Odtajněny letní MP3 novinky od iriver a iAudio

aktualizováno 
Dva největší korejští rivalové na poli MP3 přehrávačů představili nové modely pro podzimní trh. Barevné displeje, roztodivné tvary, jednoduché ovládání a bezdrátové dálkové ovládání jsou jejich hlavními znaky.

Zatímco výrobci mobilních telefonů si lámou hlavu s pojmenováním nových přírůstků a zákazník se v záplavě často dlouhých názvů ztrácí. Korejští MP3 magnáti, Reigncom a Cowon, kteří mají na svědomí značky iriver a iAudio, to vzali doslova zkrátka. Nové přehrávače, přichystané na letní a podzimní trh, nesou maximálně třípísmenné označení. V porovnání například s mobilním telefonem nesoucím název Sagem myC-3b, určeným navíc především pro ženy, je pojmenování MP3 přehrávačů alespoň zapamatovatelné.

Ještě do konce prázdnin by se měl na pultech objevit přehrávač iAudio  F1, beroucí na sebe podobu závodního automobilu! Ze stejného depa vyjede i low-endový nástupce „ledového“ modelu G3, s označením G2. Recenzi na iAudio G3 naleznete na Technetu zde.

U iriver se to hemží Téčky a Účky. Mezi zasvěcenými fandy digitální hudby budí největší zájem roztomilý, miniaturní, ale zároveň nabušený model U10. Měl by být vybaven polovodičovou pamětí o kapacitě až 8GB! Na poměrně velkém displeji bude mít zákazník možnost sledovat filmy a hrát hry. U10 bude zřejmě také první přehrávač na světě, který si poradí i s flashovými animacemi. Netradičně řešené je i dotykové ovládání zabudované přímo v obrazovce přístroje. Model T20 by se rád uvelebil i v kapsách pracující inteligence (reklama hovoří o přehrávači pro bussinesmeny). K tomu ho předurčuje střídmý a elegantní design, jednoduché ovládání a nijak přehnaný počet funkcí, v jejichž výčtu však nechybí hodiny a budíček. Oproti tomu extravagantní T30 svým trojúhelníkovitým provedením upomíná na populární řadu iFP – Craft.

Hudba, film, hry i flashové animace – iriver U10

Přehrávač U10 je podle všeho hýčkané děťátko, od kterého si rodiče, ještě před jeho samotným narozením, slibují velkou budoucnost. Soudíme tak alespoň podle informací, které naleznete na oficiálních i neoficiálních stránkách iriveru. Nutno přiznat, že fotografie a technická specifikace vypadají vskutku lákavě.

U10 trochu připomíná zmenšený m:robe od M500i Olympusu (více naleznete na Technetu zde). Na rozdíl od něj však nedisponuje klasickým dotykovým displejem (jako třeba kapesní počítače PDA). Ovládání sice probíhá stlačováním displeje, ale pod ním jsou po okrajích umístěna čtyři tlačítka. Jak to bude fungovat uvidíme. Kolegové z DAP review tvrdí, že výborně.

Z fotografií je jasné, že se jedná o kolibří přístroj (cca 16 mm tlustý, 65 g), jehož celou přední stranu zabírá 2,2 palcový displej TFT displej (QVGA, 265 000 barev). V dokovací kolébce připomínající historický počítačový monitor, je umístěn reproduktor a IR přijímač pro komunikaci s dálkovým ovládáním, které kupující nalezne v základní výbavě. Zda má přehrávač výstup i na TV není jisté.

Iriver hodlá do roku 2006 představit kapesní herní konzoli s možností přehrávání MP3 a filmů, která má konkurovat výrobkům Nintendo a Sony. Přehrávač U10 je pravděpodobně jakousi zkouškou nanečisto. Lze na něm hrát hry, nikde jsem však nenašli jaké a zda je pro iriver vyrábí i někdo jiný než pouze samotný Reigncom. Pravděpodobně se však jedná pouze o efektní, marketingové plácnutí do vody od kterého druhé Sony PSP nebo Nintendo DS čekat nemůžeme.

  

Další fotografie iriveru:

Další fotografie novinek od iriveru naleznete na fanouškovských stránkách zde a zde.

Naopak zajímavě zní podpora flashových animací ve formátu Macromedia Flash Lite 1.1. Podpora videa a fotografií se spolu s barevnými displeji stává normou. Na U10 přehrajete filmy ve formátu MPEG4 (pravděpodobně DivX a Xvid), audio ve formátech MP3, WMA, ASF, OGG, obrázky v JPG a textové soubory v TXT. Z obvyklých funkcí nechybí diktafon, FM rádio a kódování do MP3 (pouze pomocí kolébky). V prodeji budou přehrávače s flashovou pamětí o kapacitě 512 MB, 1, 2, 6 a 8 GB. Firemní akumulátor by měl být jednoduše vyměnitelný, ale o jeho výdrži výrobce zatím mlčí.

Klasika i do saka od Versaceho – iriver T20

Na modelu T20 není zajímavého téměř nic. Design je usedlý což může vyhovovat lidem, kteří nechtějí svým hightech vybavením vzbuzovat přílišnou pozornost. Podpora formátů je dostatečně široká a zahrnuje i OGG, WMA (včetně DRM) a ASF. Displej je třířádkový, monochromatický. Výhodou je vysouvací USB konektor pro přímé připojení k PC (není potřeba žádný kabel). Pro managera, stejně jako pro cestovatele, je důležitý přesný čas a buzení. T20 nabízí obojí. Slovní poznámky si lze díky diktafonu uchovávat přímo v MP3. Nechybí rádio a přímé kódování do MP3. Prodávat se budou verze s 256, 512 MB a 1 GB. Výdrž Li-Po baterie by se měla pohybovat na hranici 15 hodin.

Revolta v mezích zákona – iriver T30

V PR materiálech se dočtete o Metro vzhledu vhodném především pro studenty. Faktem je, že design šel iriveru vždy od ruky. Jako obvykle ho má na svědomí návrhářská dílna Innodesign Inc. a podle nás se opravdu povedl.  T30 upomíná na největší slávu iriveru v dobách řady iFP. Na jednu AAA baterii vydrží T30 hrát až 20 hodin. Displej je čtyřřádkový. Ostatní parametry jsou stejné jako u modelu T20. Chybí však vysouvací USB. Přehrávač se bude prodávat pod označení Craft 3.

Formule 1? – iAudio F1

iAudio momentálně po celém světě boduje se svým HDD jukeboxem X5 (exkluzivní recenzi na Technetu naleznete zde). Povedený přehrávač zařadil do svého toptenu snad každý časopis věnující se hudbě a MP3. Dalším krokem mělo být vypuštění hudebně-filmového jukeboxu A2 (více si na Technetu přečtěte zde). Zatím to však vypadá, že očekávaný PMP jukebox předběhne, mírně řečeno nezvyklý a u iAudio neočekávaný flashový player ve tvaru auta. Model F1 nedisponuje žádnou zvláštní výbavou. OLED displej s rozlišením 128 x 64 pixelů má čtyři řádky a je schopen zobrazit pouze dvě barvy. Z designu jsme v redakci zatím poněkud rozpačití, nicméně skutečnost může vypadat lépe než napovídají fotografie.

Další informace o iAudio:

naleznete zde.

F1 zvládne přehrát MP3, WMA, OGG i ASF, nahrává zvuk přes integrovaný mikrofon a na jeden zátah vydrží hrát nepřetržitě 18 hodin. Známy jsou i rozměry 73 x 25 x 18 a hmotnost 34 g.

Odlehčená verze supermana G3 – iAudio G2

iAudio G3 pracuje na jednu tužkovou baterii a vydrží na ní přehrávat hodně přes 30 hodin. Novinka s označením G2 by měla nabízet stejnou výdrž pouze s tím rozdílem, že místo USB 2.0  nabídne pomalejší USB 1.1. Také podpora audio formátů bude poněkud menší, ale MP3, WMA, OGG a ASF by měly stačit naprosté většině uživatelů. Důležité je, že G2 by mělo být o mnoho levnější než starší G3.
Podrobnou recenzi modelu iAudio G3 naleznete na Technetu zde.


Fotografie jsou převzaty ze stránek iaudiophile.net, misticriver.net a dapreview.net

Autor:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

Poprvé zahraje i na zahradě. Sonos představil přenosnou reprosoustavu Move

Nový reproduktor Sonos Move

Kalifornská společnost Sonos je známá především díky své šikovné multiroomové platformě, se kterou snadno ozvučíte celý...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Bose Noise Cancelling Headphones 700

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Opletená sluchátka do posilovny odvádějí pot, potahy lze vyprat

Adidas RPT-01

Adidas ve spolupráci se švédskou společností Zhound Industries na veletrhu IFA 2019 ukázal speciální sluchátka do...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz