Android v televizi zatím zklamal. V důkladném testu nefungoval, jak měl

Vyzkoušeli jsme televizor Sony Bravia KD-55S8505C s operačním systémem Android TV od Google. Ačkoli jsme do něj vkládali velké naděje, spoustou věcí nás během testování rozčiloval a příjemné vyhledávání hlasem to nevynahradilo. Technicky je to povedený televizor, snad systému pomohou aktualizace.

Hlasové vyhledávání napříč aplikacemi je silnější stránkou Android TV. I když se někdy sekne ... | foto: iDNES.cz/Sony

Když jsem se ředitele společnosti Sony pro Evropu, pana Masara Tamagawy, při setkání na veletrhu IFA 2015 v Berlíně zeptal, proč Sony jako jeden z mála výrobců televizorů vsadila na platformu Android TV od Google, odpověděl mi úplně jednoduše: „Podívejte se na svůj telefon ... to je důvod. Android je největší mobilní platforma a pro mnoho zákazníků je to dobře známé prostředí. Nyní jej dostanou i na televizní obrazovce. Proto je Android TV podle nás nejlepší volba.“

Zda to byla dobrá volba, si na konci testování prvního v Čechách prodávaného televizoru s operačním systémem Android TV nejsem úplně jistý. Z televizoru totiž zmizela vlastnost, jejíž absenci u chytrých telefonů a tabletů uživatelé svým způsobem tolerují (protože tam nikdy nebyla), ale u televizoru ji považují za naprosto samozřejmou (protože to tak odjakživa bylo): že vždy dělá to, co po ní chcete a tak, jak jste na to zvyklí. A tak to u Android TV zatím úplně není.

Aktualizace probíhá ...

Vše je řešeno jako aplikace - zobrazení televizního vysílání, výběr vstupů, programový průvodce ... a několikrát se nám stalo, že z HDMI vstupu jel jen zvuk nebo vůbec nenaběhlo TV vysílání. Museli jsme restartovat. Občas také televizor ignoroval vsunutí USB paměti a prostě ji nepřipojil. A zatím jde těžko říci, co jde na vrub Google a co Sony.

Jednou za čas také televizor vyzve k aktualizaci software a ta v našem případě poprvé trvala skoro hodinu, podruhé třicet minut (na 120Mbit internetové přípojce). Je ale pravdou, že každá aktualizace znamenala určité vylepšení.

„Out of the box“, tedy po vybalení

Oproti jiným televizorům se instalace Android TV odlišuje zejména tím, že musíte zadat přihlašovací údaje svého účtu u Google. Což bych řekl, že je první kámen úrazu. Android TV nenabízí možnost střídání uživatelských účtů a co nevadí u Web OS nebo Firefox OS (telefon a tablet s těmito systémy doma určitě nemáte), je u Google velmi nepříjemné.

Výhodou přihlášení totiž je, že máte v televizoru okamžitě dostupné vaše filmy ze služby Google Filmy a muziku z Google Hudba. Oproti očekávání chybí například Google Fotky, ale k tomu se ještě dostaneme.

Celá tato výhoda uživatelského účtu a synchronizace nabídek v různých zařízení se totiž vypaří ve chvíli, kdy je televizor stále přihlášen k jednomu účtu. Pokud jej na sebe přihlásí například otec, ostatní mají ve službách na televizoru jeho nabídku. Používáním těchto aplikací v televizoru se však také mění „doporučení“ i na telefonech a tabletech se stejným účtem, takže pokud se děti budou na televizoru dívat na pohádky, budou otci nabízeny i v telefonu. Naštěstí alespoň YouTube lze odhlašovat a přihlašovat bez návaznosti na televizor.

Hlavní obrazovka mění svoji nabídku dynamicky a leckdy nabízí věci, které nechcete. Úplně nahoře je obsah nabízený jednotlivými aplikacemi, souvislost mezi tím, co jsme na televizoru sledovali a její nabídkou neexistuje. Na prvním místě jsme tak asi týden měli „Mám boky jako skříň“ od Evy Farné. Proč!

Nemusíte se bát, že by se takto rodinně zveřejnil obsah vašeho Google Disk, Google Dokumenty a Google Kalendáře, protože tyto aplikace v Android TV nejsou. Alespoň zatím. Totéž platí i o Google Fotkách, což je na druhou stranu škoda, protože jejich automatická synchronizace a prezentace na televizoru by byla velmi příjemná. Sony do televizoru předinstaloval prohlížeč Opera, který na Google účet navázán není, a tak se alespoň automaticky nesdílí vyhledávací historie, záložky a další.

Oproti ostatním televizním operačním systémům jsou velmi slabé možnosti přizpůsobení hlavní obrazovky, seznam vstupů se mi přeskupit nepodařilo, takže mi televizor neustále nabízí na předních pozicích příjem „Satelitního“ a „Analogového“ vysílání (první nemám a druhé neexistuje) a k nejčastěji používanému HDMI-1 (připojení UPC Horizon Box) se musím proklikat.

Níže na hlavní obrazovce najdete seznam vstupů a aplikací. Možnost uživatelského ovlivnění pořadí nabídky je minimální.

Ruční přeskupení není možné ani u aplikací, zde se pořadí mění podle využití. Což není špatné, ale rád bych měl volbu „vše na svém místě“.

Co se naopak povedlo, je hlasové vyhledávání. Stačí na chytrém ovladači stisknout tlačítko a mluvit, televizor rozumí velmi dobře. Hledat můžete na hlavní obrazovce, systém prohledá videa na YouTube, filmy a hudbu ve službách Google a také televizní program. Hezká drobnost: při sledování televizního vysílání lze na dvě kliknutí vyhledat tweety s hashtagem pořadu.

Vyhledávání filmů v Android TV. Výsledek na dotaz „Filmy co získaly Oskara“.

Příjemná je také integrace Google Cast rozhraní, díky kterému lze z Android telefonu u podporovaných aplikací snadno bezdrátově přenášet obraz a zvuk do televizoru (televizor pak komunikuje přímo se serverem a telefon funguje jen jako ovladač přehrávání). Horší to bylo se zrcadlením přes Miracast, kde se občas ztrácela synchronizace obrazu a zvuku.

Televizor zatím neumí záznam na připojený USB disk, tato funkce by měla přijít v některé softwarové aktualizaci.

Nové aplikace z PlayStore

Klíčovou vlastností televizoru jsou samozřejmě aplikace z obchodu PlayStore, na který je přístup přímo z televizoru. Nainstalovat však můžete jen ty aplikace, které výrobce pro Android TV upravil a během chvíle zjistíte, že jich zatím mnoho chybí. Třeba Google Maps, Flightradar, Skype ...

Lepší je to naštěstí s přehrávači multimedií, nainstalovat lze například výborné mediacentrum KODI (dříve XBMC), díky kterému můžete odpojit snad jakýkoli mediabox, který u televizoru máte. Samotný systémový přehrávač Video (neumí české titulky, měnit jejich velikost) můžete nahradit jednoduchým a funkčním VLC.

Obchod Google Play pro Android TV je dramaticky chudší, než obchod pro Android.

V USA si Android TV mnoho uživatelů pochvaluje, protože jsou na něj připravené všemožné streamovací aplikace typu Netflix, Hulu Plus, Pandora a další. V českém prostředí naopak zamrzí, že pro Android TV nejsou upravené O2 TV, Horizon Go, HBO GO ani iVysilani České televize. Zde ale kritika nemíří ani tak na Sony, jako za tvůrci aplikací. Posledně jmenovaná by měla být dostupná v rámci HbbTV, to ale bohužel nebylo na testovaném televizoru vždy k dispozici. Světlou výjimkou je videopůjčovna Voyo, ta je v televizoru přítomna v doporučených aplikacích Sony.

Některé aplikace se můžete pokusit nahrát „bokem“ (takzvaný side-load) přímo nahráním .apk souborů. Často však stejně nebudou fungovat (například je zobrazení orientováno „na výšku“, což je u televizoru velice nepraktické) a televizor ji nepřiřadí do hlavní nabídky - musíte se k ní poklikat přes nastavení a seznam aplikací, nebo využít jiný launcher, ale to už je cesta mimo koncepci Android TV.

Programový průvodce. Po jedné z aktualizací se digitální kanály přeskupily na předvolby 800 a více.

Kde může Android TV docela zabodovat, je hraní her. Vyzkoušeli jsme například Asphalt 8 a výsledek byl poměrně plynulý - grafikou samozřejmě nekonkuruje konzolím, ale pro občasné zahrání to vůbec není špatné. Ovládat jej můžete buď dálkovým ovladačem televizoru, nebo DualShock 4 ovladačem od herní konzole PlayStation 4. A když jsme u ovladačů, vyjma klasické televizní „tatranky“ v balení najdete i menší ovladač s dotykovou plochou pro obsluhu aplikací.

Obraz a zvuk

„Tady je svět ještě v pořádku ...“ napadlo mě při prohlížení testovacích obrazců a scén. Skvělé je barevné podání, pleťová barva je přirozená, barvy jsou výrazné, ale nikoli agresivní - zde nemám co vytknout. Gradace, tedy škálování úrovní šedé (od bílé po černou) je také velmi dobré, ani v tmavých scénách nijak zásadněji nemizí detaily. Statické rozlišení je skvělé, ve 4K je fantasticky ostré a detailní. Rozlišení v pohybu je velmi dobré, ale při vyšších rychlostech pohybu je na kontrastních přechodech určité rozmazání znát.

Specifikace

KD-55S8505C

úhlopříčka: 55" (140 cm)
rozlišení: 3840 x 2160 pix
vstupy: 4x HDMI 2.0, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, komponentní video + zvuk, SCART, LAN
výstupy: sluchátkový, zvukový optický
tunery: DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C (CI slot)
rozměry: 123,4 x 76,7 x 28,6 cm (se stojanem)
hmotnost: 24,4 kg
spotřeba: 90 - 120 W (provoz), 25 W (mělký spánek) a 0,5 W (stand-by

spotřeba: 90 - 120 W (provoz), 25 W (mělký spánek) a 0,5 W (stand-by)

cena: 54 990 Kč

Televizor dokáže plynule přehrát i testovací 4K video s datovým tokem 100 Mbit/s, samozřejmě musíte použít rychlou paměť (my použili Kingston DataTraveler HyperX 3.0) a port USB 3, který je podle standardu USB 3.0, zatímco porty USB 1 a USB 2 jsou staršího a pomalejšího 2.0 standardu.

Částečně i díky upscalingu vypadá obraz velice dobře ve FullHD rozlišení, Sony se chlubí rozsáhlou databází obrazových vzorů a materiálů, které spolu s analýzou obrazu mezi jednotlivými snímky (a dalších algoritmů) k dopočítání rozlišení používá - a funguje to, obraz vypadá velmi dobře. U SD se mu moc nedaří (není z čeho dopočítávat), to prostě na 55" 4K obrazovce nevypadá nejlépe.

Poměrně slušné je podsvětlení obrazovky, z rohů a hran nic nesvítí, ale v naprosté tmě si ne zcela rovnoměrného rozložení světla (při zobrazení homogenní tmavě šedé) všimneme, při sledování běžného obrazu to však nepostřehnete. Obrazovka nemá lokální podsvětlení (to již z nabídek výrobců v podstatě vymizelo), a tak na přechodech z velmi světlé na velmi tmavou určitý přesah vidět je.

Zvuk je velmi dobrý „od pasu nahoru“, středy a výšky jsou výrazné, byť trochu ostřejší, srozumitelnost hlasu je velmi dobrá. Škoda chybějících nižších kmitočtů, takto si televizor o doplnění nějakým soundbarem vysloveně říká.

Závěr

Technicky i designově velmi povedený televizor kazí nepříliš dotažený operační systém Android TV. Někdy by přitom nestačilo mnoho a vše by bylo o poznání příjemnější.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...