Otestovali jsme nekonečný zdroj hudby: Logitech Squeezebox

aktualizováno 
Logitech Squeezebox Duet přinese do hudební sestavy tisíce internetových rádií, podcastů a celou vaši MP3 sbírku. Bezdrátově a s geniálním wi-fi ovladačem navrch.

Logitech Squeezebox Duet - Celek. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Drobná lehoučká plastová krabička. Na čele má jedno tlačítko s barevným okružím, na zadní stěně analogový i digitální zvukový výstup a připojení k internetové síti. K té se připojí i vestavěnou wi-fi anténkou. Displej s jemnou grafikou se přemístil na dálkový ovladač, a protože komunikuje po wi-fi síti, můžete s ním sestavu ovládat odkudkoli. Koncept se zdá zprvu zvláštní, nicméně mu rychle přijdete na chuť.

 Testované zařízení v kostce
  • přehrává internetová rádia
  • k dispozici kompletní katalogy rádií ShoutCast a Live 365
  • přehraje vaši sbírku MP3 a dalších hudebních souborů uložených v počítači
  • vše bezdrátově, instalace zabere 5 minut
  • wi-fi dálkový ovladač s barevným displejem - uřídí celý systém a zobrazí všechny potřebné informace včetně obrázku bookletu a po instalaci pluginu i textů písní
  • cena: 10 990 Kč včetně DPH (testovaná sada)

Internetová rádia a další hudební zdroje

Squeezebox Duet rozšíří vaši hudební sestavu o možnost přímého přehrávání internetových rádií. Okamžitě máte k dispozici katalog ShoutCast a po krátké registraci na portálu SqueezeNetwork (povinně jen aktivní e-mail a nové heslo) i Live 365. Stanice lze prohledávat podle žánru a oblíbenosti, ještě před začátkem přehrávání se dozvíte, kolik posluchačů má stanici aktuálně "naladěnou", v jakém datovém toku vysílají a co zrovna vysílají. Během reprodukce se na dálkovém ovladači zobrazují jména interpretů a názvy skladeb.

V základním menu je mimo zmíněných katalogů k dispozici i nabídka sítě stanic Radio IO. Stanice s příznačnými názvy (Radio IO Jazz, Radio IO Grunge...) jsou žánrově přesně vyprofilované a vysílají jen s minimem mluveného slova. Pod záložkou "RadioTime" se skrývá katalog tříděný na podrobné kategorie obsahující nejen rozhlasové stanice, ale i konkrétní pořady. Proklikáním "talk" -> "sports talk" se dostanete jak na ESPN Radio či Fox Sport, tak i na pravidelnou show Jasona Smithse (pokud ji zvolíte, zobrazí se přehled stanic, kde a za jak dlouho bude vysílána).

Logitech Squeezebox Duet

Součástí "RadioTime" je i rozsáhlý katalog podcastů, tříděných jak jinak než obsahově. Po registraci na portálu radiotime.com můžete doplnit chybějící rozhlasové stanice či oblíbené pořady. Prostřednictvím programu SqueezeCenter se můžete přihlásit i k odběru kteréhokoli podcastu, i když se nenachází v přednastavených seznamech - přiřazení podcastu pořadu Nula-jednička rádia Leonardo proběhlo bez potíží. 

Mezi lahůdky patří přístup do "Live Music Archive", odkud můžete přehrávat tisíce koncertních záznamů především nekomerčních a nezávislých kapel. Další "vychytávkou" je "MP3Tunes Music Locker", kam můžete uploadovat své hudební soubory a odkud je můžete kdekoli přehrávat. Pokud tedy budete mít jeden Squeezebox doma, jeden na chalupě a jeden v kanceláři (čistě hypoteticky), máte ke své sbírce neustálý přístup. Tato služba je placená, přes SqueezeNetwork ji můžete vyzkoušet na 60 dní zdarma, poté za nejnižší 50GB verzi zaplatíte 40 dolarů ročně, což je zhruba 620 Kč.

Logitech Squeezebox Duet

Nemůžu se nezmínit o záložce "Sounds & Effects". Zde vstupujete do databáze různých zvuků a efektů - nejzajímavější je především kategorie přírodních zvuků. Usínat můžete za zvuků záznamu deště či bouřky, šumění moře, zpěvu ptáků, rachotu letní louky či bublání klidného potůčku (a desítek dalších). Mezi technickými zvuky najdete průjezd vlaku (pokud jste se přestěhovali z drážního domku do satelitního městečka, pomůže s aklimatizací) či záznam hlučné ulice (pro masochisty).  

Připojení sbírky MP3 muziky

Nyní přichází na řadu dříve zmíněný software SqueezeCenter. Instalační soubor o velikosti zhruba 33 MB si stáhnete ze stránek uvedených v Uživatelské příručce, po nainstalování ho necháte načíst svoji hudební sbírku (seznam lze vygenerovat i z iTunes knihovny) a pomocí dálkového ovladače se k tomuto zdroji připojíte. Listovat můžete všemi běžnými ID3 tagovými kategoriemi, jako interpret, album, žánr či procházet seznamem všech skladeb. Vše se zobrazuje čitelně, přehledně, včetně obrázků bookletů - máte-li jimi sbírku vybavenou (obrazový soubor s názvem cover.jpg v adresáři alba).

Logitech Squeezebox Duet

Přehrát můžete jednu skladbu, album, vše od daného interpreta nebo ponechat výběr na náhodě. Lze vytvářet i playlisty a přidávat jednotlivé skladby do "přehrávací fronty" - to je geniální například při večírcích.

