Nový katalog digitálních fotoaparátů startuje na Technetu

  12:00aktualizováno  12:00
Možná jste si již stačili všimnout, že na serveru Technet.cz přibyla nová služba - katalog digitálních fotoaparátů. Poradíme vám, jak s ním nakládat a co vše v něm můžete najít.
Tento týden spustil server Technet.cz zbrusu nový katalog digitálních fotoaparátů. Zatím startuje s více než stovkou, v současnosti nabízených digitálních fotopřístrojů a každou chvíli se rozrůstá o další modely. Nový katalog digitálních fotoaparátů najdete na adrese http://technet.idnes.cz/digifoto.asp.

První pohled

Hlavní stránka je rozdělena do tří sekcí. Zcela nahoře je ve třech pozicích umístěny digitální fotoaparáty, které byly aktuálně zařazeny do databáze a jsou tedy nejčerstvější. Případně zde naleznete zajímavé modely, na které vás chceme upozornit.

Další oddíl již nabízí první možnost výběru. Zde můžete zobrazení produktů omezit podle výrobce a druhu fotoaparátu. Hned vedle tlačítka Zobrazit ve výpisu pak najdete odkaz na podrobné vyhledávání v katalogu.

Přístroje jsme rozdělily do šesti kategorií:

  • První je určena nejjednodušším modelům, které využijí především začátečníci.
  • Nejobsáhlejší kategorie kompaktních digitálních fotopřístrojů nabízí aparáty pro mírně pokročilejší uživatele až poloprofesionály.
  • Jako digitální šperk jsou označovány vzhledově zajímavé malé kompaktní přístroje.
  • Všechny modely s větším než 8x optickým zoomem jsme zařadili do kategorie ultrazoomů.
  • Elektronické digitální zrcadlovky, které nedosáhly do kategorie ultrazoomů, jsou v kategorii Digitální elektronická zrcadlovka. Vyznačují se tím, že disponují elektronickým EVF hledáčkem.
  • Digitální zrcadlovky jsou aparáty, které posílají obrázek do hledáčku prostřednictvím optického hranolu. Většinou nabízí i možnost výměny objektivů.

Zobrazit si produkty pouze od jednoho výrobce, můžete také prostřednictvím zelené navigační lišty u levého okraje stránky. Stačí kliknout na položku výrobce a vybrat si z nabídky.

Hlavní pole se seznamem přístrojů vám pak nabízí výpis položek dostupných v katalogu, které můžete řadit podle abecedy, nebo některé z pěti vlastností.

Detail

Podrobnosti o vybraném digitálním fotoaparátu získáte, pokud kliknete na políčko detail, nebo na jeho název, který slouží jako odkaz.

Hned pod krátkým popisem aparátu si máte možnost vybrat tento přístroj pro porovnání s jiným. Můžete se také podívat na článek (preview/recenze), související s tímto přístrojem, který vyšel na stránkách Technet.cz. Tam také můžete sdílet rady a zkušenosti o vybraném digitálním fotoaparátu.

Detailní pohled je rozdělen do několika sekcí v nichž se nacházejí příslušné položky.

Optika

Položka Způsob uchycení výměnných objektivů bude vyplněna pouze u zrcadlovek. Najdete zde informace o tom, jaký typ objektivů aparát podporuje. Všechny ostatní položky zůstanou nevyplněny, neboť závisí tom, jaký objektiv k přístroji uživatel zvolí.

Pokud některý z výrobců digitálních fotoaparátů využívá objektivy některé renomované firmy, pak tuto informaci naleznete v položce Výrobce. Jinak bude políčko prázdné.

Rozsah optického zoomu je udáván v následující položce. Ohnisko a světelnost určují vlastnosti objektivu.

Stále více se začínají v digitálních fotoaparátech prosazovat stabilizátory obrazu. Pokud je přístroj tímto systémem vybaven, najdete tuto položku vyplněnou na konci první sekce.

Snímač

V současné době jsou v digitálních fotopřístrojích využívány dva druhy snímacího čipu obrazu - CMOS a CCD. Který z nich vybraný fotoaparát používá, je uvedeno v položce Druh této sekce.

Číslo v další položce odpovídá miliónům snímacích bodů (pixely), jimiž snímač disponuje.

Nejvyšší rozlišení fotografie, kterou z digitálního přístroje můžete získat, je udáno ve třetí položce této sekce. Údaj je v obrazových bodech (pixel) a pokud je násobek větší než maximální rozlišení snímacího čipu, je hodnota dosažena pomocí softwarové interpolace, neboli dopočítání z reálně zjištěných hodnot.

V jakých obrazových formátech můžete z přístroje snímky získat, lze zjistit u Formátu snímku.

Ostření

Zda přístroj podporuje ruční ostření se dozvíte v první položce této sekce. Způsoby automatického ostření, které má uživatel k dispozici, jsou popsány v políčku Autofocus. Tento oddíl vám také ukáže, z jaké nejmenší vzdálenosti lze vybraným digitálním fotoaparátem pořizovat snímky.

Pro správné automatické zaostření v horších světelných podmínkách je někdy potřeba použít přisvětlovací diodu, která na snímaný objekt posvítí jemným světlem. Odpověď na to, zda je digitální fotoaparát tímto systémem vybaven, vám dá položka Přisvětlovací lampa.

Expozice

Správné nastavení expozice je jedním nejsložitějších úkolů fotografa. Jaké automatické systémy přístroj při určování nastavení používá, můžete zjistit hned z první položky.

Zkušenější fotografové občas využívají samostatný zámek expozice. Informace o přítomnosti této technologie je k dispozici v políčku Zámek expozice.

Jaký rozsah úpravy expozice digitální fotoaparát nabízí se dozvíte v položce Kompenzace expozice, která je následována informacemi, jak jemné kroky v rámci tohoto rozsahu lze uskutečnit.

Vedle položky Závěrky při pořizování fotografií, je někdy udávána i závěrka pro snímání videosekvencí. Pokud ji výrobce ve specifikacích uvedl, objevuje se v políčku Závěrka videa.

Některé přístroje nabízejí různé úpravy snímku, většinou se jedná o změnu barevnosti, kam patří i Černobílá fotografie, ale lze narazit i na úpravy kontrastu, ostrosti a jiných. U políčka Další úpravy snímku uvidíte, jaké má fotopřístroj k dispozici.

Při složitějších podmínkách může být náročné správně nastavit fotoaparát tak, aby byl schopen vytvořit požadovaný snímek. Výrobci se tuto situaci pokoušejí uživatelům ulehčit tím, že do aparátu vkládají přednastavené profily pro různé náročné scény, jako například focení v protisvětle, pod vodou, snímání textu a další. Jejich seznam či alespoň množství můžete najít v části Scénické režimy.

Velký problém digitálním fotoaparátům činí správný odhad pro způsob osvětlení scény, který může posunout barvy scény. Proto u většiny digitálních fotoaparátů naleznete položku pro výběr osvětlení pro vyvážení bílé. Ideální je, pokud přístroj disponuje manuálním nastavením této položky, pak jen stačí vzít jakýkoliv bílý objekt a podle něj přístroj nastavit. Data o možnostech vyvážení bílé získáte v posledních třech položkách sekce expozice.

Kontinuální snímání

V sekci kontinuální snímání se dozvíte o schopnostech přístroje pořizovat různé sekvence snímků v plném rozlišení.

Samotnému kontinuálnímu snímání jsou určeny první dvě položky. Ta horní uvádí maximální rychlost (snímky za sekundu(fps)) s jakou je schopen přístroj snímky v nejvyšším rozlišení pořizovat, ta umístěná níže pak informuje o maximálním počtu snímků, které je aparát v tomto režimu schopen pořídit najednou. Toto číslo závisí na velikosti vyrovnávací paměti a případně i na rychlosti vložené paměťové karty.

Speciální schopností je pak možnost pořizovat časosběrné záběry. To je speciální režim, který umožní vytvářet automaticky snímky v delším časovém úseku. Délku prodlevy mezi jednotlivými snímky zjistíte právě v této sekci.

