Nového Harryho Pottera čeká tvrdý boj s piráty

  9:53aktualizováno  9:53
Proti komu bude bojovat Harry Potter ve filmovém zpracování dílu Fénixův řád, to již všichni příznivci mladého kouzelníka vědí. Čeho se však bojí producenti? Pirátů.

Harry Potter a Fénixův řád - snímek z filmu | foto: Profimedia.cz

Harry Potter, který se v polovině tohoto týdne vrátí na stříbrné plátno v celosvětové premiéře pátého dílu ságy o mladém kouzelníkovi, nebude mít za největšího nepřítele románového Lorda Voldemorta, ale diváky s utajenými videokamerami připravené pořídit pirátské kopie snímku. Distributoři, kina i bezpečnostní složky ve Spojených státech zvyšují úsilí, aby této formě kriminality zabránily.

"V případě filmu, jako je Harry Potter, posílíme to, co děláme (k předcházení této činnosti)," řekl Craig Hoffman, mluvčí protipirátského programu produkční společnosti Warner Bros. "Bohužel, zkušenost ukazuje, že ilegální nahrávce se zřejmě nevyhneme," cituje ho deník South Bend Tribune.

Americké sdružení majitelů kin a filmová asociace USA odhadují, že nahrávání filmů pomocí videokamer v kinech působí filmovému průmyslu ve Spojených státech ročně škody 670 milionů dolarů (přes 14 miliard korun).

Kopie pořízené z těchto nahrávek zaplavují černý trh nebo jsou k dispozici na on-linových aukcích.

Film Ratatouille se například dal na internetu stáhnout ještě před prvním uvedením v kinech letos 22. června. Odborníci odhadují, že kdosi propašoval kameru na předpremiérovou projekci. Podobně dokument Michaela Moora s názvem Sicko se na internetu objevil dva týdny před distribucí, která začala 29. června. Režisér Eli Roth nedávno označil za důvod slabé návštěvnosti svého hororu Hostel II pirátské kopie na světovém webu.

Během americké premiéry třetího dílu Spidermana letos 4. května zaznamenali pracovníci kin nezákonné nahrávání v devíti kinosálech v pěti amerických státech. Záznamy byly zkonfiskovány a piráti se musejí za své jednání zodpovídat úřadům. "Úplně stačí jediná videokamera, která může být zdrojem milionů kopií," varoval Hoffman.

Kasovní úspěchy předcházejících dílů Harryho Pottera vyčíslené v celosvětové distribuci na 3,5 miliardy dolarů (asi 73,5 miliardy korun) předurčují podle Hoffmana páté pokračování k tomu, aby se stalo cílem pirátských nahrávek. Společnost Warner Bros. proto žádala hosty předpremiérových projekcí, aby s sebou nenosili ani mobilní telefony.

Při slavnostní předpremiéře 28. června v Tokiu museli všichni diváci procházet detekčními rámy a při představení kontrolovala ostraha chování v sále přístroji pro noční vidění. "Nejsme jediné studio, které takto postupuje, podobné kroky se stávají běžné," vysvětluje Hoffman.

Ve Spojených státech je nahrávání filmů v kinech federálním zločinem, za nějž může být vynesen trest až pět let vězení a pokuta až čtvrt milionu dolarů (asi 5,25 milionu korun). Podobné zákony má 40 z 50 států USA.

Minulý týden byly po amerických kinech rozvěšeny plakáty informující o tom, že nahrávání filmů je nezákonné. Už tři roky odměňuje filmový průmysl pracovníky kin v USA pěti sty dolary (asi 10.500 korun) za to, že ohlásí pokus o ilegální nahrávání policii. Dosud bylo vyplaceno 50.000 dolarů 103 zaměstnancům kin, oznámily sdružení majitelů kin a filmová asociace USA.

Americké a kanadské společnosti pro distribuci filmů také uvedly do života výukový program pro pracovníky kin, jak odhalit piráty - od červeného světélka na kameře po neobvyklé usazení v sedadlech.

Warner Bros. doufá, že se podaří pátý díl Harryho Pottera uchránit před piráty do premiérového víkendu, který je pro distribuční úspěch nejdůležitější. Pak už je to prý jen otázka času, než se pirátská kopie vynoří. "Za současných podmínek je to možné během týdne," poznamenal Craig Hoffman.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Najdete na iDNES.cz