Reakce na veškeré ovládací povely jsou zcela okamžité, žádné zdržování, kterého jsem se obával, nenastalo - nejrychlejší je samozřejmě poslech lokální MP3 sbírky. O trochu pomalejší jsou reakce v případě internetového poslechu, zde se však jedná maximálně řádově o jednotky sekund (zpravidla 2-3). O něco nižší je přehrávání materiálů ze SqueezeNetwork, především přihlášení přehrávače - ale i tak jsme na rychlosti vyšší než u mnohých jiných multimediálních přehrávačů.

Tragicky pomalé však bylo, když jsem hudební knihovnu vytvořil z poměrně rozsáhlé hudební sbírky na síťovém úložišti (NAS). Ačkoli nebyla síť nijak významněji vytížená, vznikaly až půlminutové prodlevy reakcí, což je zcela nepoužitelné.

Logitech Squeezebox Duet

Program SqueezeCenter nabízí i jednu zajímavou a ne úplně očekávanou funkci. Přehrávání hudby totiž probíhá tak, že vytváří samostatný zvukový stream (rozběhne webserver a vytvoří vlastně lokální webové rádio), které nemusíte přijímat jen Squeezeboxem, ale třeba mobilním telefonem s wi-fi nebo kterýmkoli jiným internetovým zařízením. Výběr muziky a základní obsluhu můžete provádět nejen na dálkovém ovladači, ale i prostřednictvím webového rozhraní.

Celkem bezproblémový provoz, velmi slušný zvuk

Squeezebox jsem zapojil do naší referenční sestavy - zesilovače Yamaha AX-892 a špičkových reprosoustav Xavian XN-185II. Přijímač i ovladač byly zpravidla připojeny bezdrátově (ovladač samozřejmě vždy) k routeru Ovislink, počítač s nainstalovaným SqueezeCentrem (Dell XPS M1330) byl připojen do LAN sítě kabelem.

SqueezeBox

Možností konfigurace je více - bezdrátově může být vše nebo jen ovladač, záleží na dispozicích vašeho obydlí a síly a rychlosti WLAN sítě. Pokud je přehrávač umístěn v dosahu kabelu, je pochopitelně lepší jej využít a zbytečně nezatěžovat bezdrátovou síť. Po zapnutí se mi někdy nepodařilo ovladač do sítě zaregistrovat na první pokus, nejsem si však jistý, zda je to chyba Squeezeboxu, nebo mé sítě. V mém okolí je totiž wi-fi routerů jako much a někdy dochází ke kolizím v pásmu. Nicméně vždy se nakonec bez většího násilí podařilo vše úspěšně propojit.  

display

A co zvuk? Internetová rádia jsou samozřejmě omezena datovým tokem, ve kterém se vysílají, obecně platí, že 192 kbit nabízí velmi slušnou kvalitu, 128 kbit lze s jistým sebezapřením (nebo horší sestavou) vydržet a zpravodajství a mluvené slovo lze poslechnout i v 96 či 64 kbit (informační hodnota nezměněna, hlas trochu skřípe). Posouzení zvuku jsem tedy nechal především na streamování z vlastní MP3 sbírky, zpravidla jde o soubory s VBR 192-320 kbit, případně nekomprimované FLAC soubory (i s těmi si software poradí).

Zvuk mě překvapil. Velmi příjemně. Projev je čistý, bez zkreslení na výškách a jiných nectnostech, které podobná řešení leckdy doprovázejí. Jazzová lahůdka Lyambiko (album Safronia, skladba Here Comes The Sun) poukázala na sice bohaté, ale méně pevné basy, které ačkoli zní výrazně, chybí jim plastičtější vykreslení a tvar. Vokál a střední pásmo je výborné, výrazné, prokreslené a relativně plné. Výšky jsou vykresleny přesně, mohly by však být výraznější - na první poslech nechybí, ale pokud nahrávku znáte, víte o tom.

Logitech Squeezebox Duet

Japonští bubeníci Kodo (album: Heartbeat, skladba: Kyosui (O-daiko)) byli zahráni s výbornou dynamikou a mohutným basem, ačkoli by nejnižší oktávy bubnů mohly mít konkrétnější tvar. Skleničky cinkaly i v kuchyni. Potvrdilo se předchozí hodnocení výšek - výborně vykreslené, ale méně prezentní. Podání prostoru a lokalizace nástrojů není optimální, drží se především v rozmezí reprosoustav, nicméně to bychom chtěli po síťovém zařízení při reprodukci komprimovaných "hudebních konzerv" příliš mnoho. V běžných sestavách bude Squeezebox kvalitativně plnohodnotným zvukovým zdrojem a i v poměrně kvalitních sestavách nebude svým projevem na obtíž.

Drobnosti, které potěší

Na displeji dálkového ovladače můžete číst zpravodajství prostřednictvím RSS čtečky, vzhledem k otevřené platformě je připraven pro instalaci různých plug-inů, například zobrazení textů při přehrávání skladeb. Poslouží navíc i jako budík a po zasunutí do nabíjecí dokovací stanice i jako hodiny. 

Určitý problém je, že v České republice nemůžeme využít všech služeb - například Pandora.com je limitovaná pouze pro americké IP a Squeezebox ji v Čechách nepřehraje. Lepší je to s Last.fm, které je nyní prostřednictvím Squeezeboxu dostupné.

Squeezebox nás v testu potěšil snadnou obsluhou, velmi dobrým zvukem a spoustou reálně využitelných funkcí. Mezi negativa musíme počítat zatím docela vysokou cenu a závislost dálkového ovladače na wi-fi - což může být během několika málo měsíců či let ve velkých obytných domech docela problém.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Najdete na iDNES.cz