Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Nové zrcadlovky od Sony ostří i tehdy, když ostatní nemohou. Fotí ve 3D

Varšava (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Dvě nové zrcadlovky α55 a α33 představila firma Sony vybraným novinářům ve Varšavě. Novinky mají speciální průhledné zrcátko, které umožňuje ostřit i během snímání. To běžné zrcadlovky se sklápěcím zrcadlem neumí.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55 a 33 | foto: Sony

Speciální nesklopné (nepohyblivé) zrcátko se v angličtině označuje jako Translucent Mirror. Umožňuje dodat světelnou (obrazovou) informaci obrazovému čipu a zároveň i sekundárnímu nezávislému senzoru autofokusu. Fotoaparát tedy umí doostřovat například i během natáčení videa.

Lepší model (α55) se může pochlubit rychlostí snímání až 10 snímků za sekundu (fps), Sony α33 pak dokáže nasnímat až sedm obrázků za sekundu. Tím se α55 podle Sony stává nejrychleji fotografujícím přístrojem s vyměnitelným objektivem a čipem velikosti APS HD CMOS na světě.

Nová α55 se bude prodávat přibližně za 850 eur a α33 za 750 eur. Uvedené ceny jsou pouze doporučené a to za celý set včetně základního objektivu 18-55 mm.

S α55 a s uvedeným objektivem byly pořízeny i všechny ukázkové fotografie v článku včetně "portrétů" zrcadlovky.

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Rozdíl mezi modely α55 a α33 je nejvýraznější v rozlišení. První zmíněný nabízí 16,2 megapixelů (Mpix), levnější pak nabídne rozlišení 14,2 Mpix. Přesto je překvapivě α33 pomalejší v kontinuálním snímání ("pouze" 7 snímků za sekundu).

Poměr stran fotografií lze zvolit buď 16:9 nebo 3:2.

Sony Alfa 55 - první živé fotografieSony Alfa 55 - první živé fotografie

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Elektronický hledáček i 3D panorama a HDR

Obě zrcadlovky mají díky speciální konstrukci pouze elektronický hledáček. Světlo odražené od polopropustného zrcátka, by nebylo dostatečné pro vykreslení světlého obrazu v hledáčku. Pokud tedy nebudete fotografovat pomocí výklopného displeje, musíte s touto nevýhodou počítat (hledáček má rozlišení 1,15 milionů bodů). S pohledem do průhledového hledáčku nelze elektronický hledáček srovnávat ani omylem.

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/1000, clona 3,5 - objekt snímaný proti nebi (chromatická aberace), automatické sekvenční snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/1000, clona 3,5 - objekt snímaný proti nebi (chromatická aberace), automatické sekvenční snímání 10 snímků za sekundu. Skokan není úplně zaostřen, protože přístroj byl na začátku sekvence zaostřen na jiný bod a v tomto režimu už během snímání přístroj nepřeostřuje.

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Velkou výhodou obou modelů je funkce HDR. Zrcadlovka v tomto režimu zhotoví tři fotografie (podexponováno, správně exponováno a přeexponováno) a z nich sama vyrobí v rámci možností ideální obrázek, kde stíny nejsou příliš tmavé a nebe příliš světlé.

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/500, clona 3,5  - objekt proti nebi (chromatická aberace)

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/500, clona 3,5 - objekt proti nebi (chromatická aberace)

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Přístroje nabízejí i funkci 3D Sweep Panorama, umožňující vytvářet extra široké, panoramatické záběry a to i s velkou hloubkou ostrosti. Samozřejmě, že lze vyrobit i "obyčejné" 2D panorama. Fotoaparát vždy vyfotí stejný počet snímků. Uživatel musí pouze přístrojem pohybovat v daném směru (2D panorama lze fotit i "na výšku").

Prostorová 3D panoramata a jednotlivé 3D snímky si následně můžete prohlédnout na jakékoli kompatibilní 3D televizi (prostřednictvím Playstationu 3 nebo přímo přes fotoaparát připojený k TV).

Pokud děláte panorama z ruky a neudržíte fotoaparát v jedné rovině, počítejte s tím, že výsledný snímek bude po všech stranách značně oříznut (výsledek tak nebude například začínat tam, kde vy panorama fotografovat začnete).

Sony Alfa 55 - ISO 25, čas 1/500, clona 5,6

Sony Alfa 55 - ISO 250, čas 1/500, clona 5,6

Originální snímek si můžete stáhnout zde.

Sony má i unikátní funkci pro fotografování za zhoršených světelných podmínek (režim: ručně držený soumrak). Zrcadlovka v rychlém sledu zhotoví šest snímků najednou a z nich sestaví výsledný obrázek tak, aby na něm bylo, pokud možno, vše ostré. I z ruky tak lze celkem slušně pořídit relativně ostré snímky třeba z noční vycházky.

Sony Alfa 55 - ISO 1250, čas 1/500, clona 5  - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 1250, čas 1/500, clona 5 - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 500, čas 1/500, clona 3,5  - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 500, čas 1/500, clona 3,5 - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Originál snímku stáhnete zde a zde.

Model α55 je také vůbec prvním fotoaparátem z řady Alfa od Sony se zabudovaným GPS modulem, který průběžně ukládá přesnou polohu jednotlivých záběrů i místa pořízení filmových klipů. Souřadnice najdete zanesené v EXIFu.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Vysokorychlostní ostření díky nově vyvinutému patnáctibodovému autofokusu je vhodné i pro pohybující se předměty a k natáčení filmových klipů v kvalitě Full HD.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

LiveView na výklopném displeji

Výklopný a do stran otočitelný (až do 270 stupňů) Xtra Fine LCD displej má úhlopříčku 7,5 cm (3,0 "), Jeho podlouhlý tvar odpovídá širokoúhlému formátu 16:9.

Live image náhled na LCD monitoru je díky Translucent Mirror neustále k dispozici.

Identický obraz můžete vidět i v zabudovaném elektronickém hledáčku Tru-Finder s rozlišením 1,15 milionu bodů. Nová technologie je zodpovědná za to, že zůstávají dokonale ostré i rychle se pohybující předměty a je jedno, jestli právě natáčíte Full HD video nebo jen fotografujete.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Video ve Full HD

Oba fotoaparáty α55 a α33 startují natáčení filmů s použitím funkce Quick AF Full HD. Klipy ve formátu AVCHD 1080i lze pořizovat při malé hloubce ostrosti - kdy je pozadí rozostřené a vystupují převážně detaily vpředu (tzv. bokeh efekt).

To, co točíte, můžete nyní sledovat i přímo v elektronickém hledáčku. I tím se nové fotoaparáty liší od digitálních zrcadlovek DSLR, kde něco podobného není technicky možné.

Sony Alfa 55 - ISO 6400, čas 1/40, clona 5,6

Sony Alfa 55 - ISO 6400, čas 1/40, clona 5,6

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Sony má i vylepšený větší dynamický rozsah expozice

Při Multi-frame Noise Reduction zase přístroj udělá sérii šesti za sebou rychle jdoucích záběrů a zkombinuje je do jediného obrázku s naprostým minimem digitálního obrazového šumu. Přestože se mohla předchozí citlivost vyšplhat až na hodnotu 25 600 ISO.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Oba nové přístroje ukládají data jak na paměti typu Memory Stick PRO Duo (také Memory Stick PRO-HG Duo) tak na SD karty, včetně SDHC a SDXC. Sony doporučuje paměť Memory Stick PRO-HG Duo HX s přenosovou rychlostí 30 MB/s.Nové fotoaparáty Sony α55 a α33 budou v prodeji od poloviny září (model α33) a října (model α55) tohoto roku.

Podrobnou specifikaci přístrojů Sony α33 a α55 najdete v katalogu fotoaparátů

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Největší televizi na trhu vám na zeď vykreslí laser, na šířku má tři metry

Advertorial Na plátno vykreslí laserem jedinečné detaily filmu i nejvypjatější okamžiky fotbalového zápasu. V obývacím pokoji...

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

Nové reprosoustavy Ikea pověsíte jako obrazy. Hodí se do maličkých bytů

Spolupráce společností Ikea a Sonos přináší další plody, tentokrát hrající obrazy. Pověsíte je na stěnu, připojíte do...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...