Bracketingem je označována sekvence snímků, které přístroj vytvoří s různě nastavenou expozicí. Políčko Bracketing koky vám ukáže jaké posuny úrovně expozice budu mezi jednotlivými snímky a Bracketing počet snímků pak informuje o počtu snímků, které je v rámci bracketingu aparát vytvořit.

Videosekvence

Videosekvence se od kontinuálního snímání liší tím, že jsou pořizovány v malém rozlišení, což dovoluje vytvořit větší rychlost snímání a delší záznam. Navíc je sekvence snímků uložena do jednoho videosouboru.

Položka Maximální velikost políčka ukáže nejvyšší dostupnou velikost políčka videa. Hned pod ní máte možnost zjistit, jak rychle dokáže při této velikosti přístroj snímat.

Ještě níže v této sekci uvidíte, v jakém formátu přístroj ukládá tyto videosekvence a nakonec se dozvíte, zda jak dlouhé úseky je aparát schopen najednou zachytit. V případě, že je políčko prázdné, pak je délka videosekvence omezena pouze kapacitou paměťové karty.

Blesk

V této sekci se můžete informovat o podrobnostech o zábleskových zařízeních integrovaných, ale i o těch které lze připojit externě. Nejdříve jsou údaje o možnostech připojení externích blesků, které jsou následovány daty o schopnostech integrovaného blesku.

Máte tak možnost zjistit, zda digitální fotoaparát podporuje redukci červených očí a synchronizaci blesku s pomalou závěrkou.

Hledáček

Informace o tom, v jakém hledáčku uvidíte snímanou scénu, jsou právě v této sekci. Pokud přístroj nemá žádný hledáček, ale k tomuto účelu slouží pouze hlavní náhledový LCD panel, pak je to vidět v příslušné položce. Podrobnosti o tomto panelu se následně nachází v sekci LCD panel. Pokud je však k dipozici jiný hledáček, pak je u LCD uvedeno NE, neboť jej není nutné pro tento účel využívat.

Pokud jako hledáček u elektronické digitální zrcadlovky slouží elektronický hledáček (EVF), který získává data ze snímacího čipu, jsou vyplněny i údaje o velikosti jeho úhlopříčky a rozlišení.

V poslední části této sekce jsou k dispozici údaje o možnostech upravit hledáček i pro osoby s horším zrakem.

LCD panel

Podrobné údaje o zobrazovacím panelu obsahují data o počtu zobrazovacích bodů (pixelů) a velikosti úhlopříčky. Dále vám tato sekce umožní zjistit, jaká technologie zobrazování byla použita. Vedle LCD se již totiž v některých případech objevilo i zobrazovací zařízení na bázi OLED.

Poslední položka vám umožní zjistit, zda přístroj dokáže v reálném čase ukázat při prohlížení scény i histogram.

Konektory

Pokud hledáte odpověď na otázku, jakým způsobem dokáže aparát komunikovat s počítačem a lze jej přímo propojit s televizí, nepřehlédněte tuto sekci.

Paměť

Data o velikost integrované paměti, kterou lze využít k ukládání vašich snímků a informace o podporovaných formátech paměťových flash karet jsou součástí tohoto oddílu.

Napájení

Zda vám do vybraného fotoaparátu budou stačit běžně dostupné tužkové (AA) či mikrotužkové (AAA) baterie se dozvíte v této sekci. U firemních baterií pak získáte údaje, o jaký druh se jedná.

Pomozte nám a zároveň i sobě

I přes veškerou snahu se může stát, že některé údaje mohou být chybné, nebo se je redakci nepodařilo získat (například v případě označení rozhraní USB 2.0 není jasné, za se jedná o pomalejší USB 2.0 (Full Speed, původně USB 1.1) nebo rychlé USB 2.0 (High Speed). Pokud na takový problém narazíte, či získáte upřesňující informaci, neváhejte a dejte nám vědět na adresu redakce@technet.cz. Děkujeme.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Retro: Všechna alba Björk vyjdou na magnetofonových kazetách

Všech devět alb islandské zpěvačky Björk vyjde na magnetofonových kazetách.

Islandská zpěvačka Björk překvapila fanoušky, všechna svá alba vydá na barevných magnetofonových kazetách.

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz