Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

aktualizováno 
Budapešť (Od zpravodaje Technet.cz) - Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v testech nadchla již několikrát. Nyní na trh míří nejnovější přírůstek do této řady, model WF-1000XM3. Jsou to malá in-ear sluchátka, zcela bez drátů a s aktivním potlačením okolního hluku.

Sony WF-1000XM3 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Začněme zajímavostmi:

  • Sluchátka mají takzvaný „sense engine“, takže pomocí akcelerometru poznají, co zrovna dělá jejich majitel, a systém potlačení hluku tomu přizpůsobí. Můžete si například nastavit, že když se rozeběhnete, systém sníží úroveň potlačení hluku a vy tak při běhu skrze hudbu lépe uslyšíte případné varovné signály kolem sebe.
  • Díky senzoru přiblížení umí zastavit reprodukci jakmile je vytáhnete z ucha, a naopak ji obnovit po zasunutí sluchátka do zvukovodu. Pokud je položíte například na stůl, po pěti minutách se vypnout. Všechny tyto funkce lze v aplikaci deaktivovat.
  • Dotykové ovládací plošky na každém sluchátku můžete prostřednictvím speciální aplikace nastavit podle sebe. Kde bude ovládání přehrávání, kde řízení systému potlačení okolního hluku. Nebo jedno z toho zaměníte za vyvolávání hlasové asistentky. To vše si může každý uživatel nastavit sám. Co ze sluchátek neobsloužíte, je hlasitost, tu si nastavíte jen na přehrávači. Padla za oběť zjednodušení obsluhy, složitější kombinace dotyků a gesta se zákazníci nechtěli učit.
Sony WF-1000XM3
Sony WF-1000XM3

SonyWF-1000XM3

  • Obě sluchátka se bezdrátově připojují napřímo ke zdroji zvuku. Zatímco u drtivé většiny sluchátek se k telefonu (nebo přehrávači) připojí jen jedno sluchátko a zvuk do druhého předává dál dalším bezdrátovým spojením skrze hlavu posluchače, zde se k telefonu připojí obě sluchátka. Snížila se tak například latence mezi sluchátky a klesla energetická náročnost.
  • Systém potlačení hluku využívá dvou mikrofonů na každém sluchátku, jeden míří k uchu, druhý do prostoru ven.
  • Systém potlačení hluku, zpracování hudebního signálu, převod signálu z digitální do analogové podoby a jeho zesílení má na starosti jeden zcela nový čip QN1e. Zajímavostí je, že zesilovač pracuje v analogové doméně.
  • Přenos signálu využívá kodeky SBC a kvalitnější AAC, které podporují telefony iPhone a většina novějších Androidů. Systém aptX byl vynechán jak kvůli licenčním poplatkům, tak kvůli energetickým nárokům a potřebě elektroniku miniaturizovat. „V každém modelu nemůže být vše, je to součást plánování produktové řady,“ řekla nám Ayae Go, produktová šéfka sluchátek Sony.
  • Sluchátko můžete používat i samostatně – jedno mít v uchu pro telefonování, druhé mezitím nabíjíte. Které to bude, můžete podle potřeby střídat. Pokud byste chtěli poslouchat jedním sluchátkem například mluvené slovo, uslyšíte jen polovinu z dvoukanálového zvuku nahrávky – na rozdíl například od sluchátek Apple nesmíchají oba kanály zvuk do jednoho sluchátka. Ale jak doplnil Eric Kingdon, který měl vývoj modelu na starosti, je to softwarová funkce, a pokud by o to zákazníci stáli, nebyl by technický problém takovou věc doplnit. I když se to aktuálně neplánuje.

Sluchátka mají příjemně malé rozměry a hmotnost, díky promyšlené konstrukci s ploškami z protismykové gumy a třem opěrným místům hezky drží v uchu. Jen je třeba si dobře vybrat ze sedmi párů dodávaných špuntíků různé velikosti i materiálů. 

