Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Nové zrcadlovky od Sony ostří i tehdy, když ostatní nemohou. Fotí ve 3D

Varšava (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Dvě nové zrcadlovky α55 a α33 představila firma Sony vybraným novinářům ve Varšavě. Novinky mají speciální průhledné zrcátko, které umožňuje ostřit i během snímání. To běžné zrcadlovky se sklápěcím zrcadlem neumí.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55 a 33 | foto: Sony

Speciální nesklopné (nepohyblivé) zrcátko se v angličtině označuje jako Translucent Mirror. Umožňuje dodat světelnou (obrazovou) informaci obrazovému čipu a zároveň i sekundárnímu nezávislému senzoru autofokusu. Fotoaparát tedy umí doostřovat například i během natáčení videa.

Lepší model (α55) se může pochlubit rychlostí snímání až 10 snímků za sekundu (fps), Sony α33 pak dokáže nasnímat až sedm obrázků za sekundu. Tím se α55 podle Sony stává nejrychleji fotografujícím přístrojem s vyměnitelným objektivem a čipem velikosti APS HD CMOS na světě.

Nová α55 se bude prodávat přibližně za 850 eur a α33 za 750 eur. Uvedené ceny jsou pouze doporučené a to za celý set včetně základního objektivu 18-55 mm.

S α55 a s uvedeným objektivem byly pořízeny i všechny ukázkové fotografie v článku včetně "portrétů" zrcadlovky.

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Rozdíl mezi modely α55 a α33 je nejvýraznější v rozlišení. První zmíněný nabízí 16,2 megapixelů (Mpix), levnější pak nabídne rozlišení 14,2 Mpix. Přesto je překvapivě α33 pomalejší v kontinuálním snímání ("pouze" 7 snímků za sekundu).

Poměr stran fotografií lze zvolit buď 16:9 nebo 3:2.

Sony Alfa 55 - první živé fotografieSony Alfa 55 - první živé fotografie

Sony Alfa 55 - první živé fotografie

Elektronický hledáček i 3D panorama a HDR

Obě zrcadlovky mají díky speciální konstrukci pouze elektronický hledáček. Světlo odražené od polopropustného zrcátka, by nebylo dostatečné pro vykreslení světlého obrazu v hledáčku. Pokud tedy nebudete fotografovat pomocí výklopného displeje, musíte s touto nevýhodou počítat (hledáček má rozlišení 1,15 milionů bodů). S pohledem do průhledového hledáčku nelze elektronický hledáček srovnávat ani omylem.

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/1000, clona 3,5 - objekt snímaný proti nebi (chromatická aberace), automatické sekvenční snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/1000, clona 3,5 - objekt snímaný proti nebi (chromatická aberace), automatické sekvenční snímání 10 snímků za sekundu. Skokan není úplně zaostřen, protože přístroj byl na začátku sekvence zaostřen na jiný bod a v tomto režimu už během snímání přístroj nepřeostřuje.

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Velkou výhodou obou modelů je funkce HDR. Zrcadlovka v tomto režimu zhotoví tři fotografie (podexponováno, správně exponováno a přeexponováno) a z nich sama vyrobí v rámci možností ideální obrázek, kde stíny nejsou příliš tmavé a nebe příliš světlé.

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/500, clona 3,5  - objekt proti nebi (chromatická aberace)

Sony Alfa 55 - ISO 100, čas 1/500, clona 3,5 - objekt proti nebi (chromatická aberace)

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Přístroje nabízejí i funkci 3D Sweep Panorama, umožňující vytvářet extra široké, panoramatické záběry a to i s velkou hloubkou ostrosti. Samozřejmě, že lze vyrobit i "obyčejné" 2D panorama. Fotoaparát vždy vyfotí stejný počet snímků. Uživatel musí pouze přístrojem pohybovat v daném směru (2D panorama lze fotit i "na výšku").

Prostorová 3D panoramata a jednotlivé 3D snímky si následně můžete prohlédnout na jakékoli kompatibilní 3D televizi (prostřednictvím Playstationu 3 nebo přímo přes fotoaparát připojený k TV).

Pokud děláte panorama z ruky a neudržíte fotoaparát v jedné rovině, počítejte s tím, že výsledný snímek bude po všech stranách značně oříznut (výsledek tak nebude například začínat tam, kde vy panorama fotografovat začnete).

Sony Alfa 55 - ISO 25, čas 1/500, clona 5,6

Sony Alfa 55 - ISO 250, čas 1/500, clona 5,6

Originální snímek si můžete stáhnout zde.

Sony má i unikátní funkci pro fotografování za zhoršených světelných podmínek (režim: ručně držený soumrak). Zrcadlovka v rychlém sledu zhotoví šest snímků najednou a z nich sestaví výsledný obrázek tak, aby na něm bylo, pokud možno, vše ostré. I z ruky tak lze celkem slušně pořídit relativně ostré snímky třeba z noční vycházky.

Sony Alfa 55 - ISO 1250, čas 1/500, clona 5  - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 1250, čas 1/500, clona 5 - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 500, čas 1/500, clona 3,5  - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Sony Alfa 55 - ISO 500, čas 1/500, clona 3,5 - vybraný snímek ze série pořízené v automatickém režimu sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu

Originál snímku stáhnete zde a zde.

Model α55 je také vůbec prvním fotoaparátem z řady Alfa od Sony se zabudovaným GPS modulem, který průběžně ukládá přesnou polohu jednotlivých záběrů i místa pořízení filmových klipů. Souřadnice najdete zanesené v EXIFu.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Vysokorychlostní ostření díky nově vyvinutému patnáctibodovému autofokusu je vhodné i pro pohybující se předměty a k natáčení filmových klipů v kvalitě Full HD.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

LiveView na výklopném displeji

Výklopný a do stran otočitelný (až do 270 stupňů) Xtra Fine LCD displej má úhlopříčku 7,5 cm (3,0 "), Jeho podlouhlý tvar odpovídá širokoúhlému formátu 16:9.

Live image náhled na LCD monitoru je díky Translucent Mirror neustále k dispozici.

Identický obraz můžete vidět i v zabudovaném elektronickém hledáčku Tru-Finder s rozlišením 1,15 milionu bodů. Nová technologie je zodpovědná za to, že zůstávají dokonale ostré i rychle se pohybující předměty a je jedno, jestli právě natáčíte Full HD video nebo jen fotografujete.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Video ve Full HD

Oba fotoaparáty α55 a α33 startují natáčení filmů s použitím funkce Quick AF Full HD. Klipy ve formátu AVCHD 1080i lze pořizovat při malé hloubce ostrosti - kdy je pozadí rozostřené a vystupují převážně detaily vpředu (tzv. bokeh efekt).

To, co točíte, můžete nyní sledovat i přímo v elektronickém hledáčku. I tím se nové fotoaparáty liší od digitálních zrcadlovek DSLR, kde něco podobného není technicky možné.

Sony Alfa 55 - ISO 6400, čas 1/40, clona 5,6

Sony Alfa 55 - ISO 6400, čas 1/40, clona 5,6

Originál snímku si můžete stáhnout zde.

Sony má i vylepšený větší dynamický rozsah expozice

Při Multi-frame Noise Reduction zase přístroj udělá sérii šesti za sebou rychle jdoucích záběrů a zkombinuje je do jediného obrázku s naprostým minimem digitálního obrazového šumu. Přestože se mohla předchozí citlivost vyšplhat až na hodnotu 25 600 ISO.

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 33

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Digitální zrcadlovka Sony Alfa 55

Oba nové přístroje ukládají data jak na paměti typu Memory Stick PRO Duo (také Memory Stick PRO-HG Duo) tak na SD karty, včetně SDHC a SDXC. Sony doporučuje paměť Memory Stick PRO-HG Duo HX s přenosovou rychlostí 30 MB/s.Nové fotoaparáty Sony α55 a α33 budou v prodeji od poloviny září (model α33) a října (model α55) tohoto roku.

Podrobnou specifikaci přístrojů Sony α33 a α55 najdete v katalogu fotoaparátů

Autor:
  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Nejnebezpečnější známý ekosystém druhohor ukazuje peklo dinosauřího světa

Pokud pozdně křídové Velké vnitrozemské moře označují vědci za nejnebezpečnější vodstvo v dějinách (plné dravých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Letadla druhé světové války opět v akci. Zkuste se s nimi vypořádat

Po měsíci přichází další kvíz v rozpoznávání letadel podle siluet. A opět je ve dvou variantách obtížnosti, byť v obou...

Kosmická loď Orion dorazila k Měsíci, příště již poletí s lidmi

Po pěti dnech dosáhla kosmická loď Orion jednoho ze svých cílů, když se přiblížila na 130 kilometrů k Měsíci. Přirozené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Hromada možností a skvělý zvuk. Vyzkoušeli jsme systém Bluesound

Premium Vyznat se dnes v poměrně nepřehledné nabídce různých vzájemně nekompatibilních hudebních systémů není snadné. Za jedním...

Nenechte se napálit při výběru levného televizoru, je to docela snadné

Premium Logo Tesla na televizoru kdysi měla většina českých domácností. To by se určitě líbilo i dnešnímu obchodnímu...

První ohebný herní televizor funguje překvapivě dobře

Ohebnosti OLED displejů se využívá stále častěji – nejprve u telefonů, později notebooků a nejnověji i u herního...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...