Otestovali jsme první projektor na prezentace i filmy, který se vejde do kapsy

Exkluzivně aktualizováno 
První miniaturní projektor, který se začal prodávat v Česku, má mnoho much. Ty se týkají především kvality zobrazení. Na druhou stranu nabízí doposud nevídanou mobilitu a tím i možnosti využití. Nabízíme vám první recenzi v Česku.

Projektor MPro110

Malé rozměry 115 x 50 x 22 mm a hmotnost 152 gramů jsou hlavní devizou této novinky od společnosti 3M. Mezi další lze počítat rychlost startu a výdrž svítící LED diody až 30 000 hodin, což je několikanásobek běžných projektorů. Horší už je to s jejím výkonem a také s kvalitou optiky. Vzhledem k předpokládanému způsobu použití především pro rychlé prezentace např. v rámci obchodních jednání to však příliš nevadí. Na promítání filmů třeba na horské chatě také postačí, budete se však muset smířit s horší kvalitou obrazu a jeho zkreslením.

Miniprojektor od 3M
Celé zobrazovací zařízení se vejde na plochu 2 x 2 cm, ostatní prostor v krabičce patří například baterii a dalším podpůrným systémům.

Malý obraz nebo zatemněná místnost

Zobrazovač o velikosti 12 mm využívá technologie LCOS a nabízí poměr stran 4:3. Svítivost diody dosahuje cca sedm lumenů. Pro srovnání, nejlevnější klasické projektory nabízejí svítivost kolem 2 000 lumenů. V praxi to znamená, že větší obraz bude moci zákazník využít pouze v zatemněných prostorech. Uvnitř místnosti za denního světla lze počítat zhruba s šestipalcovým (úhlopříčka cca 15 cm) obrazem, který zvládne projektor vytvořit zhruba ze vzdálenosti 30 cm od zobrazovací plochy. Výrobce hovoří až o 50“ úhlopříčce (127 cm), kterou přístroj dokáže na plátně, stěně, stropu či jiném povrchu vykreslit ze vzdálenosti cca dvou metrů. Níže vidíte výsledek.

Projektor MPro110 obraz při umělém osvětlení za vzálenosti 2 metry Projektor MPro110 - umělé osvětlení 1m
Obraz při umělém osvětlení ze vzdálenosti 2 metry a 1 metr

V jednoduchosti je síla

Že se jedná o zařízení, které dokáže ovládat i začátečník, je patrné už na první pohled. Počet ovládacích prvků se smrskl dva, jeden slouží pro zapínání a vypínání přístroje, druhý - otočné kolečko - pro ostření.

Projektor MPro110 - ostřící kolečko, objektiv a boční vypínání Projektor MPro110 - konektory pro video a VGA a z boku pro napájení

Možná větší problém může způsobit správné zapojení videovstupu a napájení. Obě zdířky jsou totiž poměrně stejně veliké. Stačí si však pamatovat, že napájení je na boku.

Na baterie dokáže přístroj podle našich zkušeností pracovat zhruba hodinu. Nejdéle při testu vydržel 74 minut, nejméně 52 minut. Nabíjet stačí zhruba 1,5 hodiny.

Překvapilo nás, jak je krabička po určité době práce značně horká, když papírový výkon LED diody není zase až tak veliký. Přesto model není vybaven chlazením a vůbec tedy nehlučí.

Připojení k počítači a přístrojům probíhá bez problémů, jen nám trochu vadila poměrně krátká šňůra pro připojení k D-SUB VGA konektoru. Stalo se nám, že jsme při posunování notebooku hýbali i nastaveným projektorem a museli jej pak vracet do původní polohy.

Projektor MPro110 - spodní část se závitem na stativ

Že se jedná spíše o hračku na rychlé použití než o zařízení s vysokými nároky na kvalitu obrazu, vás přesvědčí již první podrobnější pohled na promítanou plochu. Jsou vidět tmavé rohy a boky. Obraz nikdy nedosáhl rovných hran, vždy byly okraje buď vypouklé, nebo prohnuté dovnitř.

Projektor MPro110 - detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm
Boční detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm

Samotný obraz, pokud je promítaný z větší vzdálenosti něž jeden metr, již výrazněji ztrácí barevnost a jas. Výjimkou jsou zcela zatemněné prostory.

Systém ostří od zhruba 40 centimetrů, kdy je také vidět obraz i za denního světla. Takže jej mohou využít například cestující na zadních sedadlech k zábavnému promítání v autě z PMP přehrávače na přední sedadlo. Získají tak úhlopříčku podle aktuálních podmínek mezi 5 - 10 palci (cca 25 cm).

Přístroj MPro110 v režimu video pracuje s klasickými televizními formáty, takže žádné vysoké rozlišení nečekejte. Limit u VGA je u spodní hranice na 640 x 480 pixelech a končí na 1368 x 768 pixelech.

Proč koupit?
nízká hmotnost a malé rozměry,
rychlé spuštění,
výdrž LED diody,
univerzálnost použití
Proč nekoupit?
cena,
nekvalitní obraz,
malý výkon,
výdrž na baterie
(lze ale dokoupit další na výměnu)
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
8 600 Kč

Závěrem

Jedná se o jedinečné zařízení, které na trhu zatím nebylo. Na rychlé nenáročné zobrazení dat omezenému publiku je dostačující. Výhodou je tu rychlost uvedení do provozu a možnost mít tak malé zařízení neustále při sobě.

V temné místnosti, která je nutná pro zobrazení větších úhlopříček, se však již naplno projeví problémy obrazu. To může i mírně náročnějším divákům kazit dojem například z přehrávaného filmu. Jedná se o první vlaštovku v této oblasti a teprve další generace ukáží, zda se jde o slepou uličku, nebo konkurenceschopný produkt.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Témata: deviza, hračky, Notebook

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz