Otestovali jsme první projektor na prezentace i filmy, který se vejde do kapsy

Exkluzivně aktualizováno 
První miniaturní projektor, který se začal prodávat v Česku, má mnoho much. Ty se týkají především kvality zobrazení. Na druhou stranu nabízí doposud nevídanou mobilitu a tím i možnosti využití. Nabízíme vám první recenzi v Česku.

Projektor MPro110

Malé rozměry 115 x 50 x 22 mm a hmotnost 152 gramů jsou hlavní devizou této novinky od společnosti 3M. Mezi další lze počítat rychlost startu a výdrž svítící LED diody až 30 000 hodin, což je několikanásobek běžných projektorů. Horší už je to s jejím výkonem a také s kvalitou optiky. Vzhledem k předpokládanému způsobu použití především pro rychlé prezentace např. v rámci obchodních jednání to však příliš nevadí. Na promítání filmů třeba na horské chatě také postačí, budete se však muset smířit s horší kvalitou obrazu a jeho zkreslením.

Miniprojektor od 3M
Celé zobrazovací zařízení se vejde na plochu 2 x 2 cm, ostatní prostor v krabičce patří například baterii a dalším podpůrným systémům.

Malý obraz nebo zatemněná místnost

Zobrazovač o velikosti 12 mm využívá technologie LCOS a nabízí poměr stran 4:3. Svítivost diody dosahuje cca sedm lumenů. Pro srovnání, nejlevnější klasické projektory nabízejí svítivost kolem 2 000 lumenů. V praxi to znamená, že větší obraz bude moci zákazník využít pouze v zatemněných prostorech. Uvnitř místnosti za denního světla lze počítat zhruba s šestipalcovým (úhlopříčka cca 15 cm) obrazem, který zvládne projektor vytvořit zhruba ze vzdálenosti 30 cm od zobrazovací plochy. Výrobce hovoří až o 50“ úhlopříčce (127 cm), kterou přístroj dokáže na plátně, stěně, stropu či jiném povrchu vykreslit ze vzdálenosti cca dvou metrů. Níže vidíte výsledek.

Projektor MPro110 obraz při umělém osvětlení za vzálenosti 2 metry Projektor MPro110 - umělé osvětlení 1m
Obraz při umělém osvětlení ze vzdálenosti 2 metry a 1 metr

V jednoduchosti je síla

Že se jedná o zařízení, které dokáže ovládat i začátečník, je patrné už na první pohled. Počet ovládacích prvků se smrskl dva, jeden slouží pro zapínání a vypínání přístroje, druhý - otočné kolečko - pro ostření.

Projektor MPro110 - ostřící kolečko, objektiv a boční vypínání Projektor MPro110 - konektory pro video a VGA a z boku pro napájení

Možná větší problém může způsobit správné zapojení videovstupu a napájení. Obě zdířky jsou totiž poměrně stejně veliké. Stačí si však pamatovat, že napájení je na boku.

Na baterie dokáže přístroj podle našich zkušeností pracovat zhruba hodinu. Nejdéle při testu vydržel 74 minut, nejméně 52 minut. Nabíjet stačí zhruba 1,5 hodiny.

Překvapilo nás, jak je krabička po určité době práce značně horká, když papírový výkon LED diody není zase až tak veliký. Přesto model není vybaven chlazením a vůbec tedy nehlučí.

Připojení k počítači a přístrojům probíhá bez problémů, jen nám trochu vadila poměrně krátká šňůra pro připojení k D-SUB VGA konektoru. Stalo se nám, že jsme při posunování notebooku hýbali i nastaveným projektorem a museli jej pak vracet do původní polohy.

Projektor MPro110 - spodní část se závitem na stativ

Že se jedná spíše o hračku na rychlé použití než o zařízení s vysokými nároky na kvalitu obrazu, vás přesvědčí již první podrobnější pohled na promítanou plochu. Jsou vidět tmavé rohy a boky. Obraz nikdy nedosáhl rovných hran, vždy byly okraje buď vypouklé, nebo prohnuté dovnitř.

Projektor MPro110 - detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm
Boční detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm

Samotný obraz, pokud je promítaný z větší vzdálenosti něž jeden metr, již výrazněji ztrácí barevnost a jas. Výjimkou jsou zcela zatemněné prostory.

Systém ostří od zhruba 40 centimetrů, kdy je také vidět obraz i za denního světla. Takže jej mohou využít například cestující na zadních sedadlech k zábavnému promítání v autě z PMP přehrávače na přední sedadlo. Získají tak úhlopříčku podle aktuálních podmínek mezi 5 - 10 palci (cca 25 cm).

Přístroj MPro110 v režimu video pracuje s klasickými televizními formáty, takže žádné vysoké rozlišení nečekejte. Limit u VGA je u spodní hranice na 640 x 480 pixelech a končí na 1368 x 768 pixelech.

Proč koupit?
nízká hmotnost a malé rozměry,
rychlé spuštění,
výdrž LED diody,
univerzálnost použití
Proč nekoupit?
cena,
nekvalitní obraz,
malý výkon,
výdrž na baterie
(lze ale dokoupit další na výměnu)
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
8 600 Kč

Závěrem

Jedná se o jedinečné zařízení, které na trhu zatím nebylo. Na rychlé nenáročné zobrazení dat omezenému publiku je dostačující. Výhodou je tu rychlost uvedení do provozu a možnost mít tak malé zařízení neustále při sobě.

V temné místnosti, která je nutná pro zobrazení větších úhlopříček, se však již naplno projeví problémy obrazu. To může i mírně náročnějším divákům kazit dojem například z přehrávaného filmu. Jedná se o první vlaštovku v této oblasti a teprve další generace ukáží, zda se jde o slepou uličku, nebo konkurenceschopný produkt.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz