Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olympus Pen: vrací se jeden z nejprodávanějších fotoaparátů všech dob

Recenze: - Není to zrcadlovka. Není to kompakt. Je to Pen. Digitální verze E-P1 navazuje na veleúspěšný analogový model z šedesátých let. Je jednoduchý na ovládání, ale přitom nabízí funkce téměř jako zrcadlovka.
Olympus Pen E-P1

Olympus Pen E-P1 | foto: Olympus

Pen E-P1 přichází 50 let po dnes již legendární řadě fotoaparátů Pen na poloviční kinofilmový formát. Jejich design vytvořil designér firmy Olympus Yoshihisa Maitani a hlavním hlediskem byla čistota stylu a snadná přenosnost a ovladatelnost. Fotoaparáty se měly používat snadno a lehce jako psací pero - pen. Prodalo se přes 17 milionů fotoaparátů řady Pen, což z nich činí jedny z nejprodávanějších a nejúspěšnějších fotoaparátů všech dob.

A nyní na ně navazuje digitální Pen E-P1, první fotoaparát Olympus založený na digitálním standardu mikro 4/3 a na nejnovějších technologiích. Kompaktní přístroj v retro-stylu, který designem evokuje návaznost na historický Pen F, ale svými výkony, vybaveností a flexibilitou je high-endovým digitálním fotoaparátem, který nápaditě kombinuje kompaktnost a možnost používat různé výměnné objektivy a externí blesky v aktivních sáňkách, obdobně, jako to umožňují zrcadlovky.

Olympus Pen E-P1

A má i obrazový snímač stejné velikosti jako digitální zrcadlovky Olympus E-systém, tedy menší než APS-C, ale větší než standardně používají kompaktní fotoaparáty.

Olympus Pen E-P1 – jaký je a pro koho

Je to kompaktní fotoaparát s jedinečnou koncepcí a osobitým stylem, který nabízí jednoduché, nápadité ovládání a velký výběr režimů expozice a praktických funkcí. Pokročilé technologie slouží pro zpracování obrazového signálu i pro zvýšení uživatelského komfortu. Obrazový snímač 4/3 typu a formátu jako u digizrcadlovek Olympus, možnost použít malé a lehké výměnné objektivy mikro 4/3 standardu a externí zábleskové jednotky nejen zvyšují flexibilitu jeho použití a tvůrčí potenciál uživatele, ale mají vliv i na kvalitu obrazu. A že Pen E-P1 umožňuje pořizovat kvalitní digitální snímky (a HD video se stereozvukem), o tom jsme se přesvědčili v uživatelském testu.

  • Klady: Jedinečná koncepce včetně provedení ovládacích prvků pro příjemné použití a využití kvalitních současných technologií. Vybavenost systémy včetně stabilizace obrazu a účinného ultrazvukového protiprachového filtru. Vybavenost režimy expozice a praktickými funkcemi včetně kreativních. Kvalitní stereofonní HD video. Velká "protisluneční" LCD obrazovka. Přehledné české menu.
  • Zápory: Omezený vstupní dynamický rozsah a nižší expoziční pružnost při reprodukci vysoce kontrastních scén. Zpoždění závěrky po stisku spouště (je vhodné použít funkci předostření – namáčknutím spouště). Násuvný hledáček nenaznačuje paralaxu – pozor při jeho použití zvláště u snímků zblízka (a pozor: je optimalizovaný pro použití se 17mm objektivem micro 4/3 systému, čemuž odpovídá i vyznačený rámeček).

První digitální Pen je vhodný pro náročnější, pokročilé fotografování, zejména pro reportážní a akční typu "street photography", ale s využitím inteligentní automatiky a praktických funkcí výborně poslouží i pro zábavní fotografování nebo jako rodinný fotoaparát.

Olympus Pen E-P1

Vysoká míra kompaktnosti je dána koncepcí bez hledáčku (dokoupit můžete průhledový násuvný), ale také díky koncepci a provedení ovládacích prvků. A umocňuje ji robustní celokovové tělo (včetně závitu pro stativ) nabízené ve dvou barevných verzích, bílé v kombinaci s béžovou a stříbrné s černými prvky.