Výrobce udává šest hodin výdrže akumulátoru samotných sluchátek, což podle vyzkoušení (po pěti hodinách nočního rozehrávání zbývalo 20 procent) platí. Stav akumulátorů vidíte v aplikaci.

O dalších 18 hodin hrací dobu prodloužíte, když je budete odkládat do transportního nabíjecího pouzdra. To musíte po opakovaném použití nabít pomocí USB-C portu z klasické USB nabíječky. Stav akumulátoru pouzdra nikde nevidíte, pouze při poklesu na zhruba 20 procent začne varovně blikat dioda. Zde bychom řadu diod viděli raději.

Sony WF-1000XM3

Aplikace Sony Headphones Connect nabzí hodně informací i možností nastavení. Se Samsungem Galaxy S9 + byl přenos realizován kodekem AAC.

Sluchátka jsme měli možnost vyzkoušet na letišti a v turbovrtulovém letadle ATR 70. Schopnost potlačení okolního hluku je výborná, výrobce tvrdí, že srovnatelná s náhlavními WH-1000XM2, což podle naší paměti docela odpovídá. Současná náhlavní špička WH-1000M3 hluk potlačuje lépe, ale jako velká sluchátka k tomu mají více prostoru i energie.

Méně nadšený jsem byl ze „sense engine“, při přechodu mezi režimy se reprodukce na zlomek sekundy odmlčí, navíc někdy došlo ke změně i ve chvíli, kdy pro to nebyl důvod. Sluchátka jsou připravena na aktualizace firmware, takže tento systém se ještě může vylepšit.  

Fotogalerie

Na reprodukci zvuku jsme nejvíce ocenili výborné podání středů s plným a krásně prokresleným vokálem, příjemně detailně podanými hudebními nástroji a solidním vyjádřením prostoru. Basy jsou malinko těžkopádnější a v oblasti vyšších basů/nižších středů zdůrazněné, ale po pětihodinovém rozehrání spíše decentně. Výšky jsou laděny do příjemna, s mírně měkčím podáním, umí cinknout i hodně vysoko, ale trošku jim chybí ostřejší jiskrnost. 

Sluchátka jsme si mohli v malé skupině vybraných novinářů osahat a vyzkoušet již při jejich evropském představení v Budapešti. K opravdu důkladnému poslechu a rozehrání se teprve dostaneme, článek pak o nové poznatky případně rozšíříme.

Cena by se měla pohybovat kolem 6 000 Kč, což není vzhledem k účinnosti potlačení hluku a vysoké zvukové kvalitě vůbec špatné.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Když peníze nehrají roli. Poslech, který docení jen nejnáročnější

High-end

Ačkoli se dnes dají sluchátka a USB převodník se sluchátkovým zesilovačem pořídit bez problémů za 3...

Jak se tankuje vodík? Auto s elektrárnou na palubě je na skok v Česku

Elektromobil Hyundai Nexo na vodíkové čerpací stanici v Neratovicích.

VIDEO Některé elektromobily nebude nutné nabíjet. Místo toho jim naplníte nádrž vodíkem, který palivový...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Bose Noise Cancelling Headphones 700

Exkluzivně Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q...

Hraje se s nimi skvěle, ale nejsou levné. Zkusili jsme špičkové VR brýle

HTC Vive Pro

VIDEO Souprava pro virtuální realitu HTC Vive Pro je momentálně tím nejdražším, ale také prakticky...

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

Ne každý fanoušek mohl úterní zápas mezi Kluží a Slávií vidět.

Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

To opravdu není obraz. Speciální televizor se maskuje jako umělecké dílo

The Frame - televizor jako obraz.

„The Frame“ je netradiční QLED televizor značky Samsung, který můžete vložit do řady různobarevných rámů tak, že vypadá...

Když peníze nehrají roli. Poslech, který docení jen nejnáročnější

High-end

Ačkoli se dnes dají sluchátka a USB převodník se sluchátkovým zesilovačem pořídit bez problémů za 3 000 Kč, můžete za...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Bose Noise Cancelling Headphones 700

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Najdete na iDNES.cz