Podzimní nářez digitálních fotoparátů (díl první)

aktualizováno 
Přibližně před měsícem jsme se na stránkách Technetu zabývali novinkami v oblasti digitální fotografie. Nyní vám přinášíme další várku přístrojů, které se zanedlouho dostanou na trh. A že je z čeho vybírat.

Jak v našich článcích, tak v aktualitách se můžete setkat s informacemi o nových digitálních fotoaparátech. Vzhledem k tomu, že se objevují další a další novinky, rozhodli jsme se jim věnovat článek, který bude jakýmsi pokračováním prvního pojednání o podzimních digitálních novinkách.

Minolta

Digitální fotoparát Minolta Dimage 7Hi 

Jediná opravdová digitální zrcadlovka tohoto přehledu pochází z dílen společnosti Minolta. Novinka s názvem Dimage 7Hi, je v podstatě vylepšený model 7i. CCD prvek s rozlišením 5,24 megapixelu umožňuje pořídit snímky s rozlišením 2560 x 1920. Robustní černé tělo obsahuje objektiv s sedminásobným optickým zoomem. Citlivost lze nastavit až na ekvivalent ISO 800. Rychlost závěrky je 8 – 1/4000 sec. Přístroj je vybaven devíti programy pro vyvážení bílé, z toho si tři může uživatel sám vytvořit. Samozřejmostí je možnost připojení externího blesku, dokonce i bezdrátově. Sérii snímků lze pořizovat již při rychlosti 3 snímky za sekundu. Videosekvence se zvukem lze snímat v rozlišení 320 x 240 pixelů při rychlosti 15 snímků za sekundu a délce 60 sekund. Náhledový LCD panel obsahuje 118 tisíc obrazových bodů. Dimage 7Hi komunikuje s PC prostřednictvím USB rozhraní. Napájení je řešeno za pomoci čtyř tužkových (AA) baterií. Nová Minolta v prodeji od září bude stát necelých 1300 amerických dolarů včetně 16MB Compact Flash karty.

Casio

Digitální fotoparát Casio QV-5700 

Společnost Casio zlepšilo rozlišení svého modelu QV-4000 a přidalo nějaká další vylepšení a dala vzniknout přístroji QV-5700. Vložený CCD čip s 5,36 Mpix umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2560 x 1920 obrazových bodů. Další vybavení je trojnásobný optický zoom. Macro režim dovoluje pořizovat snímky ve vzdálenosti šest centimetrů. Citlivost je možno nastavit v rozmezí ISO 50 – 800. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 60 – 1/1000 sekundami. K vyvážení bílé se dá využít čtyři přednastavené a jeden manuální program. Integrovaný blesk dosáhne do vzdálenosti tři metry. Videosekvence (bez zvuku) s rozlišením 320 x 240 bodů při rychlosti 15 snímků za sekundu mohou mít maximální délku půl minuty. LCD monitor má rozlišení 122 000 obrazových bodů. Napájení zajišťují čtyři tužkové (AA) baterie. Komunikace s PC je zajištěna přes USB rozhraní, data se ukládají na CF karty.

Olympus

 

Digitální fotoparát Olympus C730UZ 

Olympus poněkud inovoval svůj přístroj s označením Ultrazoom, a tak se v říjnu tohoto roku budeme moci setkat s modelem C-730UZ. Ten bude vybaven CCD prvkem s rozlišením 3,2 Mpix, v důsledku čehož budou mít výsledné fotografie rozlišení 2048 x 1536 obrazových bodů. Desetinásobný optický zoom, jako u C-730UZ, hned tak někde nenaleznete. Automatickou expozici, lze upravit podle několika priorit. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 16 a 1/1000 sekundy. Maximální dosah vestavěného blesku je přibližně 5,5 metru. Videosekvence (avšak bez zvuku) v rozlišení 320 x 240 bodů při patnácti snímcích za sekundu budou mít maximální délku 48 sekund. Tento přístroj díky elektronickému hledáčku, simuluje jednookou zrcadlovku. Jinak je možno samozřejmě využít LCD displej s rozlišením 114 tisíc displejů. USB rozhraní a napájení čtyřmi tužkovými (AA) bateriemi je u Olympusu obvyklé. Také s paměťovou xD picture card se budeme u této společnosti setkávat stále častěji, mimo ní je přístroj vybaven slotem na SM karty.