Balení a cena

Obsah balení: Dobíjecí 8,4V Li-Ion baterie PS-BLS1 s kapacitou 1100 mAh (7,8 Wh), nabíječka BCS1, řemínek na krk, kabely (USB a video) a program Olympus Master 2 (s možností stáhnout z internetu Olympus Studio 2 Trial).

Cena s DPH: E-P1 tělo = 19 990 Kč doporučená (pořídíte za 17 990 Kč); nebo kupříkladu kit tělo + objektiv M. ED 14–42 mm má stanovenu doporučenou prodejní cenu 19 990 Kč a lze pořídit za 18 990 Kč; anebo Pancake Kit (tělo + 17mm objektiv + násuvný hledáček VF-1) stojí doporučených 22 990 Kč s tím, že tento set pořídíte za 21 990 Kč. Násuvný hledáček VF-1 pořídíte za cca 2990 Kč a kompaktní blesk FL-14 za necelých 5 000 Kč (doporučená cena je 5 490 Kč).

Olympus Pen E-P1 – podrobnější představení

Používá vysokorychlostní obrazový snímač Live MOS 4/3 typu velikosti 17,3 × 13 mm s efektivním rozlišením 12,3 Mpx, který je součástí systému stabilizace obrazu (senzor-shift) a má účinný ultrazvukový protiprachový filtr (Supersonic Wave Filter).

Zcela nový obrazový procesor TruePic V výborně optimalizuje kvalitu snímků i videozáznamů: automaticky zdokonaluje barvy (barevnou škálu, sytost, jas) a obrazovou ostrost (redukuje šum – novinkou je propracovaná, šetrná kompenzace šumu ve stínech, zdokonaluje kontury), ale také podporuje umělecké filtry, HD video a další funkce.

Systém nabízí rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100–6400 (po 1/3, 1/2 a 1 EV!), umožňuje nastavit čtyři různé poměry stran obrazu (Multi-Aspect – kromě základního 4:3 i 3:2, 16:9 a 6:6) a ukládat nejen snímky v grafickém formátu JPEG, ale také 12bitová data RAW, a to na paměťové karty SD/SDHC.

Zaostřování a měření expozice

Jedenáctibodový systém automatického zaostřování na principu detekce kontrastu scény umožňuje i ruční výběr zaostřovacích bodů. Režim rozpoznávání obličejů má k dispozici 25 bodů a při manuální volbě v režimu zvětšeného náhledu dokonce 225 bodů. Možné je i ruční ostření otočným kroužkem na objektivu. Pro TTL měření osvětlení je k dispozici 324 zón, možné je měření bodové a integrální se zdůrazněným středem.

Ovládání a režimy expozice

Kompaktnost fotoaparátu umocňuje koncepce ovládacích prvků včetně zapuštěného otočného voliče režimů expozice, zajímavé je použití svislého otočného válečku a prstence kolem multifunkčního voliče na zadní stěně pro nastavování funkcí a parametrů snímání.

Jednoduché, příjemné ovládání podporuje i nově vyvinuté rozhraní Live Control a velká protisluneční obrazovka HyperCrystal LCD s úhlopříčkou 7,6 cm (3 palce), rozlišením 230 kpx a korekcí jasu (± 7 úrovní) a s barevným vyvážením (á ± 7 úrovní A-B/G-M). Zobrazit lze histogram i varování u přeexpozice/podexpozice (modrá/červená barva).

Olympus Pen E-P1

Vysoký uživatelský komfort poskytuje režim fotografování i-Auto, "inteligentní" automatika. Využívá automatický detekční systém k rozpoznání šesti nejčastěji fotografovaných scén (žánrů) a následně vhodně optimalizuje parametry expozice. Dále je k dispozici program e-Portrét, který vyhlazuje vrásky a odstraňuje drobné vady pleti ("digitální make-up”).

Na výběr je řada fotografických režimů: i-Auto, Program AE, priorita času (1/4000-60 s + Bulb až 30 min.) a clony, ruční nastavení a 14 scénických programů. Můžete si uložit dvě vlastní nastavení. Příjemné je, že zvolená nastavení (typicky způsob snímání) zůstávají v platnosti i po exponování snímku, případně i po vypnutí a nové aktivaci, jako jsme zvyklí u zrcadlovek.

Další praktické funkce

E-P1 nabízí výhody technologie detekce tváří, korekce stínů a nastavení "autogradace" pro eliminaci přeexpozice a podexpozice snímků, dále funkci autobracketingu pro expozici, citlivost a vyvážení bílé, aretaci AE/AF a možnost souvisle nasnímat v řadě až 14 snímků RAW rychlostí 3 obr./s. Má vestavěnou virtuální vodováhu se dvěma osami a umožňuje použít kabelovou spoušť RM-UC1.

Olympus Pen E-P1

Nabízí šest uměleckých filtrů jako poloprofesionální zrcadlovka E-30: Pop Art prosytí snímek jasnými, pestrými barvami, Soft Focus změkčí kresbu, Pale & Light Colour zesvětlí barvy a vytvoří zasněnou atmosféru, Light Tone vytvoří snímky s měkkým, lehkým podáním a světlými tóny, Pin Hole – dírková komora (camera obscura) – výrazně omezí jas v okrajových oblastech snímku (kruhový průhled) a Grainy Film vytvoří efekt zrnitého monochromatického filmu. Jiných efektů dosáhneme pomocí režimu vícenásobné expozice – překrytí několika snímků RAW. A k dispozici je i bohatý výběr možností pro úpravy snímků.

Stereofonní HD video

Bez přerušení můžeme nahrát až pětiminutové videoklipy AVI Motion JPEG ve vysokém rozlišení HD (1 280 × 720 px) při rychlosti 30 obr./s. Záznam má kvalitní stereofonní ozvučení – díky nejnovější audiotechnologii Olympus včetně lineárního PCM záznamu zvuku.

Videoklipy mají základní poměr stran obrazu 4:3, anebo lze přepnout na 16:9. Během nahrávání videosekvence můžeme stiskem spoušti pořídit snímek s vysokým rozlišením (funkci je nutno předem aktivovat v menu), aplikovat umělecké filtry, měnit hloubku ostrosti, zorný úhel a používat automatické zaostřování během nahrávání, a to při použití všech objektivů.

K dispozici je i elektronická stabilizace obrazu (digitální IS) a díky rozhraní HDMI můžeme okamžitě prohlížet snímky nebo přehrávat videoklipy na LCD nebo plazmovém televizoru ve vysoké kvalitě.

Výměnné objektivy a další příslušenství

Pen E-P1 je kompatibilní se všemi objektivy mikro 4/3 systému (Micro Four Thirds Standard) a pomocí adaptérů také se všemi existujícími objektivy 4/3 systému i s objektivy řady OM. Samozřejmě jsou použitelné i objektivy jiných výrobců.

Olympus Pen E-P1 - objektivy 4/3

Spolu s fotoaparátem byly představeny dva nové objektivy, první z dílny Olympus postavené na standardu mikro 4/3: M. Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 a tenký M. Zuiko Digital 17 mm 1:2,8 Pancake.

Fotoaparát má aktivní sáňky pro externí zábleskovou jednotku a další příslušenství.

Olympus v rámci uvedení tohoto modelu představil nový kompaktní blesk FL-14 a externí optický hledáček VF-1. Blesk má stylový kovový plášť, směrné číslo 14 (m/100 ISO) a nabízí tři režimy měření: TTL Auto, Auto a ruční. Nechybí ani funkce redukce efektu červených očí, synchronizace s dlouhými časy a na konec závěrky. Nevíc lze v menu fotoaparátu korigovat zábleskovou expozici.

