Odtajněny letní MP3 novinky od iriver a iAudio

aktualizováno 
Dva největší korejští rivalové na poli MP3 přehrávačů představili nové modely pro podzimní trh. Barevné displeje, roztodivné tvary, jednoduché ovládání a bezdrátové dálkové ovládání jsou jejich hlavními znaky.

Zatímco výrobci mobilních telefonů si lámou hlavu s pojmenováním nových přírůstků a zákazník se v záplavě často dlouhých názvů ztrácí. Korejští MP3 magnáti, Reigncom a Cowon, kteří mají na svědomí značky iriver a iAudio, to vzali doslova zkrátka. Nové přehrávače, přichystané na letní a podzimní trh, nesou maximálně třípísmenné označení. V porovnání například s mobilním telefonem nesoucím název Sagem myC-3b, určeným navíc především pro ženy, je pojmenování MP3 přehrávačů alespoň zapamatovatelné.

Ještě do konce prázdnin by se měl na pultech objevit přehrávač iAudio  F1, beroucí na sebe podobu závodního automobilu! Ze stejného depa vyjede i low-endový nástupce „ledového“ modelu G3, s označením G2. Recenzi na iAudio G3 naleznete na Technetu zde.

U iriver se to hemží Téčky a Účky. Mezi zasvěcenými fandy digitální hudby budí největší zájem roztomilý, miniaturní, ale zároveň nabušený model U10. Měl by být vybaven polovodičovou pamětí o kapacitě až 8GB! Na poměrně velkém displeji bude mít zákazník možnost sledovat filmy a hrát hry. U10 bude zřejmě také první přehrávač na světě, který si poradí i s flashovými animacemi. Netradičně řešené je i dotykové ovládání zabudované přímo v obrazovce přístroje. Model T20 by se rád uvelebil i v kapsách pracující inteligence (reklama hovoří o přehrávači pro bussinesmeny). K tomu ho předurčuje střídmý a elegantní design, jednoduché ovládání a nijak přehnaný počet funkcí, v jejichž výčtu však nechybí hodiny a budíček. Oproti tomu extravagantní T30 svým trojúhelníkovitým provedením upomíná na populární řadu iFP – Craft.

Hudba, film, hry i flashové animace – iriver U10

Přehrávač U10 je podle všeho hýčkané děťátko, od kterého si rodiče, ještě před jeho samotným narozením, slibují velkou budoucnost. Soudíme tak alespoň podle informací, které naleznete na oficiálních i neoficiálních stránkách iriveru. Nutno přiznat, že fotografie a technická specifikace vypadají vskutku lákavě.

U10 trochu připomíná zmenšený m:robe od M500i Olympusu (více naleznete na Technetu zde). Na rozdíl od něj však nedisponuje klasickým dotykovým displejem (jako třeba kapesní počítače PDA). Ovládání sice probíhá stlačováním displeje, ale pod ním jsou po okrajích umístěna čtyři tlačítka. Jak to bude fungovat uvidíme. Kolegové z DAP review tvrdí, že výborně.

Z fotografií je jasné, že se jedná o kolibří přístroj (cca 16 mm tlustý, 65 g), jehož celou přední stranu zabírá 2,2 palcový displej TFT displej (QVGA, 265 000 barev). V dokovací kolébce připomínající historický počítačový monitor, je umístěn reproduktor a IR přijímač pro komunikaci s dálkovým ovládáním, které kupující nalezne v základní výbavě. Zda má přehrávač výstup i na TV není jisté.

Iriver hodlá do roku 2006 představit kapesní herní konzoli s možností přehrávání MP3 a filmů, která má konkurovat výrobkům Nintendo a Sony. Přehrávač U10 je pravděpodobně jakousi zkouškou nanečisto. Lze na něm hrát hry, nikde jsem však nenašli jaké a zda je pro iriver vyrábí i někdo jiný než pouze samotný Reigncom. Pravděpodobně se však jedná pouze o efektní, marketingové plácnutí do vody od kterého druhé Sony PSP nebo Nintendo DS čekat nemůžeme.

  

Další fotografie iriveru:

Další fotografie novinek od iriveru naleznete na fanouškovských stránkách zde a zde.