Canon

Všechny následující modely jsou vybaveny novým procesorem pro digitální fotoaparáty, který byl vyvinut společností CANON a jehož název je „DIGIC“. Díky tomuto čipu se zrychlují důležité operace fotoaparátu, jako je rychlejší autofokus, rychlejší komprese obrázku do JPEG formátu, dokonce se má prý vylepšit kvalita snímku a zvýšit životnost baterií.

 

Digitální fotoparát Canon Ixus V3 

Dalšího vylepšení se dočkal tenký digitální fotopřístroj s názvem Digital IXUS V3. Zvýšilo se rozlišení přístroje na 3,3 megapixelu, což dovoluje pořizovat záběry až do rozlišení 2048 x 1536. Snímky se ukládají pouze v JPEG formátu. Přístroj je vybaven dvojnásobným optickým zoomem. V makromódu lze zachycovat obraz již ze vzdálenosti jeden decimetr. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 15 až 1/1500 sekundami. LCD displej má úhlopříčku 1,5 palce. Maximální dosah blesku je 3 metry. Videosekvence v maximálním rozlišením 640 x 480 sekund při patnácti snímcích za sekundu, může být až 30 sekund dlouhá. Při rozlišení 320 x 240 bodů se délka pohybuje až kolem tří minut. Ve vybavení je 16MB Compact Flash karta a USB rozhraní. Napájení probíhá z vlastního akumulátoru.

 

Digitální fotoparát Canon PowerShot S45 

Také model S40 se dočkal vylepšení. Nový PowerShot S45 nabízí rozlišení 4 Mpix s maximální velikostí výsledného snímku 2272 x 1704. Mezi další vybavení patří trojnásobný optický zoom. Při použití funkce Makro lze pořizovat záběry ze vzdálenosti jeden decimetr. Šest automatických módů pro vyvážení bílé, doplňují dva manuální. Rychlost závěrky je 15 – 1/1500 sekundy. LCD displej zobrazuje snímky v rozlišení 118 000 bodů. Blesk má dosah 4 metry. Až tři minuty mohou být dlouhé videosekvence v maximálním rozlišení 320 x 240 bodů při rychlosti 15 snímků za sekundu včetně zvuku. Dále může uživatel využít devítibodový autofokus. Napájení umožňuje vlastní dobíjecí akumulátor a komunikaci s PC zajišťuje USB port.

 

Digitální fotoparát Canon PowerShot G3 

Další nový 4 Mpix digitální fotoaparát společnosti Canon se jmenuje PowerShot G3. Maximální velikost snímku pak dosahuje 2272 x 1704 bodů. Optický zoom je čtyřnásobný. Makrosnímky lze pořizovat již ze vzdálenosti 5 centimetrů. Tak jako u předchozího modelu i zde je 6 + 2 módu pro vyvážení bílé. Redukce šumu se zapíná při rychlosti závěrky pomalejší než 1,3 sekundy. Nastavitelný LCD panel má rozlišení 118 000 bodů. Sekvence snímků probíhá při rychlosti 2,5 snímků za sekundu. Maximální dosah blesku je pět metrů. Externí blesk může být ovládaný přes rozhraní Hot shoe. Videosekvence v délce až tři minuty a včetně zvuku mají rozlišení 320 x 240 bodů a rychlost 15 fsp. CF karta o kapacitě 16MB a USB slot, patří také k základnímu vybavení. Energii získává přístroj z vlastního akumulátoru. Cena G3 by měla být kolem 799 amerických dolarů.

Druhý díl zabývající se přístroji, které se vejdou do kapsy, najdete zde.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Najdete na iDNES.cz