Pro některé filmy už nemusíte k pirátům. Je jich ale žalostně málo

aktualizováno 
TEST: - V Česku zatím fungují pouze tři videopůjčovny, kde si můžete přehrát film a nevytáhnout paty z domu. Otestovali jsme on-line služby Topfun a Voyo. Obě jsou dostupné jak na počítači, tak v chytrých televizích a přehrávačích Panasonic a Samsung. Obě nabízí jen málo filmů.

Videoslužby v Česku | foto: Profimedia.cz

Článek o konci kamenných videopůjčoven měl nečekaně velký ohlas. I v naší redakční e-mailové schránce. Prý jsme zpátečníci. Jít pěšky do půjčovny snad ve 21. století nemůžeme myslet vážně. Filmy si prý máme půjčovat hezky on-line, přes internet.

Tak dobrá. Pojďme si to vyzkoušet.

Dvě ze tří

Na českém trhu jsou dostupné tři on-line videopůjčovny. Jsou to Topfun, Voyo a Videotéka O2 TV. Poslední jmenovaná je ale závislá na internetovém připojení od O2 a dostupnosti služeb O2 TV. Je limitována i vzdáleností uživatele od ústředny a stářím/kvalitou koncového vedení.

V testu jsme se tedy zaměřili na dostupnější Topfun a Voyo. Ty může začít ihned používat každý, kdo má jakékoli dostatečně rychlé připojení k internetu. Topfun doporučuje alespoň 2 Mbit/s, Voyo alespoň 1 Mbit/s. V praxi tak bude stačit i leckterá "vesnická" wi-fi síť, pokud je dostatečně stabilní. Pro HD a 3D pořady je potřeba datový tok vyšší, optimálně 6 MBit/s. My testovali na připojení UPC Fiber Power s rychlostí 25 Mbit/s a vše běhalo tak, jak má.

Na televizoru i bez počítače

Obě videopůjčovny můžete provozovat i bez připojeného počítače. Topfun na televizoru nebo Blu-ray přehrávači Samsung s on-line službami Smart HUB, Voyo na televizoru nebo Blu-ray přehrávači Panasonic s on-line službami VieraConnect.

Půjčovny mají samozřejmě i své webové rozhraní, můžete je sledovat na PC s operačním systémem Windows. Soubory ke stažení jsou totiž ve formátu WMV s DRM ochranou, streamování pak ve Windows Media či Silverlight - samozřejmě také s ochranou.

web Topfun

Webová stránka půjčovny Topfun.cz

S aplikacemi pro chytré telefony je to slabší, v době testu byla pouze jedna: aplikace Topfun pro Android. Služba Topfun pro iOS by mohla být dostupná během několika dní. Aplikace Voyo pro Android a iOS jsou dle informací od zástupce společnosti v přípravě, ke stažení by mohly být během dubna.

Nabídka filmů a seriálů je v tuto chvíli shodná jak na webu, tak pro chytré TV, což ale nemusí být do budoucna pravidlem. Pro obě platformy se totiž řeší vysílací práva zvlášť.

Filmy, seriály i živé vysílání

Co se filmů týče, vede Topfun. Oficiální údaje hovoří o 1 400 filmech a nemáme nervy to ručně přepočítávat. V záložce "Seriály" zatím číhá pouze Komisař Rex.

Voyo je na tom s nabídkou filmů hůře. Podle oficiálních údajů můžete vybírat ze 750 titulů, početně mnohem lépe je na tom u seriálů. Těch je zde dvacet, šestnáct z toho je (logicky) z produkce TV Nova. Ulici nebo Ordinaci tak uvidíte již před odvysíláním v televizi.

Na začátku února Topfun navíc spustil projekt Live Pay TV, tedy živého vysílání placených televizí. V tuto chvíli nabízí vysílání stanic CS film a CS mini, Filmbox a Filmbox Plus, Fashion TV a Duck TV.

web Voyo

Webová stránka půjčovny Voyo.cz

I Voyo má své "živé vysílání", avšak v nepoměrně úspornější podobě. Ve stejných časech, jako běží vysílání v TV, můžete sledovat Televizní Noviny, seriály z produkce TV Nova a některé sportovní přenosy ze stanice Nova Sport.

Jen pro srovnání: běžné kamenné videopůjčovny nabízí 4 - 6 tisíc filmových titulů. Tedy o mnoho více než obě on-line půjčovny.

Nabídka filmů: velmi slabé místo

Test jsme začali zlehka. Pustíme si večer nějaký film. Zkusíme novinku, Půlnoc v Paříži. Topfun nemá. Voyo nemá. Tak jinou, Nezvratný osud 5, prý je mnohem lepší než čtyřka. Topfun nemá. Voyo nemá. Oba filmy jsou přitom již v nabídce kamenných videopůjčoven. A že lze oba během několika desítek sekund stáhnout se sdílecích serverů, tu asi není potřeba příliš zdůrazňovat.

Tak dobrá, dáme něco staršího. Tango a Cash se Silvestrem Stallonem. Topfun nemá. Voyo nemá.

Ve snaze o objektivní hodnocení jsme na Facebooku oslovili čtenáře Technet.cz a čtenářky Ona iDNES.cz s otázkou: Na jaký film byste se večer rádi/rády podívali/y? Z došlých odpovědí jsme sestavili tabulku pětapadesáti filmů a zkusili, jak by české on-line půjčovny splnily rozmanitá filmová přání.  

Název filmuTopfunVoyo
Kajínekneano
V jako Vendetaneano
Kniha přežitínene
Jurský parknene
Připoutejte se prosím 2nene
Eva tropí hloupostinene
Slavíci v Klecinene
Blízká setkání třetího druhunene
Pulp Fictionnene
Watchmennene
Astro Boyneano
Marečku, podejte mi peroanone
Sbal prachy a vypadninene
Zelená mílenene
Pevné poutonene
Hvězdné válkynene
Tintinova dobrodružstvínene
Gladiátoranone
Bratříčku, kde jsi?nene
Šílený Maxnene
Big Lebowskianone
František je děvkařnene
Serenityanone
Autanene
Vykoupení z věznice Shawshanknene
Titanicnene
Spalovač mrtvolanone
Donnie Darkonene
Strach a hnus v Las Vegasnene
Forrest Gumpnene
Apollo 13anone
Avatarnene
Mumieanone
Smrtonosná past 2nene
Blade Runnernene
Yes Mannene
Klepání na nebeskou bránunene
Smokenene
Svět podle Protanene
Nepřítel státunene
Velká žranicenene
Městečko Twin Peaksnene
Madagaskarnene
Mamma miaanone
Líbáš jako bůhnene
Život je krásnýnene
Saw 5anoano
Dopisy pro Juliianoano
S tebou mně baví světanoano
Ženy v pokušenínene
500 dní se Summernene
Pelíškyanone
Tři dny kondoranene
Ctihodný občanneano
Základní Instinktnene

Nemusíte počítat, dopadlo to bídně. Ve videopůjčovně Topfun jsme z 55 vybraných filmů nalezli 12 titulů, což je úspěšnost 21,8 %. Ještě hůře na tom je Voyo, ve kterém jsme našli jen 7 filmů z 55 hledaných. Úspěšnost slabých 12,7 %.

Zatímco u sdílecích sítí a kamenných půjčoven mohl člověk zvolit postup "mám chuť na tento film, tak se na něj podívám", u on-line půjčoven musí zvolit taktiku opačnou "prolistuju katalog a snad si něco vyberu". A na to již diváci ve 21. století zvyklí nejsou.    

Obsluha: někdy kostrbaté, ale veskrze jednoduché

K oběma službám se lze připojit několika způsoby. Topfun nabízí webové rozhraní, přístup přes chytré televize a přehrávače Samsung a má i aplikaci pro Android.

Topfun - aplikace pro Android

V aplikaci pro Android běhá Topfun docela hezky. Zkoušeli jsme s chytrým telefonem Huawei U8650.

Voyo má samozřejmě také webové rozhraní, přístup přes chytré televizory a přehrávače Panasonic. 

Ovládání přes webové rozhraní

Ovládání Topfun hodnotíme jako celkem přehledné. Na úvodní stránce jsou poutány novinky, můžete vstoupit do prohlížení katalogu podle žánrů nebo vyhledat film podle názvu. Zadat můžete i jen část názvu filmu, v podrobnějším vyhledávání můžete hledat i dle jména režiséra nebo herců.

Jak na DRM

ve Windows Media Playeru?

Topfun - WMP - DRM

Po spuštění přehrávání staženého souboru na vás vyskočí přihlašovací okno. Použijte údaje ze svého Topfun účtu.

Topfun - WMP - DRM

Licenci k přehrátí můžete zaplatit z účtu nebo promo kódem, pokud nějaký máte.

Topfun - WMP - DRM

Licence může být na 24 hodin (pak už film nepůjde přehrát), nebo "na pořád".

Po rozkliknutí filmu se spustí trailer, většinou v originálním jazyce, popis filmu, tlačítka pro spuštění streamu (přehrávání na obrazovce) a tlačítko pro stažení WMV souboru s DRM ochranou na pevný disk. U streamu jste rovnou vyzvání k potvrzení platby, ihned poté začne přehrávání. Musíte mít nainstalovaný Microsoft Silverlight, alternativní operační systémy tedy nepadají v úvahu.

Stažení je zdarma. K platbě dojde ve chvíli, kdy stažený soubor spustíte. Přehrávač Windows Media Player se spojí se serverem Topfunu a vás vyzve k platbě. Vybrat si zpravidla můžete ze dvou licencí: přehrání na 24 hodin a přehrání bez omezení. Pochválit musíme rychlost stahování, běžně jsme dosahovali 22 Mbit/s, což se blíží limitu použité linky. Film tak byl stažený během několika minut.

Objednat si zde můžete i balíčky: Live Pay TV, Nonstop a filmové balíčky. A v případě prvně jmenovaného můžete po zaplacení sledovat filmové kanály (CS Film, FilmBox ...) přímo v okně webového prohlížeče.

Voyo na hlavní stránce nabízí rozcestník "filmy", "seriály", "pořady", "zprávy" a "živé vysílání". Pod záložkou "pořady" najdete produkci TV Nova, například Babicovy dobroty nebo Víkend. Voyo je totiž nejen on-line videopůjčovnou, ale také bránou do videoarchivu TV Nova.

Filmovým katalogem můžete listovat podle žánrů a roku vydání titulu. Samozřejmě můžete tituly i vyhledávat dle názvu. Orientaci trochu komplikuje rozdělení nabídky na "předplatné" a "extra tituly". Některé filmy máte k dispozici v rámci předplatného a některé musíte zaplatit zvlášť před přehráním. Chápu, že za tím stojí podmínky distributorů hájících autorská práva, ale pro diváka je to celkem nepříjemné.

U filmů v rámci předplatného stačí spustit přehrávání, u placených "extra titulů" je nutné zaplatit pomocí Premium SMS zprávy. (aktualizace: Dnes odpoledne Voyo spustí platby pomocí kreditních karet.)

Voyo nenabízí možnost stahování titulů na pevný disk, pouze jejich spuštění v okně prohlížeče. Režim celé obrazovky je samozřejmě k dispozici. Na výběr jsou dvě kvalitativní úrovně, LQ a HQ. Některé seriály vlastní produkce nabízí i v "HD ready" rozlišení, tedy 720p.

Ovládání na chytrých televizích a přehrávačích

Pro majitele chytrých televizorů a přehrávačů bude samozřejmě atraktivnější přístup přes jejich speciální rozhraní. Vše totiž uřídíte jedním dálkovým ovladačem.

Topfun na úvodní obrazovce nabízí přehled novinek (novinek v databázi Topfunu, nikoli nově vydaných titulů: byl mezi nimi kupříkladu i stařičký Gladiátor) a doporučených titulů. V textovém menu se můžete prokliknout do katalogu tříděného dle filmových žánrů. Procházení po kategoriích je pomalé. Řazení může být dle abecedy, popularity nebo blíže nespecifikovaného klíče. Vyhledávání nemá.

Topfun na Smart TV Samsung - úvodní obrazovka
Topfun na Smart TV Samsung - výběr podle žánru
Topfun na Smart TV Samsung - výběr fimu

Topfun na Smart TV Samsung ... úvodní obrazovka ... výběr filmu dle žánru ... titul vybraný k přehrání...

"Rozkliknutím" vybraného titulu se otevře další okno. V něm se automaticky spustí trailer filmu, můžete si přečíst anotaci od distributora. Uveden je i režisér a herecké obsazení. Před spuštěním přehrávání jste vyzváni k potvrzení platby, částka se odečte z předplaceného konta, během několika sekund se tedy můžete dívat.

Topfun na Smart TV Samsung - platba
Topfun na Smart TV Samsung - film připraven ke spuštění

... odsouhlasení platby ... film je připraven k přehrání

Při přehrávání nefunguje rychloposuv, po časové ose se můžete obousměrně pohybovat v deseti a třiceti minutových skocích. Bohužel nás občas zlobila pauza, a tak jsme "hopsání" využívali.

Voyo nastartuje rovnou na stránce s výběrem "doporučených" filmů, v pravé části obrazovky je okno pro přehrání traileru. Katalog je tříděný dle žánrů a řazený abecedně. Bez ohledu na žánr si můžete nechat vyfiltrovat filmy podle prvního písmene. Vyhledávání zde není.

Voyo ve VieraConnect TV Panasonic - výběr podle žánru

Voyo ve VieraConnect - výběr filmu dle žánru

Po rozkliknutí filmu se zobrazí anotace od distributora, informace o obsazení zde nenajdete. V pravé části okna je stále spuštěn trailer, pravda, u mnoha filmů nám nehrál. Kliknutím na "přehrát celý film" se dostanete na okno s informacemi k platbě. V případě aplikace pro VieraConnect totiž musíte zaplatit za každý spuštěný film, i když máte zaplacené předplatné ve webovém rozhraním. To zatím z licenčních důvodů u chytré televize nefunguje. Zdarma si přehrajete jen některé pořady a seriály z produkce TV Nova.

Voyo ve VieraConnect TV Panasonic - úvodní obrazovka
Voyo ve VieraConnect TV Panasonic - výběr filmu
Voyo ve VieraConnect TV Panasonic - platba za film

Voyo na chytrém televizoru Panasonic: Listování filmy, výběr filmu, platba za film.

Po odeslání Premium SMS dostanete kód, dálkovým ovladačem ho předatlíte do příslušného pole a potvrdíte. Přehrávání se spustí během několika sekund.

Při přehrávání lze využít pauzy nebo rychloposuv - pohyb na časové ose. Funguje bez problémů.

Kvalita obrazu a zvuku: není DVD jako DVD, o HD nemluvě

Topfun nabízí jeden stupeň kvality na webu i při streamu v chytrém televizoru. Při sledování na displeji notebooku je obraz velmi dobrý, u ostrých hran je patrné pixelizace, ostrost je spíše průměrná, ale jinak neurazí. Akceptovatelná je i kvalita zvuku, i když se nám podařilo trefit i do opravdového "úletu" - u filmu "Dopisy Julii" zvuk hraje jen z jednoho kanálu.

"All you can eat"

výhodné balíčky

Topfun i Voyo nabízí neomezené sledování filmů za 189 Kč měsíčně.

U Voyo je dostupná jen přes webové rozhraní.

A Topfun ji limituje 99ti filmy za měsíc. Upřímně, víc jich stejně nedáte.

Ani na 42" obrazovce to není žádná tragédie, ale metě v podobě "kvalita DVD" se neblíží. Nepříjemná je hlavně pixelizace na ostrých hranách nebo pohybujících se předmětech. Občas jsou patrné i komprimační bloky. Ostrost i plynulost pohybu je na solidní úrovni. Výsledek neurazí, ale ani nenadchne. Je však o poznání lepší než u Voyo. 

Zvuk je stereofonní, komprese je patrná, ale menší než u konkurence. A Dopisy pro Julii hrají jen z pravého reproduktoru i u streamu.

Ve "Smart TV" rozhraní nabízí i HD filmy (v tuto chvíli dva - Vratné lahve a Kuky se vrací), i tři 3D tituly (například Kurýr 3D). Pro ty potřebujete rychlost připojení alespoň 6 Mbit/s. Pustili jsme si prvně jmenovaný a musíme uznat, obraz je více než dobrý. Cvičené oko si chyb všimne, ale pokud nebudeme "hnidopichové", tak je výsledek výborný. Snad bude HD filmů v nabídce brzy více.  

Za kolik

Topfun

půjčovné na 24 hodin: typicky 45 Kč

nákup filmu (WMV s DRM): typicky 59 Kč

balíček NONSTOP (99 filmů za měsíc): 189 Kč

Live Pay TV (za měsíc):

CS Film/CS mini: 89 Kč
Filmbox Live: 199 Kč 

Voyo

měsíční předplatné:
189 Kč

půjčení extra titulu na 48 hodin: 69 Kč

půjčení titulu na chytrém televizoru: 50 Kč / 69 Kč

Voyo na svém webovém rozhraní nabízí dvě, respektive tři úrovně kvality. U filmů má LQ a HQ, tedy nízkou a vysokou, u některých seriálů vlastní produkce ještě HD, tedy vysoké rozlišení. LQ nabízí kvalitu opravdu nízkou, obraz je neostrý a plný kompresních bloků. HQ je na tom lépe, obraz je čistší, ale i tak je ve složitějších scénách zřetelná pixelizace a nižší ostrost. HD pak nabízí kvalitu velmi dobrou, stopy komprese jsou patrné, ale na běžném notebookovém displeji vypadá velmi dobře.

Při přehrávání přes VieraConnect na výběr kvalita není - LQ by nemělo smysl, ale bohužel chybí i HD, které by velkému zobrazovači slušelo. Na 42" LED LCD televizoru vypadá obraz v jednoduchých klidných scénách docela rozumně: nižší ostrost, průměrná čistota a přirozeně plynulý pohyb.

O DVD kvalitě, kterou Voyo deklaruje, ale nemůže být řeč. Horší je to v rychlých a složitých scénách, kdy je komprese hodně citelná, v obrazu jsou patrné kompresními bloky a kolem hran je jasná pixelizace. Zvuk je stereofonní, vysoká míra komprese je patrná především na "ochraptěných" sykavkách.

Kvalitativně je to určitě kompromis, ale běžnému divákovi zážitek z filmu nezkazí.

Na závěr smířlivěji

Filmovou nabídku mají mnohem horší než kamenné videopůjčovny nebo sdílecí servery. Kvalita obrazu a zvuku je kompromisní, ale chápeme, že je podřízena použití i na pomalejších internetových připojeních. A jsme rádi, že se někdo i na českém trhu snaží prorazit s moderní a pohodlnou formou prodeje filmů. Na český "Netflix" si ale zřejmě ještě dlouho počkáme.

 

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Další z rubriky

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK – OKRES SEMILY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz