Olympus E-1: revoluční digitální zrcadlovka standardu 4/3 (první dojmy)

aktualizováno 
Společnost Olympus v Amsterdamu představila nový standard pro digitální fotografii. Systém 4/3 stanoví standardy pro výrobky profesionální sféry. Zároveň odtajnila SLR zrcadlovku E-1, první fotoaparát se všemi komponentami určenými výhradně pro digitální fotografii. Byli jsme při tom.

Olympus přepisoval dějiny digitální fotografie. Společnost v Amsterdamu představila nový systém nazvaný 4/3. Za přispění firem Kodak a Fujifilm chce Olympus standardizovat parametry kompletně digitální platformy pro profesionální fotografii, od čipů a těl až po příslušenství šité na míru. Záměr ohlášený na loňském veletrhu Photokina přinesl první ovoce: Světu byla představena zrcadlovka Olympus E-1, první z nové řady E-System, která využívá původní komponenty navržené pro digitální fotografii. Tohoto svátku se zúčastnil i Technet. Prezentace v budově staré amsterdamské burzy byla zahájena efektní show, moderní operou s létajícími hudebníky i herci, a poté se slova jali představitelé Olympusu.

Úvodní show na představení systému 4/3

Proč 4/3?

Technologie využívající zvláštního dedikovaného příslušenství a komponent eliminuje všechny nevýhody, které dosud přinášelo spojení digitálního snímání a analogových optik. Protože světelné paprsky nedopadaly na snímač kolmo, docházelo ke zhoršení dynamiky a nižšímu prokreslení detailů v některých částech obrazu, problémům s vinětací nebo ztrátě širokoúhlého ohniska. Prosazováním systému 4/3 chce konsorcium Olympus, Kodak a Fuji standardizovat parametry bajonetu pro uchycení objektivu, velikost senzoru a jeho vzdálenost od dosedací plochy objektivu. Standard je otevřený dalším výrobcům, kdokoliv tedy může vyrábět kompatibilní přístroje a příslušenství podle požadavků profesionální digitální fotografie.

Olympus E-1

Sehraný pár

Základem E-1 je pětimegapixelový CCD čip od firmy Kodak. Jedná se o neprokládaný FFT (Full Frame Transfer) senzor, který má přenosové kanály uloženy pod jednotlivými pixely, a nikoliv mezi nimi. Díky tomu mají fotodiody oproti standardním prokládaným čipům větší plochu a mohou tak efektivněji zpracovat obrazovou informaci. Dosahuje se tak lepšího poměru signál/šum a širší dynamiky. Velký podíl na tom má speciální optika ZUIKO Digital, která je vybavena telecentrickou optickou soustavou. Paprsky z ní vycházející dopadají na CCD kolmo, díky čemuž je dosaženo vyššího optického rozlišení a stejného barevného a jasového podání po celé ploše snímku. Objektivy a zrcadlovka spolu komunikují prostřednictvím standardizovaného protokolu. Na základě informací z optiky může firmware fotoaparátu automaticky korigovat případné zkreslení.

Olympus E-1

Co Olympus E-1 umí?

Unikátní záležitostí je ultrazvukový protiprachový systém Supersonic Wave Filter, který se aktivuje při zapnutí fotoaparátu nebo ručně během práce. Olympus promítl videosekvenci, na níž bylo vidět, jak prach usazený na snímači doslova stekl. Částečky jsou zachyceny speciální lepící páskou, kterou vám v servisu jednou za čas zdarma vymění. Lahůdkou je štěrbinová závěrka, zvládající čas až 1/4000 sec. Otevřena může zůstat až 8 minut. Citlivost CCD čipu je ekvivalentní ISO 100 - 800, maximálně však až ISO 3200. Vyvážení bílé je automatické nebo manuální, s 12 přednastavenými a 4 uživatelskými hodnotami. E-1 nabízí dva barevné profily, sRGB a Adobe RGB.

Olympus E-1 - příslušenství

Měření expozice obstarává třízónový senzor, zvolit lze plošné, bodové nebo se zdůrazněným středem. Pochopitelně nechybí bracketing, tedy pořízení téhož záběru ve třech nebo pěti snímcích s odstupňovanou expozicí. Režimy snímání zahrnují programovou automatiku, prioritu závěrky, prioritu clony a plný manuál. Ostřit lze automaticky systémem TTL nebo manuálně. V šeru může pomoci přídavný reflektor vestavěný v těle fotoaparátu.

Olympus E-1

Zrcadlovka komunikuje s PC přes rozhraní USB 2.0 a FireWire. Všechny funkce fotoaparátu je možné ovládat přímo z počítače včetně snímání na pevný disk. Olympusu E-1 jaksi logicky chybí interní blesk. Nahrazují jej klasické sáňky a systémový konektor, připojit lze celou škálu příslušenství od inteligentních blesků po studiové zábleskové jednotky. Uvnitř se nacházejí tři ASIC procesory a 128MB buffer. Tato kombinace dovoluje pořídit sekvenci až 12 snímků v libovolném formátu: JPEG, TIFF, RAW nebo RAW+JPEG. Přístroj je vybaven slotem na CF karty/MicroDrive, ovšem pomocí redukce lze použít i karty xD.

Příslušenství

Olympus připravil množství volitelných doplňků, které zahrnují řadu objektivů ZUIKO Digital, blesky (např. FL-50 se synchronizací až 1/4000 sec.), různé předsádky a také různé druhy napájení. Mezi nimi se skví batterygrip s Li-Ion akumulátorem o kapacitě 3400 mAh.

Olympus E-1 - příslušenství

První dojmy

S ostatními českými novináři jsme se shodli na tom, že je tělo velmi ergonomicky tvarováno a dobře padne do ruky. Především je i se základní optikou velmi lehké, a to včetně gripu s přídavným akumulátorem. Samotné tělo z magneziové slitiny váží pouze 660 gramů. Ostření je velmi rychlé a přesné. Potěšilo nás kontinuální zaostřování, které dokáže sledovat objekty pohybující se rychlostí až 50 km/h. Ocenili jsme i rychlé sekvenční snímání dvanácti snímků.

Během workshopu jsme měli možnost vyzkoušet si spolupráci těl s několika objektivy včetně 300mm telekonvertoru. K dispozici byly zatím jen předprodukční vzorky, "plné verze" zrcadlovek budou k otestování až při uvedení na trh.

Olympus E-1

Kdy a za kolik?

Systém Olympus E-1 se objeví na trhu v září. Samotné tělo by se mělo prodávat přibližně za 2.000 eur bez DPH. K dispozici bude také kit v ceně 2.500 eur, který bude mj. zahrnovat zoomový objektiv ZUIKO Digital 14-54 mm (28-108 mm přepočteno na kinofilm) se světelností f2,8-3,5 a CF adaptér pro xD karty.

Zájemci o plné specifikace fotoaparátu (4 strany A4) a platformy 4/3 vůbec nechť se obrátí na firemní stránky Olympus-Pro.com v češtině.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Najdete na iDNES.cz