Olympus Pen E-P1 - blesk

Váží jen 84 g a jako zdroj energie používá dvojici napájecích článků AAA (mikrotužek, buďto primárních alkalických, nebo NiMH akumulátorů). Násuvný optický hledáček má třívrstvé optické členy, zvětšení obrazu 0,47× a je určen pro objektiv M.Zuiko Digital 17 mm 1:2,8 Pancake (má vyznačen rámeček záběru). Váží jen 20 g. K dispozici jsou také stylové kožené řemínky (bílý a hnědý) a kožená ochranná pouzdra na tělo (také v bílé a hnědé barvě).

Obrazová kvalita

Olympus Pen E-P1 jsem mohl vyzkoušet s oběma novými objektivy M. Zuiko Digital, ED 3,5–5,6/14–42 a 2,8/17 "Pancake" a k dispozici jsem měl i malý stylový blesk FL-14 a externí optický hledáček VF-1.

Obrazová kvalita je velmi dobrá, a to včetně prokreslení jemných detailů obrazu. Vstupní dynamické rozsahy jsou omezené (částečně i v závislosti na zvolené citlivosti), což ale vyrovnává kvalitní tonální reprodukce, která mírní přepaly u nejvyšších jasů, obraz má celkově nižší kontrast. Uživatel má samozřejmě řadu možností pro optimalizaci nastavení míry ostrosti obrazu, jasu/kontrastu i podání barev, případně použije data RAW.

artefakty - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Vyvážení barev je výborné! V plenéru je podání realistické, tonální přechody jsou příjemné, barvy homogenní. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s jen jemným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný až mírně chladnější. K dispozici máme plně automatické vyvážení bílé, 8 přednastavených režimů s jemným doladěním (vždy ± 7 v osách A-B/G-M), ruční vyvážení, možnost nastavit barevnou teplotu v kelvinech (2000–14 000 K; postup je snadný: zmáčkneme korekční tlačítko a otáčíme svislým válečkem, nastavení má krok á 100 K) a bracketing (3 záběry á ± 2, 4, 6 mired).

Vyvážení bílé - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Míra šumu je poměrně dobře vyvážená. U všech nastavení je šum optimalizován tak, aby nebyl rušivý, velmi příjemný je způsob kompenzace šumu ve stínech, šetrný k obrazovým informacím. Šum sice standardně roste spolu s citlivostí, ale do 800 ISO je výsledek velmi dobrý, až poté se postupně zhoršuje. Charakter šumu je však velmi dobrý a přirozený, podobá se filmovému zrnu a nevyskytují se žádné struktury, které by šum v určitých místech zvyšovaly, obraz je homogenní. Dominantní je šum jasový. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400.

šum - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Výběr ze zkušebních snímků

celek- Olympus Pen E-P1 Polocelek  - Olmpus Pen EP-1 Polocelek 2  - Olmpus Pen EP-1 Přiblížení  - Olympus Pen EP-1 Krajina  - Olympus Pen EP-1
Originály snímků v plném rozlišení zde, zde, zde, zde a zde
 Dírková komora v kombinaci s redukcí barevnosti  - Olympus Pen EP-1 Snímek s integrovaný bleskem  - Olmpus Pen EP-1 Snímek s ISO 6400 - Olmpus Pen EP-1

Originály snímků v plném rozlišení zde, zde a zde

Podrobnou specifikaci

 modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde

Autor:
  • Nejčtenější

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 10 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Herec Josef Bláha se proslavil jako Brůžek či akademik Filip

v diskusi je 18 příspěvků

8. června 2024

Čtyřruký pohádkový ředitel z Dívky na koštěti, Vrah Halík z detektivky Na kolejích čeká vrah či...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi nejsou příspěvky

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

v diskusi nejsou příspěvky

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 10 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Z československých letounů jako první Atlantik překonalo slavné aerotaxi

v diskusi je 6 příspěvků

14. června 2024

Mezi slavné československé letouny patří bezesporu aerotaxi řady Aero Ae-45, Ae-45S a Ae-145. Kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...