Naopak zajímavě zní podpora flashových animací ve formátu Macromedia Flash Lite 1.1. Podpora videa a fotografií se spolu s barevnými displeji stává normou. Na U10 přehrajete filmy ve formátu MPEG4 (pravděpodobně DivX a Xvid), audio ve formátech MP3, WMA, ASF, OGG, obrázky v JPG a textové soubory v TXT. Z obvyklých funkcí nechybí diktafon, FM rádio a kódování do MP3 (pouze pomocí kolébky). V prodeji budou přehrávače s flashovou pamětí o kapacitě 512 MB, 1, 2, 6 a 8 GB. Firemní akumulátor by měl být jednoduše vyměnitelný, ale o jeho výdrži výrobce zatím mlčí.

Klasika i do saka od Versaceho – iriver T20

Na modelu T20 není zajímavého téměř nic. Design je usedlý což může vyhovovat lidem, kteří nechtějí svým hightech vybavením vzbuzovat přílišnou pozornost. Podpora formátů je dostatečně široká a zahrnuje i OGG, WMA (včetně DRM) a ASF. Displej je třířádkový, monochromatický. Výhodou je vysouvací USB konektor pro přímé připojení k PC (není potřeba žádný kabel). Pro managera, stejně jako pro cestovatele, je důležitý přesný čas a buzení. T20 nabízí obojí. Slovní poznámky si lze díky diktafonu uchovávat přímo v MP3. Nechybí rádio a přímé kódování do MP3. Prodávat se budou verze s 256, 512 MB a 1 GB. Výdrž Li-Po baterie by se měla pohybovat na hranici 15 hodin.

Revolta v mezích zákona – iriver T30

V PR materiálech se dočtete o Metro vzhledu vhodném především pro studenty. Faktem je, že design šel iriveru vždy od ruky. Jako obvykle ho má na svědomí návrhářská dílna Innodesign Inc. a podle nás se opravdu povedl.  T30 upomíná na největší slávu iriveru v dobách řady iFP. Na jednu AAA baterii vydrží T30 hrát až 20 hodin. Displej je čtyřřádkový. Ostatní parametry jsou stejné jako u modelu T20. Chybí však vysouvací USB. Přehrávač se bude prodávat pod označení Craft 3.

Formule 1? – iAudio F1

iAudio momentálně po celém světě boduje se svým HDD jukeboxem X5 (exkluzivní recenzi na Technetu naleznete zde). Povedený přehrávač zařadil do svého toptenu snad každý časopis věnující se hudbě a MP3. Dalším krokem mělo být vypuštění hudebně-filmového jukeboxu A2 (více si na Technetu přečtěte zde). Zatím to však vypadá, že očekávaný PMP jukebox předběhne, mírně řečeno nezvyklý a u iAudio neočekávaný flashový player ve tvaru auta. Model F1 nedisponuje žádnou zvláštní výbavou. OLED displej s rozlišením 128 x 64 pixelů má čtyři řádky a je schopen zobrazit pouze dvě barvy. Z designu jsme v redakci zatím poněkud rozpačití, nicméně skutečnost může vypadat lépe než napovídají fotografie.

Další informace o iAudio:

naleznete zde.

F1 zvládne přehrát MP3, WMA, OGG i ASF, nahrává zvuk přes integrovaný mikrofon a na jeden zátah vydrží hrát nepřetržitě 18 hodin. Známy jsou i rozměry 73 x 25 x 18 a hmotnost 34 g.

Odlehčená verze supermana G3 – iAudio G2

iAudio G3 pracuje na jednu tužkovou baterii a vydrží na ní přehrávat hodně přes 30 hodin. Novinka s označením G2 by měla nabízet stejnou výdrž pouze s tím rozdílem, že místo USB 2.0  nabídne pomalejší USB 1.1. Také podpora audio formátů bude poněkud menší, ale MP3, WMA, OGG a ASF by měly stačit naprosté většině uživatelů. Důležité je, že G2 by mělo být o mnoho levnější než starší G3.
Podrobnou recenzi modelu iAudio G3 naleznete na Technetu zde.


Fotografie jsou převzaty ze stránek iaudiophile.net, misticriver.net a dapreview.net

Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz