Z analogové zrcadlovky vyrobí špatně fotící monstrum, hipstery nadchne

aktualizováno 
Kolín na Rýnem (Od zpravodaje Technet.cz) - Špatně může být vlastně „krásné“. Na vlně, která se šíří nejen světem fotografie už několik let, se veze například švýcarský startup I´m Back. Jeho autoři vymysleli, jak ze starých analogových zrcadlovek udělat digitální foťák. Má to spoustu háčků, ale příznivci předražené lomografie může projekt oslovit.

I am back, Photokina | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Veletrh Photokina pravidelně nenavštěvují pouze fotografové hledající maximální obrazovou kvalitu. Najdete zde řadu těch, pro které je fotografování více zábavou a výsledný snímek svébytným uměleckým dílem. Pro ně zde vystavují výrobci, kteří včas pochopili, že nekvalita nebývá překážkou vysokých prodejů a hlavně umožňuje levně vyrábět a draze prodávat. Proto ani letos nechyběla reinkarnace „legendárního“ ruského „fotoaparátu“ Lomo a nově například švýcarský projekt I´m Back.

Fotogalerie

Nápad byl prostý. Znovu využít staré, mnohdy už nefunkční analogové zrcadlovky na kinofilm v digitální éře. Autoři proto vymysleli pouzdro s digitálním snímačem, které připevníte k jakémukoliv foťáku. 

K dostání jsou jak přesně tvarované modely pro jednotlivé vybrané zrcadlovky, tak v základním balení univerzální držák pro jakýkoliv přístroj.

Jak nám sám autor projektu, Brazilec Samuel Mello Medeiros řekl, I´m Back není náhradou ani konkurencí digitální zrcadlovky. Už pohled do technické specifikace mu dává za pravdu. 

Použitý 16Mpix CMOS snímač (podobný, jaké používají některé akční kamery) typu Panasonic 34120 (1:2,33) sice může teoreticky mít relativně dobrou kvalitu obrazu, ale zbytek optické soustavy (nepočítáme-li teoreticky kvalitní objektiv) je proti. Když se podíváte na nákres, kudy musí „obraz ke snímači projít“, je to více než zřejmé.

Schéma pouzdra I´m Back.

Schéma pouzdra I´m Back.

Koneckonců, na výsledek se můžete podívat sami v přiložené fotogalerii nebo přímo na stránkách výrobce I´m Back. Tady není řeč o technické kvalitě obrazu. Ta v této kategorii fotografie nehraje roli. 

Snímek pořízený analogovou zrcadlovkou Olympus na digitální stěnu I´m Back....

Snímek pořízený analogovou zrcadlovkou Olympus na digitální stěnu I´m Back. Fakt, že snímek není dobře zaostřen (respektive je zaostřen na pozadí) je vlastně jen „drobný“ detail. Systém nefungoval tak, jak měl a ani autorovi nápadu, který tuto fotografii na stánku pořídil, se nepodařilo zaostřit správně.

I´m Back má podle autorů oslovit nejen hipstery vyznávající svébytný módní styl obnášející nošení analogové zrcadlovky kolem krku, ale zejména ty, kterým ani tak nejde o výslednou technickou kvalitu fotografie, jako spíše o její náladu a další neměřitelné parametry. Konkurencí jsou ve stejné kategorii a z podobných důvodů již zmíněné fotoaparáty Lomo.

Nejprve musíte ze zrcadlovky odstranit záda, což by u většiny modelů i z osmdesátých let neměl být problém. Mírně náročné na přesnost je umístění optického hranolu nad snímačem, přímo před závěrku aparátu. 

Pouzdro I´am Back se k fotoaparátu připojuje skrze kabel na synchronizaci externího blesku. Fotografování pak probíhá v režimu Bulb (závěrka je otevřena tak dlouho, dokud držíte spoušť), protože expozici obstarává digitální modul. Z klasických způsobů fotografování tak lze využít jen snímání v režimu prioritu clony, kterou můžete měnit přímo na objektivu aparátu.

I am back, Photokina
I am back, Photokina
I am back, Photokina

Na stánku jsme zkoušeli stále ještě prototyp zařízení, protože sériová výroba ještě nezačala. Oba modely, které měli pánové k dispozici, měly jisté funkční problémy a bylo jednodušší, respektive jediné možné, fotit skrze dvoupalcový dotykový displej než spouští a přes hledáček fotoaparátu. Tento způsob však zcela postrádal logiku, pro kterou si adaptér zájemci pořídí.

I´m Back umí samozřejmě pořizovat i video. Podle specifikace by to mělo být dokonce v rozlišení 4K. Kapacita vložené microSD karty může být maximálně 64 GB. Akumulátor s kapacitou 2 700 mAh by měl vydržet několik hodin focení. Dobíjení je možné přes USB-C. K dispozici je i wi-fi pro přenos fotografií přímo do mobilu nebo tabletu. 

Cena není nízká, 299 dolarů (6 700 Kč) za samotný systém, 49 až 79 dolarů (1 080 - 1800 Kč) dáte za pouzdro vytvarované speciálně pro daný typ fotoaparátu (univerzální držák je v ceně).

Kdysi šunt, který nikdo nechtěl, dnes hit

Když jste se před pár lety prošli po blešáku v Moskvě nebo v některém z měst východní části Německa, mohli jste si doslova za pár korun pořídit například ruský fotoaparát značky Lomo. V Rusku jsem ho v roce 2001 koupil za v přepočtu 15 korun. 

LOMO

ЛОМО - Ленинградское оптико-механическое объединение, v překladu Leningradské opticko-mechanické sdružení vyrábí od roku 1914. 

Fotoaparáty LOMO byly na trhu od roku 1982.

Přístroj, který pro svou nízkou cenu a dostupnost umožnil mnoha nadšencům poznat kouzlo fotografie, nikdy nevynikal vysokou kvalitou čehokoliv, natož použité optiky. Proto jej ti, co to mysleli s focením vážně, rychle měnili za lepší stroje. Ať už to byl Zenit nebo třeba Kiev. Jen k těm šťastnějším se dostaly přístroje z Japonska nebo třeba středoformátové domácí Flexarety.

Doba se však změnila a z přístrojů, které nikdo nechtěl, se stal kult. Originální Lomo se dnes prodává za 50 i více dolarů. Nové modely pak stojí kolem 1 000 korun při zachování původní šílené optické kvality. Právě ta však pomohla vybudovat kolem značky onen kultovní nádech. Každý přístroj je totiž svým způsobem originál a snímky z něj vypadají jinak než z druhého fotoaparátu stejné značky. Tak také vznikla nová kategorie fotografie nazvaná Lomografie. Zda se i I´m Back podaří stejný úspěch, to se teprve uvidí.

Autor:
 
Článek se mi líbí

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Najdete na iDNES.cz