Podívejte se, jaké triky s videem vám umožní čipy nové generace

aktualizováno 
Moderní technologie leckdy stírají rozdíly mezi těmi, kdo umí, a těmi, kdo ne. A že dovedou přivřít i hodně rozevřené nůžky krásně ukazuje použití umělé inteligence v mobilním procesoru Kirin 980. Jedním kliknutím doplníte do videa triky, které dříve vznikaly ve špičkových studiích.

Umělá inteligence je pro většinu lidí poměrně abstraktní pojem, který v titulku článku dokáže srazit čtenost i o třetinu. Stále častěji ji používá i spotřební elektronika, a díky ní tak dovede i věci, které by bez ní nebyly myslitelné.

Nejnovějším takovým příkladem jsou videoefekty v aplikaci Fotoaparát v telefonu Huawei Mate 20 Pro, který byl představen minulý týden. Jeho procesor Kirin 980 má mimo běžných výpočetních (CPU) a grafických (GPU) jednotek i dvě jednotky pro neurální výpočty (NPU). Jedna je zaměřena na logické úlohy typu rozpoznávání obrazu, druhá pro komplexnější úkoly jako práce s přirozeným jazykem, nebo renderování videa v reálném čase.

Dva video efekty

Prvním je „Sin City“ efekt, přičemž ale nejde o zjednodušenou variantu, kterou lze celkem snadno vyrobit například v Premiere, kdy je vybrána jedna barva a ostatní převedeny do stupňů šedé. Zde je vybrána postava, postavy, či části postav, těm jsou ponechány původní barvy a desaturováno do černobílé podoby je celé jejich okolí. A to i během pohybu postavy v záběru, nebo pohybu „kameramana“. Proces probíhá v reálném čase, takže výsledek vidíte na displeji již během natáčení. 

Rozpoznání postav má na starosti právě umělá inteligence, která se to na tisících hodin videa naučila. Dokáže tak extrémně rychle rozpoznat jak celou postavu, tak i její část a zároveň určit, co k dané osobě patří a co ne. Klasickými metodami zpracování obrazu by něco takového v telefonu udělat nešlo.

I druhý videoefekt poháněný umělou inteligencí využívá přesné oddělení postav od okolního prostředí. I on nechá natáčenou osobu v původním stavu, ale rozostří vše v jejím pozadí. V klidných kompozicích to funguje velmi dobře, při vizuálně složitějších scénách se někdy nepovede dostatečně přesně oddělit osobu od pozadí a zůstane kolem obrys s ostrým pozadím.

S aktuálním firmwarem má systém u obou efektů potíže s postavami částečně překrytými deštníkem, nebo s větším množstvím pohybujících se postav. Při vhodné kompozici je ale efekt velmi působivý. Lze předpokládat, že použitý systém umělé inteligence prochází dalším trénováním a že s novějším firmwarem (v námi zkoušeném přístroji nebyl finální, ten zatím výrobce nevydal) to bude fungovat ještě lépe.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

Ne každý fanoušek mohl úterní zápas mezi Kluží a Slávií vidět.

Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

Najdete na iDNES.cz