde o high-endové zboží.

Samozřejmě z počátku můžeme počítat zejména se zájmem opravdových filmových fandů, ale jak bude cena klesat... . Pokud budeme mluvit třeba o roce 2015, pak lze říci, že 3D je opravdu budoucnost. Do té doby se musí i filmové studia naučit, jak 3D filmy natáčet. Mezitím se již ale budeme například dívat sportovní přenosy ve 3D.

Počítá se i do budoucna s ochranou proti kopírování Blu-ray filmů? Tedy například s BD+?
Ano. Tato technologie zatím nebyla prolomena, a pokud znovu neuniknou příslušné kódy, nikdo je není schopen vygenerovat a tedy film zkopírovat. Jde o otevřený systém ochrany, který se stále vyvíjí. Počítáme nadále i s AACS (další stupeň ochrany proti kopírování).

Můžete našim čtenářům uvést filmy, které jsou podle vás ty nejlepší, které se opravdu vyplatí mít doma na Blu-ray?
Teď nebudu mluvit za žádné studio, ale pouze podle mého názoru. Určitě je to Wall-E, Temný rytíř, seriál Bratrstvo neohrožených - tenhle seriál má například nádherný bonus - obraz v obraze a trilogii Piráti z Karibiku.

Myslíte si, že 1080p již zůstane pro domácí užití kvalitativním maximem nebo přijde ještě 2k a 4 k rozlišení?
Tady musíme uvážit především schopnosti lidského oka a k tomu velikost obrazovky. Pochopitelně, že pokud bude mít televize rozměr obývací stěny a divák bude sedět dostatečně blízko, mělo by dvojnásobné (2k) nebo čtyřnásobné (4k) rozlišení význam. U běžně prodávaných velikostí televizí nemá takové rozlišení význam.


Blu-ray Film Fest 2009

Přehlídka filmů, hudby a her na formátu Blu-ray disc

Přehlídka se uskuteční od 14. do 17. října 2009 a využije komorní sály Gold Class Village Cinemas Anděl na pražském Smíchově.

Součástí přehlídky Blu-ray Film Fest 2009 se stanou také konference pro odbornou veřejnost. Ve čtvrtek 15. října to bude "Vysoké rozlišení obrazu jako budoucnost domácí zábavy" a v pátek 16. října "Blu-ray Disc: Nová kvalita prostorového zvuku" za účasti zahraničních hostů.

Prezentaci s prognózou trhu v Evropě přednese Niels Leibbrandt, Chairman European Promotion Committee, Blu-ray Disc Association.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Drsný humor a otravování na Facebooku. Otestovali jsme finská sluchátka

Premium Koupíte je jen v jednom finském e-shopu a urazí vás, jen co otevřete návod k obsluze. Díky dřevěným krytům ozvučnic...

Jednoduchost funguje. Pro-Ject T1 je skvělý gramofon pro šetřílky

Premium V cenové kategorii do deseti tisíc se to gramofony jen hemží. Lehoučké plastové strojky zpravidla nabízejí bluetooth...

Honor míří do „spotřebky“. Nabídne televizor i router za skvělé ceny

Honor byl zatím známý jako výrobce chytrých telefonů, letos na český trh uvedl i notebooky a bezdrátová sluchátka. Nyní...

Sony ukázalo, že to s Android TV umí. Televizní novinka funguje výborně

Android TV se netěší úplně dobré pověsti, ale v testované novince od Sony mu nemáme mnoho co vytknout. Ostatně jako...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...